Szkoła Podstawowa nr 2

 im. Wojska Polskiego w Szprotawie

Informacje

Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie. Z naszej witryny dowiesz się o aktualnych wydarzeniach szkolnych, przeczytasz o osiągnięciach uczniów oraz znajdziesz informacje na temat naszej placówki.

Aktualności

SZKOLENIE DLA RODZICÓW

22.01.2020 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbyły się zebrania z rodzicami podsumowujące pierwsze półrocze za rok szkolny 2019/2020. Zebrania poprzedzone zostały szkoleniem dla rodziców na temat "Rodzice w relacji ze szkołą", które poprowadził dr psychologii pan Artur Doliński.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU KOLEJOWYM

15.01.2020 r. uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd"Zatrzymaj się i żyj!”. Zajęcia poprowadzili funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Żagania. Podczas zajęć uczniowie uczyli się podstawowych zasad przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych, poznali znaki, a także dowiedzieli się, czego nie wolno robić na terenie kolejowym. Dla urozmaicenia zajęć funkcjonariusze SOK wyświetlili film edukacyjny oraz pokazali niektóre elementy wyposażenia funkcjonariusza na służbie. Na pamiątkę zajęć uczniowie otrzymali zeszyty edukacyjne, kolorowanki oraz ulotki.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


POMOC DLA POGORZELCÓW.

Zwracamy się o pomoc dla naszego ucznia i jego rodziny, którzy ucierpieli w wyniku pożaru. Prosimy o wpłaty na stronie zrzutka.pl na remont mieszkania. Liczymy na Wasze wsparcie. Dziękujemy za dotychczasowe wpłaty.

 

 

Link do strony zrzutka.pl


WOŚP W SP2

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie aktywnie włączyli się w "Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy 2020" dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Przez dwa tygodnie, w dniach 16.12.2019 - 01.10.2020 na mocy zezwolenia Fundacji WOŚP nr SK/0001/229, uczniowie kwestowali na terenie szkoły. Odbyła się również dwukrotnie loteria fantowa, której łączny dochód (76 zł) dopisano do puszki stacjonarnej w SP2. Łącznie zebraliśmy jako środowisko SP2 - 4.190,12 zł. Indywidualne wyniki:

Kwesta szkolna - 199,21 zł (w tym loteria 76 zł).

 1. 0026/229 - 1.073,75 zł

 2. 0025/229 - 570,64 zł

 3. 0027/229 - 504,08 zł

 4. 0030/229 - 359,00 zł

 5. 0031/229 - 352,29 zł

 6. 0023/229 - 350,84 zł

 7. 0022/229 - 319,52 zł

 8. 0024/229 - 297,24 zł

 9. 0028/229 - 163,55 zł

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.


FOTOGRAF W SZKOLE

20 stycznia 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego firma "Mawi" będzie wykonywała zdjęcia dla uczniów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

 

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


JARMARK BOŻONARODZENIOWY 2019

15.12.2019 r. już po raz piąty odbył się przed Ratuszem Jarmark Bożonarodzeniowy. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie również miała swoje stoisko z pięknymi, ręcznie robionymi ozdobami i kartkami świątecznymi oraz pysznym ciastem. Uczniowie pod kierunkiem pań: Haliny Józefowskiej i Julii Buchowskiej zaprezentowali swoje talenty wokalne i taneczne. Pomimo deszczu, kupujących i oglądających nie brakowało. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie naszego stoiska oraz sprzedaży podczas jarmarku.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


GMINNY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

12.12.2019 r. odbył się Gminny Dzień Osób Niepełnosprawnych, którego organizatorem było Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży "PODARUJ RADOŚĆ". Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie, pod opieką pani Krystyny Weber wzięła udział w warsztatach rękodzieła wspólnie. Dziękujemy pani Kamili Czop-Sasin za zaproszenie.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KOLEJNY SUKCES W DWÓJCE

12.12.2019 r. drużyna dziewcząt wraz z trenerem - panią Bogumiłą Lewandowską wywalczyły srebrny medal w Finale Wojewódzkim w unihokeju dziewcząt w ramach LOM, który odbył się w Gorzowie Wielkopolskim. Gratulujemy !!! Ostateczna klasyfikacja:

 • I m - Międzylesie

 • II m - SP 2 Szprotawa

 • III m - Tuplice

 • IV m - Gorzów Wielkopolski

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

08.12.2019 r. w Szprotawski Dom Kultury odbył się coroczny Konkurs kolęd i pastorałek pt. "Kolędujmy wszyscy wraz". Wśród wielu wykonawców, jurry nagrodziło Mateusz Radzimskiego z klasy I, który zaśpiewał kolędę "Jam jest dudka" i uzyskał III miejsce w kategorii klas I-III. Szkołę Podstawową im. Wojska Polskiego w Szprotawie reprezentowali:

 • zespół w składzie: Bartosz Ocimek, Mateusz Radzimski, Julia Ilczyszyn, Laura Cjapi, Jagoda Brylska, Oliwia Banasik, Zuzanna Michniewska. Zaprezentowali pastorałkę "Jest taki wieczór".

 • soliści: Julia Ilczyszyn, Mateusz Radzimski.

 • zespół "Świergotki".

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


NATALIA LAUREATKĄ, A MARYSIA, KUBA I KACPER FINALISTAMI

7 grudnia 2019 r., uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie: Natalia Marcinkowska i Marysia Bednarek z klasy VIII oraz Jakub Pruchnicki i Kacper Saturski z klasy VII wzięli udział w finale wojewódzkiego konkursu z fizyki pt. "Z fizyką zdobywamy błękitne głębie". Była to już XVIII edycja konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki we współpracy z Wydziałem Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. W finale, który odbył się w Instytucie Fizyki i Astronomii UZ, uczniowie indywidualnie rozwiązywali zadania rachunkowe, problemowe i doświadczalne oraz grupowo wykonywali zadanie doświadczane typu "wyznacz wartość", "zbadaj zależność". Natalia została laureatką, zajmując 2 miejsce, a Marysia, Jakub i Kacper finalistami konkursu. Do tytułu laureata Marysi zabrakło jedynie 0,45 pkt., a Kacper i Jakub osiągnęli również wysokie wyniki, zostawiając za sobą wielu uczniów z klas VIII. Do konkursu uczniów przygotowywała nauczycielka fizyki, p. Alicja Węgrzyn. GRATULUJEMY !
Uczniowie ,,dwójki ‘’ reprezentowali szkołę już szósty raz w tym konkursie i zawsze wracali z tytułami (razem było ich 14, 4 tytuły laureata oraz 10 tytułów finalisty). Kolejna edycja już za rok!

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


XX EDYCJA "GÓRY GROSZA"

Zbiórka monet trwa od 25 listopada 2019 r. do 2 stycznia 2020 r. Szkolnym koordynatorem akcji jest SKO. Więcej informacji na stronie naszego bloga SKO pod adresem: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/dwojkaszprotawa/usypujemy-gore-z-grosikow-1/


MIKOŁAJKOWY PREZENT OD PKO BP

06.12.2019 r., wczesnym rankiem grupa 10 SKO-wiczów z klasy V oraz VI wraz z opiekunem SKO - panią Moniką Twardziak-Kocik wybrała się na 37. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza ALE KINO! do Poznania. Więcej informacji na stronie naszego bloga SKO pod adresem: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/dwojkaszprotawa/mikolajkowy-prezent-od-pko-bp/

 

 


MIKOŁAJKI

Tradycyjnie 6 grudnia do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie przybył Mikołaj, który w wielkim worku miał prezenty dla wszystkich dzieci. Klasy I, II, III, V i VII otrzymały prezenty w szkole. Natomiast klasy IV, VI a i VI b wybrały się w ramach prezentu od Mikołaja do kina w Zielonej Górze.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY

02.12.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie zostały przeprowadzone warsztaty z udzielania Pierwszej Pomocy przez żołnierzy 11 bdow w Żaganiu. Wszyscy uczniowie naszej szkoły odbyli szkolenie z zakresu; wezwanie pomocy, RKO, opatrywanie rano, unieruchomienia kończyn oraz transport poszkodowanego. Dziękujemy żołnierzom za instruktaż oraz cenne wskazówki i porady.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie jest Powiatowym Koordynatorem w V Ogólnopolskim Konkursie "Wielka Liga Czytelników". Zapraszamy do udziału wszystkie przedszkola, szkoły specjalne, szkoły podstawowe oraz biblioteki publiczne z powiatu żagańskiego do udziału w konkursie. Więcej informacji na stronie: https://wielka-liga.pl/ Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres: 04-zaganski@wielka-liga.pl


KONKURS "BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"

Uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie wzięli udział w konkursie "Bezpieczna droga do szkoły" zorganizowanym przez Komendę Policji w Szprotawie. W poszczególnych klasach zwyciężyli: klasa I - Angelika Walczyńska, klasa II - Amelia Pitura, klasa III - Wojciech Grabowski, klasa IV - Oliwia Grzelak. Uczniowie otrzymali z rąk pełniącej obowiązki Burmistrza - Pani Ewy Gancarz dyplomy i nagrody w Urzędzie Miejskim.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PAMIĘTAMY O PTAKACH

Klasa V Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie wraz z wychowawczynią - panią Bogumiłą Lewandowską rozpoczęła sezon dokarmiania ptaków. Uczniowie zawiesili na gałęziach drzew siateczki z karmą. W planach jest jeszcze duży karmnik na skwerze przed szkołą.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE Z SZARFĄ

Dziewczęta z klasy IV i V Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie podczas zajęć wychowania fizycznego tworzyli układy artystyczne. Pomysłodawcą uatrakcyjnienia zajęć jest nauczyciel wychowania fizycznego - pani Bogumiła Lewandowska.

film z zajęć na naszym profilu na Facebooku


I MIEJSCE DZIEWCZĄT W UNIHOKEJU W BABIMOŚCIE

25.11.2019 r. podczas półfinału mistrzostw województwa lubuskiego w unihokeju dziewcząt, drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie, zajęła I miejsce.
GRATULUJEMY !!!
Zespoły, które brały udział w zawodach: Babimost, Nowe Kramsko, Tuplice, Zielona Góra, Wężyska, Bobrowiec, Szprotawa.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


STRACH MA WIELKIE OCZY

21.11.2019 r. uczniowie klas IV - VII Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie uczestniczyli w spektaklu kabaretowo-profilaktycznym pt. "Strach ma wielkie oczy".

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE

18.11.2019 r., uczniowie klas I-IV uczestniczyli w akcji edukacyjnej pn. "Bezpieczna droga do szkoły”, poprowadzonej przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Szprotawie. Do prowadzenia zajęć w klasie I wykorzystany został zestaw "Miasteczko umiejętności drogowych” pozwalający na symulację sytuacji spotykanych w ruchu drogowym. Dzieci uczyły się bezpiecznego korzystania z drogi, identyfikacji uczestników ruchu drogowego oraz rozpoznawały podstawowe znaki drogowe. Uczniowie rozmawiali też z policjantami na temat zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię w pobliżu szkoły oraz przypomnieli sobie numery alarmowe. Na zakończenie policjanci podarowali dzieciom odblaski, które zwłaszcza w jesienne i zimowe poranki i wieczory pomogą dzieciom zadbać o swoje bezpieczeństwo.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


Tydzień Patrona w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie

Od 4 do 8 listopada 2019r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Patrona. Koordynator pani Bogumiła Lewandowska we współpracy z 11 Batalionem Dowodzenia w Żaganiu zaplanowała i zrealizowała kilka przedsięwzięć.

4 listopada 2019r. odbył się Dzień z Żołnierzem. Uczniowie ubrali się tego dnia w moro, bądź element żołnierski. Uczniowie z klas I-III oraz IV-VI rywalizowali ze sobą podczas żołnierskiego toru przeszkód pod okiem żołnierzy.

5 listopada zorganizowany został IV Bieg Żołnierza. Organizatorami biegu byli nauczyciele wychowania fizycznego - pani Bogumiła Lewandowska oraz pan Krzysztof Adamczak przy wsparciu żołnierzy z 11. bdow. Trasa biegu zlokalizowana była na terenie Parku Huta przy ul. Sobieskiego. Bieg miał również charakter charytatywny - osoby, które zgłosiły chęć udziału w biegu przekazywały karmę dla kotów z Fundacji „Oczami Kota”.

6 listopada reprezentanci klas brali udział w zawodach strzeleckich przy wykorzystaniu trenażera cyklop. Dzięki pomocy żołnierzy z 11. bdow wyłoniono klasowych Mistrzów strzelania oraz Mistrzów szkoły w kategorii klas I-III oraz IV-VIII. W tym dniu miały też miejsce zajęcia z żołnierzami z 11. Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Zygmunta Sadowskiego z Żagania. Uczniowie klas I-III obejrzeli podstawowe wyposażenie żołnierza, było też maskowanie oraz malowanie twarzy. Natomiast młodzież z klasy VII oraz VIII przeszła trening musztry pod czujnym okiem żołnierzy.

7 listopada odbył się VII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Wojskowej przygotowany przez panie: Halinę Józefowską oraz Krystynę Weber przy współpracy z panią Julią Buchowską. W konkursie zaprezentowały się duety wokalne reprezentujące szkoły z terenu gmin: Szprotawa i Małomice, które wykonywały utwory wojskowe.

8 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez uczniów z klasy VI a i VI b pod opieką wychowawczyń: pani Edyty Rożek oraz pani Julii Buchowskiej. Uroczystość tę uświetnił swoją osobą dowódca 11. Batalionu Dowodzenia w Żaganiu - ppłk Dariusz Lesiuk. Oprócz występów uczniów wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej mogli wysłuchać piosenek i pieśni patriotycznych zaśpiewanych przez zespół wokalny z naszej szkoły prowadzony przez panią Julię Buchowską oraz żołnierzy z zespołu muzycznego „Na fali” reprezentującego 11 bdow w Żaganiu.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


VII KONKURS PIOSENKI WOJSKOWEJ

7 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbył się w ramach Tygodnia Patrona - VII Konkurs Piosenki Wojskowej. Jury w składzie: pani Urszula Stochel - Matuszak - przewodnicząca, pani Beata Laudacka oraz starszy sierżant Krzysztof Dziuk po wysłuchaniu wszystkich duetów wyłonili zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

Kategoria I - klasy I-III SP

 • I miejsce - Michalina Krupa i Julia Ilczyszyn - SP 2 Szprotawa

 • II miejsce - Maja Pych i Laura Talaga - SP Leszno Górne

 • III miejsce - Julia Jajko i Katarzyna Chuchra - SP Chichy

Kategoria II - klasy IV-VI SP

 • I miejsce - Irena Roszak i Michał Malczyk - SP Wiechlice

 • II miejsce - Maja Reguła i Anita Krupa - SP Chichy

 • III miejsce - Roksana Matras i Izabela Pawelec - SP 1 Szprotawa

Kategoria III - klasy VII-VIII SP

 • I miejsce - Amelia Bargielska i Nikola Nurkowska - SP Długie

 • II kategoria - Michał Tuz i Paweł Radzimski - SP 2 Szprotawa

 • III miejsce - Karolina Wawrzyniak i Wiktoria Bugajna - SP 1 Szprotawa

Gratulujemy !!!

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

24 października 2019 r. odbyło się w naszej szkle uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Wszyscy uczniowie z klas I-III zebrali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Pierwszakom towarzyszyli rodzice i inni członkowie rodzin. Na początek Pani Dyrektor Danuta Ronij, powitała przybyłych na tę uroczystość gości. Swoją obecnością zaszczycili nas Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych P. Dorota Grzeszczak oraz Dyrektor Banku PKO P. Czesław Szczepanik. Po krótkiej części oficjalnej swoje talenty recytatorskie i wokalne prezentowały pierwszaki. Za swój program artystyczny występujące dzieci otrzymały gromkie brawa. Potem nastąpił najważniejszy moment uroczystości, czyli złożenie ślubowania. Pierwszoklasiści ślubowali: "My, najmłodsi uczniowie tej szkoły, ślubujemy być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię naszej klasy i szkoły. Będziemy się starali być dobrymi kolegami, swoim zachowaniem i nauką będziemy sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Ślubujemy godnie i kulturalnie się zachowywać oraz szanować wszystkich ludzi, jak przystało na wzorowych uczniów"

Po ślubowaniu Pani Dyrektor wielkim, czerwonym ołówkiem pasowała pierwszaków na uczniów, a wychowawczyni kl. I P. Halina Józefowska wręczyła pamiątkowe dyplomy. Potem uczniowie klasy III złożyli okolicznościowe życzenia, a dzieci z klasy II wręczyły drobne upominki. Przedstawiciele SKO-wiczów przygotowali dla młodszych kolegów i koleżanek drobne gadżety SKO. Później zabrali głos goście, którzy również złożyli życzenia oraz przekazali słodycze i upominki. Po zakończeniu uroczystości w sali gimnastycznej pierwszoklasiści udali się do swojej klasy, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek i pamiątkowe kubki przygotowane przez rodziców.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


SREBRNA ODZNAKA SKO DLA PANI MONIKI TWARDZIAK-KOCIK

18.10.2019 r. opiekunka SKO - pani Monika Twardziak-Kocik odebrała z rąk Wiceprezesa Zarządu PKO BP - Pana Jana Emeryka Rościszewskiego oraz Pani Małgorzaty Kocoń - dyrektora Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim Srebrną Odznakę podczas uroczystej gali finałowej Konkursu dla Opiekunów Szkolnej Kasy Oszczędności z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Pani Monice Twardziak-Kocik towarzyszył Dyrektor 1. Oddziału PKO BP w Szprotawie - Pan Czesław Szczepanik oraz Opiekun z ramienia PKO BP w Szprotawie - Pani Urszula Langier. Więcej informacji można przeczytać w najnowszym wpisie na blogu SKO pod adresem: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/dwojkaszprotawa/warszawska-gala-sko/


RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

16.10.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbyło się bicie rekordu w jednoczesnym udzielaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej pod hasłem "Ratujemy i uczymy ratować". W całej akcji wzięło udział 118 osób - SP1 Szprotawa, SP2 Szprotawa, SOSW Szprotawa, ZSTiB Szprotawa oraz LO Szprotawa. Wszystkie czynności nadzorowali ratownik medyczny z 11 bdow w Żaganiu - L. Ślęczka, strażak z PSP w Szprotawie oraz koordynator szkolny - pani Bogumiła Lewandowska.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


Uroczyste Obchody DNIA EDUKACJI NARODOWEJ 2019

Dnia 14.10.2019 r. w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp., odbyły się wojewódzkie obchody święta Dnia Edukacji Narodowej. Nagrodzono 274 osób zasłużonych za swoje działania. Wśród nagrodzonych znalazła się również pani Agnieszka Śliwińska, otrzymując Medal Komisji Edukacji Narodowej. W imieniu Ministra Edukacji Narodowej Pana Dariusza Piątkowskiego odznaczenie resortowe wręczyła Pani Ewa Rawa – Lubuski Kurator Oświaty oraz Pan Wojciech Perczak – Wicewojewoda Lubuski. Tego samego dnia nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie w Urzędzie Miejskim odebrali z rąk Burmistrza Szprotawy – Pana Mirosława Gąsika Nagrody Burmistrza. Wśród nagrodzonych znalazły się Panie: Danuta Ronij oraz Monika Twardziak – Kocik.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


XXIX BIEG DZIADOSZAN

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie po raz kolejny wzięli udział w Biegu Dziadoszan. Na podium stanął uczeń klasy VIII - Igor Kotwicki zajmując II miejsce w kategorii biegu chłopców z klas VII-VIII SP na 1000 m. Tuż za podium, na IV miejscu uplasował się uczeń klasy I - Karol Buchowski w kategorii biegu dziewcząt i chłopców z klas I-II SP na 200 m. Gratulujemy !!!

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


OLIWIA LAUREATKĄ OGÓLNOPOLSKIEJ LOTERII SKO

Oliwia Banasik z klasy II została laureatką Ogólnopolskiej Loterii SKO zorganizowanej przez SOSW w Kole. Gratulujemy !!! Zapraszamy do zapoznania się nowym wpisem na naszym szkolnym blogu SKO, który prowadzi pani Monika Twardziak-Kocik, na stronie https://www.szkolneblogi.pl/blogi/dwojkaszprotawa/oliwia-laureatka-ogolnopolskiej-loterii-sko/

 

 

 


JESIENNY PIKNIK RODZINNY 2019

5.10.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbyło się doroczne spotkanie – "Jesienny Piknik Rodzinny". Dla uczestników spotkania nauczyciele oraz rodzice przygotowali wiele atrakcji i różnorodnych konkursów, np. rzucanie woreczkiem do celu, tor przeszkód. Można było także skosztować pysznego ciasta upieczonego przez rodziców oraz pajdy chleba z domowym smalcem. Na zakończenie spotkania tradycyjnie było przeciąganie liny. Pomimo deszczu, dobre humory dopisały. Wszystkim zebranym towarzyszyli przedstawiciele 11 bdow. im. Z. Sadowskiego z Żagania, którzy prowadzili zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz strzelanie do celu z cyklopa. Dziękujemy wszystkim za udana zabawę, rodzicom i nauczycielom SP nr 2 za pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia, które zawsze cieszy się dużą popularnością wśród społeczności szkolnej i lokalnej.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


warsztaty profilaktyczne "Bullying w szkole”

W dniach 01-03 października 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbyły się warsztaty profilaktyczne pod tytułem "Bullying w szkole”. W warsztatach uczestniczyli uczniowie od klasy drugiej do klasy ósmej. Uczniowie dowiedzieli się że bullying to odmiana mobbingu czyli przemocy, głównie psychicznej, ale również może towarzyszyć przemoc fizyczna. Bullying dotyczy dzieci w wieku szkolnym; często bardzo dramatyczny przebieg, a skutki prześladowania odciskają swoje piętno na psychice. Uczeń – ofiara przemocy jest dręczony i prześladowany przez innego ucznia, bądź grupę rówieśniczą. Warsztaty prowadziły instruktorki ds. terapii uzależnień p. Agnieszka Jachimek i p. Ewelina Krawczyk

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW W PRZEDSZKOLU

03.10.2019 r. grupa przedszkolaków z Zespołu Przedszkolnego - Filii Przedszkola Komunalnego nr 2 w Szprotawie uczestniczyła w zajęciach czytelniczych, podczas których wykorzystano opowiadanie "Księżyc" z książki autorstwa pani Renaty Piątkowskiej "Gang Słodziaków" oraz maskotki Słodziaki.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

26.09.2019 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Celem tego międzynarodowego święta jest zachęcenie do nauki języków obcych, propagowanie zalet różnorodności, inspirowane kulturą i obyczajami innych narodów. W ramach obchodów tego święta uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie, pod opieką Pani mgr Katarzyny Witkowskiej, przygotowali słowniki językowe w kategorii owoce i warzywa, natomiast starsi uczniowie plakaty dotyczące zabytków Londynu oraz znanych pisarzy anglojęzycznych.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ZATAŃCZ Z KLASĄ

24.09.2019 r. uczniowie z klas I-IV Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie uczestniczyli w zajęciach edukacyjno - integracyjnych, przygotowanych na podstawie programu autorskiego pani Izabeli Szczęsnej - Hajdasz z Centrum Rozwoju Młodego Człowieka HAJDASZ. Uczniowie przy dźwiękach muzyki poznali różne style taneczne, które później wspólnie z prowadzącymi naśladowali. Na koniec zajęć dzieci uzyskały informacje odnośnie sposobu zapisania się na tego typu zajęcia.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019

20.09.2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie, jak co roku wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata". Tematem tegorocznej edycji było "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!". Uczniowie z klas I-III posprzątały pobliskie otoczenie naszej szkoły. Natomiast uczniowie z klasy V i VI b zadbali o część przylegającego do naszej szkoły Parku Huta. Na koniec czekała na uczniów niespodzianka od Stowarzyszenia Gmina i Powiat Przyjazna Ludziom w Szprotawie, w podziękowaniu za udział w akcji, a mianowicie popcorn i wata cukrowa.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


Pomaganie przez bieganie

W sobotę, 14 września 2019r., 23 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w 5. PKO Biegu Charytatywnym Młodych pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem”. W tym roku pojechaliśmy, tak jak w ubiegłym, do Wrocławia aby wesprzeć edukację podopiecznych z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Już pod koniec wakacji zaczęliśmy kompletować drużynę chętnych uczniów z klasy trzeciej, piątej oraz szóstej, potem zorganizowaliśmy autobus, zarejestrowaliśmy się on-line i czekaliśmy z niecierpliwością na sobotni wyjazd. Tego dnia pogoda nas nie zawiodła i sprzyjała bieganiu, nasze humory również, bo wiedzieliśmy, że nie liczy się zajęte przez nas miejsce tylko to, że biegniemy po to, aby pomóc potrzebującym dzieciom. Po przyjeździe na stadion pobraliśmy numery, koszulki i pakiety startowe dla naszych uczniów. Po krótkiej rozgrzewce pobiegliśmy w dwóch kategoriach wiekowych 7-9 lat oraz 10-12 lat. Zmęczeni zameldowaliśmy się na mecie i odebraliśmy piękne medale. Po biegach uczestniczyliśmy w Pikniku Ekologicznym i braliśmy udział w różnych konkurencjach. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu już po raz trzeci i dołożyć naszą cegiełkę dla potrzebujących dzieci. Po biegu pojechaliśmy jeszcze do Parku Trampolin, aby tak spożytkować resztki energii. Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy późnym wieczorem do Szprotawy.

więcej zdjęć na naszym blogu SKO


INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

2 września 2019 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Wszystkich zgromadzonych w sali gimnastycznej powitała pani dyrektor Danuta Ronij życząc wielu sukcesów, zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Zaproszona pani Iwona Prokop - Sekretarz Gminy również przyłączyła się do życzeń. Po oficjalnym rozpoczęciu wszyscy uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KANGUR MATEMATYCZNY

Julia Ilczyszyn (klasa II), Wojtek Grabowski (klasa II), Fabian Rajkiewicz (klasa V b) oraz Adam Buchowski (klasa VIII) osiągnęli wspaniałe wyniki w Kangurze. Więcej Informacji Można przeczytać na naszym szkolnym blogu SKO

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KOLEJNY SUKCES SKOwiczek

Oliwia Banasik oraz Julia Ilczyszyn zostały nagrodzone w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. "EKO T-shirt SKO". Więcej informacji można przeczytać na naszym szkolnym blogu SKO.

