Nagroda II stopnia dla naszej szkoły
28 lipca 2016 r., Komisja Konkursowa ogłosiła wyniki, na które wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy. Rozstrzygnięto etap regionalny Konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności. W edycji 2015/2016 ponad pół tysiąca placówek z całej Polski przygotowało elektroniczną prezentację, w której zaprezentowało swoje całoroczne działania związane między innymi z: edukacją ekonomiczną, nauką ekologii, prowadzeniem bloga na platformie SzkolneBlogi.pl. Nasze SKO przy Zespole Szkół w Szprotawie otrzymało nagrodę II stopnia i tym samym 2000 zł. Jest nam niezmiernie miło, że zostaliśmy docenieni przez Komisję Konkursową, której serdecznie dziękujemy. Bardzo dziękujemy również uczniom, rodzicom i nauczycielom, bo bez Ich pomocy i zaangażowania nie byłoby tak wspaniałej nagrody i naszego kolejnego sukcesu, który motywuje nas jeszcze bardziej do wytężonej pracy w roku szkolnym 2016/2017. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a laureatom nagrody I stopnia życzymy powodzenia w etapie krajowym.
"WAKACJE W DWÓJCE”
W dniach 11.07.2016 r. – 22.07.2016 r. uczniowie Zespołu Szkół w Szprotawie uczestniczyli w półkolonii letniej "Jesteśmy ratownikami” organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół „Jesteśmy aktywni” we współpracy z Urzędem Miejskim w Szprotawie. W półkolonii uczestniczyło 30 uczniów, którzy aktywnie i mądrze spędzali swój wolny czas w czasie zorganizowanych zajęć. Dzieci pod opieką wychowawców grały w gry planszowe, uczestniczyły w zajęciach sportowo – rekreacyjnych, uczyły się pierwszej pomocy oraz zasad zdrowego stylu życia, a także poznawały najbliższe okolice w czasie wycieczek pieszych. Uczestniczy półkolonii mogli także w czasie wycieczek wyjazdowych zobaczyć i poznać faunę i florę Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. W Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze wychowankowie zgłębiali tajniki przyrody, a następnie w kinie wzruszali się oglądając bajkę "7 krasnoludków i Królewna Śnieżka”. W świecie bajek wszyscy pozostali, odwiedzając Bajkową Zagrodę. Dzieci także mogły skorzystać z kąpieli wodnych na Basenie Miejskim w Szprotawie. Na zakończenie półkolonii zorganizowano ognisko z pieczeniem kiełbasek i zabawami, w czasie którego koloniści otrzymali dyplomy i słodkie upominki. Do zobaczenia za rok w czasie wakacji.
ŻEGNAJ SZKOŁO!
24 czerwca 2016 r. o godz. 8.30 Mszą Św. w Kościele p.w. Św. Andrzeja Apostoła na Sowinach rozpoczął się ostatni dzień przed wakacjami w szkole. Po mszy uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne i liczni zebrani goście wzięli udział w uroczystym apelu podsumowującym rok szkolny 2015/2016. Dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Szprotawie otrzymali nagrody za wyniki w nauce i osiągnięcia z rąk Pani Dyrektor Alicji Wojtowicz oraz Pani Wicedyrektor Zdzisławy Orman, ufundowane przez Radę Rodziców. W czasie uroczystości pożegnaliśmy absolwentów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Absolwenci klas III-ich pożegnali się ze społecznością uczniowską uroczystym polonezem. Po uroczystym apelu uczniowie odebrali z rąk wychowawców świadectwa promocyjne oraz ukończenia szkoły. Po życzeniach udanych, spokojnych i bezpiecznych wakacji ze strony Pani Dyrektor, sekretarz gminy Pani Kariny Jarosz oraz przewodniczącej Rady Rodziców Pani Renaty Moździerz, Zespół Szkół w Szprotawie opustoszał na 2 miesiące. Do zobaczenia we wrześniu.
Wycieczka rowerowa do Małomic
W czwartek 23 czerwca 2016r. uczniowie kl. IV b wraz z opiekunami panią Agnieszką Wlazło oraz panem Piotrem Basałygą uczestniczyli w wycieczce rowerowej do Małomic. Dzieci miło spędziły czas przy ognisku i na placu zabaw. Jednak największą atrakcją wycieczki, oprócz samej jazdy rowerem, okazało się chlapanie i moczenie nóg w małomickim zalewie. Sezon wakacyjny uważamy więc za otwarty oraz życzymy wszystkim słonecznego i bezpiecznego wypoczynku!