 

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PIOSENKA BUDZI SIĘ WIOSNĄ

XVI Powiatowy Festiwal ,,Piosenka budzi się wiosną'' za nami. Naszą szkołę reprezentowali: Michał Tuz, Martyna Jenczylik, Julia Stępień i Julia Ilczyszyn. Wszyscy uczniowie zaśpiewali na wysokim poziomie. Jury doceniło Julię Stępień, której przyznało I miejsce oraz tytuł laureata. GRATULUJEMY !!!

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KONCERT MUZYCZNY

Jak co roku gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szprotawie. Wszyscy byli mile zaskoczeni zaprezentowanym programem artystycznym. Pragniemy złożyć serdeczne gratulacje nauczycielom za efekty ciężkiej pracy i oczywiście uczniom za piękny koncert.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ZŁOTY LIŚĆ

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie sprawdzili swoją wiedzę przyrodniczą w konkursie "Złoty Liść". Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Marcinkowska, Małgorzata Grzelak oraz Dominik Ślecki.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WARSZTATY POLSKO-NIEMIECKIE

23 maja 2019 r. naszą szkołę odwiedziły niemieckie studentki polsko-niemieckiej pracy socjalnej z Cottbus. Uczniowie klas siódmych wzięli udział w animacjach j. niemieckiego. Były różnorodne gry i zabawy leksykalno-gramatyczne. Wszyscy uczestnicy projektu świetnie się bawili, ucząc się jednocześnie języka niemieckiego od Niemców. Projekt edukacyjny odbył się w ramach współpracy z Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie, reprezentowanego przez pana Jakuba Borynę. Współpracę ze strony Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie koordynuje pani Kamila Kloc - nauczycielka j. niemieckiego.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WYCIECZKA DO MAJALANDU

22 marca 2019 r., grupa 45. uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie, wyjechała do rodzinnego parku rozrywki Majaland Kownaty, który zbudowany jest na zasadzie krainy Pszczółki Mai. Dzieci korzystały z wielu atrakcji, które się tam znajdują, m.in. karuzeli Magiczne Motyle, która nawiązuje do klasycznej karuzeli łańcuchowej, świetna zabawa czekała też na Rollercoasterze Wikingów, gdzie podczas przejażdżki uczniowie mijali ostre skały, odkrywali wnętrze mrocznej jaskini i poznawali strefę małego bohatera Vica, a wszystko to z oszałamiającą prędkością! Uczniowie świetnie bawili się również na zjeżdżalni, na której mogli ścigać się z przyjaciółmi i sprawdzić, kto szybciej znajdzie się na dole. Na zewnątrz budynku znajduje się Farma Heidi, na której wszyscy mogli podziwiać zwierzątka, którymi opiekuje się Heidi. Na koniec naszego pobytu uczestniczyliśmy w przestawieniu Maja Show w tamtejszym teatrze, w którym postaci z Pszczółki Mai opowiadały o przyjaźni. Po trzech godzinach szaleństwa i świetnej zabawy wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu, odwiedzając oczywiście restaurację McDonald's. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Szprotawy.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KONKURS RECYTATORSKI "MUZYCZNE WIERSZOWANIE"

21.03.2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie odbył się gminny konkurs "Muzyczne Wierszowanie" dla uczniów klas II - III SP. Konkurs miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego (przeczytanie lub recytacja tekstu) związanego z muzyką lub instrumentami muzycznymi, w związku z ogłoszonym rokiem Moniuszki w 2019. Szkołę Podstawową nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie reprezentowali: klasa II - Oliwier Krawczyk i Aleks Golda; klasa III - Kinga Gut i Filip Plopa. Uczniowie otrzymali dyplomy potwierdzające udział w konkursie.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KONKURS "KANGUR MATEMATYCZNY"

21 marca 2019 r. uczniowie z klas II – VIII rozwiązywali zadania matematyczne w ramach Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. W tym roku do konkursu w kategoriach: Maluch, Beniamin, Kadet oraz Junior przystąpiło 29 uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie. Konkurs miał charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są co roku ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Na rozwiązanie testu przeznaczono 75 minut. Każdy uczestnik konkursu otrzymał breloczek - układankę przestrzenną w postaci kuli.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KONKURS TECHNICZNY "SPRAWNE RĘCE MĄDRA GŁOWA”

20 marca 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie po raz kolejny wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie z Zakresu Techniki "Sprawne ręce mądra głowa” organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Szprotawie. Głównym celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań pracami ręcznymi z zakresu techniki oraz integracja dzieci i młodzieży z różnych szkół i miejscowości. Tegoroczna XXIII edycja konkurs odbyła się pod hasłem "Polska Niepodległa". Naszą szkołę reprezentowali: Emilia Koszela, Blanka Wiącek, Julia Michniewska oraz Fabian Rajkiewicz z kl. V B. Opiekunem grupy był p. Piotr Basałyga. Uczniowie zmagali się z konkurencją kulinarną, plastyczną, techniczną i krawiecką. Jury zdecydowało, że wszystkie dzieci wykazały się dużymi umiejętnościami i przyznało wszystkim uczestnikom I miejsce. Do zobaczenia za rok.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


FOLKOWE SMAKI

19 maja 2019 nasze uczennice reprezentowały naszą szkołę w konkursie piosenki "Folkowe smaki" zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Żaganiu. Dziewczęta wywalczyły II miejsce 😍 Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


TO NIE JEST TRUDNE – ZMAGANIA ORTOGRAFICZNE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 IM. WOJSKA POLSKIEGO W SZPROTAWIE

15.03.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbył się Rejonowy Konkurs Ortograficzny "Złote Pióro 2019 – potyczki ortograficzne”. W szkole pojawiło się ponad 100 uczniów z 10 szkół rejonu żagańskiego. Wszystkich przybyłych przywitała Dyrektor szkoły Pani Danuta Ronij oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Obywatelskich Pani Dorota Grzeszczak. O godzinie 9.00 dzieci od klas I-ych szkoły podstawowej do VIII-ych zmagały się z trudnościami ortograficznymi. Na początku było dyktando. Następnie dzieci rozwiązywały test. W czasie sprawdzania prac uczniowskich przez komisje konkursowe, dzieci uczestniczące w konkursie, pod opieką nauczycieli, oczekiwały z niecierpliwością na wyniki konkursu. Po zakończeniu Dyrektor Szkoły Pani Danuta Ronij ogłosiła wyniki konkursu, a następnie z Panem Mirosławem Gąsikiem, Burmistrzem Szprotawy, wręczyła dyplomy i nagrody ufundowane przez Wydawnictwo GWO. I tak w poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

Klasy I

 • I miejsce Marcel Rafalski – Mysłowski – SP1 Szprotawa

 • II miejsce Franciszek Głodek – SP1 Szprotawa

 • III miejsce Natan Nowak – SSP Szprotawa

Klasy II

 • I miejsce Wojciech Grabowski – SP2 Szprotawa

 • II miejsce Mateusz Langier – SP Wiechlice

 • III miejsce Ewa Chyska – PSP Małomice

Klasy III

 • I miejsce Grzegorz Dresler – SP1 Szprotawa

 • II miejsce Magdalena Wolszczak – SP Przecław

 • III miejsce Wojciech Cudak – SP Długie

Klasy IV

 • I miejsce Bartosz Jędrzejowski – SP Leszno Górna

 • II miejsce Adam Małolepszy – SP2 Szprotawa

 • III miejsce Mateusz Witkowski – SP2 Szprotawa

Klasy V – VI

 • I miejsce Pola Rapiej – SP2 Szprotawa

 • II miejsce Szczepan Wołowski – SP Gościeszowice

 • III miejsce Aleksandra Czekaj – SP Leszno Górne

Klasy VII – VIII

 • I miejsce Julia Jabłońska – SP2 Szprotawa

 • II miejsce Krzysztof Migas – SP1 Szprotawa

 • III miejsce Natalia Golonko – SP Gościeszowice

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia konkursu w miłej atmosferze. W prace byli zaangażowani nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie. Wszystkim gorąco dziękujemy za wsparcie i odrobinę uśmiechu na twarzach uczestników konkursu. 30 marca 2019 roku kolejny etap w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Żaganiu. Wszystkim uczestnikom życzymy połamania piór i dalszych sukcesów.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


Dzień matematyki

Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. W tym roku tematem przewodnim było hasło Matematyka Dzika. W Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie ten dzień zaplanowała, przygotowała i przeprowadziła nauczycielka matematyki - pani Zdzisława Orman. 12.03.2019 r., podczas lekcji matematyki uczniowie klas IV-VIII rozwiązywali zadania z treścią, zadania logiczne, krzyżówki, wykreślanki oraz układali tangramy. Uczniowie z klas I-III SP łączyli cyfry i kolorowali powstałe dzikie zwierzęta oraz rozwiązywali zadanka luźno związane z dziką przyrodą.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


Lubuski Konkurs Recytatorski PRO ARTE 2019

11.03.2019 r. w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Iłowej odbyły się eliminacje powiatowe Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego PRO ARTE 2019. Szkołę Podstawową nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie reprezentowali uczniowie: Wojciech Grabowski i Kamila Krupa. W kategorii wiekowej: klasy VII i VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum nominacje do prezentacji wojewódzkich otrzymała Kamila Krupa. Gratulacje.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


eliminacje gminne Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego

Za nami eliminacje gminne Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów w poszczególnych kategoriach. Kat.I - Wojciech Grabowski, Oliwia Banasik, Michalina Krupa. Kat.II - Lena Banaszkiewicz, Maja Śliwińska, Michał Tuz. Kat.III - Kamila Krupa, Amelia Chroma, Daria Pohl. Do następnego etapu awansowali: Wojciech Grabowski oraz Kamila Krupa. Gratulujemy i trzymamy kciuki w kolejnych etapach.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS "WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW" - WYNIKI ETAPU POWIATOWEGO

W etapie powiatowym IV Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie, wystartowały 4 drużyny w kategorii klas I-IV i 2 drużyny w kategorii klas V-VIII. Najwyższy wynik w kategorii klas I-IV, uzyskała drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Doroty księżnej żagańskiej w Żaganiu, która będzie reprezentowała powiat żagański w etapie wojewódzkim w Zielonej Górze. W kategorii klas V-VIII tytuł Mistrza Powiatu otrzymała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie. Zwycięskiej drużynie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS "WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW"

28.02.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbył się powiatowy etap IV Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników". Głównym organizatorem konkursu było Stowarzyszenie "Wielka Liga" we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach, Pedagogiczną Biblioteką Publiczną im. J. Lompy w Katowicach, Instytutem Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także Szkołą Podstawową nr 1 im. Józefa Marszałka Piłsudskiego w Katowicach. Konkurs objęło swoim patronatem Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Książki, Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne, Polska Izba Książki Marszałek Województwa Ślaskiego - Wojciech Saługa oraz Śląski Kurator Oświaty - Urszula Bauer. Koordynatorami etapu powiatowego były panie: Agnieszka Śliwińska - nauczyciel bibliotekarz oraz Barbara Kassa - nauczyciel języka polskiego.

W konkursie udział wzięły reprezentacje z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Doroty księżnej żagańskiej w Żaganiu, Szkoły Podstawowej w Długiem, Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wiechlicach, Społecznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Szprotawie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie. Uczestnicy rywalizowali o tytuł mistrza powiatu żagańskiego. Po wylosowaniu stolika do pracy, słowie wstępnym od głównych organizatorów oraz powitaniu przez gospodarzy etapu powiatowego w osobie Pani Wicedyrektor - Agnieszki Wlazło, uczniowie przystąpili do rozwiązania testu. Przez 60 minut odpowiadali na pytania do wcześniej przeczytanych książek, w kategorii klas I-IV do "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" i w kategorii klas V-VIII "Pan Samochodzik i niesamowity dwór".

Komisja nadzorująca przebieg konkurs, nagrodziła na koniec wszystkich uczestników dyplomami za udział w etapie powiatowym. Następnie wprowadziła wyniki do specjalnie przygotowanego w tym celu systemu elektronicznego. Konkretne wyniki poznamy dopiero na początku przyszłego tygodnia. Z niecierpliwością czekamy na werdykt, która grupa weźmie udział w kolejnym - wojewódzkim - etapie konkursu w Pedagogicznej Bibliotece Publicznej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WALIZKA PRAW CZŁOWIEKA - PROJEKT POLSKO-NIEMIECKI

Dnia 26.02.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie, uczniowie klas III GIM i VIII SP wzięli udział w polsko-niemieckim projekcie edukacyjnym "Walizka praw człowieka". Projekt ten został przygotowany we współpracy z Polsko-Niemieckim Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie, którego działalność koordynuje pan Jakub Boryna ze studentkami polsko-niemieckiej pracy socjalnej BTU w Cottbus. Ze strony naszej szkoły pracę koordynowała pani Kamila Kloc - nauczyciel języka niemieckiego, a o promocję projektu zadbała pani Agnieszka Śliwińska - nauczyciel bibliotekarz. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Z niecierpliwością czekamy na następne polsko-niemieckie projekty.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


LUBUSKI KONKURS RECYTATORSKI - eliminacje szkolne

25.02.2019 r. w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbyły się szkolne eliminacje do Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego w ramach działań PRO ARTE. Komisja po wysłuchaniu wszystkich uczestników wyłoniła reprezentantów szkoły w poszczególnych kategoriach do kolejnego etapu - gminnego, który odbędzie się w Szprotawskim Domu Kultury już 05.03.2019 r.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Kategoria I

 • I miejsce - Wojciech Grabowski - kl. II (opiekun Ewa Czapla)

 • II miejsce - Oliwia Banasik - kl. I (opiekun Nela Sakuta)

 • III miejsce - Michalina Krupa - kl. II (opiekun Ewa Czapla)

Kategoria II

 • I miejsce - Lena Banaszkiewicz - kl. IV b (opiekun Halina Józefowska)

 • II miejsce - Maja Śliwińska - kl. V a (opiekun Beata Marciniak)

 • III miejsce - Michał Tuz - kl. VI (opiekun Barbara Kassa)

Kategoria III

 • I miejsce - Kamila Krupa - kl. VIII (opiekun Beata Marciniak)

 • II miejsce - Amelia Chroma - kl. III GIM (opiekun Barbara Kassa)

 • III miejsce - Daria Pohl - kl. III GIM (opiekun Barbara Kassa)

Gratulujemy i trzymamy kciuki w kolejnym etapie.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


TRENING UNIHOKEJA Z AZS POLITECHNIKĄ ŁÓDZKĄ

09.02.2019 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbył się trening unihokeja, który poprowadzili zawodnicy AZS Politechnika Łódzka! Dzieci były pod wielkim wrażeniem umiejętności jaki prezentowali zawodnicy. Spotkanie zostało zakończone krótkim pokazowym meczem i oczywiście słodkim poczęstunkiem.

Dziękujemy

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W dniach 04 - 08.02.2019 r. obchodziliśmy w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU. Uczniowie wzięli udział w zajęciach i konkursie "Bezpieczeństwo w Sieci" zorganizowanych przez wychowawcę świetlicy, pedagoga szkolnego, nauczyciela bibliotekarza oraz nauczycieli informatyki i zajęć komputerowych w klasach I-III oraz IV-VIII SP. W konkursie zwyciężyli: kl. V b - Emilia Koszela, kl. VI - Jakub Skrzyński i Błażej Gorzków, kl. VIII - Kacper Suchan. Tematyka zajęć z uczniami:

 • kl. I - Piraci w Sieci.

 • kl. II - Zachowania bezpieczne w Sieci.

 • kl. III - Szanse i zagrożenia wirtualnego świata.

 • kl. IV a i IV b - Internet świat prawdziwy czy nieprawdziwy ?

 • kl. V a i V b - Zagrożenia z Sieci.

 • kl. VI - Cyberprzemoc - jak nie zostać ofiarą?

 • kl. VII a i VII b - Hejt - przemoc w Internecie; Wyloguj się do życia; Uzależnienia behawioralne.

 • kl. VIII - Budowanie relacji międzyosobowych; Hejt - przemoc w Internecie.

 • kl. III GIM - W Sieci...

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 2019

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie aktywnie włączyli się w zbiórkę na rzecz WOŚP. Przez cały tydzień podczas przerw uczniowie prowadzili kwestę, a w piątek odbyła się loteria fantowa. Do akcji włączyli się uczniowie, SKO-wicze oraz harcerze z 3DWp "Sowińskie Bobry". W ramach loterii zebrano 82,91 zł oraz kwesty w szkole - 96,52 zł. 13.01.2019 r. podczas kwesty ulicznej uczniom, udało się uzbierać:

 • Darek Suchan - 614,91 zł

 • Emilia Koszela - 521,77 zł

 • Tomek Koszela - 472,98 zł

 • Małgorzata Grzela i Aniela Stępień - 440,01

Łącznie SP2 zebrało kwotę 2 229,10 zł, a w ramach całego WOŚP uzyskano wynik 39 312,50 zł.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


BEZPIECZNE FERIE

08.01.2019 r. uczniowie klas V a, V b oraz VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyli w pokazie szkoleniowym z zasad bezpiecznego zachowania się w porze zimowej podczas przebywania nad wodą. Na początku spotkania przedstawiciel Straży Pożarnej w Szprotawie rozdał uczniom ulotki z ważnymi numerami alarmowymi, a także z informacjami o cichym zabójcy, czyli o czadzie. Pan Strażak mówił też, jak bezpiecznie bawić się podczas zimowych zabaw na śniegu. Panowie Strażacy przypomnieli nam podstawowe zasady udzielania pomocy. Na koniec każdy z nas mógł sam poćwiczyć RKO na fantomie. PRZED NAMI DŁUGO WYCZEKIWANE FERIE… BĘDZIE WSPANIAŁA ZABAWA, AKTYWNOŚĆ I DUŻO WOLNEGO CZASU…A ZATEM JAK BEZPIECZNIE SPĘDZIĆ FERIE?

 • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;

 • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;

 • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;

 • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;

 • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;

 • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;

 • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;

 • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;

 • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;

 • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;

 • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;

 • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;

 • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


"BLIŻEJ SIEBIE - DALEJ OD UZALEŻNIEŃ"

18.12.2018 r. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Bliżej siebie, dalej od uzależnień" zorganizowanego w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii. Celem konkursu było propagowanie wiedzy na temat szkodliwości uzależnień, poszerzenie wiedzy na temat zdrowego stylu życia, bez nałogów oraz kształtowanie umiejętności rozpoznawania psychologicznych cech uzależnienia. Nagrody wręczała pani Donata Hejnosz (przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Szprotawie) w towarzystwie pani Danuty Ronij (Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie) oraz pana Mirosława Nykiela (przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Szprotawie). W konkursie udział wzięło 57 uczniów. Nagrodzono w kategorii I - uczniowie klas I-III:

 • I miejsce - Zofia Wilczyńska - klasa I

 • II miejsce - Oliwia Banasik - klasa I

 • III miejsce - Martyna Rabska - klasa I

Kategoria II - uczniowie klas IV-VI:

 • I miejsce - Olaf Kotowski - klasa V a

 • II miejsce - Karolina Stanek - klasa IV b

 • III miejsce - Bartosz Mierzwiak - klasa VI

 • III miejsce - Błażej Laudacki - klasa V a

Kategoria III - uczniowie klas VII-VIII

 • I miejsce - Jesscia Pach - klasa VII b

Wyróżniono prace uczniów:

Sebastian Osipczuk (kl. I), Marta Basałyga (kl. I), Kornelia Mikitczuk (kl. I), Lena Kwiatkowska (kl. II), Laura Cjapi (kl. II), Filip Plopa (kl. III), Julia Skrzyńska (kl. IV a), Jakub Swiec (kl. IV b), Maja Śliwińska (kl. V a), Mateusz Szczepański (kl. V a), Julia Domańska (kl. VI), Kinga Majtka (kl. VI), Oliwia Majtka (kl. VI), Agata Tomaszewicz (kl. VI).

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WARSZTATY KULINARNE

Klasy I-III Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie uczestniczyły w niezwykłych warsztatach kulinarnych, których organizatorem była pizzernia "MAFIA". Uczniowie wcielili się w małych kucharzy i każdy mógł przygotować według własnego pomysłu małą pizzę. Wykonane własnoręcznie pizze smakowały wyśmienicie.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA

Przez ostatni tydzień grudnia wyłoniono, w ramach konkursu czytelniczego Klasowych Mistrzów Pięknego Czytania. Mistrzami poszczególnych klas zostali:

 • klasa I - Amelia Pitura i Martyna Rabska

 • klasa II - Julia Ilczyszyn

 • klasa III - Filip Plopa

 • klasa IV a - Adam Małolepszy

 • klasa IV b - Mateusz Witkowski

 • klasa V a - Olaf Kotowski

 • klasa V b - Julia Michniewska

 • klasa VI - Pola Rapiej

 • klasa VII a - Aniela Stępień

 • klasa VII b - Kacper Jaworski

 • klasa III GIM - Paweł Kaliciński

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


SZKOŁA NA MEDAL

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie zajęła I miejsce w powiecie żagańskim w plebiscycie "Gazety Lubuskiej" Szkoła na Medal 2018.

 

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


VII POWIATOWY KONKURS WOKALNY KACZMARSKI & GINTROWSKI

13.12.2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bolesława Chrobrego w Szprotawie odbył się VII Powiatowy Konkurs Wokalny Kaczmarski & Gintrowski. Naszą szkołę reprezentowały: Kamila Krupa oraz Natalia Rabska. Uczennice zaśpiewały w duecie i zajęły po raz kolejny I miejsce. Wielkie brawa dla dziewczyn i nauczyciela muzyki - pani Julii Buchowskiej.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WARSZTATY I POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

11.12.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego nauczyciel wychowania fizycznego oraz edukacji dla bezpieczeństwa - pani Bogumiła Lewandowska zorganizowała we współpracy z żołnierzami z 11 batalionu dowodzenia im. Zygmunta Sadowskiego z Żagania warsztaty z udzielania I pomocy przedmedycznej.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WIZYTA STUDENTEK Z NIEMIEC

11.12.2018 r. Szkołę Podstawową nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odwiedziły studentki polsko-niemieckiej pracy socjalnej BTU z Cottbus z Niemiec: Marta Redemann, Paulina Tomasz, Damaris Schőnherr, Lara Poppe. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy Szkoły Podstawowej nr 2 z Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie, którego koordynatorem jest Jakub Boryna. Studentki, wraz z koordynatorami Kamilą Kloc oraz Jakubem Boryną, przeprowadziły warsztaty języka niemieckiego dla uczniów klasy III gimnazjum. Spotkanie to zapoczątkowało cykl spotkań warsztatowych, które odbędą się w II semestrze roku szkolnego 2018/2019. Ich tematyka będzie niespodzianką dla uczniów. Już nie możemy się doczekać.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KOLEJNY SUKCES SPORTOWY

10.12.2018 r. w Babimoście odbył się Finał Wojewódzki w badmintonie dziewcząt w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. Szkołę Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego reprezentowały: Patrycja Rabska oraz Maja Basałyga. Uczennice po zaciętej rywalizacji wywalczyły brązowy medal. Gratulacje dla dziewczyn oraz trenerki pani Julii Buchowskiej.

 

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

10.12.2018 r. odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Uczniowie wysłuchali próśb książki, rozwiązywali łamigłówki, a po złożeniu ślubowania otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książki.

 

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


Konkurs fizyczny "Odyseja kosmiczna"

8 grudnia 2018 r. zespół uczniów ze szkoły podstawowej w składzie: Adam Buchowski i Kamila Krupa z klasy VIII oraz Natalia Marcinkowska z klasy VII a, który zakwalifikował się do trzeciego etapu konkursu wojewódzkiego z fizyki pt. ”Odyseja kosmiczna” organizowanego pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty oraz Wydział Fizyki i Astronomii UZ zmagał się na Uniwersytecie Zielonogórskim z rozwiązywaniem zadań oraz wykonywaniem doświadczeń. Towarzyszyła im nauczycielka fizyki, pani Alicja Węgrzyn, która przez ostatnie miesiące przygotowywała ich do tego konkursu. Po wielogodzinnych zmaganiach ogłoszono wyniki: Adam został laureatem (wśród 9 najlepszych w województwie zajął wysokie 4 miejsce), a Kamila i Natalia zostały finalistkami. Kamili zabrakło 2 pkt do tytułu laureata, a Natalia, która w tym roku dopiero rozpoczęła przygodę z fizyką osiągnęła również wysoki wynik, pokonując uczniów z klas VIII i III gimnazjum. GRATULUJEMY.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


JARMARK BOŻONARODZENIOWY 2018

08.12.2018 r. odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy w Szprotawie, w którym Szkoła Podstawowa nr 2 w Szprotawie miała swoje stoisko z ozdobami świątecznymi, ciastami oraz gorącym barszczem. Kupujących i oglądających nie brakowało. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali, na scenie podczas jarmarku, swoje talenty wokalne i taneczne. Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy aktywnie zaangażowali się w przygotowanie naszego stoiska oraz w sprzedaż podczas jarmarku.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KOLEJNY SUKCES SPORTOWY

27.11.2018 r. w Babimoście odbyły się zawody półfinałowe w unihokeju dziewcząt szkół podstawowych w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. W turnieju wzięły udział zespoły ze Szprotawy, Babimostu, Zielonej Góry, Kramska i Mirostowic. Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie wywalczyły I miejsce w zawodach i awansowały do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 20 grudnia w Babimoście. Najlepszą zawodniczką turnieju została uczennica klasy VI z SP2 w Szprotawie Julia Domańska. Drużynę prowadzi trenerka Bogumiła Lewandowska z pomocą pana Krzysztofa Adamczaka.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

26.11.2018 r. przedszkolaki z Zespołu Przedszkolnego w Szprotawie, przy ul. Sobieskiego, uczestniczyły w zajęciach z okazji Dnia Pluszowego Misia, przypadającego co roku 25 listopada. Zajęcia przeprowadził nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie - pani Agnieszka Śliwińska wspólnie z nauczycielem przedszkola, wychowawcą grupy - panią Jolantą Petluszewską. Przedszkolaki wysłuchały historię pluszowego misia, dowiedziały się jak wyglądały pierwsze misie oraz poznały kolejne etapy powstawania misia. Dzieci podczas zajęć układały również puzzle z podobizną misia oraz zgadywały z jakiej baki lub filmu pochodzi przedstawiony na obrazku miś, który podbił świat: Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Yogi, Miś Uszatek, Miś Colargol, Gumisie, Miś Jasia Fasoli oraz Niedźwiedź Wojtek.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WARSZTATY "MIRABELKA - KIEŁKUJĄCA HISTORIA"

21.11.2018 r. uczniowie klasy IV a, IV b oraz VI Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie uczestniczyli w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości, w warsztatach "Mirabelka - kiełkująca historia" w oparciu o książkę pt. "Mirabelka" autorstwa Cezarego Harasimowicza. Organizatorem akcji jest redaktor naczelna Lustra Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl) – pani Barbara Maria Morawiec. Najpierw uczniowie zapoznali się z treścią utworu, poznając historię tytułowej „śliwki”, która opowiada o losach mieszkańców przedwojennej Warszawy. Wysłuchanie wywiadu z autorem książki, było pretekstem do dyskusji na temat II wojny światowej oraz trudów życia w getcie warszawskim. Uczniowie poznali również niezwykłą postać pani Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej uratowała wiele osób. W warsztatach aktywnie uczestniczyli zaproszeni seniorzy ze Związku Rencistów i Inwalidów w Szprotawie. Pani Wanda i pan Józef wspomnieniami sięgali do lat dzieciństwa, które odcisnęło się w różny sposób w ich pamięci. Dodatkowo klasa VI podczas swoich warsztatów układała również puzzle przedstawiające okładkę książki oraz uczestniczyła w quizie dotyczącym wybranych fragmentów książki. Podsumowaniem warsztatów było stworzenie drzewa pamięci, symbolizujących odciśnięcie swojej dłoni na mapie pamięci.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


APEL SKO

14.11.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbył się apel SKO, podczas którego szkolny opiekun - pani Monika Twardziak-Kocik oraz Dyrektor Banku PKO - pan Czesław Szczepanik wręczyli nagrody zwycięzcom konkursu "Najciekawsza rymowanka o oszczędzaniu w SKO" zorganizowanego przez Społeczna Szkołę Podstawową w Szprotawie.

W kategorii klas II-III SP:

 • I miejsce - Lena Kwiatkowska - kl. II

 • II miejsce - Karol Grono - kl. II

W kategorii klas IV-VI SP:

 • I miejsce - Maja Śliwińska - kl. V a

 • II miejsce - Lena Rogodzińska - kl. V a

Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i gadżety SKO. Podczas apelu nagrodzeni zostali:

 • Julia Michniewska - kl. V b - blogowiczka miesiąca października

 • Kacper Pinda - k. V a - najoszczędniejszy SKO-wicz w październiku

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


POCIĄG DO WOLNOŚCI

09 listopada 2018 roku społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie uczciła 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klasy VII a (wych. Kamila Kloc), klasy VII b (wych. Agnieszka Wlazło), klasy VIII (wych. Sylwia Korecka) oraz zespół muzyczny prowadzony przez panią Julię Buchowską wzięli także udział zaproszeni goście: mjr Bartosz Wirski z 11 Batalionu Dowodzenia z Żagania – jednostki współpracującej ze szkołą od wielu lat, reprezentacja Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów ze Szprotawy z prezes panią Haliną Kowczyk. Wyjątkową uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Danuta Ronij, która powitała wszystkich zebranych w ten szczególny dla Polski i Polaków dzień, podsumowując szkolne obchody „Dla Niepodległej”. Podniosły apel rozpoczął się od wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji, do której dołączyła także Szkoła Podstawowa nr 2 w Szprotawie.

Po hymnie społeczność szkolna i zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny pt. „Pociąg do wolności”. Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły w 1918 roku do upragnionej po 123 latach niewoli wolności. Młodzież zaprezentowała najpiękniejsze polskie wiersze poświęcone ojczyźnie i miłości do niej. Występy dzieci uświetniły utwory pieśni patriotyczne wykonane przez zespół muzyczny z SP 2 Szprotawa. Na zakończenie akademii uczniowie naszej szkoły złożyli podziękowania na ręce dowódcy 11 bdow. za kolejny owocny rok współpracy, a zaproszeni goście podziękowali za możliwość udziału w szkolnych obchodach Dnia Niepodległości. Na zakończenie apelu odśpiewano piosenkę pt. „Kocham Cię Polsko”. Zwieńczeniem uroczystości było wspólne układanie flagi narodowej na boisku szkolnym.

Apel był ostatnim punktem obchodów 100-lecia Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


TYDZIEŃ PATRONA - VI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI WOJSKOWEJ

08.11.2018 r. odbył się po raz szósty Międzyszkolny Konkurs Piosenki Wojskowej. Uczestników oceniała komisja w składzie: st. chor. sztab. Mariusz Gawroniuk, st. sierż. Krzysztof Dziuk, Włodzimierz Tuz oraz Beata Laudacka. Po zaprezentowaniu się wszystkich duetów, komisja wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

KATEGORIA I - klasy I-III SP

 • I miejsce - Szkoła Podstawowa w Chichach

 • II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Szprotawie

KATEGORIA II - klasy IV-VI SP

 • I miejsce - Szkoła Podstawowa w Lesznie Górnym

 • II miejsce - Szkoła Podstawowa w Chichach

 • III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Szprotawie

wyróżnienie:

 • Społeczna Szkoła Podstawowa w Szprotawie

 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szprotawie

KATEGORIA III - klasy VII-VIII SP oraz III GIM

 • I miejsce - Szkoła Podstawowa w Wiechlicach

 • II miejsce- Szkoła Podstawowa nr 2 w Szprotawie

 • III miejsce - Szkoła Podstawowa w Długiem

wyróżnienie:

 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szprotawie

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


TYDZIEŃ PATRONA - III Bieg Żołnierza

W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

KLASY I-III SP

dziewczęta:

 • I miejsce - Lena Wiktorska, kl. II

 • II miejsce - Amelia Pitura, kl. I

 • III miejsce - Laura Cjapi, kl. II

chłopcy:

 • I miejsce - Wojciech Grabowski, kl. II

 • II miejsce - Kacper Posielężny, kl. II

 • III miejsce - Aleks Golda, kl. II

KLASY IV-VI SP

dziewczęta:

 • I miejsce - Julia Domańska, kl. VI

 • II miejsce - Aleksandra Chutko, kl. IV a

 • III miejsce - Jesika Kozłowska, kl. VI

chłopcy:

 • I miejsce - Błażej Gorzków, kl. VI

 • II miejsce - Dawid Ćwiszewski, kl. V b

 • III miejsce - Szymon Hubiak, kl. VI

KLASY VII-VIII SP oraz III GIM

dziewczęta:

 • I miejsce - Kornelia Kacprzak, III GIM

 • II miejsce - Amelia Chroma, kl. III GIM

 • III miejsce - Małgorzata Grzelak, kl. VII b

chłopcy:

 • I miejsce - Piotr Zwolski, kl. III GIM

 • II miejsce - Jakub Zduński, kl. III GIM

 • III miejsce - Błażej Tokarz, kl. III GIM

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ŻYCZENIA DLA JUBILATKI Sto kartek urodzinowych na 100-lecie Niepodległości dla Jubilatki - Polski

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie przygotowali szczególny upominek dla szacownej Jubilatki Polski. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przygotowali kartki urodzinowe z życzeniami dla Polski i Polaków. Wśród życzeń składanych przez uczniów znalazły się takie:

 • „Droga Ojczyzno! Z okazji 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości życzę Ci przede wszystkim pomyślności, sukcesów i mniej konfliktów. Ania”

 • „Droga Ojczyzno! Z okazji 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości życzę Ci: mniej wojen, żebyś już zawsze była niepodległa i zawsze szczęśliwa. Martyna”

 • „Kochana Polsko! Z okazji 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości życzę Ci, by na Twej ziemi panował zawsze pokój, zgoda i miłość. By nie było wojen i nienawiści. Życzę Ci również dużo osiągnięć sportowych, mniej ludzi kaleczących Twój piękny język.

 • Niech obywatele darzą Cię szacunkiem, kierują umiłowaniem historii i tradycji, a poprzez uczciwą i ciężką pracę dążą do Twojego rozwoju. Weronika”

 • „Kocham Cię Polsko. Zosia”

Do wszystkich życzeń dla szacownej Jubilatki dołącza cała społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WIECZORNICA MUZYCZNO - POETYCKA

25.10.2018 r. w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie, odbyła się Wieczornica muzyczno-poetycka przygotowana z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie z klas IV-VIII i III GIM, przygotowani przez swoich polonistów, recytowali utwory poetyckie o miłości i szacunku do ojczyzny, a zespół muzyczny, przygotowany przez panią Julię Buchowską, zaprezentował pieśni i melodie patriotyczne. Nasze spotkanie zaszczycili swoją obecnością seniorzy (pani Halina Kowczyk, pani Wanda Wilanowska oraz pan Henryk Poznań) z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, którzy wspólnie z uczniami czytali wiersze polskich poetów. Serdecznie dziękujemy za przybycie i wspólnie spędzony czas.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KOLEJNY SUKCES DWÓJKI PODCZAS OŚRODKOWYCH ZAWODÓW W UNIHOKEJU DZIEWCZĄT W RAMACH LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY

25.10.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbyły się ośrodkowe zawody w unihokeju dziewcząt klas V - VI SP. W turnieju udział wzięło sześć drużyn.

Kolejność końcowa:

 1. miejsce -- SP 2 Szprotawa

 2. miejsce -- SP Wiechlice

 3. miejsce -- SP Długie

 4. miejsce -- SP Leszno Górne

 5. miejsce -- SP 1 Szprotawa

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


SPOTKANIE Z MARIANEM ŁYSAKOWSKIM

24.10.2018 r. uczniowie klasy V a Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie uczestniczyli w spotkaniu z panem Marianem Łysakowskim - pedagogiem, podróżnikiem, pilotem wycieczek, przewodnikiem turystycznym i entuzjastą turystyki rowerowej oraz kolekcjonerem dzwonków i janczarów. Podczas spotkania uczniowie mogli podziwiać przywiezione przez pana Mariana dzwonki i dzwoneczki. Obecnie zbiór niezwykłej kolekcji liczy ponad 700 sztuk dzwonków z 65 krajów świata, z sześciu kontynentów i z 90 miast Polski. Organizatorem niezwykłego spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie. Dziękujemy za zaproszenie.

więcej zdjęć na naszym profilu na FacebookuSUKCES DWÓJKI PODCZAS OŚRODKOWYCH ZAWODÓW W UNIHOKEJU DZIEWCZĄT W RAMACH LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY

23.10.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbyły się ośrodkowe zawody w unihokeju dziewcząt klas VII - VIII SP oraz III GIM. W zawodach wzięły udział uczennice ze szkół: SP 1 Szprotawa, SP 2 Szprotawa oraz SP Wiechlice.

Wyniki klasyfikacji:

 • SP Wiechlice - SP 1 Szprotawa -- 0:0

 • SP 2 Szprotawa - SP Wiechlice -- 2:0

 • SP 1 Szprotawa - SP 2 Szprotawa -- 0:3

Kolejność końcowa:

 1. miejsce -- SP 2 Szprotawa

 2. miejsce -- SP Wiechlice

 3. miejsce -- SP 1 Szprotawa

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I

Dnia 19.10.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego odbyło się uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów. Na uroczystość przybył Burmistrz Szprotawy - pan Józef Rubacha, przedstawiciel banku PKO - pani Katarzyna Stys oraz rodzice. Najpierw uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie pani Dyrektor Danuta Ronij dokonała ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem. Goście gratulowali pierwszakom przyjęcia do braci uczniowskiej i życzyli sukcesów w nauce. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki od uczniów klasy II i III. Nie zabrakło również upominków od szkolnego opiekuna SKO – pani Moniki Twardziak – Kocik. Pierwszoklasiści pod okiem swojej wychowawczyni pani Neli Sakuty przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. W dalszej części wystąpił zespół taneczny "Iławianie" prowadzony przez panią Halinę Józefowską. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie, a dzieci z klasy pierwszej udały się na słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KODOWANIE W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SZPROTAWIE

18.10.2018 r. uczniowie z klas V Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie uczestniczyli w Regionalnym Festiwalu Kodowania. Organizatorem zajęć kodowania była Miejska Biblioteka Publiczna Szprotawa, w ramach projektu "Link do przyszłości. Edukacja. Programowanie. Rozwój”. Celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy Youth Spark. Uczniowie podzieleni na dwie grupy przemieszczali się w bibliotece pomiędzy stanowiskami: n.in: gra SCOTTY GO!, roboty PHOTON, drukarka 3D, tajniki pracy w drukarni. Po drodze uczniowie zwiedzili jeszcze wystawę "Ale to już było..." podziwiając postęp techniki i technologii na przestrzeni wieku. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników otrzymał upominek. Dziękujemy pani dyrektor - Jolancie Wawrzyniak oraz paniom bibliotekarkom za zaproszenie.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PRZEDSIĘBIORCZE KLASY CZWARTE

17.10.2018 r. klasa IV a, a 25.10.2018 r. klasa IV b podczas przerw sprzedawały zdrowe przekąski. Zarobione w ten sposób pieniądze klasy przeznaczą na potrzeby klasowe, np. na wycieczkę klasową.

 

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

16.10.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w samo południe, przez 35 minut, biliśmy rekord w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Do bicia rekordu, którego inicjatorką była pani Bogumiła Lewandowska, zaproszone zostały wszystkie szkoły podstawowe i średnie z terenu Miasta i Gminy Szprotawa. Zaprosiliśmy również Burmistrza Szprotawy do wspólnego działania. Na samym początku wszyscy uczestnicy bicia rekordu (było nas 103 osoby) obejrzeli film instruktażowy oraz wzorcowy pokaz udzielania pierwszej pomocy zaprezentowany przez strażaków z Leszna Górnego. Następnie każdy uczeń przećwiczył podstawowe czynności ratujące życie (czyli uciśnięcia i wdechy) na fantomach. Równo o godz. 12.00 na wszystkich stanowiskach, grupy uczniów przystąpiły do bicia rekordu. Bicie rekordu zostało zorganizowane w ramach obchodów „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”. Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Fundacja WOŚP uczestniczy w jego obchodach od samego początku. Ma to związek z prowadzonym przez Orkiestrę Programem Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”, dzięki któremu w szkołach podstawowych w całej Polsce powszechnie uczy się zasad pierwszej pomocy. Wydarzenia takie jak rekord mają za zadanie przypomnieć polskiemu społeczeństwu, że pierwsza pomoc jest nie tylko ważna, ale i łatwa i że naprawdę warto jej się uczyć. Dziękujemy Panu Bogdanowi Licimińskiemu za piękną relację fotograficzną.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


NAGRODZENI NAUCZYCIELE

15.10.2018 r. nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie w Urzędzie Miejskim odebrali z rąk Burmistrza Szprotawy nagrody oraz listy gratulacyjne z tytułu uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego.

 

 

 

 


ODZNACZENI NAUCZYCIELE

12.10.2018 r. w gorzowskim Teatrze im. Osterwy odbyła się wojewódzka uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nagrodzono prawie 300 osób, wśród których znaleźli się również nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie, otrzymując:

 • pani Bogumiła Lewandowska - Brązowy Krzyż Zasługi

 • pani Agnieszka Śliwińska - Brązowy Krzyż Zasługi

 • pani Zdzisława Orman - Medal Komisji Edukacji Narodowej

 • pani Monika Twardziak-Kocik - Medal Komisji Edukacji Narodowej

 

Odznaczenia wraz z życzeniami wręczali: wojewoda Władysław Dajczak oraz kurator oświaty Ewa Rawa.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ZAJĘCIA Z KODOWANIA

9.10.2018 r. w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia z kodowania, w których uczestniczyli podzieleni na grupy uczniowie z klasy V a i V b. Grupa pierwsza kodowała przy pomocy papierowych kubeczków. Grupa druga grała w grę SCOTTY GO!. Z kolei grupa trzecia sterowała robotami Photon. Zajęcia poprowadziły Panie bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie - pani Dagmara Bronk i pani Małgorzata Ryks.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


Jesienny Piknik Rodzinny

6 października 2018 roku o godz. 10.00 Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie pani Danuta Ronij powitała wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli oraz zaproszonych gości na dorocznym spotkaniu - „Jesiennym Pikniku Rodzinnym” - organizowanym przez SP nr 2 oraz Stowarzyszenie „Jesteśmy aktywni”. Wśród zaproszonych gości obecny był Burmistrz Szprotawy Pan Józef Rubacha, który ufundował także nagrody dla dzieci w organizowanych konkursach. Wszystkim zebranym towarzyszyli przedstawiciele 11 bdow. im. Z. Sadowskiego z Żagania, którzy prowadzili zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz strzelanie do celu z cyklopa. Dla uczestników spotkania nauczyciele oraz rodzice przygotowali wiele atrakcji i różnorodnych konkursów, np. rzucanie woreczkiem do celu, tor przeszkód. Można było także skosztować pysznego ciasta upieczonego przez rodziców oraz pajdy chleba z domowym smalcem oraz spróbować ciepłej zupy kalafiorowej. Na zakończenie spotkania tradycyjnie było przeciąganie liny. W konfrontacji uczniów i nauczycieli wygranymi zostali oczywiście mali i duzi wychowankowie SP nr 2 w Szprotawie. Dopisała piękna i słoneczna pogoda, dobre humory i uczestnicy spotkania. Dziękujemy wszystkim za udana zabawę, rodzicom i nauczycielom SP nr 2 za pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia, które zawsze cieszy się dużą popularnością wśród społeczności szkolnej i lokalnej. Do zobaczenia za rok.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA Z GANGIEM SŁODZIAKÓW

W połowie września do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego sieć sklepów "Biedronka" przesłała paczkę zawierającą 6 książek pt. "Gang Słodziaków" autorstwa Renaty Piątkowskiej, 6 pluszowych Słodziaków oraz mini-albumy na naklejki dla dzieci, które mają inspirować do codziennego czytania dzieci i rodziców. 28.09.2018 r. w ramach akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania uczniowie klas I-IV SP uczestniczyli w akcji głośnego czytania, słuchając przygód Gangu Słodziaków, bawiąc się pluszakami. Na koniec każdego spotkania uczniowie otrzymali mini-albumy.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W piątek 28 września 2018 r obchodziliśmy VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W całej naszej szkole pojawiło się mnóstwo przykładów działań prosto z tabliczki mnożenia. Na szkolnych korytarzach nie sposób było przejść, by nie natknąć się na 7 x 8 czy 6 x 7, układanki, rymowanki i wierszyki ułatwiające zapamiętanie trudniejszych przykładów z tabliczki mnożenia. Tegorocznemu świętu tabliczki przyświecało hasło: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Na lekcjach matematyki można było w formie gier i zabaw przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w przygotowania i realizację poszczególnych zadań na miarę swoich możliwości. Wyłoniliśmy mistrzów tabliczki mnożenia, zostali nimi: Olaf (kl. V) oraz Ola, Szymon i Adam z kl. IV. ŚDTM 2018 upłynął w radosnej atmosferze, pełnej nowych przeżyć i satysfakcji.