SPŁYW KAJAKOWY W PUSZCZY RZEPIŃSKIEJ PO RZECE PLISZCE Z ZAPRZYJAŹNIONĄ SZKOŁĄ THEDOR FONTANE W COTTBUS
W dniach 21 – 23 czerwca 2016roku uczniowie naszego gimnazjum wspólnie ze szkołą partnerską w Cottbus oraz ze studentami polsko – niemieckiej pracy socjalnej BTU w Cottbus wyjechali na spływ kajakowy po rzece Pliszce. Spływy kajakowe to już tradycja naszej szkoły, którą kultywujemy corocznie. W tym roku rozpoczęliśmy od polsko – niemieckich animacji językowych, które przeprowadziły studentki polsko – niemieckiej pracy socjalnej. Jedna z nich zdecydowała się odbywać półroczną praktykę od września w naszej placówce. Później, jak zwykle podzieleni na polsko – niemieckie pary płynęliśmy kajakami po rzece Pliszce. Pomimo licznych przeszkód na rzece poczynionych przez pracowite bobry, dobry humor nas nie opuszczał. Na pewno przyczyniły się do tego przepiękne krajobrazy Puszczy Rzepińskiej i piękna pogoda. Pierwszy dzień spływu zakończyliśmy wspólnym biesiadowaniem przy ognisku posilając się kiełbaskami i wspólnie wyrobionym chlebem o nazwie „Stockbrot” według brandenburskiej receptury, który zawsze pieczemy w ognisku. Drugi dzień na wodzie rozpoczęliśmy od zwiedzania jeziora, później urządziliśmy sobie piknik w lesie połączony z plażowaniem i polsko – niemieckimi grami integracyjnymi, jak na przykład „Szachy Wikingów”. Zakończyliśmy ten dzień rozgrywkami w piłkę wodną na kajakach, tak lubianą przez naszych uczestników. Wieczór przy ognisku był długi, gdyż ciężko było się rozstawać, wiedząc, że to ostatni wieczór… Jednak mamy nadzieję, że nasza współpraca pomiędzy szkołami będzie się rozwijać i, że to nie ostatni wspólny wyjazd. To polsko – niemieckie spotkanie odbyło się dzięki współpracy naszej szkoły, którą koordynuje p. Kamila Kloc z Polsko – Niemieckim Centrum Kształcenia i Wymiany, które prowadzi p. Jakub Boryna.
Wspaniała wycieczka
22 czerwca uczniowie z klas I a, I b oraz III szkoły podstawowej uczestniczyli w wycieczce do Drzonowa i Zielonej Góry. Najpierw pojechaliśmy do Drzonowa, gdzie mieści się Lubuskie Muzeum Wojskowe. Tam dzieci wysłuchały informacji na temat historii wojskowości w Polsce przekazanych przez przewodników. W budynku zorganizowano cztery sale, prezentujące szeroki zakres historii wojskowości: "Broń dawna", "Gabinet myśliwski", "Żołnierz polski 1914-1945" z wystawami integralnymi "Wojsko polskie w ZSRR 1943-1945", "Lotnictwo alianckie" oraz "Kobiety-Żołnierze", "Żołnierz polski po 1945 roku". Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali eksponaty zgromadzone w salach muzeum. W plenerze podziwiali wielkie pojazdy wojskowe, rakiety, samoloty. Wszyscy zapoznali się też z wnętrzem wozu bojowego i mili okazję usiąść za sterami samolotu. Obładowani w zakupione w muzealnym sklepiku pamiątki, z żalem opuszczali teren muzeum. W autobusie zjedli przygotowane kanapki i przekąski i udali się do Zielonej Góry na zwiedzanie Centrum Przyrodniczego. Jest to nowoczesna placówka edukacyjna, która bawi ucząc i uczy bawiąc. Stałe, to stanowiska interaktywne, gdzie wszystkiego wręcz należy dotknąć, które odnoszą się do różnych dziedzin nauki: fizyki, biologii, nauki o człowieku i Ziemi. W poznaniu wszystkiego pomagają pracownicy Centrum, specjaliści z różnych dziedzin nauki, którzy opowiadają np. o tym jak działa ludzkie oko, zmierzą naszą przewodność elektryczną, nasz puls, objaśnią jak działa „armata” powietrzna, jaką gęstość mają różne ciecze i jak wyglądają różne tkanki pod mikroskopem. Dużym zainteresowaniem cieszy się także stanowisko wirtualnej rzeczywistości w 3D. Dzięki specjalnym okularom można znaleźć się w samym środku lasu jurajskiego i spotkać „oko w oko” z dinozaurem. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Szprotawy.