PRZEDSIĘBIORCZA KLASA VIII

28.09.2018 r. podczas przerw, uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie, sprzedawali słodkości zainteresowanym uczniom i nauczycielom. Tym razem można było skosztować pysznego sernika oraz rogalików.

 

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


LABIRYNT CZYTELNICZY "KOBIETY LITERATURY POLSKIEJ"

26.09.2018 r. uczniowie klas VII a i VII b Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie uczestniczyła w Labiryncie Czytelniczym "Kobiety Literatury Polskiej" z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez polskie kobiety w 1918 roku, które zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie. Uczniowie podzieleni na dwie grupy wędrowali od stanowiska do stanowiska, odwiedzając kolejne postacie polskich pisarek. Na każdym ze stanowisk uczniowie słuchali fragmentów twórczości polskich pisarek oraz mieli do wykonania różne zadania związane z ich twórczością. W labiryncie spotkaliśmy postacie: M. Konopnickiej, O. Tokarczuk, W. Szymborskiej, E. Cherezińskiej, W. Chotomskiej, K. Bondy i M. Musierowicz. Dziękujemy bibliotekarzom i pracownikom MBP w Szprotawie za wspaniałą ucztę literacką.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PIJEMY WODĘ W SZKOLE

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie, w ramach programu pn. "Pij wodę w szkole" powstało źródełko zapewniające nieograniczony dostęp do wody. Inicjatorem i realizatorem programu jest Gmina Szprotawa oraz Spółka Szprotawskie Wodociągi i Kanalizacja w Szprotawie. Ze źródełka jako pierwsza skorzystała pani Dyrektor - Danuta Ronij, a tuż za nią kolejni uczniowie. Rodzice otrzymali ulotki informacyjne, przygotowane przez SZWiK.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK - CZEGO NIE WOLNO CZYTAĆ?

W tym roku od 23 do 29 września 2018 r. trwa coroczny Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week), czyli wywodząca się z USA kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury, potrzebę wolności czytania i tworzenia literatury oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki. Przygotowaną ekspozycję książkową oraz listę książek zakazanych, można oglądać przez cały tydzień w bibliotece szkolnej. Książek z listy w tym tygodniu nie wypożyczysz. Inicjatywa ta ściśle wiąże się z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, mówiącą o wolności słowa. USA pod tym względem jest krajem skrajności – z jednej strony wolność słowa jest tam uważana za jedno z podstawowych praw obywatelskich i Amerykanie kładą na nie duży nacisk; z drugiej jest to jednak społeczeństwo w dużym stopniu pruderyjne, stąd na liście książek zakazanych znaleźć można bardzo zaskakujące pozycje, które mogły się znaleźć tam z powodu rzekomego propagowania nieobyczajnych zachowań czy słownictwa. Tydzień zakazanych książek to jednak nie tylko akcja wymierzona przeciw cenzurze (obyczajowej, politycznej, religijnej), ale także inicjatywa mająca na celu zachęcenie do czytania i interesowania się historią literatury.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

21.09.2018 r., uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie, jak co roku wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Celem tegorocznej edycji było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. Uczniowie klasy V a i V b przeszli korowodem z plakatami na temat segregowania odpadów, zachęcając przechodniów do segregowania śmieci. Każdemu napotkanemu przechodniowi uczniowie rozdawali ulotki na temat segregacji przekazane przez Zakłady Usługowe Zachód w Szprotawie.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


RODZINNE ZAWODY KAJAKOWE

W sobotę 22 września 2018 r. w parku jordanowskim na rzece Szprotawa odbyły się Rodzinne Zawody Kajakowe. Szkołę Podstawową nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie reprezentowała osada w składzie Adam Buchowski uczeń kl. VIII wraz z mamą Julią Buchowską, którzy zajęli 1 miejsce w zawodach o puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 oraz 3 miejsce w kategorii szkół biorących udział w tych zmaganiach. Organizatorem zawodów był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bolesława Chrobrego w Szprotawie, a patronatem honorowym objęli zawody Starosta Żagański, Przewodniczący Rady Powiatu oraz Burmistrz Szprotawy.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


JESTEM BEZPIECZNY

17.09.2018 r. uczniowie klas I - IV SP uczestniczyli w zajęciach z Policjantem z Komisariatu Policji w Szprotawie. Podczas zajęć poruszane były zagadnienia bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, w domu, na podwórku; znajomość numeru alarmowego oraz znaków drogowych. Dużą atrakcją dla uczniów było zwiedzenie radiowozu.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


4. PKO BIEG CHARYTATYWNY MŁODYCH

W sobotę, 15 września 2018 r. we Wrocławiu, 32 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie wzięło udział w 4. PKO Biegu Charytatywnym Młodych pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem”. Całą relację z biegu można przeczytać na szkolnym blogu SKO, który prowadzi pani Monika Twardziak-Kocik. Zapraszamy do oglądania i blogowania.

 

https://www.szkolneblogi.pl/blogi/dwojkaszprotawa/biegalismy-dla-dzieci/

 


BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

13.09.2018 r. uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa drogowego. Dziękujemy funkcjonariuszom Straży Miejskiej w Szprotawie za ciekawe zajęcia.

 

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


SZKÓŁKA JEŹDZIECKA "KONICZYNKA"

13.09.2018 r. klasa VII a integrowała się w Szkółce Jeździeckiej "Koniczynka" w Szprotawie. Były jazdy konne pod czujny okiem instruktorek, przejażdżki bryczką i ognisko z pieczeniem kiełbasek. pomysłodawcą Dnia Integracyjnego była wychowawczyni klasy - pani Kamila Kloc, którą wsparła pani Agnieszka Śliwińska. Dziękujemy właścicielom Szkółki Jeździeckiej "Koniczynka" za miłą atmosferę i bezpieczne jazdy.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


NARODOWE CZYTANIE 2018

Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie, uczennice klasy VII a ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego wzięły udział w Narodowym Czytaniu "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. 8.09.2018 r. o godzinie 15.00 na placu przed Ratuszem wszystkich zebranych powitała pani Jolanta Wawrzyniak - dyrektor MBP w Szprotawie. Wśród czytających, usłyszeć można było m.in: pana Józefa Rubachę, pana Pawła Chylaka oraz panią Jadwigę Nowak, uczniów szkół podstawowych i średnich, przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Nad przebiegiem imprezy czuwała pani Julita Hofman (bibliotekarz MBP w Szprotawie) wspólnie z panią Małgorzatą Skawińską (nauczycielką języka polskiego z Liceum Ogólnokształcącego w Szprotawie), która wybrała i przygotowała fragmenty dla czytających. Miłym akcentem na zakończenie było wręczenie drobnych upominków dla wszystkich uczestników Narodowego Czytania.


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

3 września 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 rozpoczęli uroczyście nowy rok szkolny. O godz. 10.00 zebrali się wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście - Zastępca Burmistrza Szprotawy pan Paweł Chylak oraz oraz Dyrektor 1. Oddziału Banku PKO BP w Szprotawie pan Czesław Szczepanik. Dyrektor szkoły pani Danuta Ronij powitała wszystkich zgromadzonych na apelu rozpoczynającym kolejny rok szkolny i przedstawiła zmiany jakie czekają uczniów, rodziców i nauczycieli w bieżącym roku szkolnym. Na zakończenie pani dyrektor życzyła samych sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym i wiele wytrwałości w pracy. Głos zabrał także pan Paweł Chylak, który szczególnie gorąco powitał w gronie uczniów naszej szkoły najmłodszych uczniów-pierwszoklasistów, życząc wiele radości i wrażeń w podróży szkolnej. Uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami, czym rozpoczęli rok szkolny 2018/2019. Wszystkim życzymy cierpliwości w pokonywaniu szkolnych zawiłości, radości z pracy i samych sukcesów w pracy.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


"Bajeczne wakacje w Dwójce"

W dniach 09.07.2018 r. - 20.07.2018 r. Stowarzyszenie "Jesteśmy aktywni" przy Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie będzie organizatorem wypoczynku letniego - półkolonii pod hasłem "Bajeczne wakacje w Dwójce". Zajęcia będą odbywały się od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do godz. 14.00. Zapewniamy posiłek. Lista uczestników półkolonii dostępna w sekretariacie szkoły. Do zobaczenia.


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

22 czerwca 2018 r. w Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Szprotawie - Burmistrz Szprotawy - pan Józef Rubacha oraz Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych - pan Sylwester Chocholski oraz przedstawiciel Rady Rodziców - pani Joanna Skrzyńska. Na początku spotkania Burmistrz p. Józef Rubacha oraz Kierownik p. Sylwester Chocholski podziękowali Dyrektor Szkoły - pani Alicji Wojtowicz za długoletnie pełnienie funkcji Dyrektora Szkoły. Do podziękowań dołączyła się również Rada Rodziców. W dalszej części apelu najlepsi uczniowie odebrali z rąk pani Dyrektor, Burmistrza oraz wychowawców nagrody za wysokie wyniki nauczania oraz osiągnięcia sportowe. Po zakończeniu uroczystości uczniowie rozeszli się do klas wraz z wychowawcami na ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


Święto 11 Batalionu Dowodzenia

Uczniowie klasy III b i V a mieli okazję uczestniczyć w dniu 21 czerwca 2018 r. w Święcie 11 Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Z. Sadowskiego z Żagania. Uroczystość ta miała bardzo podniosły i wzruszający charakter. Żołnierze, przy wtórze Orkiestry Wojskowej z Wrocławia, odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Po części oficjalnej odbyła się pokaz musztry paradnej oraz defilada pododdziałów i sprzętu wojskowego. Uczniowie podziwiali występ Mażoretek Orkiestry Dętej Miasta Leszna. Dzieci mogły także z bliska obejrzeć sprzęt wojskowy. Szczególną atrakcją był pokaz sprawności – starcie dwóch grup żołnierzy.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ŚWIĘTO SOSW

We wtorek 19 czerwca 2018 r. uczniowie klasy I i III b odwiedzili zaprzyjaźnioną szkołę – Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy, który obchodził swoje święto. Z tej okazji odbył się festyn. Dzieci obejrzały piękne przedstawienie przygotowane przez uczniów ośrodka. Poza tym były konkursy, zabawy sportowe, kiermasz książek i rękodzieła. Dzieci miały okazje spróbować różnych pyszności - były gofry, ciasta, frytki oraz mnóstwo owoców i lemoniada. Największą atrakcją była loteria fantowa. Nasza uczennica wygrała główna nagrodę – rower.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniach od 4 do 6 czerwca 2018r. uczniowie klas : IV, V, II i III gimnazjum wyjechali na wycieczkę do stolicy. Już pierwszego dnia zwiedzili Senat RP. Uczniowie mieli możliwość zasiąść w ławach dla publiczności. Następnie wjechaliśmy na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki skąd podziwialiśmy panoramę Warszawy. Mieliśmy też chwilę czasu na zakupy w Złotych Tarasach. We wtorek rozpoczęliśmy zwiedzanie Warszawy od Belwederu, pomnika Józefa Piłsudskiego, spacerowaliśmy po Łazienkach Królewskich podziwiając Pałac na Wodzie Pomnik Chopina. Ogromne wrażenie wywarł na nas Zamek Królewski ze swoimi bogato zdobionymi komnatami. Wędrując po okolicach dotarliśmy pod Pomnik Małego Powstańca. Na Starym Mieście robiliśmy zdjęcia przy Syrence Warszawskiej. Mieliśmy też okazję zobaczyć Pałac Prezydencki, Ogród Saski i Bibliotekę Uniwersytecką. Po południu mogliśmy poeksperymentować Centrum Nauki Kopernik. Wielu z nas mogło po raz pierwszy przejechać się metrem. Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem przepięknego pałacu i ogrodów w Wilanowie. Ostatniego dnia wycieczki najwięcej emocji wywołała wizyta na Stadionie Narodowym. Wyjątkowym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych. Mogliśmy ubrać się w różne stroje z epoki, wziąć udział w lekcji w klasie z XIX wieku oraz na planie filmu „Czas honoru” w okularach VR. Wycieczka była bardzo udana, ciekawa. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń. Planujemy już następną.


Konkurs Recytatorski w Języku Obcym

24 maja 2018r. w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski w Języku Obcym dla uczniów klas I-III SP zorganizowany przez panią Izabelę Sobczyńską, nauczycielkę języka angielskiego. W konkursie udział wzięło 12 uczniów z 7 szkół z terenu Gminy Szprotawa. Jury, z panią dyrektor Alicją Wojtowicz jako przewodniczącą, wyłoniło zwycięzców. Wyniki przedstawiały się następująco:

w kategorii klas I:

 1. miejsce I - Mateusz Żabicki, SP Siecieborzyce;

 2. miejsce II - Michalina Krupa, SP nr 2 w Szprotawie;

 3. miejsce III - Julia Dąbska, SP Siecieborzyce;

w kategorii klas II:

 1. miejsce I - Karolina Łanda, SP Wiechlice;

 2. miejsce II - Nikodem Kotwicki, SP nr 2 Szprotawa;

w kategorii klas III:

 1. miejsce I - Oliwier Steinke, SP Wiechlice;

 2. miejsce II - Emilia Frątczak, SP Siecieborzyce;

 3. miejsce III - Hubert Prochera, SP Chichy.

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez naszych sponsorów: Sklep „Maluszek” w Szprotawie, Bank Spółdzielczy w Żaganiu oraz firmę „Bartex” w Żaganiu. Dziękujemy naszym wspaniałym animatorkom: Patrycji, Emilii, Nikoli i Weronice - uczennicom kl. III gimnazjum, za prowadzenie imprezy oraz zagospodarowanie czasu wolnego uczestnikom konkursu. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i niesamowitą atmosferę!


Z WIZYTĄ W BANKU PKO

22.05.2018 r. uczniowie klasy VI a Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie wraz z p. Małgorzatą Denkiewicz oraz Opiekunem SKO p. Moniką Twardziak-Kocik odwiedzili 1. Oddział PKO BP w Szprotawie. Relację z wycieczki można przeczytać na naszym szkolnym blogu SKO

 

 

 

 


KONKURS "KANGUR MATEMATYCZNY"

Czworo uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uzyskało wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny". Uczniom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

 

 

 


PODCZAS PRZERW CZYTAMY I PRZYJEMNIE CZAS SPĘDZAMY

11.05.2018 r. Szkoła Podstawowa nr 2 w Szprotawie wzięła udział w lubuskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Akcja „III przerwa na czytanie” odbyła się w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Podczas 2, 3 i 4 przerwy można było spotkań osoby spędzające przerwę z książką.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PIOSENKA BUDZI SIĘ WIOSNĄ - ELIMINACJE SZKOLNE

10.05.2018 r. odbyły się eliminacje szkolne do Powiatowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej pod hasłem „Piosenka budzi się wiosną”. Wśród uczniów z klas I-VI Szkoły Podstawowej nr 2 Szprotawie, jury wyłoniło do kolejnego etapu czworo uczniów:

 • Lena Banaszkiewicz - kl. III b

 • Mateusz Witkowski - kl. III b,

 • Aniela Stępień - kl. VI a,

 • Gracjana Gardyńska - kl. VI a

Gratulujemy.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


SPOTKANIE AUTORSKIE

10.05.2018 r. uczniowie klasy III a Szkoły Podstawowej uczestniczyli w spotkaniu autorskim z, pochodzącą z Żar, pisarką dla dzieci i młodzieży - Katarzyną Zychlą. Autorka nie tylko zaprezentowała fragmenty książek własnego autorstwa, ale przeprowadziła również językowe zabawy w rymy i skojarzenia. Na zakończenie każdy otrzymał rymowany wierszyk o kurczaczku wraz z autografem. Chętni mieli możliwość zakupu książki autorstwa pani Katarzyny wraz z autografem.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


EKOLOGICZNA TORBA NA ZAKUPY DLA LOKATKI

Pod takim tytułem opiekun SKO - pani Monika Twardziak-Kocik zorganizowała Ogólnopolski Konkurs SKO. Z całej Polski wpłynęło 70 prac z 16 szkół. 08.05.2018 r. komisja w składzie: Pan Czesław Szczepanik - Dyrektor 1 Oddziału PKO BP w Szprotawie, Pani Patrycja Wilczyńska - Opiekunka SKO z ramienia banku, Pani Julia Buchowska - nauczyciel plastyki w SP2 w Szprotawie, Pani Agnieszka Śliwińska - nauczyciel bibliotekarz w SP2 w Szprotawie oraz Pani Monika Twardziak-Kocik - Opiekun SKO w SP2 w Szprotawie, dokonała oceny nadesłanych prac. Więcej można przeczytać na stronie szkolnego bloga:
https://www.szkolneblogi.pl/…/dwojkaszp…/komisja-obradowala/

O tym, kto zwyciężył w konkursie SKO można przeczytać na stronie naszego bloga:
https://www.szkolneblogi.pl/…/wyniki-ogolnopolskiego-konku…/

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


7.05. - 10.05.2018 r. - TRÓJMIASTO, HEL, TORUŃ

Relacja fotograficzna z wycieczki uczniów SP2 w Szprotawie pod opieką pań: Sylwii Koreckiej i Agnieszki Wlazło.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia


GMINNY MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA

27.04.2018 r. Mistrzowie Pięknego Czytania z poszczególnych kategorii na etapie szkolnym, uczestniczyli w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie w eliminacjach gminnych Konkursu Pięknego Czytania. Jury po wysłuchaniu wszystkich uczestników postanowiła nominować - Pawła Kalicińskiego (kl. II GIM) - do etapu wojewódzkiego XIX Przeglądu: Mistrz Pięknego Czytania pod hasłem "Baśniowo? Fantastycznie!", który odbędzie się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida, w Bibliotece Pana Kleksa w Zielonej Górze. Pozostali uczestnicy reprezentujący naszą szkołę: Adam Małolepszy (kl. III a) oraz Lena Rogodzińska (kl. IV a) otrzymali wyróżnienia. Wszystkim gratulujemy, a za Pawła trzymamy kciuki w etapie wojewódzkim.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ŚWIĘTA MAJOWE

27.04.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie odbył się apel z okazji Świąt Majowych. Uroczystość przygotowały panie Anna Nowik wspólnie z klasą II GIM, Julia Buchowska - oprawa muzyczna oraz Bogumiła Lewandowska - choreografia. Uczniowie przedstawili program artystyczny składający się z elementów recytatorskich oraz wokalnych.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PRO ARTE 2018

27.04.2018 r. w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury, nasza uczennica - Kamila Krupa została wyróżniona przez Radę Artystyczną Finału Wojewódzkiego Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego Pro Arte 2018.


XIII TURNIEJ PRZYRODNICZY „ZŁOTY LIŚĆ”

Uczniowie klasy VI a Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie w dniu 26.04.2018 r. uczestniczyli w XIII Turnieju przyrodniczego "Złoty Liść", której organizatorem była Szkoła Podstawowa w Wiechlicach - Filia w Długiem.

 

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


2. MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY SKO

24.04.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie odbył się 2. Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o SKO. Uczestniczyło w nim 11 drużyn z okolicznych szkół: z Chich, Wiechlic, Długiego, Leszna Górnego , Siecieborzyc, Małomic, Przecławia oraz cztery szkoły ze Szprotawy - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Szkoła Podstawowa nr 1, Społeczna Szkoła Podstawowa no i my Szkoła Podstawowa nr 2. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy jeszcze Szkołę Podstawową z Żar. Konkurs współorganizowaliśmy z 1 Oddziałem PKO BP w Szprotawie.

 • I miejsce i Puchar Przechodni Dyrektora PKO BP w Szprotawie zajęła, tak jak w ubiegłym roku drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie.

 • II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Małomicach.

 • III miejsce również, tak jak w ubiegłym roku zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Długiem.

Pozostałe drużyny również otrzymały dyplomy i nagrody SKO.
Więcej informacji pani Monika Twardziak-Kocik, tradycyjnie umieściła na stronie naszego bloga SKO.
https://www.szkolneblogi.pl/…/2-miedzyszkolny-konkurs-wied…/

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


XLI OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

24.04.2018 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyli w etapie gminnym XLI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa. Uczniowie gimnazjum zajęli II miejsce i awansowali do kolejnego etapu, a uczniowie SP uplasowali się na V miejscu.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


AKCJA CZYSTY ANIOŁEK

Już po raz trzeci w Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie organizujemy zbiórkę środków czystości dla najuboższych dzieci. Zbieramy: mydła, szampony, odżywki do włosów, ręczniki, pasty i szczoteczki do zębów. Zebrane środki czystości przekażemy do Ośrodka Pomocy Społecznej, a pracownicy OPS-u przekażą je dla najbardziej potrzebujących dzieci z naszej miejscowości. Środki czystości należy przynieść do świetlicy szkolnej do 8 czerwca do pani Moniki Twardziak-Kocik.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


DZIEŃ ZIEMI

23 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Z tej okazji SKO oraz SU przygotował zadania dla wszystkich klas. Podczas przerw uczniowie klas I-III mieli za zadanie napisać co można zrobić, aby pomóc Ziemi i jej nie zanieczyszczać oraz co można segregować. Do rozwiązania była też SKO-wa ekologiczna krzyżówka oraz ekologiczny labirynt. Na koniec pod pojemnikami do segregacji umieszczonych na plakacie mieli narysować odpady, które można wyrzucać do poszczególnych pojemników. Uczniowie klas IV-VI również zastanawiali się nad tym, co zrobić, aby na Ziemi było mniej zanieczyszczeń. Poza tym rozwiązywali odpadową krzyżówkę oraz odpowiadali na pięć ekologicznych pytań. Klasa VII oraz uczniowie gimnazjum mieli za zadanie napisać przynajmniej trzy ekologiczne hasła oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące ekologicznych zachowań. W ramach Obchodów Dnia Ziemi uczniowie klasy IVa wraz z wychowawczynią Panią Edytą posadzili na terenie szkoły sadzonki świerków, które pozyskaliśmy z Nadleśnictwa Szprotawa. Więcej informacji na ten temat przeczytacie na stronie bloga SKO
https://www.szkolneblogi.pl/…/dwojka…/szkolny-dzien-ziemi-1/

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


POWIETRZE BEZ ŚMIECI - CO TO JEST SMOG?

Uczniowie klasy III b, pod kierunkiem wychowawczyni - pani Haliny Józefowskiej, w kwietniu - miesiącu poświęconym ekologii - wzięli udział w Programie Edukacyjnym Fundacji PGNiG „Rodzice i dzieci - powietrze bez śmieci”. Na temat tych zajęć możecie przeczytać w ostatnim wpisie bloga SKO, którym zarządza pani Monika Twardziak-Kocik.
https://www.szkolneblogi.pl/…/dwojkaszpro…/rodzice-i-dzieci/


POWIETRZE BEZ ŚMIECI - JAK TWORZY SIĘ SMOG?

Drugie spotkanie projektu "Powietrze bez śmieci" dotyczyło zanieczyszczonego powietrza. Uczniowie obserwowali eksperymenty przeprowadzone przez Pana Radka Brzózkę - ambasadora tego projektu oraz przez wychowawcznię klasy III b - panią Halinkę. Na temat tych zajęć możecie przeczytać na stronach bloga SKO, którym zarządza pani Monika Twardziak-Kocik.
https://www.szkolneblogi.pl/…/dwojka…/powietrze-bez-smieci-/


POWIETRZE BEZ ŚMIECI - "SEGREGACJA TO PODSTAWA"

Kolejne zajęcia projektu poświęcone były walce ze smogiem. Uczniowie bawili się w segregację odpadów według koloru pojemników. Wiedzą już, że niektóre odpady należy poddać procesowi recyklingu. Tworzyli transparenty antysmogowe. Wiedzą też, że nie wolno palić śmieci, słabej jakości węgla, mokrego drewna, liści, traw oraz należy wymieniać stare piece węglowe na nowe. Na temat tych zajęć możecie przeczytać na stronach bloga SKO, którym zarządza pani Monika Twardziak-Kocik.
https://www.szkolneblogi.pl/…/dwoj…/powietrze-bez-smieci--1/


POWIETRZE BEZ ŚMIECI - JAK DBAĆ O SIEBIE, GDY JEST SMOG ?

Uczniów klasy III b zaciekawił temat dotyczący wpływu smogu na nasze zdrowie. W grupach rysowali emblematy wylosowanego organu ludzkiego. Odgrywali scenki przedstawiające choroby spowodowane przez smog. Wykonali samodzielnie antysmogową kukiełkę Niny. W domu przekazali członkom rodziny wiedzę na temat „Jak smog szkodzi zdrowiu”. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie naszego bloga SKO, zarządzanego przez panią Monikę Twardziak-Kocik.
https://www.szkolneblogi.pl/…/rodzice-i-dzieci-jak-smog-wp…/


MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA

Wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie w ramach konkursu czytelniczego wyłoniono Klasowych Mistrzów Pięknego Czytania:

 • kl. I - Julia Ilczyszyn
 • kl. II - Oliwia Grzelak
 • kl. III a - Adam Małolepszy
 • kl. III b - Zuzanna Furmanowicz
 • kl. IV a - Lena Rogodzińska
 • kl. IV b - Julia Michniewska
 • kl. V - Michał Tuz
 • kl. VI a - Jakub Pankiewicz
 • kl. VI b - Julia Przysiężna
 • kl. VII - Kacper Suchan
 • kl. II G - Paweł Kaliciński

Naszą szkołę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie w konkursie na etapie gminnym w dniu 27.04.2018 r. reprezentować będą w poszczególnych kategoriach:

 • kat. I, klasy I-III SP - Adam Małolepszy
 • kat. II, klasy IV-VI SP - Lena Rogodzińska
 • kat. III, klasy VII SP, II-III GIM - Paweł Kaliciński

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


III. WIELKIE SPRZĄTANIE PARKU HUTA SZPROTAWA-IŁAWA

21.04.2018 r. już po raz trzeci zuchy i harcerze 3DWp "Sowińskie Bobry" oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie włączyli się w akcję sprzątania. Organizatorem akcji było Stowarzyszenie Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom we współpracy z Towarzystwem Bory Dolnośląskie, Fundacją Spełnienie, Hufcem Szprotawa ZHP, Nadleśnictwem Szprotawa oraz Szkołą Podstawową nr 2 w Szprotawie. Uczestnicy tegorocznej akcji zebrali 66 worków śmieci, m. in. fotel oraz części telewizora. Cieszy fakt, że worków w tym roku było mniej niż w zeszłym roku. Akcję zakończyło, tradycyjnie, ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Każdy z uczestników otrzymał, w podziękowaniu za udział w akcji sprzątania, upominki. Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy!

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


Zlot Drużyn Hufca Szprotawa ZHP

W dniach 13 – 14.04.2018 r. zuchy i harcerze z 3 DWp "Sowińskie Bobry" że Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyli w Zlocie Drużyn Hufca Szprotawa ZHP pod hasłem "Wyspa Skarbów". Gospodarze zlotu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Szprotawie, zadbali o wiele atrakcji. Uczestnicy prezentowali swoje drużyny zgodnie z wcześniej podanym zadaniem przedzlotowym; wspólnie śpiewali szanty; zmagali się w konkurencjach sportowych. Nie zabrakło też ogniska z pieczeniem kiełbasek. W drugi dzień odbyła się piracka gra terenowa „W poszukiwaniu skarbu”. Na zakończenie gry wykopano skrzynię pełną skarbów pirackich oraz wręczono każdej drużynie Patent Żeglarski.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WYRÓŻNIENIE DLA JULII I HANI

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie: Julia Ilczyszyn - kl. I oraz Hanna Radzimska - kl. IV a, uzyskały wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie SKO pt. "Zakładkę zrób wspaniałą, aby lepiej się czytało", organizowanym przez SKO w Mętowie. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Więcej na stronie naszego szkolnego bloga SKO, którym zarządza pani Monika Twardziak-Kocik. Zapraszamy do odwiedzania i blogowania.

https://www.szkolneblogi.pl/…/dwojkaszprotawa/wyroznienia-…/


LUBUSKI FESTIWAL PIOSENKI - PRO ARTE 2018

06.04.2018 r. odbyły się eliminacje powiatowe Lubuskiego Festiwalu Piosenki, PRO ARTE 2018 w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Iłowej. W konkursie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie - Julia Stępień (kl. III b) oraz Michał Tuz (kl. V).

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie pod opieką pań: Monika Twardziak-Kocik i Bogumiła Marcinkiewicz Lewandowska uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

 

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


Lubuski Festiwal Piosenki

05.04.2018 r. w Szprotawskim Domu Kultury, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie prezentowali swoje zdolności wokalne w Lubuskim Festiwalu Piosenki "Scena Dziecięca" w eliminacjach gminnych. Naszą szkołę reprezentowali: Michalina Krupa (kl. I), Julia Stępień (kl. III b), Michał Tuz (kl. V), Gracjana Gardyńska (kl. VI a) oraz Aniela Stępień (kl. VI a). Do przeglądu powiatowego Jury nominowało: Julię Stępień i Michała Tuza. Gratulujemy i trzymamy kciuki w kolejnym etapie.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


LISTY Z TURCJI

W ramach innowacji pedagogicznej "The English Maniacs" współpracujemy ze szkołą SilopiCudiOrtaokulu (Cudi Middle School) z Turcji. Pierwszym etapem było pisanie listów, w których uczniowie zapoznali się ze sobą wzajemnie. Razem z listami dostaliśmy tradycyjne słodycze tureckie, a nauczyciel języka angielskiego, pani Izabela Sobczyńska - kawę wraz z przepisem jej przygotowania. Nasi znajomi z Turcji otrzymali natomiast pierniczki zrobione przez panią Izę. Nasze działania w ramach autorskiego (Izabela Sobczyńska i BuketKarakas) projektu ‘Twocultures, One world!’, którego celem jest poznawanie całkowicie odmiennej kultury, przy jednoczesnym doskonaleniu umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dokumentujemy na platformie eTwinning.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


APEL SKO

04.04.2018 r. uczniowie klas I - IV Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyli w apelu podsumowującym działalność SKO. Podczas apelu, Dyrektor Banku PKO - pan Czesław Szczepanik, wręczał wraz z opiekunem z ramienia banku PKO, nagrody dla uczniów wyróżnionych w różnych przedsięwzięciach organizowanych przez opiekuna SKO w szkole, którym jest pani Monika Twardziak-Kocik.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ŚWIĄTECZNE ZAJĘCIA W KLASIE III b SP

28.03.2018 r. w ostatnim dniu przed Świętami Wielkanocnymi, uczniowie klasy III b Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyli w kolejnych zajęciach w ramach innowacji pedagogicznej "Czytanie - kluczem do sukcesu". Motywem przewodnim zajęć były wielkanocne różności. Uczniowie w parach rozwiązywali zagadki, rebusy, wykreślanki. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało szablon do wykonania w domu witraża na okno.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


INNOWACJA PEDAGOGICZNA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie od 1 października 2017r. aż do ferii zimowych prowadzone były zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej‘The English Maniacs’w zakresie nauczania języka angielskiego. Zajęcia miały na celu rozwijanie umiejętności praktycznych z języka angielskiego przy wykorzystaniu Metody Callana oraz platformy eTwinning. Grupa uczniów z kl. VII, pod okiem nauczyciela języka angielskiego mgr Izabeli Sobczyńskiej, co piątku pilnie pracowała nad poprawą oraz zdobywaniem nowych umiejętności. Po dokonaniu ewaluacji i oceny zajęć, zarówno nauczyciel, jak i sami uczniowie zadecydowali o kontynuacji zajęć w kolejnym semestrze. Doskonałą ocenę zajęć stanowią opinie uczennic kl. VII-Natalii R.: „Na naszych zajęciach podoba mi się inicjatywa pisania listów z zagranicznymi ‘znajomymi". Panuje tam świetna atmosfera! Pomimo towarzyszących nam ‘żartów i dobrych humorów’, potrafimy skupić się i zrobić to, co do nas należy. Uczymy się nowych rzeczy nie tylko przez typowe metody, ale także poprzez zabawę. Takie kółko potrafi fajnie zintegrować część naszej klasy. Podsumowując, na zajęciach z języka angielskiego jest bardzo fajnie!” oraz Asi K.: „Na zajęciach panuje miła atmosfera. Podoba mi się to jak zawzięcie pracujemy. Na każdej godzinie zajęć uczę się czegoś nowego. Pomimo, że zajęcia są o późnej godzinie to z chęcią na nie chodzę".

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KONKURS TECHNICZNY "SPRAWNE RĘCE MĄDRA GŁOWA”

22 marca 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie po raz kolejny wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie z Zakresu Techniki "Sprawne ręce mądra głowa” organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Szprotawie. Głównym celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań pracami ręcznymi z zakresu techniki oraz integracja dzieci i młodzieży z różnych szkół i miejscowości. Tegoroczna XXII edycja konkurs odbyła się pod hasłem "Przyjaciela warto mieć". Naszą szkołę reprezentowali: Aniela Stępień, Julita Wiktorska i Amelia Soroka z kl. VI A oraz Kacper Suchan z kl. VII. Opiekunem grupy był p. Piotr Basałyga. Uczniowie zmagali się z konkurencją kulinarną, plastyczną, techniczną i krawiecką. Jury zdecydowało, że wszystkie dzieci wykazały się dużymi umiejętnościami i przyznało wszystkim uczestnikom I miejsce. Do zobaczenia za rok.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POEZJI W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SZPROTAWIE

21 marca obchodzone jest święto Międzynarodowego Dnia Poezji, które ustanowiło UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji a nawet tworzenia własnych wierszy. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu. Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna Szprotawa we współpracy z nauczycielami bibliotekarzami miejscowych bibliotek szkolnych, zorganizowała obchody tego dnia pod nazwą "Wiosenne Wierszowanie", na które zaproszono uczniów z klasy II i III SP. Naszą szkołę reprezentowali z klasy II: Kinga Gut i Nikodem Kotwicki, z klasy III a: Julia Radziszowska i Dawid Szklarski z klasy III b: Julia Skrzyńska i Wiktoria Zaremba. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Dzień 21 marca to znak, że przyszła kalendarzowa wiosna, a wraz z nią czas na wiosenne porządki. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie pod opieką nauczycieli utworzyli barwny korowód, który głośnymi okrzykami idąc ulicami miasta wyganiał zimę. Uczniowie chcąc zachęcić mieszkańców naszego miasta do segregacji śmieci, rozdawali ulotki, przygotowane przez ZUZ Szprotawa. Ulotki zawierały informacje do jakich pojemników należy wrzucać różnego rodzaju nieczystości. Uczniowie wykazali się wielką kreatywnością przygotowując transparenty tematyczne. Najładniejsze wykonali uczniowie z klasy V: Olga Pitura, Julia Domańska oraz Michał Tuz, których prace zostały nagrodzone.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


LUBUSKI KONKURS RECYTATORSKI

20 marca 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Iłowej odbyły się eliminacje powiatowe Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego, w którym wzięły udział 2 uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie: Maja Śliwińska (klasa IV a) i Kamila Krupa (klasa VII). Celem konkursu było wyłonienie uczestników etapu wojewódzkiego. Uczennice zaprezentowały się na scenie w swoich kategoriach wiekowych. Decyzją jury Kamila Krupa uzyskała nominację do Finału Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Finał konkursu odbędzie się 27.04.2018 r. w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Zdjęcia pochodzą ze strony Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Iłowej https://www.facebook.com/DomKulturyllowa/…

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


GLOBAK MONEY WEEK (GMW) – ŚWIATOWY TYDZIEŃ PIENIĄDZA

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) we współpracy z Ministerstwem Finansów co roku zaprasza m.in. szkoły podstawowe, gimnazja do udziału w międzynarodowej akcji Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza. Tegoroczna, VII już edycja, przebiegała w dniach 12–18 marca 2018 r. pod hasłem Money Matters Matter – Pieniądze się liczą. Celem akcji Global Money Week było zainspirowanie dzieci i młodzieży do zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych do osiągnięcia samodzielności finansowej w dorosłym życiu, przygotowanie młodego pokolenia do podejmowania świadomych decyzji finansowych, a tym samym walka z wykluczeniem finansowym. Koordynatorem wszystkich działań była pani Monika Twardziak-Kocik - opiekun SKO. Uczniowie klas II - III Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyli w zajęciach na temat pieniędzy, natomiast najmłodsi uczniowie z klasy I SP bawili się w sklep.

Więcej na stronie bloga SKO, którego prowadzi opiekun SKO - pani Monika Twardziak-Kocik.
https://www.szkolneblogi.pl/…/d…/swiatowy-tydzien-pieniadza/

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WIZYTA W BANKU PKO

19 marca 2018 r., uczniowie klasy VI b Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie odwiedzili I Oddział PKO BP w Szprotawie. Uczniom towarzyszyły: Pani Wicedyrektor Zdzisławy Orman oraz opiekun SKO - Pani Monika Twardziak-Kocik. Tuż po przybyciu do banku, na wszystkich czkał przygotowany poczęstunek w postaci gorącej herbaty i słodyczy. Następnie Pan Dyrektor - Czesław Szczepanik przeprowadził z uczniami szereg ciekawych i wesołych zabaw z młodzieżą. W międzyczasie Pani Agnieszka opowiedziała uczniom o Pierwszym Koncie Oszczędnościowym oraz o zabezpieczeniach banknotów. Miłą niespodzianką, była wizyta maskotki Sówka, z którą oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia. Na koniec uczniowie odwiedzili gabinet Pana Dyrektora, w którym poszukiwali krówek PKO, a także mogli usiąść w dyrektorskim fotelu oraz zadać pytanie. Najaktywniejsi uczniowie zostali nagrodzeni przez Pana Dyrektora, a pozostali otrzymali gadżety SKO. Uczniowie wręczyli Panu Dyrektorowi własnoręcznie wykonaną laurkę z podziękowaniami za miłą wizytę w banku. Bardzo dziękujemy Panu Czesławowi oraz Pracownicom PKO BP w Szprotawie za ciekawe zajęcia oraz miłą wizytę. Relacja z wizyty w banku znajduje się również na stronie bloga SKO
https://www.szkolneblogi.pl/…/dwojkaszpro…/wizyta-w-banku-3/

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


II MIEJSCE DLA JESSICY PACH

Jessica Pach z klasy VI b Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie zajęła II miejsce w Międzyszkolnym konkursie literacko-plastycznym "Cyberprzemoc. Zagrożenia z sieci" w kategorii klas IV - VII organizowanego przez SP2 Rabka-Zdrój. Więcej na na blogu SKO SP2 z Rabki-Zdrój https://www.szkolneblogi.pl/…/wyniki-konkursu-cyberprzemoc…/

 

 

 


KANGUR MATEMATYCZNY 2018

15.03.2018 r. uczniowie z klas III - VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie rozwiązywali zadania matematyczne w ramach Międzynarodowego konkursu „Kangur Matematyczny”. W tym roku do konkursu w kategoriach: Maluch, Beniamin oraz Kadet przystąpiło 27 uczniów naszej szkoły. Konkurs miał charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są co roku ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Na rozwiązanie testu przeznaczono 75 minut. Każdy uczestnik Konkursu otrzymał jedną z pięciu zabawek logicznych z drutu.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


DZIEŃ LICZY PI

14.03.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie obchodzono Dzień Liczby Pi. Koordynatorem działań była nauczycielka matematyki - pani Anna Nowik. W ramach obchodów uczniowie klas II i III GIM oglądnęli film. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”. Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają taką samą wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne ciasta.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


OFERTA EDUKACYJNA

Uczniowie klasy III GIM uczestniczyli w spotkaniu z panią Wioletą Sadowską, która przedstawiła ofertę edukacyjną Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie na rok szkolny 2018/2019. podczas spotkania uczniowie oglądali prezentację i zadawali pytania dotyczące oferowanych kierunków kształcenia.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

13 marca 2018 roku w Szprotawskim Domu Kultury odbyły się eliminacje gminne Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego, w których wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie. Dzieci zaprezentowały się w wybranych przez siebie repertuarze, co doceniło jury konkursowe. W kategorii klas IV - VI SP wyróżnienie otrzymał Michał Tuz z klasy V, a Maja Śliwińska (uczennica klasy IV a) nominację do etapu powiatowego. W kategorii klas VII SP i II - III GIM Kamila Krupa (uczennica klasy VII) także otrzymała nominację do dalszego etapu konkursu, który odbędzie się 20.03.2018 r. w Gminnym Centrum i Kultury i Sportu w Iłowej. Wszystkim wykonawcom gratulujemy, a nominowanym do udziału w kolejnym etapie życzymy sukcesów.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WIELKOPOSTNY DAR SERCA …

W sobotę 10 marca 2018 r., odbyła się coroczna wielkopostna zbiórka żywności trwałej dla najbiedniejszych. Na prośbę ks. proboszcza parafii WNMP w Szprotawie ks. Kanonika Ryszarda Grabarskiego włączyła się w tę szlachetną akcję również nasza młodzież. Uczniowie klasy VI b – Jakub i Jessica Pach oraz Kacper Jaworski i Dawid Laudacki, oraz z klasy VII Patrycja Rabska i Emilia Kubera, pod opieką naszego nauczyciela religii Pana Antoniego Zabłockiego pełnili w godzinach od 11.00 do 15.00 swe charytatywne dyżury w sklepie wielopowierzchniowym „Delikatesy Centrum” przy ul. Konopnickiej. Ustawiony był widoczny punkt, do którego robiący zakupy mieszkańcy Szprotawy, chętnie przekazywali produkty o przedłużonej trwałości. Niemal każdy wkładał „coś” do koszyka, liczył się każdy dar, a było tego całe mnóstwo. Z naszych obserwacji wynika, że najbardziej popularnym produktem był cukier, ale także makarony, mąka, ryż, kasze, konserwy, olej, margaryny, keczupy, przeciery, płatki śniadaniowe, nie zbrakło słodyczy dla najmłodszych. Kolejne spostrzeżenie to fakt, że naszych mieszkańców nie trzeba było namawiać. Wystarczył gest, życzliwy uśmiech, serdeczne podziękowanie. Przy okazji, rozdawaliśmy kolorowe ulotki z logo Caritas, na których uwidoczniony był przepis na pyszny świąteczny Mazurek. Akcja ta wydaje się być udaną, mając na uwadze fakt, że zebraliśmy 4 pełne kartony różnych wiktuałów,kolejny karton (jak po średnim telewizorze) również pękał w szwach i na koniec dwie „biedronkowe” duże torby. Całe to dobro, autem pana Antka wylądowało na plebanii w pomieszczeniach parafialnego oddziału Caritas. „Lauda” i Kacper stracili trochę potu, zanim towar ten trafił na swoje miejsce. Nie wiem czy to dużo, czy mało najważniejsze jest to, że potrafimy dzielić się z innymi i to nie z przymusu, ale z daru serca…


REJONOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY "ZŁOTE PIÓRO - POTYCZKI ORTOGRAFICZNE"

09 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbył się Rejonowy Konkurs Ortograficzny "Złote Pióro 2018 – potyczki ortograficzne”. W szkole pojawiło się ponad 100 uczniów z 10 szkół rejonu żagańskiego. O godzinie 9.00 dzieci od klas I-ych szkoły podstawowej do VII-ych zmagały się z trudnościami ortograficznymi. Na początku było dyktando. Następnie dzieci rozwiązywały test. W czasie sprawdzania prac uczniowskich przez komisje konkursowe, dzieci uczestniczące w konkursie, pod opieką nauczycieli, oczekiwały z niecierpliwością na wyniki konkursu. Po zakończeniu Dyrektor Szkoły pani Alicja Wojtowicz ogłosiła wyniki konkursu, a następnie z panem Józefem Rubachą, Burmistrzem Szprotawy, wręczyła dyplomy i nagrody ufundowane przez Wydawnictwo GWO. I tak w poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

Klasy I

 • I miejsce Oliwier Sroga – SP1 Szprotawa

 • II miejsce Wojciech Grabowski – SP2 Szprotawa

 • III miejsce Mateusz Langier – SP Wiechlice

Klasy II

 • I miejsce Wojciech Cudak – SP Wiechlice Filia w Długiem

 • II miejsce Bruno Sasin – SP Wiechlice

 • III miejsce Hubert Skwarek – SP2 Szprotawa

Klasy III

 • I miejsce Arkadiusz Adamczak – SP1 Szprotawa

 • II miejsce Bartosz Jędrzejowski – SP Wiechlice Filia w Lesznie Górnym

 • III miejsce Artur Mędryk – SP2 Szprotawa

Klasy IV

 • I miejsce Alicja Pusiarska – SP1 Szprotawa

 • II miejsce Aurelia Michta – SP Gościeszowice

 • III miejsce Lena Rogodzińska – SP2 Szprotawa

Klasy V

 • I miejsce Szczepan Wołowski – SP Gościeszowice

 • II miejsce Pola Rapiej – SP1 Szprotawa

 • III miejsce Łukasz Święcicki – SP1 Szprotawa

Klasy VI

 • I miejsce Bartosz Michta – SP Przecław

 • II miejsce Oliwia Matuszak – SP Wiechlice Filia w Siecieborzycach

 • III miejsce Maciej Wróblewski – SP Wiechlice Filia w Lesznie Górnym

Klasy VII

 • I miejsce Kacper Jezierski – SP1 Szprotawa

 • II miejsce Anna Pasik – PSP Małomice

 • III miejsce Maja Basałyga – SP2 Szprotawa

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia konkursu w miłej atmosferze. W prace byli zaangażowani nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie. Wszystkim gorąco dziękujemy za wsparcie i odrobinę uśmiechu na twarzach uczestników konkursu. 24 marca 2018 roku kolejny etap i wszystkim uczestnikom życzymy połamania piór i dalszych sukcesów.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KOLEJNE SUKCESY SPORTOWE

05.03.2018 r. oraz 06.03.2018 r. w hali sportowej Arena w Żaganiu odbyły się rozgrywki w unihokeju dziewcząt w kategoriach szkół podstawowych i gimnazjalnych na etapie powiatowym. Dziewczęta z obu kategorii wiekowych awansowały do zawodów finałowych w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży, które odbędą się w kwietniu. Zawodniczki ze szkoły podstawowej zajęły I miejsce, a dziewczęta z gimnazjum zajęły II miejsce. Szkołę Podstawową nr 2 w Szprotawie reprezentowały: SP - Maja Ćwiszewska - kapitan, Patrycja Krawczyk - bramkarz, Izabela Skwarek, Julia Domańska, Jesika Kozłowska, Kinga Majtka, Jessica Pach, Olga Pitura, Amelia Soroka. GIM - Emilia Urbaniak - kapitan, Patrycja Tokarz - bramkarz, Amelia Szatkowska, Kornelia Kacprzak, Natalia Mandrak, Weronika Janas, Nikoletta Bachowska, Patrycja Rabska. Dziewczętom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie zawodów.