Spotkanie z Health Coachem
Dnia 22 czerwca 2016r . w klasie V odbyło się spotkanie z Health Coachem Eweliną Korecką. Celem spotkanie było wprowadzenie do zdrowego i zbalansowanego trybu życia. Ewelina jest absolwentką szkoły The Institute for the Integrative Nutrition w Nowym Jorku, jak i również absolwentką naszej szkoły. W swojej prezentacji zwróciła uwagę na to, co znajduje się w produktach, po które najchętniej sięgają dzieci, jak również i dorośli. Dzieci dowiedziały się, że przyczyną różnych chorób, np. alergii, otyłości, nawet autyzmu jest nadmiar niezdrowych cukrów. W czasie prezentacji zwróciła uwagę na to, jak ważna jest jakość kalorii, a nie ich ilość. W drugiej części spotkania Ewelina starała się zainspirować uczniów do rozwijania pasji bazując na własnych doświadczeniach i wieloletnich podróżach. Kulminacyjnym punktem spotkania było przedstawienie jak ważna w naszym życiu jest równowaga. To nie cudowne diety czynią nas szczęśliwymi, ale my sami musimy umieć znaleźć czas na przygotowanie zdrowej żywności, czas na własny rozwój, wybór jak najmniej toksycznych produktów, na których zarabiają tylko wielkie korporacje. Na zakończenie spotkania dzieci zamiast cukierków otrzymały koszyk świeżych, lokalnych truskawek.
Występy z okazji Dni Szprotawy
19 czerwca grupa uczniów Zespołu Szkół występowała na „Błoniach” z okazji Dni Szprotawy. Na scenie prezentowali się: Maja Śliwińska i Bartosz Bębenek pięknie zaśpiewali przebój „Felicita”’ grupa taneczna ”Iławianie” zatańczyła układ do piosenki „Margaret”, Aniela Stępień wystąpiła z piosenką „Mały książę”, dziewczęta z gimnazjum brawurowo zatańczyły „Zumbę”, a Gracjana Gardyńska zaprezentowała utwór „Pięknie Żyć”. Występujące dzieci zostały przygotowane przez nauczycielki: Halinę Józefowską, Bogumiłę Lewandowską, Julię Buchowską i Violettę Szefert. Wszyscy uczniowie bardzo się starali, występy podobały się i zostały nagrodzone gromkimi brawami.
KOROWÓD Z OKAZJI DNI SZPROTAWY
18 czerwca 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół w Szprotawie poszli ulicami miasta w barwnym korowodzie z okazji Dni Szprotawy. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się w dwóch grupach. Pierwsza z nich - to przedstawiciele Włoch przebrani za mistrzów pizzy. Kucharzom towarzyszył zespół taneczny, który wykonał przed sceną włoski taniec ludowy - Tarantella. Druga grupa uczniów naszej szkoły to średniowieczni wojowie w towarzystwie dziewcząt w strojach wczesnopiastowskich. Zespół Szkół w Szprotawie godnie i barwnie zaprezentował się w corocznych obchodach święta naszego miasta.
NOCKA W SZKOLE
Niezwykłym wydarzeniem była nocka w szkole. Uczestniczyło w niej 75 uczniów z klas I – III szkoły podstawowej. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 19.00. Wszystkie dzieci wyposażone w materac, śpiwór i latarkę z ciekawością czekały na przebieg wydarzeń. Najpierw odbyły się rozgrywki sportowe – wyścig rzędów. Na kolację „przyjechała” zamówiona pizza. Gdy uczniowie z apetytem zjedli posiłek, rozpoczęło się układanie, kolorowanie i klejenie puzzli. Następnie były zabawy w kręgu i dyskoteka. Gdy na dworze zrobiło się ciemno rozpoczęła się najciekawsza część wieczoru - poszukiwanie klocków ukrytych na korytarzach szkoły. Pięcioosobowe zespoły uzbrojone w latarkę i bystre oczy odnajdywały w ciemnościach ukryte elementy. Każda drużyna ze zdobytych klocków ułożyła ciekawe konstrukcje. Dzieci, które wykonały najładniejsze budowle zostały nagrodzone brawami i słodyczami. Zakończeniem imprezy było oglądanie filmu „na zasypianie”. I rzeczywiście większość uczniów nie dotrwała do zakończenia bajki, gdyż odpłynęli w objęcia „Morfeusza”. To było udane spotkanie pełne emocji, wrażeń i niespodzianek!!!
JEDZIEMY DO STOLICY
Dzień 1
Kilka minut po północy o 1.30 sprzed Stadionu Miejskiego w Szprotawie, nasi uczniowie z klas IV-VI Szkoły Podstawowej oraz I i II Gimnazjum w liczbie 48 pod opieką Nauczycieli p. Sylwii Koreckiej, p. Barbary Kassa i p. Antoniego Zabłockiego ubrani stosownie do panującej aury pogodowej – kapelusze, okulary słoneczne i sandały, żegnani przez swoich rodziców wyruszyli w kierunku Warszawy. Nie było nawet mowy o tym, by zerwane w środku nocy dzieci, ponownie oddały się w objęcia błogiego snu. Za dużo oczekiwań, nocnych wrażeń no i czekającego nas wszystkich wycieczkowego luuzuu… Z kilkoma przystankami – „ panie do ubikacji muszę” – dojechaliśmy do Stolicy. Już z daleka widoczny Pałac Kultury i Nauki niechybnie zwiastował, że zbliżamy się do centrum. Warszawa przywitała nas dość wcześnie, bo już o 10 rano. Na pierwszy rzut do zwiedzania poszedł właśnie Pałac KiN, panorama miasta z 30 piętra zrobiła na wszystkich wrażenie – Warszawa była u naszych stóp. Kolejny etap to Królewskie Łazienki, ale na początek Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie Pomnik Fryderyka Chopina( słynna grająca ławeczka przywołująca piękne takty Nokturna C-dur, jest ich w całej Warszawie 15), Stara Pomarańczarnia, Amfiteatr, Pałac na wodzie (a przy nim w okalającej fosie i stawie, karpie-kolosy), Teatr Stanisławowski z malarstwem iluzorycznym na jego frontonach. Agrykola i Pałac Ujazdowski a przy nim Limuzyna Marszałka zamknięta w oszklonym pomieszczeniu. Stąd przejazd autobusem podmiejskim linii 116, podzieleni na grupy po 12 osób – łatwiej opanować dziecięcy „żywioł”. Przeżycia estetyczne zaspokoił i zapewnił nam Zamek Królewski z o dziwo dokładnie pokazującym godziny zegarem na wieży, do którego pozłocenia wskazówek i cyfr zużyto 14 kilogramów czystego złota. Sale tronowe ostatniego króla Zygmunta Augusta, sypialnie, sekretarzyki, biurka, stoły, krzesła rzeźby, malowidła z których ukradkiem spoglądały na nas arystokratyczne głowy i postacie. To wszystko utkwiło nam w głowach. A wychodząc z Zamku, czekała w centralnym punkcie placu zamkowego zjawiskowa kolumna Króla Zygmunta III Wazy. Radośni, ale już lekko zmęczeni, o 18 godzinie, docieramy do akademików studenckich Uniwersytetu Warszawskiego na Pradze-Południe ul. Kicka 9, niektórzy po raz pierwszy jechali tramwajem, typowe dla tego pojazdu szarpnięcia i zakręty, pokonywane były na jednej noce przy wtórze salw śmiechu i radosnego krzyku. O 18,30 pierwsza tura zjada upragniony posiłek – obiadokolacja (zupa pomidorowa, sztuka mięsa, ziemniaki, buraczki kompot), następnie pozostali. A potem zakwaterowanie, rozpakowanie, w ruch poszły chipsy, cola, i co kto tam miał w zapasie. Dopilnowaliśmy by każdy wziął kąpiel, wymoczył obolałe nogi, umył zęby. Czy przyszedł upragniony spokój i nocny sen??? Na ten temat spuśćmy zasłonę milczenia. Co było dalej… o tym w następnym dniu.