Więcej zdjęć na stronie Urzędu Miejskiego w Żaganiu pod adresem https://urzadmiasta.zagan.pl/2018/03/06/dzieci-graly-arenie/

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


Pomagamy ptakom przetrwać mrozy

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie nie zapominają o skrzydlatych przyjaciołach i pomagają im przetrwać mrozy. Zanim udaliśmy się na ferie zimowe, zostawiliśmy ptakom na gałązkach pożywne jedzenie. Całą akcję przeprowadziła pani Monika Twardziak-Kocik - opiekun SKO. Zapraszamy na naszego bloga do blogowania i komentowania innych ciekawych inicjatyw https://www.szkolneblogi.pl/…/pomagamy-ptakom-przetrwac-mr…/

 

 

 


DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

03.03.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie odbył się Dzień Otwarty, na który zaproszono wszystkie dzieci, przyszłych pierwszoklasistów, wraz z rodzicami i opiekunami. Po krótkim powitaniu przez Dyrektora szkoły - panią Alicję Wojtowicz, wystąpił zespół taneczny "Iławianie". Po występie uczniowie zaprosili do wspólnego tańca integracyjnego przybyłe dzieci. Kolejnym punktem programu były piosenki w wykonaniu chóru szkolnego, solistów oraz uczniów klasy III b, którzy zaśpiewali piosenkę z pokazywaniem w języku angielskim. Na koniec części artystycznej wystąpiła grupa z pokazem gimnastycznym. Po części artystycznej zaproszono przybyłe dzieci wraz z rodzicami do zwiedzania szkoły. Na terenie szkoły w poszczególnych klasach przygotowano: malowanie kredą na dużym arkuszu papieru; zajęcia plastyczne i manualne (tworzenie gniotków, lepienie z masy solnej i wiele innych); doświadczenia matematyczno - fizyczno - przyrodnicze; odkrywanie tajników posługiwania się tablicą interaktywną; zajęcia w sali zabaw; zajęcia w sali komputerowej; zajęcia w bibliotece szkolnej; tor przeszkód w sali gimnastycznej. Dziękujemy wszystkim przybyłym za wspólnie spędzany czas w naszej szkole.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


GRA TERENOWA "SKRZYDŁO WOLNOŚCI"

02.03.2018 r. zuchy i harcerze z 3DWp "Sowińskie Bobry" uczestniczyli w 31 Grze Terenowej "Skrzydło Wolności" pod opieką druhen: pwd Magdalena Grzelak oraz pani Anna Rajkiewicz. Gra organizowana jest co roku (począwszy od 1975 r.) w rocznicę zakończenia walk wyzwoleńczych II Wojny Światowej na Ziemi Szprotawskiej. Twórcą i pomysłodawcą gry był Komendant Szprotawskiego Hufca ZHP śp. harcmistrz Bogusław Lisiecki. Gra jest okazją do sprawdzenia wiedzy, umiejętności i podnoszenia sprawności fizycznej jej uczestników oraz lekcją patriotyzmu i historii o dawnej i obecnej Szprotawie.

Cała relacja z gry na stronie Hufca Szprotawa ZHP: http://szprotawa.zhp.pl/skrzydlo2018.htm

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PODSUMOWANIE OBCHODÓW TYGODNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

Przez cały tydzień 05 – 09.02.2018 r. obchodziliśmy w Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie Tydzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Tworzymy kulturę w sieci”. Uczniowie na lekcjach informatyki oraz zajęciach komputerowych pod okiem nauczyciela pana Piotra Basałygi przygotowywali plakaty, opracowywali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Opiekunka SKO – pani Monika Twardziak – Kocik ogłosiła konkursy: „Wirus komputerowy”, w którym zwyciężyła Laura Cjapi z klasy I oraz „Cyberprzemoc”. W bibliotece szkolnej – nauczyciel bibliotekarz – pani Agnieszka Śliwińska przygotowała, w Dniu Bezpiecznego Internetu, który przypada na 06.02.2018 r., podczas przerw konkursową skrzynkę pytań. Chętni uczniowie odpowiadali na krótkie pytania dotyczące bezpieczeństwa w Internecie lub rozwiązywali krzyżówki. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliła Natalia Rabska z klasy VII. Oprócz konkursu przez cały dzień podczas przerw można było oglądać animowane filmy „Owce w Sieci”. Koordynatorki obchodów TBI 2018: pani Monika Twardziak – Kocik, pani Małgorzata Denkiewicz oraz pani Agnieszka Śliwińska prowadziły z uczniami zajęcia profilaktyczno – wychowawcze na temat bezpiecznych zachowań z Internecie w oparciu o projekcje filmów:

 • Klasy I – II SP – film z serii „Sieciaki”

 • Klasy III SP – filmy animowane z serii „Owce w Sieci”

 • Klasy IV SP – film „Plik i Folder odkrywcy Internetu – Głupi żart”

 • Klasa V SP – zagadki i quizy oraz dyskusja na temat cyberprzemocy i jej skutków

 • Klasy VI – film „Zagrożenia cyfrowego świata – Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?”

 • Klasa VII – film „Zaplątani w Sieć – Happy slapping”

 • Klasy II – III GIM – film „Gdzie jest Mimi?”

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WALENTYNKI

09.02.2018 r. Samorząd Uczniowski przygotował dla uczniów klasy VII SP i klas II - III GIM przedstawienie z okazji zbliżających się Walentynek.

 

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


TABLICE INTERAKTYWNE W SP2

W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 2 w Szprotawie wzbogaciła się w nowe tablice interaktywne, które zostały zainstalowane z trzech salach lekcyjnych. Podczas jednej z przerw w dniu 08.02.2018 r. podpatrzyliśmy jak uczniowie z klas IV pod czujnym okiem wychowawczyni klasy I SP - pani Ewy Czapli mogli wypróbować możliwości jednej z tablic.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


TŁUSTY CZWARTEK

W tym roku Tłusty Czwartek obchodziliśmy 08.02.2018 r. W tym dniu mogliśmy się, zgodnie z tradycją, objadać pączkami. Po szkolnych korytarzach krążyli uczniowie, którzy zajadali się pysznymi pączkami.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


NOCKA W SZKOLE KLASY IV A

09.02.2018 r. w ostatnim dniu nauki przed feriami zimowymi, klasa IV a SP Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie postanowiła świętować Międzynarodowy Dzień Pizzy. Wielu z nas dałoby się nieraz pokroić za kawałek pizzy, nic więc dziwnego, że ten okrągły przysmak doczekał się swojego święta. Nie znaczy to bynajmniej, że w pozostałe dni obowiązuje abstynencja – codziennie bowiem sprzedawanych jest na świecie ok. 13 milionów pudełek pizzy. Najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest niezmiennie margherita (jeden z wariantów pizzy neapolitańskiej). Uczniowie zaplanowali na tę noc kilka atrakcji, były gry i zabawy oraz wspólne zajadanie się pizzą. Po wieczornym seansie filmowym długo było słychać jeszcze gwar i śmiechy uczniów. Rankiem niewyspanych, ale zadowolonych ze wspólnej nocnej zabawy uczniów odbierali rodzice.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE

08.02.2018 r. uczennice klasy III GIM wzięły udział w zajęciach poświęconych profilaktyce raka szyjki macicy i raka piersi oraz nauce samokontroli na specjalnym fantomie, który przywiozły ze sobą panie prowadzące. Zajęcia poprowadziły panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żaganiu.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


APEL SKO

08.02.2018 r. na jednej z przerw odbył się apel SKO podsumowujący ostatnie działania Szkolnej Kasy Oszczędności dowodzonej przez panią Monikę Twardziak-Kocik. Wręczone zostały dyplomy i nagrody m.in. dla Blogowicza miesiąca stycznia; najbardziej oszczędnego ucznia w styczniu; nagrodę w konkursie "Wirus komputerowy"; wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie "Moja wymarzona bombka SKO" oraz podsumowano akcję "Góra Grosza".

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


BAL KARNAWAŁOWY

08.02.2018 r. odbył się Bal Karnawałowy dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie. Dzieci świetnie się bawiły, uczestnicząc w przeróżnych atrakcyjnych konkursach przygotowanych przez panie wychowawczynie. Były tańce z balonem, tańce na gazecie, pląsy z misiem, wąż, zabawa w krzesełka i wiele innych. Wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy i gdy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę balową. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


INNOWACJA PEDAGOGICZNA

08.02.2018 r. klasa III b uczestniczyła w kolejnych zajęciach w ramach innowacji pedagogicznej "Czytanie - kluczem do sukcesu" realizowanej w roku szkolnym 2017/2018 wspólnie przez wychowawczynię - panią Halinę Józefowską oraz nauczyciela bibliotekarza - panią Agnieszkę Śliwińską. Zajęcia dotyczyły zachowań bezpiecznych w codziennym życiu uczniów.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ZAJĘCIA EDB W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W SZPROTAWIE

Podczas dzisiejszych zajęć (07.02.2018 r.) na przedmiocie EDB klasa III GIM omawiała rodzaje skażeń. Dla uatrakcyjnienia zajęć, nauczycielka – pani Bogumiła Marcinkiewicz - Lewandowska przyniosła OP-1. Ogólnowojskowy płaszcz ochronny OP-1 – izolacyjny strój ochronny będący na wyposażeniu Wojska Polskiego. Obecnie zastępowany przez FOO-1. Płaszcz pozwala na ochronę przed skażeniami chemicznymi, biologicznymi oraz substancjami promieniotwórczymi i promieniowaniem cieplnym. Wykonany jest z trudno palnej, dwustronnie gumowanej tkaniny w kolorze khaki. Z uwagi na budowę strój można nosić jako kombinezon, płaszcz lub narzutkę. Uczniowie mieli możliwość przymierzenia stroju, co nie było takie łatwe do wykonania.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


BEZPIECZNE FERIE

06.02.2018 r. uczniowie klas VI a, VI b oraz VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyli w pokazie szkoleniowym z zasad bezpiecznego zachowania się w porze zimowej podczas przebywania nad wodą.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KONCERT MUZYCZNY

06.02.2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyli w koncercie muzycznym w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szprotawie. Wśród wykonawców można było podziwiać talent muzyczny również uczniów naszej szkoły.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku

 


REGIONALNE PIERWSZAKI

Na łamach Gazety Regionalnej z dnia 2 lutego 2018 na stronie 49 zamieszczono zdjęcie uczniów klasy I Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie wraz z wychowawczynią – panią Ewą Czaplą.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku

 

 


DZIEŃ PISMA RĘCZNEGO

W dobie e-maili, komunikatorów i telefonów komórkowych coraz rzadziej wykorzystujemy pismo ręczne. Do lamusa odchodzą też papierowe notesy i pamiętniki. W Dzień Pisma Ręcznego warto sobie o nim przypomnieć. Writing Instrument Manufactures Association jako datę święta wybrało 23 stycznia, ponieważ w tym dniu urodził się John Hancock – jeden z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości, znany z charakterystycznego podpisu. Uczniowie klasy III a Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyły w zajęciach kaligrafii w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie. Podczas zajęć miały okazję spróbować pisania piórem i atramentem.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WOLONTARIAT

19.01.2018 r. grupa uczniów ze szkolnego wolontariatu pod opieką pani Małgorzaty Denkiewicz oraz pani Ewy Dąbrowskiej-Gut. uczestniczyła w zajęciach tworzenia kartek dla pacjentów ZOLu. Zajęcia odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie pod kierunkiem bibliotekarza pani Dagmary Bronk.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku

 

 


Wycieczka do Berlina

18 stycznia 2018 roku o godz. 7.15 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie wyruszyli na wycieczkę do Berlina pod opieką swoich nauczycieli – pani A. Wlazło, B. Marciniak, M. Pytel oraz pani dyrektor Alicji Wojtowicz z biurem podróży Project Antoni Monach z Gorzowa Wielkopolskiego. W programie wycieczki znalazło się zwiedzanie Sea Life & Aqua Dom – oceanarium z około 4000 zwierząt wodnych oraz przejazdem szklaną windą przez wysokie na 16 metrów akwarium. Przejechaliśmy także przez rządową dzielnicę Berlina i zobaczyliśmy Alexanderplatz, wieżę telewizyjną i Czerwony Ratusz oraz Katedrę św. Jadwigi, Bramę Brandenburską, Reichstag. Kolejnym punktem programu była wizyta w Legoland Centre, w którym znajdują się budowle z 2 mln klocków LEGO. Zobaczyliśmy repliki zabytków Berlina, odwiedziliśmy mini fabrykę LEGO i odbyliśmy smoczą przejażdżkę. Po posiłku w McDonald`s w Berlinie udaliśmy w drogę powrotną do Szprotawy. Wycieczka była udana. Wszyscy wrócili zadowoleni i zmęczeni. Jeszcze nie wiemy, gdzie wybierzemy się na kolejny zagraniczny wyjazd.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PROJEKT "ADOPTUJ STATEK"

17.01.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Adoptuj statek", w którym uczestniczyli uczniowie z klasy VI a i VI b Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie. Spotkanie zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 2018

Podczas tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w dniu 14.01.2018 r., zuchy i harcerze z 3 DWp "Sowińskie Bobry", na co dzień uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie zebrali łącznie: 4 590,87 złotych.

 • Lena R - 786,12

 • Darek S - 746,68

 • Bartek M - 724,25

 • Emilka K - 611,95

 • Maja Ś - 601,95

 • Olga P - 531,14

 • Tomek K - 348,60

 • Magda S i Gosia G - 240,18

Gratulujemy zbierającym każdej zebranej złotówki i zapału do zbierania podczas tego zimnego i wietrznego dnia. Po podliczeniu dwóch Skarbon Stacjonarnych, które na mocy zezwolenia nr SK/0001/229 udzielonego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zebrano na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie 465,14 złotych.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie przyłączyła się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie, czyli SKO-wicze, harcerze, SU oraz wolontariusze krążą po korytarzach z puszkami i zbierają pieniądze "na wyrównanie szans w leczeniu noworodków". 11.01.2018 opiekun SKO - pani Monika Twardziak - Kocik zorganizowała Loterię SKO, z której cały dochód (262 złote) zostanie przekazany na WOŚP. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę pieniędzy. Więcej o zbiórce na stronie naszego bloga. Zapraszamy do oglądania i blogowania https://www.szkolneblogi.pl/…/dwojkaszprot…/wspomagamy-wosp/

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW

22.12.2017 r. trójka dzieci z Filii Przedszkola Komunalnego nr 2 w Szprotawie pod opieką pani Ani D. odwiedziły obie panie Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie. Dzieci złożyły życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz wręczyły upominek w postaci pięknej bombki. Na koniec pięknie zaśpiewały kolędę.


DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNEGO WOLONTARIATU

19.12.2017 r. wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie, pod opieką pedagoga – pani Małgorzaty Denkiewicz oraz psychologa – pani Ewy Dąbrowskiej – Gut, wraz ze szkolnym zespołem wokalnym pod egidą pani Julii Buchowskiej, w ramach wigilijnych obchodów, gościli w szprotawskim Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym. Zespół uświetnił swoim śpiewem wigilijne spotkanie, a uczniowie obdarowali pensjonariuszy przygotowanymi na zajęciach ze Szkolnego Wolontariatu świątecznymi choinkami i bombkami. Spotkaniu towarzyszyło wzruszenie nie tylko tamtejszych pacjentów ale też naszych uczniów, którzy wykazali się dużym ciepłem i empatią w stosunku do osób cierpiących i samotnych.


BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 2017 "W TOBIE JEST ŚWIATŁO!"

19.12.2017 r. delegacja Szprotawskiego Hufca ZHP odebrała w Zielonej Górze, w Kościele Ewangelicko -Augsburskim przy ul. Kazimierza Wielkiego, Betlejemskie Światło Pokoju, które zostanie przekazane pani Dyrektor podczas apelu 22.12.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie. Więcej o BŚP na stronie Hufca ZHP Szprotawa http://szprotawa.zhp.pl/betlejemskiesp2017.htm


GALA FINAŁOWA PLEBISCYTU GAZETY LUBUSKIEJ „POKAŻCIE KLASĘ”.

19.12.2017 r. w Gorzowie Wlkp. odbyła się Gala Finałowa, podsumowująca plebiscyt Gazety Lubuskiej „Pokażcie klasę”. Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie, pod kierunkiem wychowawczyni Sylwii Koreckiej, zdobyli IV miejsce w województwie i tym samym kapituła plebiscytu przyznała klasie VII wyróżnienie. W finale wojewódzkim wzięło udział 10 drużyn z 20 startujących, w tym uczniowie naszej szkoły. Uczestnictwo w plebiscycie polegało na wykonaniu trzech zadań: zdjęcie klasowe, z opisem klasy, wykonanie pracy dowolną techniką "Wyroby z drewna w mojej okolicy” oraz nagranie filmu promującego kulturalne kibicowanie. O całości wygranej decydowała jeszcze ilość wysłanych smsów. Nasi uczniowie wykonali wszystkie zadania. Najwięcej frajdy sprawiło nagranie teledysku ułożonego przez Natalię Rabską, która sama skomponowała muzykę, ułożyła tekst i zajęła się stroną techniczną - www.youtube.com/watch?v=4Gw2uihKLf8. Dużo radości sprawiły wspólne lekcje wychowawcze w czasie , których uczniowie wykonywali drewniane mebelki, domek, huśtawki, altanki , ławy itp. W ten sposób chciano reaktywować dawny ZEFAM – fabrykę mebli w Szprotawie. Wszystkim sympatykom, którzy oddali za nas swoje głosy serdecznie dziękujemy. Specjalne podziękowania Pani Beacie Marciniak, która uwierzyła w moc uczniów klasy VII i zgłosiła nas do współzawodnictwa. S.K. Więcej na stronie Gazety Lubuskiej:
http://www.gazetalubuska.pl/plebiscyty/a/wszyscy-pokazaliscie-klase-nagrodzilismy-zwyciezcow-naszego-plebiscytu-poznajcie-wspaniale-dzieciaki-i-nauczycieli-zdjecia-wideo,12782044/


JARMARK BOŻONARODZENIOWY W ŻARACH

15.12.2017 r. grupa uczniów z klasy IV b Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie, pod opieką pana Jakuba Boryny (Polsko - Niemieckie Centrum Wymian w Szprotawie) oraz pani Agnieszki Śliwińskiej, udała się na Jarmark Bożonarodzeniowy do Żar. Spacerując deptakiem pięknie przystrojonego miasta, uczniowie podziwiali świąteczną scenerię Żar. Na jarmarku nie brakowało miejsc, gdzie można było kupić świąteczne wyroby rękodzieła, swojskie produkty, itp. Wśród stoisk wypatrzyliśmy słodkości z belgijskiej czekolady w nietypowych kształtach. Wracając do domu w uszach brzmiały nam jeszcze dźwięki kolęd i pastorałek brzmiących ze sceny.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PROJEKT „ADOPTUJ STATEK”

13.12.2017 r. uczniowie klasy VI a i VI b Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyli w zajęciach organizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie w ramach projektu pod hasłem „Adoptuj statek”. Celem projektu jest popularyzacja branży morskiej. Dzieci podczas zajęć zadawały pytania, które zostaną przesłane kapitanowi statku poprzez e-mail, a na które otrzymają odpowiedzi podczas kolejnego spotkania w bibliotece. Adoptowany statek to kontenerowiec, o długości 266 m. Podczas spotkania uczniowie poznali wiele ciekawostek związanych z branżą morską, oglądali zdjęcia przesłane przez kapitana i brali udział w doświadczeniach związanych z wodą, które zaplanował dla nich sam kapitan. Na zakończenie zajęć uczniowie nagrali filmik z pozdrowieniami, który zostanie przesłany kapitanowi i jego załodze. Więcej informacji można uzyskać na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie.
https://www.facebook.com/miejskabibliotekapubliczna.szprotawa/posts/1706870946032521

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK 2017

12.12.2017 r. w Szprotawskim Domu Kultury odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek pod honorowym patronatem pana Józefa Rubachy – Burmistrza Szprotawy. Szkołę Podstawową reprezentowali uczniowie:

 • Julia Stępień otrzymała wyróżnienie w kategorii I (przedszkola i klasy I-III),

 • Michał Tuz – I miejsce w kategorii II (klasy IV-VII i Gimnazjum),

 • Gracjana Gardyńska i Aniela Stępień – I miejsce w kategorii II (klasy IV-VII i Gimnazjum)

Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki i pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy oraz wyróżnieni statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Szprotawski Dom Kultury. Gratulujemy sukcesów śpiewaczych naszym uczniom.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE

11.12.2017 r. w ramach działań profilaktycznych odbyły się w naszej szkole spotkania profilaktyczne z panem Marcinem Tyburczym z Fundacji Latarnia na temat „Stop przemocy i odkrywanie własnej wartości”. W zajęciach brali udział uczniowie kl. IV – VI SP i II – III GIM. Oprócz omawiania trudnych i ważnych tematów uczniowie mogli posłuchać Rapu w wykonaniu prowadzącego.

8.12.2017 r. uczniowie klas VI – VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych „Jak rozwiązywać konflikty, etapy rozwiązywania konfliktów”. Zajęcia przeprowadziła pani Malwina Śmigielska – psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Szprotawie.


OGÓLNOPOLSKI KONKURS "MOJA WYMARZONA BOMBKA SKO"

Gratulujemy uczennicom ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie uzyskania wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie "Moja wymarzona bombka SKO" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 54 w Łodzi. Więcej na stronie szkolnego bloga SP54
https://www.szkolneblogi.pl/…/sko-sp-54-l…/swiat-bombek-sko/


ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE W KLASIE III B SP

Uczniowie klasy III b Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie od września objęci są innowacją pedagogiczną pod nazwą "Czytanie - kluczem do sukcesu". Nauczyciel bibliotekarz - Agnieszka Śliwińska wspólnie z wychowawcą klasy - Haliną Józefowską podczas comiesięcznych spotkań czytelniczych, wprowadzają uczniów w świat przedstawiony na kartach czytanych przez uczniów książek. Podczas zajęć nie brakuje zagadek, rebusów, układanek - puzzli, krzyżówek, układanek wyrazowych itp. Dotychczas towarzyszyły klasie III b teksty: "Karolcia", "Kajtkowe przygody", "Przygody Detektywa Pozytywki" oraz "Jak to ze lnem było".

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


III JARMARK BOŻONARODZENIOWY W SZPROTAWIE

9.12.2017 r. odbył się III Parafialny Jarmark Bożonarodzeniowy w Szprotawie, w którym Szkoła Podstawowa nr 2 w Szprotawie miała swoje stoisko z ozdobami świątecznymi, ciastami, gorącym barszczem i pierogami. Kupujących i oglądających nie brakowało. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali, na scenie podczas jarmarku, swoje talenty wokalne i taneczne. Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy aktywnie zaangażowali się w przygotowanie naszego stoiska praz w sprzedaż podczas jarmarku.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


REGIONALNY FESTIWAL KODOWANIA W SERBACH

8.12.2017 r. grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyła w Regionalnym Festiwalu Kodowania pod nazwą „Programuj z Kopernikiem”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Serbach. Uczniowie na początku otrzymali grafik przydzielonych warsztatów: Lego Mindstorms EV3 Education, Konsole go gier, Programowanie SCRATCH plus FINCH, Druk 3D. Na każdym z warsztatów mogły poszerzyć swoją wiedzę z zakresu wykorzystania robotów. Wyjazd uczniów naszej szkoły zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie. Dziękujemy.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


SUUUPER WYCIECZKA!