Dzień 2
Już o 7 rano pobudka, oj „pana jeszcze chwilę”. Nie ma
marudzenia, bo po toalecie porannej, już o godzinie 8 śniadanie i
szybko atakujemy ponownie zwiedzać Stolicę. Zaczynamy od Muzeum
Powstania Warszawskiego - wstrząsające sceny, zdjęcia, relacje na żywo
żyjących jeszcze świadków, odgłosy strzelania i bombardowania,
pistolety, karabiny wyrabiane przez samych powstańców, opaski
białoczerwone, listy i poczta polowa którą roznosili „nasi rówieśnicy”
, sanitariuszki, gar-kuchnie polowe, płacz i tysiące krzyży skleconych
z czego popadnie itd. Itd. – koszmar wojny. Na koniec - obowiązkowo
przejście atrapą kanału ściekowego, jakim tysiące ludzi uciekało z
okupowanej Warszawy. To wszystko pozostanie w naszych głowach i
sercach….Trochę lżejsza tematyka – ale w tym samym klimacie. Zwiedzamy
Najstarszy Cmentarz na Powązkachz grobami wybitnych osobistości,
widzieliśmy grób Gustawa Holubka, Niny Andrycz, Moniuszki, Marii
Dąbrowskiej, Reymonta, ale także Czesława Niemena, Ireny Jarockiej czy
prekursora walki o utrzymanie i renowację Starych Powązek Jerzego
Waldorffa. Po tych duchowych zmaganiach, coś dla ciała, idziemy
uprawiać shopping . Dzieci chcą zrobić zakupy, w tym celu staje przed
nimi otworem potężna galeria handlowa ARKADIA. W tym czasie
opiekunowie spijają upragnioną przed południową kawę. Po 2 godzinnych
zmaganiach w galerii handlowej, dodatkowa atrakcja – przejazd metrem
wracamy na Stare Miasto po drodze Ogród Saski z Grobem Nieznanego
Żołnierza i tu niespodzianka, trafiamy akurat na zmianę warty
honorowej przy tym grobie flesze aparatów trzaskają miarowo. Stąd
niedaleko do Pałacu Prezydenckiego. Przewodnik opowiada o pomniku
Księcia Józefa Poniatowskiego stojącego na frontonie Pałacu, ale…
nagle wyjeżdżają spod Pałacu Prezydenta dwie czarne terenówki, z
daleka rozświetlając migającymi niebieskimi światłami okolicę,
wypadają z piskiem opon na ulicę Krakowskiego Przedmieścia blokując ją
z dwóch stron, z nimi majestatycznie podąża również czarna limuzyna z
przyciemnionymi szybami – krzyk przewodnika – machamy bo to Prezydent
Polski p. Andrzej Duda, machamy ochoczo i tu miła niespodzianka. Pan
Prezydent każe kierowcy swej limuzyny zwolnić, opuszcza osobiście
szybę kuloodporną, uśmiecha się i również nam pomachał. Pisk i okrzyki
radości z naszej strony zwróciły uwagę innych wycieczek i
przechodniów, ale już było za późno, cała kolumna pomknęła dalej.
Tylko nas spotkała taka niespodzianka.
Następnie zwiedzamy, Kościół św. Krzyża – a tu urna z sercem Chopina,
Kościół św. Anny, Plac Zamkowy, Katedra św. Jana. Wracamy na kwaterę,
znów jedziemy tramwajem linia Nr 26. Szybka obiadokolacja – zupa
jarzynowa – o jak smakuje o mamusiu i zapowiadana wcześniej pizza.
Chwilę odpoczywamy. Bo znów wracamy na Stare Miasto bo tu na błoniach
w kierunku Wisły, oglądamy niesamowity spektakl (jest już ciemno)
podświetlane fontanny wystrzeliwują gejzerem wody w takt muzyki, a na
kurtynach wodnych podświetlane hologramy, obrazy i figury
geometryczne, piękne ale krótko trwa – zbyt krótko. Potem zwiedzanie
Warszawy nocą, Starówka Trakt Królewski spacer. Godz.23 powrót na
kwatery, dzieci zadowolone, ale zmęczone, jest nadzieja że będą
spały….
Dzień 3
Znów pobudka o 7 rano, o 8 śniadanie. Dziś na wesoło,
rozpoczynamy od zwiedzania warszawskiego ZOO, ok.4,5 tys, okazów,
gadów, ryb, słoni, żyraf, wielu gatunków małp i małpiatek, pingwinów,
hipopotamów, ptaków, motyli itd. Tu dodatkowa atrakcja Kierownik
wycieczki stawia wszystkim pyszne lody, bo z nieba leje się żar jest
upał termometry pokazują 34 stopnie C.
Jedziemy autobusem podmiejskim Nr 180 do Wilanowa. Przepiękna
rezydencja Króla Jana III Sobieskiego robi kolejne wrażenia na nas. Do
tego zwiedzamy okazały park i ogrody wilanowskie. Wracamy, jest wolna
sobota, bilety tylko w automacie, wydrukowanie 53 trwa wydaje się w
nieskończoność. Do tego zmiana trasy autobusu bo Warszawa jest
zablokowana przez strajkujące pielęgniarki, młodych lekarzy, ale także
przeciwników zjadania psów, zwłaszcza przez azjatyckie nacje
zamieszkujące w naszym kraju. No ale dojechaliśmy. Atrakcją dnia jest
pobyt w Centrum Nauki tu w miejscowej restauracji zjadamy obiad pyszny
dwudaniowy i kompot. Ale nie to jest najważniejsze, spotykamy się z
najróżniejszymi dziedzinami życia i nauki. Wszystko można dotknąć,
pomacać, ruszyć, podskoczyć, zjechać, napompować itd. Okazuje się że
przewidywane 2 godziny na to istne naukowe szaleństwo, to zdecydowanie
za mało. O godz.19 wsiadamy do autokaru, wcześniej gromkimi brawami
dziękujemy i żegnamy p.Zbyszka – naszemu warszawskiemu przewodnikowi,
pełen szacun, ogromna wiedza i pasja. A kierowca p. Heniu jak
prawdziwy rajdowca, a nie kierowca, wypruł nową trasą na Piotrków
Trybunalski to nowa S 8 trasa szybkiego ruchu. Niestety dla nas, po
drodze tylko przystanki na „siku”, a tu by się chciało dorośli – kawy,
a dzieci - hot doga. Nasze marzenia się spełniły, dopiero przed
Wrocławiem.
W podsumowaniu – bardzo udana wycieczka, pełna wrażeń i przeżyć, na długo pozostaną w pamięci obrazki z Muzeum Powstania Warszawskiego, Wilanowa, Zamku Królewskiego. Program napięty, ale w całości zrealizowany, warto bo według starego porzekadła, „czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”, co teraz dzieci zobaczyły, to im zostanie. Szczególne podziękowania składamy na ręce Kierownika Wycieczki P. Piotra Siuda, który otrzymał pieszczotliwe przezwisko SIUDA – TRAVEL, z nim i dzięki niemu udało się wszystko wspaniale. Cześć i do zobaczenia na wycieczkowym szlaku……
Dzień Rodziny
W tym roku postanowiliśmy uczcić wszystkich członków poprzez przygotowanie koncertu „Grunt to Rodzina”. Każda z klas opracowała wspólnie z wychowawczyniami program artystyczny dla wybranych osób: klasa II b (p. Danuta Ronij) dla babć, klasa I b (p. Halina Józefowska) dla dziadków, Klasa I a (p. Nela Sakuta) dla mam, klasa II a (p. Ewa Czapla) dla ojców, klasa III (p. Małgorzata Soroka) dla dzieci. 9 czerwca, w sali gimnastycznej, zgromadziło się wiele bliskich osób. Pani Dyrektor Alicja Wojtowicz przywitała przybyłych gości. Następnie uczniowie zaprezentowali przygotowane wiersze, piosenki i inscenizacje. Poza tym grupy taneczne „Iławianie” oraz „Iława dance” zatańczyły układy do znanych przebojów. Wszystkie występy nagradzane były gromkimi brawami. Niespodzianką był pokaz tańców towarzyskich w wykonaniu L. Denkiewicz i J. Dąbrowskiego. Na zakończenie spotkania dzieci poczęstowały wszystkich cukierkami. Uroczystość przebiegała w miłej, przyjaznej, atmosferze. Na pewno powtórzymy spotkanie w przyszłym roku.
WYCIECZKA DO ZIELONEJ GÓRY
Dnia 14.06.2016 r. klasy II a, II b, IV b wraz z paniami: Ewą Czaplą, Danutą Ronij, Agnieszką Śliwińską i Kamilą Kloc wybrały się na wycieczkę do Zielonej Góry. Program wycieczki obejmował: MiniZOO, Bajkowa Zagrodę oraz Centrum Przyrodnicze. Na początku zobaczyliśmy Pipi, która zabrała nas w podróż po Bajkowej Zagrodzie. Oglądaliśmy bajkowe postaci i mini ZOO, w którym mieszkają m. in. surykatki, pawie i daniele. W ogromnym „wigwamie” bawiliśmy się z Pipi przy muzyce i bańkach mydlanych. Dużą atrakcją okazał się dmuchany zamek. W przerwie między zabawą a zwiedzaniem mini ZOO czekał na nas słodki poczęstunek oraz pyszne lody. W Centrum Przyrodniczym było dużo ciekawych urządzeń i maszyn, które pokazywały różne zjawiska zachodzące w przyrodzie. Po zaprezentowaniu przez pracowników CP wszystkich interaktywnych stanowisk, dzieci mogły samodzielnie wypróbować urządzenia. Wycieczka była udana i chętnie wrócimy tam ponownie.