8.12.2017 r. dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie były na wycieczce we Wrocławiu. Najpierw zajechaliśmy na stadion. Tam była WYSTAWA KLOCKÓW LEGO. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niesamowite, wielkie budowle złożone z kilku milionów klocków, eksponaty interaktywne, niemal 100 makiet. Główną atrakcją był 11 - metrowy AIR FORCE ONE – największy na świecie samolot wykonany z miliona klocków LEGO. Dużym zainteresowaniem cieszyły się figury sportowców naturalnych rozmiarów: R Lewandowski, P. Celeban, R. Sonik oraz najwyższego człowieka, mierzącego 2 metry 72 cm wzrostu. Najwięcej radości przyniósł dzieciom pobyt w strefie zabaw, gdzie miały możliwość budowania z klocków, korzystania ze zjeżdżalni dla samochodzików, „pisania” klockami na ściance. Później udaliśmy się do Muzeum Figur Woskowych i Bajkowych. Tutaj dzieci oglądały postaci z bajek i filmów. Mogły wszystko dotknąć i zobaczyć z bliska np. : wchodziły do pojazdów i domku Shreka. Mogły się przebierać i bawić. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła uczniom wielu wrażeń i przeżyć.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


JARMARK BOŻONARODZENIOWY W COTTBUS

7.12.2017 r. grupa uczniów z klas IV a i V Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie udała się na Jarmark Bożonarodzeniowy do Cottbus. Na miejscu czekali na nas niemieccy uczniowie z Theodor Fontane Schule oraz studentkami z Uniwersytetu w Cottbus, z którymi integrowaliśmy się przy zabawach polsko – niemieckich. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach, w trakcie których mogli poznać tradycję jarmarków bożonarodzeniowych oraz tradycje Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech, przy okazji mogli sposób praktyczny sprawdzić swoje umiejętności językowe. Zwiedzanie miasta i jarmarku przygotowali dla nas niemieccy uczniowie pod czujnym okiem pani Sarah Födisch (naszej byłej praktykantki) we współpracy z panem Jakubem Boryną (Polsko – Niemieckie Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie). W trakcie zwiedzania uczniowie wzięli udział w polsko – niemieckiej grze terenowej spacerując uliczkami miasta, ponadto skosztowali oryginalnego, gorącego napoju "Kinderponsch” i specjałów niemieckich. Wszyscy żałowali, że mieliśmy tak mało czasu, by delektować się tym pięknym miastem i świąteczną atmosferą.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


MIKOŁAJKI W SZKOLE

6.12.2017 r. do każdego grzecznego dziecka zagląda Mikołaj i obdarowuje różnymi prezentami. W Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie już od rana było słychać dźwięk dzwonka z mikołajowych sań. Mikołaj w towarzystwie uroczych Śnieżynek obdarowywał dzieci w poszczególnych klasach prezentami.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku

 

 


MIKOŁAJE NA LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Mikołaj niosąc prezenty musi wykazać się dużą siłą mięśni. Nauczyciel wychowania fizycznego - pani Bogumiła Lewandowska postanowiła pomóc wszystkim Mikołajom i zaprosiła ich na trening wzmacniający.


MIKOŁAJKOWO W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie nie tylko od Mikołaja można otrzymać słodkości. Biblioteka szkolna wychodząc do czytelnika, zorganizowała akcję "Wypożycz sobie słodką niespodziankę". Każdy, kto dziś wypożyczył książkę w bibliotece szkolnej, otrzymał czekoladowego mikołajka, bałwanka lub misia.


LEKCJA OTWARTA W KLASIE VI B

5.12.2017 r. uczniowie klasy VI b Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyli w lekcji otwartej z języka polskiego. Zajęcia odbywały się zgodnie z zasadami oceniania kształtującego. Uczniowie, zastanawiając się nad ty, co jest w życiu najważniejsze, pracowali nad fraszką Jana Kochanowskiego pt. "Zdrowie". Zastosowane na zajęciach aktywizujące metody nauczania (scenki dramowe, technika świateł, praca w parach, patyczki, walizka i kosz) przyczyniły się do realizacji celów lekcji. Wszyscy uczniowie przyznali rację Mistrzowi z Czarnolasu, iż zdrowie jest najważniejszą wartością w życiu człowieka. Utrwalili również wiedzę o fraszce. Lekcję otwartą przygotowała i przeprowadziła mgr Agnieszka Wlazło, wychowawczyni kl. VI b.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WYCIECZKA DO POZNANIA

04.12.2017 r. grupa 26 SKO-wiczów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie wspólnie z grupą uczniów ze Szkoły Podstawowej z Wiechlic pojechali do Poznania na Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza ALE KINO! Dla naszych uczniów oraz opiekuna SKO – pani Moniki Twardziak - Kocik jest to już trzecie wyróżnienie i docenienie starań oraz motywacja do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Uczniowie obejrzeli film pt. "Pokój 213" opowiedziany przez szwedzką reżyserkę – Emelie Lindblom. Podczas oglądania filmu widzom towarzyszył na sali lektor (dziennikarz z Radia Poznań), który na żywo czytał tłumaczenie z języka szwedzkiego na język polski. Więcej informacji na szkolnym blogu SKO https://www.szkolneblogi.pl/blo…/dwojkaszprotawa/ale-kino-1/

Zapraszamy do odwiedzania, lajkowania i blogowania.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


FILMOWA NOCKA KLAS SZÓSTYCH

01.12.2017 r. uczniowie kl. VI a i VI b Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie wraz z wychowawczyniami - panią Beatą Marciniak i panią Agnieszką Wlazło - zorganizowali nockę w szkole. Głównym tematem przewodnim nocki były filmy. Dzieci przygotowały gry i zabawy integracyjne, słuchały muzyki, oglądały filmy, grały w piłkę w sali gimnastycznej. Wspólnie spędzony czas minął bardzo szybko i w miłej atmosferze. W sobotę rano uczniowie wyszli ze szkoły zmęczeni, ale zadowoleni.


WARSZTATY PROGRAMOWANIA

30.11.2017 r. grupa uczniów z klasy VI a uczestniczyła dzięki zaproszeniu, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie, w warsztatach programowania robotów Lego. Zostały one przeprowadzone w ramach projektu FRSI przy współpracy z Biblioteką w Przedmościu oraz SP w Serbach. Uczniowie budowali robota od podstaw z klocków, następnie programowali na przenośnych tabletach poszczególne ruchy robota. Na koniec odbył się wyścig robotów po określonej trasie. W drugim etapie realizacji projektu dzieci będą uczestniczyły, dnia 08.12.2017 r., w Regionalnym Festiwalu Kodowania w szkole w Serbach.

film do obejrzenia na naszym profilu na Facebooku


SPOTKANIE AUTORSKIE Z ARKADIUSZEM NIEMIRSKIM

30.11.2017 r. uczniowie z klasy VII Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie dzięki zaproszeniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie, uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Arkadiuszem Niemirskim, pisarzem, dziennikarzem i satyrykiem, kontynuatorem serii książek o Panu Samochodziku. Do 2006 r. wzbogacił tę kultową serię o szesnaście tomów. Arkadiusz Niemirski zwrócił uwagę młodzieży na to, co jest najważniejsze u detektywa, to „ważący 1,25 kg, najlepszy przenośny laptop”, czyli po prostu mózg. Mówił także o tym, że nasza cywilizacja zatoczyła koło i powróciła do kultury obrazkowej. Dlatego też spotkanie połączone było z pokazami slajdów. Pisarz stwierdził, że "Za pomocą obrazu będę starał się namówić tych, którzy nie czytają do czytania książek". Na koniec Arkadiusz Niemirski zachęcił do zaglądania na swoją stronę http://www.niemirski.com, na której znajduje się m.in. blog.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KOLEJNY SUKCES NASZYCH SPORTOWCÓW

29.11.2017 r. dziewczęta reprezentujące Szkołę Podstawową nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie brały udział w zawodach ośrodkowych w unihokeja w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. Uczennice rozegrały 3 mecze, uzyskując następujące wyniki:

 1. SP 2 Szprotawa - SP Leszno Górne z wynikiem 5:0

 2. SP 2 Szprotawa - SP Wiechlice 1:1

 3. SP 1 Szprotawa - SP 2 Szprotawa 0:4

Klasyfikacja ogólna po zakończeniu zawodów przedstawia się następująco:

 1. I miejsce - SP 2 Szprotawa

 2. II miejsce - SP Wiechlice

 3. III miejsce - SP Leszno Górne

 4. IV miejsce - SP 1 Szprotawa

Dziewczętom oraz trenerce pani Bogumile Lewandowskiej gratulujemy i życzymy sukcesu w kolejnym etapie, tym razem w zawodach na szczeblu powiatowym.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ UCZNIÓW KLASY II SP

Kolejni uczniowie wykazali się przedsiębiorczością i podczas przerw sprzedawali różne smakołyki. Najszybciej zniknęła galaretka z bitą śmietaną i kolorową posypką.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku

 

 

 


KRAINA EKSPERYMENTÓW – DRUGIE SPOTKANIE

"Kipiące kolby i powietrzny zawrót głowy" pod takim tytułem odbyło się w dniu 28.11.2017 r. drugie spotkanie uczniów klasy II i III b Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie z Krainą Eksperymentów.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku

 

 

 


LEGALNA KULTURA

27 listopada 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 udali się na wycieczkę do Szprotawskiego Domu Kultury i uczestniczyli w bezpłatnym seansie kinowym oraz w warsztatach na temat kultury w ramach kampanii edukacyjnej o charakterze interaktywnym „Legalna Kultura”. Ideą kampanii jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności za nasze wspólne dobro – kulturę w Internecie. Dzięki warsztatom uczniowie uświadomili sobie , iż również są użytkownikami kultury i że wszystko, co jest dostępne w Internecie – wybitne filmy, piękna muzyka, pasjonujące książki – to dzieła, które powstały dzięki pracy innych ludzi. Dlatego należy je szanować i korzystać z legalnych źródeł. Duże zainteresowanie dzieci wzbudziły filmy. Klasy III – V oglądnęły film pt. „Wakacje Mikołajka”, natomiast klasy VII SP i II – III GIM – „London Town”. W godzinach popołudniowych grupa nauczycieli uczestniczyła w szkoleniu z zakresu prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.


GÓRA GROSZA

Od poniedziałku, 27 listopada 2017 r. uczniowie naszej szkoły włączają się w zbiórkę groszówek podczas XVIII edycji "Góry Grosza". Zbiórka monet potrwa do 2 stycznia 2018 r. Szkolnym koordynatorem akcji jest SKO oraz SU.

https://www.szkolneblogi.pl/…/dw…/usypujemy-gore-z-grosikow/

 


PRZEDSTAWIENIE KUKIEŁKOWE "KRUSZYNKA"

27.11.2017 r. uczniowie klasy I i II Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie, na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie, uczestniczyli w przedstawieniu kukiełkowym pt. "Kruszynka". Tytułowa bohaterka to cyrkowa słonica, która nie lubi pomagać innym, jest samolubna i myśli tylko o osobie. Zwierzątka zmuszone są jej pomagać. W końcu słonica odkrywa że prawdziwy sekret przyjaźni polega na wzajemnej pomocy i akceptacji samego siebie i innych. Akceptujmy innych i samych siebie bez znaczenia kim jesteśmy i jak wyglądamy. Przedstawienie edukacyjne i pouczające. W sposób bajkowy pokazuje wartości przyjaźni, zrozumienia, akceptacji i pomocy potrzebującym. Spektakl przedstawił Teatr Lalek Pinokio z Nowego Sącza.


LEKCJA SKO W KLASIE I

24 listopada 2017 r. pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyli w lekcji SKO. Zajęcia poprowadziła Pracownica PKO BP w Szprotawie Pani Ewelina, nasza Opiekunka SKO z ramienia banku. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę odpowiadając na pytania dotyczące waluty polskiej i zagranicznej, dowiedzieli się jakie są zabezpieczenia banknotów oraz przekonali się w jaki sposób można odróżnić fałszywy banknot od prawdziwego. Pani Ewelina przybliżyła też dzieciom serwis internetowy SKO, uczniowie dowiedzieli się jak zakłada się skarbonki, w jaki sposób i za co można zdobyć odznaki, jak zaplanować i rozłożyć w czasie oszczędzanie na realizację swoich marzeń. Uczniowie rozwiązywali wspólnie z naszą opiekunką quiz ze znajomości pieniędzy. Oczywiście dzieci odwiedziły też na naszego szkolnego bloga SKO. Najaktywniejsi uczniowie zostali nagrodzeni gadżetami SKO. W Dniu Pluszowego Misia odwiedził naszych pierwszaków... Hatetepes, z którym każdy uczeń przybił piątkę. Na zakończenie zajęć klasa I zrobiła pamiątkowe zdjęcie z Pancernikiem. Dziękujemy Pani Ewelinie za ciekawe zajęcia i zachętę do oszczędzania, a Pancernikowi za miłą wizytę.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


GEST ŻYCZLIWOŚCI

24.11.2017 r. klasa V Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie na zaproszenie pani Dagmary Bronk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie uczestniczyła w zajęciach na temat przejawów życzliwości wobec innych ludzi. Uczniowie oglądnęli film o chłopcu zmagającym się z chorobą nowotworową, który otrzymał od życzliwych ludzi wiele tysięcy kartek z życzeniami. Uczniowie po projekcji filmu dyskutowali na temat, w jaki sposób można stworzyć taką kartkę dla osób, które potrzebują wsparcia i "ciepłego" słowa.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PRÓBNA EWAKUACJA

24.11.2017 r. w Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie zostały przeprowadzone ćwiczenia w zakresie ewakuacji pracowników, uczniów i ewentualnie klientów z budynków i innych obiektów budowlanych oraz terenów, polegających na ewakuacji wszystkich osób z w/w obiektów. Próbną ewakuacje nadzorował Główny Specjalista d/s BHP - pan Andrzej Byro. Ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE DLA UCZNIÓW

W ramach działań profilaktycznych w dniu 23 listopada w klasie VII SP oraz w klasach II i III GIM pan Grzegorz Pawęska z Komisariatu Policji w Szprotawie przeprowadził zajęcia na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich. Uczniowie zostali zapoznani również z zadaniami funkcjonariusza policji oraz możliwościami wynikającymi z wykonywania tego zawodu.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie: Jessica Pach z kl. VI b, Paweł Kaliciński z kl. II a gimnazjum i Wojciech Radzimski z kl. II a gimnazjum wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie z Języka Niemieckiego zorganizowanym przez nauczycieli germanistów z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu. Konkurs odbył się 22 listopada 2017 r. w siedzibie szkoły. Tematem konkursu były Zakupy, a celem zachęcanie uczniów do nauki języka naszych sąsiadów. Uczniowie mieli do rozwiązania zadania związane ze znajomością słownictwa oraz dialogów w sklepie. Nasi uczniowie wykazali się wolą walki i hartem ducha jako najmłodsi uczestnicy zawodów. Udowodnili, zajmując V miejsce, że już dużo potrafią. Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów na drodze do coraz lepszej znajomości języka niemieckiego!

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


PRELEKCJE DLA RODZICÓW

W dniu zebrań z rodzicami 22 listopada 2017 r. odbyły się prelekcje dla rodziców prowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Szprotawie. Dla rodziców uczniów klas III SP prelekcję na temat „Dlaczego dzieci kłamią?” przeprowadziła pani Malwina Śmigielska - psycholog. Rodzice uczniów klasy III gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z doradcą zawodowym panią Agnieszką Wiech na temat „Jak pomóc dziecku w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej i zawodu?”


niezwykła podróż po świecie nauki

W dniu 21.11.2017 r. 12 uczniów klasy VII naszej szkoły za sprawą projektu „NAUKOBUS”, realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1 w Szprotawie we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, udało się w niezwykłą podróż po świecie nauki i eksperymentów. Na 15 stacjach badawczych zwiedzający wraz z nauczycielami odkrywali tajemnice świata, obserwowali zjawiska zachodzące każdego dnia oraz szukali rozwiązań naukowych. Wystawie towarzyszyło troje animatorów pasjonatów, ekspertów z Centrum Nauki Kopernik - Katarzyna Olczak, Jacek Rosiński, Lucjan Staszewski, którzy objaśniali uczestnikom wystawy działanie eksponatów oraz opowiadali o zjawiskach naukowych. Każdy mógł dotknąć, spróbować, przetestować oraz tworzyć w myśl zasady, że samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda zrozumienia praw nauki, np. siedząc na wirującym krześle, można było „poczuć” teorię zachowania momentu pędu, kulki z tablicy Galtona ukazywały rozkład krzywej Gaussa, a łamigłówki i szyfry były znakomitym treningiem dla mózgu. Wiele emocji wzbudziły półkule magdeburskie, kula plazmowa oraz trójwymiarowe ludzkie ciało. Można było sprawdzić swoją pamięć, oszukać wzrok za pomocą okularów zniekształcających obraz, czy dowiedzieć się, jak powstaje film z wykorzystaniem zoetropu.


Nauka na wyciągnięcie ręki

20 listopada grupa uczniów z klas IV-VI uczestniczyła w objazdowej, interaktywnej wystawie z Centrum Nauki Kopernik, która odwiedziła Szkołę Podstawową nr 1. Uczniowie zobaczyli eksponaty, które pomogły im odkryć tajemnice wielu zjawisk. Wszystkie przedmioty można było dotknąć, przetestować, sprawdzić ich działanie oraz bawić się i szukać rozwiązań samodzielnie lub w grupie. Dzięki animatorom naukowym z CNK uczniowie uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie za zaproszenie oraz umożliwienie uczniom uczestnictwa w tej niecodziennej lekcji fizyki.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


Sukces badmintonistów Dwójki

W Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie 16-17 listopada odbył się finał powiatowy dziewcząt i chłopców w badmintonie drużynowym. Rozgrywki były podzielone na 2 kategorie wiekowe. 16.11.2017r startowały dzieci do klas IV SP, natomiast 17.11.2017r w zawodach wzięły udział starsze roczniki klas VII i gimnazjum. Nasza szkołę w obu kategoriach reprezentowały zespoły dziewcząt i chłopców. Zawodniczki SP Julia Domańska, Olga Pitura i Aniela Stępień wywalczyły I m - ce i zdobyły awans do finału. Mniej szczęścia mieli chłopcy: Błażej Brylski i Jakub Pankiewicz, którzy ostatecznie zajęli IV m-ce. W kategorii dziewcząt klas VII i gimnazjum Patrycja Rabska i Maja Basałyga zajęły I m-ce i tym samym wywalczyły awans do finału, natomiast chłopcy w składzie: Marcel Rajski, Jakub Żelechowski i Kacper Suchan, po zaciętej walce zdobyli I m-ce, co również dało im awans do finału. GRATULUJEMY !!!

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


„Złota Żaba” i „Złota Żabka” w Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie

W dniach 16.11-17.11. 2017 roku uczniowie SP 2 w Szprotawie uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez Fundację Edukacji Społecznej EKOS „Złota Żaba” - dla uczniów gimnazjum i „Złota Żabka” - dla uczniów klas VI - VII szkoły podstawowej. 16.11.2017 roku uczniowie obu kategorii wiekowych zmierzyli się z zadaniami z matematyki, a 17.11.2017 roku rozwiązywali zadania z zakresu języka polskiego. Wszystkim życzymy wyników, które pozwolą wziąć udział w kolejnym etapie konkursu. Powodzenia.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ANDRZEJKI W KLASACH I - III

17 listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli dyskotekę andrzejkową. Dzieci tańczyły w rytmie najnowszych przebojów. Były też zabawy i oczywiście wróżby, które przeprowadziły dziewczęta z klasy VI a. Hitem imprezy był konkurs z krzesełkami. Wszyscy świetnie się bawili.


WYRÓŻNIENIE ANI

Jesteśmy dumni, że nasza praca naszej uczennicy z klasy IV a - Anny Moździerz w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE "FAJOWY, SKO-WY PORTFELIK DLA PANCERNIKA HATETEPESA" ogłoszonym przez Blog SKO SP w Orzyszu uzyskała wyróżnienie w kategorii klas IV-VI - forma przestrzenna. Ani gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach. Gratulacje należą się również pani Monice Twardziak-Kocik - opiekunowi SKO w naszej szkole, która zachęca uczniów do udziału w różnych konkursach.

https://www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-sp-orzysz/uwaga-5/

 


przedstawienie w Szprotawskim Domu Kultury

15 listopada uczniowie klas I-III byli w Szprotawskim Domu Kultury na przedstawieniu pt. „Bajka o dzielnym szewczyku”. W trakcie spektaklu dzieci żywiołowo reagowały na poczynania aktorów. Na scenie wciąż się coś działo, były tańce ze świecącymi przedmiotami, błyski, grzmoty oaz mnóstwo wesołych piosenek. Przedstawienie zawierało wiele pouczających treści np.: „Ciężka praca ludzi wzbogaca”; „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. Publiczność nagrodziła aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa gromkimi brawami. Natomiast uczniowie klas IV-VI oglądali spektakl pt. „Przygody Stasia i Nel”.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ZAWODY OŚRODKOWE W UNIHOKEJU DZIEWCZĄT W RAMACH LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY

14.11.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie został rozegrany turniej w unihokeja dziewcząt z klas VII SP i II-III GIM. Podczas zawodów mecze rozegrały dziewczęta reprezentujące następujące szkoły:

 • Szkoła Podstawowa nr 1 w Szprotawie

 • Szkoła Podstawowa nr 2 w Szprotawie

 • Szkoła Podstawowa w Wiechlicach

Pierwszy mecz rozegrały zawodniczki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie i Szkoły Podstawowej w Wiechlicach. Szala zwycięstwa przechyliła się w kierunku dziewcząt z SP2, które uzyskały wynik 3:2. Kolejne rozgrywki rozegrały się pomiędzy uczennicami ze Szkoły Podstawowej w Wiechlicach i Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie. Zwyciężyły dziewczęta z SP Wiechlice osiągając wynik 7:1. W ostatnim meczu spotkały się zawodniczki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie i Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie. Mecz zakończył się zwycięsko 1:0 dla uczennic z SP2. Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie awansowały do dalszych rozgrywek na szczeblu powiatowym. Dziewczętom gratulujemy i trzymamy kciuki w kolejnym etapie.


UCZNIOWIE W ŚWIECIE KOMIKSÓW

14.11.2017 r. uczniowie klasy III gimnazjum, pod opieką pani Małgorzaty Denkiewicz i Neli Sakuty. uczestniczyli w spotkaniu poświęconemu komiksom. Spotkanie zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie. Panowie z „NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet” z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu – mgr Aleksander Gniot oraz dr Michał Traczyk wprowadzili młodzież w niezwykły świat komiksów. Opowiadali nam o historii ich powstawania, o rodzajach treści, wyglądzie graficznym a także o ciekawostkach związanych z działalnością poznańskiej czytelni. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


"Dwójka" w finale wojewódzkim

Uczniowie klasy VII SP2 w Szprotawie biorą udział w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Lubuską "Pokażcie klasę”. W piątek 10 listopada 2017 r. do finału awansowało 10 klas i wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Są to uczniowie bardzo kreatywni, zgrani i chętni różnym wyzwaniom. Przed naszymi uczniami do wykonania jeszcze dwa zadania. Głosowanie na klasę trwa do 1 grudnia 2017 r. do godziny 21:00.