Bal absolwentów rocznik 2016
10 czerwca 2016 roku o godz. 16.00 uczniów klasy lll A (wych. K. Weber) i lll B (wych. B. Marciniak) Zespołu Szkół w Szprotawie uroczystym polonezem na placu przed Ratuszem rozpoczęli swój pierwszy bal, który tradycyjnie kończy naukę w gimnazjum. Po zakończeniu poloneza zabrali głos obecni w tej ważnej dla szkoły i uczniów chwili przedstawiciele władz miasta - Burmistrz Szprotawy P. Józef Rubacha, Przewodniczący Rady Miejskiej P. Andrzej Skawiński oraz przedstawiciel zaprzyjaźnionej ze szkoły jednostki wojskowej kpt. A. Hausman z 11 bdow. z Żagania. Władzom miasta, gronu pedagogicznemu, wychowawcom podziękowali także za lata nauki w szkole Rodzice oraz uczniowie. Po pamiątkowym zdjęciu na tle Ratusza wszyscy udali się do pałacu w Henrykowie, gdzie odbywała się wspólna zabawa uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Szprotawie w towarzystwie rodziców. Wszyscy bawili się znakomicie do ostatniego utworu. Humory dopisywały uczestnikom balu. 24 czerwca 2016r. absolwenci opuszczą mury Gimnazjum nr 2. Powodzenia w dalszej nauce!
Mamy Omnibusa!
Dnia 3 czerwca 2016 r. w Filii Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o tytuł „OMNIBUSA 2016”. W konkursie wzięli udział najlepsi uczniowie naszej gminy z klas IV-VI. Wykazali się wiedzą z różnych dziedzin nauki - historii, przyrody, matematyki, języka polskiego, a nawet muzyki, wykonując zadania w czterech etapach: w pierwszym rozpoznawali kasze i zboża, w drugim odpowiadali na pytania wielokrotnego wyboru, w trzecim rozwiązywali krzyżówkę, a w czwartym odpowiadali na pytania z wybranej dziedziny wiedzy. Największą liczbę punktów i zarazem tytuł „OMNIBUSA 2016” otrzymał uczeń naszej szkoły Maciej Bębenek. Gratulujemy Maćkowi wspaniałego sukcesu!
Noc Bibliotek 2016
Uczniowie Zespołu Szkół pod czujnym okiem pań: Agnieszki Wlazło, Barbary Kassy i Agnieszki Śliwińskiej (klasa IV b SP i I GIM) uczestniczyli w Nocy Bibliotek 2016 z 3 na 4 czerwca 2016. Biblioteka szkolna włączyła się do drugiej edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury, często jedyne w małych miejscowościach, gdzie nie ma teatrów, kin, muzeów, galerii i filharmonii. Miejsca z bogatą ofertą kulturalną, z których zasobów warto korzystać. Dla bibliotek to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, do wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka i które zachęcają do czytania wszystkich – od przedszkolaka do emeryta. Pierwsza edycja akcji zamieniła się w pełną inwencji noc czytelnictwa. Udział w niej wzięło ponad 600 bibliotek publicznych i szkolnych z całej Polski. Odwiedziło je kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W tym roku do akcji zgłosiło się ponad 800 bibliotek. Tegoroczne hasło akcji to Wolno czytać! Wolno, bo czytanie powinno być naszym wyborem. Nas, wolnych ludzi, którzy czytają, co chcą, co lubią, co im się podoba, co ich porusza, co im się przyda, co ich wzbogaca. Wolno, bo dobra literatura uświadamia nam naszą wolność jako ludzi i nasze prawo wyboru sposobu życia, wartości i obecności w życiu publicznym. Wolno także dosłownie – uważnie, smakując słowa i zdania, namyślając się nad sensem tego, co czytamy, bez pośpiechu, w którym normalnie konsumujemy teksty i dni naszego życia. Tym ma być też biblioteka – przestrzenią wolnego wyboru lektur i czasu, który płynie wolniej, a także miejscem spotkań z innymi, którym tak jak i nam wolno być sobą. Temu wszystkiemu sprzyja noc, zwłaszcza noc 4 czerwca, rocznicy polskiej wolności. Uczniowie, uczestniczący w akcji, wzięli udział w podchodach bibliotecznych „Na tropie skarbu króla Midasa”. Podzieleni na 6 grup szukali przysłowiowego "skarbu" w całym budynku szkolnym. Trasa, którą przemieszczały się drużyny, była dla każdej z grup inna, aby grupy nie wpadały na siebie. Aby znaleźć ukryty skarb trzeba było przeczesywać szkolne korytarze, bibliotekę, szatnie oraz salę gimnastyczną, rozwiązując rebusy, układając puzzle, układanki, krzyżówkę, zagadki. Każde rozwiązane przez uczniów zadanie było wskazówką do odnalezienia kolejnego zadania. Ostatnim punktem w podchodach było przekazanie „skarbu” przez bibliotekarza drużynom, które rozwiązały ostatnie zadanie. Oprócz podchodów bibliotecznych uczniowie oglądali filmy. Nie zabrakło też zabaw integrujących wszystkich uczestników.