Liczymy na Państwa głosy i zachęcamy do wspólnej zabawy.
Koszt SMSa tylko 1,23 zł, SMS pod nr 7155 o treści GLD.26


VI POWIATOWY KONKURS MUZYCZNY KACZMARSKI&GINTROWSKI

10.11.2017 r. uczennice klasy VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie - Natalia Rabska i Kamila Krupa (opiekun Julia Buchowska) wzięły udział w VI Powiatowym Konkursie Muzycznym Kaczmarski&Gintrowski. Dziewczęta zaprezentowały utwór J. Kaczmarskiego "Między nami" i zajęły ex aequo I miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Czekamy na więcej.

film z występu do obejrzenia na naszym profilu na Facebooku


UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA OBELISKU W WIECHLICACH

10 listopada 2017 r., poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie oraz delegacja harcerzy z 3 DWp "Sowińskie Bobry" uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia obelisku upamiętniającego Powstańców Wielkopolskich, którzy w latach 1918/1919 byli więźniami tamtejszego obozu jenieckiego. Uroczystość odbyła się w Wiechlicach.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


„Mamy niepodległą”

10 listopada 2017 roku społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie im. Wojska Polskiego uczciła 99. rocznicę odzyskania niepodległości. W uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klasy VIa (wych. Beata Marciniak) i klasy VIb (wych. Agnieszka Wlazło) oraz zespół muzyczny prowadzony przez panią Julię Buchowską wzięli także udział zaproszeni goście: Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Skawiński, Zastępca Burmistrza Paweł Chylak, Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Sylwester Chocholski oraz ppłk Dariusz Lesiuk dowódca 11 Batalionu Dowodzenia z Żagania - jednostki współpracującej ze szkołą od wielu lat. W programie artystycznym uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły w 1918 roku do upragnionej po 123 latach niewoli wolności. Występy dzieci uświetniły utwory muzyczne wykonane przez zespół muzyczny z SP 2 Szprotawa oraz zespołu z 11 bdow. z Żagania. Na zakończenie akademii uczniowie naszej szkoły złożyli podziękowania na ręce dowódcy 11 bdow. za kolejny owocny rok współpracy, a zaproszeni goście podziękowali za możliwość udziału w szkolnych obchodach Dnia Niepodległości.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


II BIEG PATRONA „SPRAWNY JAK ŻOŁNIERZ”

9 listopada 2017 r., w parku przylegającym do naszej szkoły, odbył się II Bieg Patrona, zorganizowany przez naszą szkołę oraz 11. Batalion Dowodzenia w Żaganiu w ramach obchodów Tygodnia Patrona, którym jest Wojsko Polskie. Bieg Patrona w tym roku miał na celu promocję zdrowego stylu życia, a oprócz tego miał też charakter charytatywny. Każdy uczestnik biegu zgłaszając swoją chęć udziału podarował karmę dla kota, którą przekazaliśmy dla Fundacji "Oczami kota" prowadzonej przez nauczycielkę matematyki z naszej szkoły - Panią Annę N.

WYNIKI II BIEGU PATRONA - (medaliści)

Klasy I – III

Dziewczęta Chłopcy
 1. Chutko Aleksandra III a

 2. Piwtorak Emilia III b

 3. Stępień Julia III b

 1. Dąbrowski Jędrzej III a

 2. Druciarek Huberet III a

 3. Swiec Jakub III b

Klasy IV – VI

Dziewczęta Chłopcy
 1. Domańska Julia V a

 2. Stępniewska Magdalena IV a

 3. Pach Jesica VI b

 1. Gorzków Błażej V a

 2. Kotwicki Igor VI a

 3. Kozioł Alex V a

Klasy VII – II / III (gimnazjum)

Dziewczęta Chłopcy
 1. Kacprzak Kornelia II a (gim)

 2. Chroma Amelia II a (gim)

 3. Kosik Oliwia II a (gim)

 1. Zduński Jakub II a (gim)

 2. Rajski Marcel III a (gim)

 3. Bober Kacper VII a

Open

 1. Szlachcikowski Arkadiusz

 2. Petluszewski Edwin

 3. Wrona Mariusz (11 bdow)

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


V Międzyszkolny Konkurs Piosenki Wojskowej

W środę, 8 listopada 2017 r., odbył się V Międzyszkolny Konkurs Piosenki Wojskowej, którego celem jest popularyzacja piosenki żołnierskiej oraz wartości patriotycznych. To ważne wydarzenie uświetnili swoją obecnością: z-ca burmistrza Szprotawy Paweł Chylak, Kierownik Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych Sylwester Chocholski i st. sierżant Krzysztof Dziuk.

Konkurs został zorganizowany we współpracy z 11 Batalionem Dowodzenia im. gen. broni Zygmunta Sadowskiego w Żaganiu, który ufundował pamiątkowe puchary za I miejsca w każdej kategorii. Jury, w składzie: pani Karolina Czernisz - Tuz, pani Beata Laudacka i st. sierżant Krzysztof Dziuk dokonało oceny 15 duetów w trzech kategoriach wiekowych ze szkół podstawowych i gimnazjów. Komisja brała pod uwagę: dobór repertuaru, muzykalność i warunki głosowe wykonawców oraz ogólny wyraz artystyczny prezentacji.

W kategorii klas I - III szkoły podstawowej I miejsce zajął duet ze SP w Chichach – Julia Jajko i Michał Kozieł, II miejsce – Julia Tokarska i Antonina Chmura z SP Leszno Górne, a III miejsce – ze SP Siecieborzyce: Amelia Kacprzak i Julia Macała. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali uczniowie SP nr 2 w Szprotawie: Julia Stępień i Mateusz Witkowski.

W kategorii II - klas IV - VI szkoły podstawowej zwyciężyły: Gracjana Gardyńska i Julia Stępień ze SP nr 2 w Szprotawie, II miejsce zajęli: Gracjan Kandulski i Bartosz Bębenek ze Społecznej SP w Szprotawie, a III miejsce: Anna Chmura i Agnieszka Wisełka z SP Leszno Górne oraz Nikola Nurkowska i Amelia Bargielska ze SP w Długiem. W tej kategorii wyróżniono: Wiktorię Bugajną i Karolinę Wawrzyniak z SP nr 1 w Szprotawie, Zuzannę Herbut i Karola Kenigsberga z SP Siecieborzyce oraz Vanessę Szpyrkę i Patrycję Szpyrkę z SP w Chichach.

W kategorii III – klas VII SP i II - III gimnazjum I miejsce zdobył duet: Kamila Krupa i Natalia Rabska z SP nr 2 w Szprotawie, II miejsce zdobyły Anastazja Bunzylo i Emilia Stodulska ze Społecznego Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi, III miejsce Aleksandra Małyniak i Wiktoria Kisiel z Gimnazjum w Wiechlicach, a wyróżniono duet z SP w Chichach: Amelię Grzelak i Maję Wojtasik.

Zwycięzców uhonorowano pucharami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Wszyscy uczestnicy otrzymali też okolicznościowe plakietki ufundowane przez Nadleśnictwo Szprotawa. W trakcie konkursu zaprezentowały się duety z naszej szkoły biorące udział w eliminacjach, które wykonały popularne i znane piosenki żołnierskie. Goście, uczestnicy i widzowie świetnie się bawili, bardzo wysoko ocenili organizację oraz przebieg imprezy. Organizatorzy: Halina Józefowska i Krystyna Weber oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Szprotawie Alicja Wojtowicz dziękują wszystkim za udział w konkursie: występującym za piękne prezentacje, nauczycielom za przygotowanie uczniów, jury za fachową i sprawiedliwą ocenę, a gościom za przybycie i życzliwe przyjęcie wszystkich wykonawców. V Międzyszkolny Konkurs Piosenki Wojskowej okazał się przedsięwzięciem godnym kontynuowania. Miłośników piosenki żołnierskiej i patriotycznej serdecznie zapraszamy za rok.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ŚNIADANIE DAJE MOC

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania ustanowiony w 2007 roku. Tego dnia obchodzimy również Dzień Zdrowego Śniadania. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! W Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie Dzień ze zdrowym śniadaniem zorganizowaliśmy 7 listopada. Uczniowie z klas I-III przygotowali tego dnia pyszne kanapki z mnóstwem zdrowych warzyw, które potem zjedli ze smakiem na drugie śniadanie.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


MAKIETY OCZYSZCZALNI W WYKONANIU UCZNIÓW KLAS SZÓSTYCH

Uczniowie klas szóstych na lekcjach przyrody dyskutowali na temat stanu środowiska w naszej okolicy. W małych grupach lub indywidualnie zaprojektowali własne makiety oczyszczalni ścieków, które zaprezentowali uczniom naszej szkoły. W czasie debaty dyskutowali na temat wybudowania nowego, bardziej ekologicznego wysypiska śmieci, które nie będzie zagrażało mieszkańcom Szprotawy i okolic. Dziękuję uczniom za pełne zaangażowanie i wzorową postawę.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY "MAGICZNY KAPELUSZ"

7 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Szprotawie został wystawiony spektakl profilaktyczny pt. „Magiczny kapelusz”, którego tematem przewodnim był szacunek i tolerancja wobec inności. Uczniowie klas I- IV obejrzeli opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Mieli możliwość zobaczyć, że jeżeli coś jest inne, nie oznacza, że jest złe, zrozumieć, że każdy z nas może okazać wsparcie osobie odrzuconej bez względu na dzielące nas różnice. Spektakl został wystawiony przez aktorów Grupy T Toruń.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


Praktyki zawodowe niemieckich studentów w Szprotawie

W dniu 02.11.2017 r. przyjechała do Szprotawy kolejna grupa niemieckich studentek i studentów wraz z profesorem Urlich Petzold oraz doktorem Kay Mengel, aby poznać możliwości odbywania praktyk zawodowych w Szprotawie. Studenci zapoznali się z charakterem pracy w Powiatowym Domu Dziecka, Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego przy ul. Sobieskiego 58, oraz Polsko-Niemieckim Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie. Grupa z Uniwersytetu z Cottbus zwiedzała także miasto podziwiając liczne zabytkowe budynki. Obecne na spotkaniu dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie, pani Alicja Wojtowicz i nauczyciel bibliotekarz, pani Agnieszka Śliwińska również z entuzjazmem powitały naszych gości oraz w samych superlatywach opisały ostatnią praktykę studencką pani Nory Küchler, która odbywała się w powyższej placówce pod nadzorem nauczycielki języka niemieckiego, pani Kamili Kloc. Podczas ostatniego semestru w Szprotawie praktyki odbyło 6 studentek i studentów z Uniwersytetu z Cottbus. Miejsca zostały zorganizowane w Polsko-Niemieckim Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie oraz w Szkole Podstawowej nr 2. Studentki pomagały w powyższych placówkach w pracy pedagogicznej, zaznajamiały się naszymi zasadami pracy socjalnej oraz współorganizowały polsko-niemieckie projekty szkolne, podczas których szprotawscy uczniowie uczyli się rozmawiać po niemiecku. Praktyki, które trwają 6 miesięcy stwarzają studentom także możliwość nauki języka polskiego oraz zapoznanie się poprzez wspólne mieszkanie w polskich rodzinach z polską kulturą i obyczajami.

Gmina Szprotawa uczestniczy wraz z organizacją pożytku publicznego Albert-Schweitzer-Familienwerk z miasta partnerskiego Spremberg (Brandenburgia) (ASF Spremberg) we wspólnym projekcie „Transgraniczne Polsko-Niemieckie Centra Kształcenia i Wymiany w Sprembergu i Szprotawie”. W ramach projektu wyremontowany został w Szprotawie budynek przy ul. Krasińskiego 23 (były „budynek PZU”). W centrum są organizowane praktyki studenckie, spotkania międzynarodowe, nauka języków obcych oraz prowadzone szkolenia z zakresu polsko-niemieckiej pedagogiki socjalnej. Obok budynku powstała przystań kajakowa. Stwarza ona warunki zarówno młodzieży jak i dorosłym do kontynuowania dobrych szprotawskich tradycji wodniackich i propagowania turystyki wodnej w naszym regionie. Po niemieckiej stronie powstało bliźniacze centrum z takim samym wyżej wymienionym zakresem zadań.

W ramach projektu organizowane są w Szprotawie i Sprembergu warsztaty językowe oraz szkolenia dotyczące pracy socjalnej. Odbywają się także polsko-niemieckie wymiany młodzieżowe, spływy kajakowe i wiele innych ciekawych imprez międzynarodowych. Niemieccy studenci uczą się w Szprotawie planować, przeprowadzać i rozliczać powyższe imprezy. Najbliższe odbędą się już wkrótce. Niemieckie studentki pomogą zorganizować w grudniu dla szprotawskich dzieci wyjazd na Jarmark Bożonarodzeniowy w Cottbus. Wiosną odbędą się natomiast polsko-niemieckie interkulturalne warsztaty wielkanocne w Karpaczu. Będzie to okazja aby wspólnie stworzyć atmosferę zbliżających się świąt oraz zapoznać się ze świątecznymi obyczajami naszych sąsiadów. Informacji dla osób zainteresowanych współpracą w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży i odbywaniem praktyk zagranicznych udziela koordynator projektu Jakub Boryna, ul. Krasińskiego 23, 67-300 Szprotawa, tel. (00 48) 68 414 53 56, (00 48) 609 77 26 17, e-mail: centrum@ckiwszprotawa.eu


LEKCJA KLEKSOGRAFII

Uczniowie klasy IV b podczas omawiania lektury "Akademia Pana Kleksa" natknęli się na rozdział pt. "Nauka w Akademii", gdzie mowa jest o lekcji kleksografii. Uczniowie pod kierunkiem polonistki, pani Basi K. układali instrukcję, jak robi się kleksy. Następnie każdy wykonywał na kartce papieru swoje kleksowe dzieło.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


SMACZNIE I ZDROWO

Uczniowie klasy III a i III b pod czujnym okiem wychowawczyń: Pani Neli S. oraz Pani Haliny J. przygotowywali surówkę z kiszonej kapusty. Kapusta kiszona jest idealnym sposobem na wzmocnienie organizmu w czasie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta zachorowalność na grypę i przeziębienie. Wszystko to za sprawą dużej ilości witaminy C.


ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE

3.11.2017 r. w naszej szkole gościła pani Joanna Górniak pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szprotawie, która przeprowadziła zajęcia profilaktyczno-wychowawcze z uczniami klas V-VII. Tematyka zająć byłą zróżnicowana dla poszczególnych klas.

 • Kl. V - Bezpiecznie w Internecie.

 • kl. VI - Dziękuję, nie palę.

 • kl. VII - Zajęcia warsztatowe na temat dopalaczy.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WYCIECZKA DO PRZEMKOWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

02 listopada 2017 roku klasa VI a i VI b wraz z opiekunami (panią Beatą Marciniak, Panią Agnieszką Wlazło i panem Antonim Zabłockim) wybrali się na wycieczkę rekreacyjno-edukacyjną do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie zobaczyli zimowiska nietoperzy w bunkrach poradzieckich oraz śródlądowe wydmy. Przewodnik (pani Anna Findysz) nie tylko oprowadziła po terenach parku, ale i przekazała uczniom wiele interesujących wiadomości na temat życia lasu - zwierzęcego i roślinnego. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy byli zadowoleni i uśmiechnięci.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KONCERT POEZJI LEŚMIANA

W dniu 30.10.2017 r. w Szprotawskim Domu Kultury odbył się koncert poezji B. Leśmiana w wykonaniu Zespołu "Trupęgi", w którym uczestniczyli uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie oraz II i III gimnazjum. Młodzież poznała wiersze polskiego poety w zestawieniu z muzyką współczesnego zespołu, wykorzystującego różnorodne instrumenty muzyczne. Koncert podobał się wszystkim widzom i chętnie wybralibyśmy się jeszcze raz. Dziękujemy pracownikom Szprotawskiego Domu Kultury za udostępnienie zdjęć z koncertu.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KLASA VII W KONKURSIE GAZETY LUBUSKIEJ

Zapraszamy do głosowania na klasę VII z naszej szkoły, która bierze udział w plebiscycie Gazety Lubuskiej "POKAŻCIE KLASĘ". Koszt jednego SMSa 1,23 zł. SMS pod numer 7155 o treści GLD.26

LICZY SIĘ KAŻDY GŁOS. KLASA VII LICZY NA CIEBIE

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KULTURA NA WIDOKU

Szkoła Podstawowa nr 2 w Szprotawie przyłączyła się do społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura. Projekt Kultura Na Widoku to nie tylko możliwość korzystania z legalnych źródeł kultury, projekt ten spełnia bardzo ważną rolę w przełamywaniu barier w dostępie do kultury. Szkoła biorąc udział w tym projekcie, w istotny sposób przyczynia się do promocji świadomego uczestnictwa w kulturze.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


WARSZTATY Z PISARKĄ DOROTĄ SCHRAMMEK

26 października 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie odbyło się spotkanie autorskie z mieszkającą w Pobierowie oraz w niemieckim miasteczku Ueckermünde wraz z mężem i trójką dzieci Dorotą Schrammek, autorką książek obyczajowych takich jak: „Stojąc pod tęczą”, „Horyzonty uczuć”, „Na brzegu życia”, „Wiatr wspomnień” oraz „Dom, którego nie było”. Pani Dorota Schrammek przeprowadziła warsztaty z dziećmi z klas czwartych. Opowiadała o swojej pracy. Dzieci uważnie wsłuchiwały się w czytaną przez autorkę bajkę pt. „Perełka”. Bajka ta została wyróżniona z ponad 3 tysięcy nadesłanych bajek i opublikowana w zbiorku „Bajki blogerów”. Bajka „Perełka” opowiadała o przełamaniu strachu przed psem. Autorka przeczytała dzieciom „perełkę”, potem razem z uczestnikami rozmawiała o bajkach, bohaterach, ilustracjach, a później dzieci miały za zadanie wyobrazić sobie bohaterów bajki i nanieść na kartkę papieru. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, mamy nadzieję, że to nie ostatnia wizyta Pani Doroty Schrammek w Szprotawie. Wszyscy trzymamy kciuki za kolejne literackie sukcesy Pani Doroty.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

W ramach integracji miedzy klasami zorganizowano „Święto Pieczonego Ziemniaka” dla uczniów klas III a, III b oraz II. Najpierw uroczyście rozpalono ognisko. Dzieci z wielkim zapałem samodzielnie piekli kiełbaski , a później z wielkim apetytem je zajadali. Następnie odbyły się konkurencje sportowe z wykorzystaniem ziemniaków. Największe emocje wzbudził rzut ziemniakiem do wiaderka. Tę konkurencję wygrał Jędrzej Dąbrowski z kl. III a , a drugie miejsce Mateusz Witkowski z kl. III b. Najbardziej podobało się ciągnięcie liny. Było przy tym wiele śmiechu i radości. Powtórzymy takie spotkanie za rok.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


"Chemia i fizyka dla Młodego Smyka"

24.10.2017 r. uczniowie klas: III b i II Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach naukowych Kraina Eksperymentów. Zajęcia prowadziła pani Małgosia, która jest doktorem nauk fizycznych wraz ze swoją asystentką panią Pauliną. Przez dwie godziny lekcyjne uczniowie klasy III b i II z wielkim zaangażowaniem prowadzili różne eksperymenty z użyciem suchego lodu, wody, barwników itp. Z ogromnym zainteresowanie słuchali naukowych wywodów pani doktor. Poznali szereg pojęć np.: probówka, pipeta, kolba, dwutlenek węgla, sublimacja. Warsztaty prowadzone były ciekawie i z pasją, dlatego uczniowie nie mogą się doczekać następnych spotkań z Krainą Eksperymentów.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


NOCKA KL. III GIM

Noc z 21.10.2017 r. na 22.10.2017 r. uczniowie klasy III gimnazjum spędzili w szkole i to … z własnej woli !!! Tematem przewodnim nocki były skarpetki, ponieważ 21 października przypadał „Dzień bez skarpetek”. Świętowanie tego dnia było tylko pretekstem do dobrej zabawy. Była parada kolorowych i śmiesznych skarpet, skarpetkowy teatrzyk oraz skarpetkowe gry sportowe. Ostatnie głosy ucichły tuż po godzinie 5.00. Ranna pobudka już o 7.00 (ktoś nastawił niefortunnie budzik) nie dała pospać. Uczniowie niewyspani, ale zadowoleni wrócili do swoich domów.


ŚLUBUJEMY ...

Dnia 20.10.2017 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów. Na uroczystość przybyli Burmistrz Szprotawy - pan Józef Rubacha, Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych - pan Sylwester Chocholski, Przewodniczący Rady Miejskiej - pan Andrzej Skawiński oraz rodzice. Najpierw uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie pani Dyrektor Alicja Wojtowicz dokonała ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem. Goście gratulowali pierwszakom przyjęcia do braci uczniowskiej i życzyli sukcesów w nauce. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki od uczniów klasy II i III. Pierwszoklasiści pod okiem swojej wychowawczyni pani Ewy Czapli przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Wykazali się wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny, zasad ruchu drogowego oraz zachowania w szkole. W dalszej części wystąpił zespół taneczny "Iławianie" prowadzony przez panią Halinę Józefowską oraz zespół wokalny, którego opiekunem jest pani Julia Buchowska. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie, a dzieci z klasy pierwszej udały się na słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


KRAINA EKSPERYMENTÓW – GAZY

20.10.2017 r. zuchy i harcerze z 3DWp "Sowińskie Bobry", którzy na co dzień są uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w warsztatach Kraina Eksperymentów pod hasłem "Gazy". Warsztaty odbyły się w ramach Inicjatywy „Weekendowy Szlak Naukowy”, które zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna Szprotawa.

 

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


GALA FINAŁOWA KONKURSU DLA OPIEKUNÓW SZKOLNYCH KAS OSZCZĘDNOŚCI Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ W KRAKOWIE

20 października 2017r. w Muzeum Narodowym w Krakowie odbyła się uroczysta Gala SKO z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Galę poprowadził Artur Orzech - znany dziennikarz radiowy i telewizyjny. Wszyscy uczestnicy Gali wysłuchali z zaciekawieniem wykładu prof. Andrzeja Szczerskiego na temat jednego z najcenniejszych i najważniejszych obrazów w polskich zbiorach - "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci. Obraz ten mogliśmy podziwiać tuż po zakończeniu oficjalnej uroczystości podczas nocnego zwiedzania Muzeum Narodowego. Zaproszeni na Galę Opiekunowie SKO otrzymali odznaki w dowód uznania za działania w zakresie edukacji ekonomicznej oraz upowszechnianie praktycznych aspektów oszczędzania wśród uczniów. Opiekun SKO ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie - pani Monika Twardziak - Kocik odebrała z rąk Wiceprezesa Zarządu PKO BP - Pana Jana Emeryka Rościszewskiego oraz Dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim - Pani Małgorzaty Kocoń Srebrną Odznakę. Pani Monice GRATULUJEMY !!! Za swoją działalność w zakresie SKO otrzymała wyróżnienie po raz kolejny. Wszystkich zapraszamy na stronę naszego szkolnego bloga, do blogowania i oddawania głosów. Więcej zdjęć na szkolnym Facebooku.

więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku


BLOG MIESIĄCA SKO

Jest nam niezmiernie miło, że Komisja Konkursowa doceniła nasze starania i działania w ramach SKO, które podejmujemy na co dzień wspólnie z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami i nagrodziła nas tytułem LAUREATA. Wraz z tytułem otrzymaliśmy bony podarunkowe o wartości 1000 zł. Blog prowadzi pani Monika Twardziak-Kocik, która zachęca całą społeczność szkolną do różnorodnych działań w ramach SKO. Więcej można się dowiedzieć na stronie bloga szkolnego pod adresem https://www.szkolneblogi.pl/blogi/dwojkaszprotawa/

ZAPRASZAM DO BLOGOWANIA I GŁOSOWANIA NA NASZEGO BLOGA

 <poprzednia   1  2  3  4  5  6  następna>


Nasza szkoła