DZIEŃ DZIECKA W ZESPOLE SZKÓŁ
Z okazji dnia dziecka szkoła zaoferowała swoim podopiecznym wiele atrakcji. Klasy I-III na sali gimnastycznej rywalizowały w konkurencjach sportowych. Pod opieką p. Violetty Szefer klasy IV wybrały się do zielonogórskiej filharmonii. P. Barbara Kassa udała się wraz z klasą VI oraz I gimnazjum do kina. Starsze roczniki wraz z wychowawcami zorganizowały plenerowe wycieczki.
IV FESTIWAL NAUKI
W dniu 31.06.2016 r. uczniowie klasy I a i I b szkoły podstawowej
uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez Niepubliczną Szkołę
Podstawową „Mała Szkoła” w Bukowinie Bobrzańskiej. Dzieci miały
możliwość obserwowania prezentacji opracowanej przez geologów pt.
„Cztery Żywioły Geologii”. Najciekawszym zajęciem było poszukiwanie
skarbów. Znaleziska dzieci mogły skonsultować z pracownikami Akademii
Górniczo – Hutniczej w Krakowie, którzy przygotowali wystawę
skamieniałości, minerałów i kamieni szlachetnych oraz półszlachetnych.
Nadleśnictwo Szprotawa przeprowadziło konkursy, gry i zabawy związane
z lasem oraz jego mieszkańcami.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO DNIA SĄSIADA
W dniu 31 maja kolejny raz nasza szkoła była organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada dla uczniów klas I – III szkół podstawowych. Gospodarzami dzisiejszego recytatorskiego spotkania były: p. Kamila Kloc, która jest pomysłodawczynią i główną organizatorką konkursu, p. Agnieszka Wlazło i p. Izabela Sobczyńska. W konkursie zmierzyli się uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół w Długiem, Siecieborzycach, Chichach, Małomicach, Wiechlicach i nasi najbliżsi sąsiedzi uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie no i oczywiście nasi uczniowie, którzy zwyciężyli Szkolny Konkurs Recytatorski w Języku Obcym. Wszyscy uczestnicy konkursu włożyli w swoje wystąpienia mnóstwo pracy, emocji i wdzięku i wszyscy są zwycięzcami, jednak komisja konkursowa w składzie:
Przewodnicząca – p. Zdzisława Orman - Wicedyrektor Zespołu Szkół w Szprotawie
Członek – p. Agnieszka Wlazło – logopeda i nauczyciel języka polskiego Zespołu Szkół w Szprotawie
Członek – p. Zuzanna Kleczko – nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Siecieborzycach
Członek – p. Karolina Reguła – nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej w Chichach
wyróżniła następujące osoby:
W klasach I zwyciężyli:
I miejsce – Emilia Frączak – SP Siecieborzyce
II miejsce – Maria Szymczak – SP nr 1 Szprotawa
III miejsce – Adam Małolepszy – SP nr 2 Szprotawa
W klasach II zwyciężyli:
I miejsce zajęły: Amelia Fajkierz – SP Małomice i Maja Śliwińska – SP nr 2
II miejsce: Iga Kaczmarczyk – SP nr 1 Szprotawa
W klasach III zwyciężyli:
Patrycja Szpyrka – SP Chichy
Nikola Nurkowska - SP Długie
Michała Tuz – SP nr 2 Szprotawa
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy, dziękujemy opiekunom za przygotowanie i przybycie. Do zobaczenia za rok!!!
MAJÓWKA – GRA TERENOWA
25.05.2016 r. harcerze z 3 DWP „Sowińskie Bobry”, którzy na co dzień uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyli w Majówce – grze terenowej „Respektuję PRAWO HARCERSKIE” zorganizowanej przez Hufiec Szprotawa ZHP, 8 Starszoharcerską Drużynę im. W. Rutkiewicz z Wiechlic oraz Zespół Szkół w Wiechlicach. Celem gry było: przypomnienie punktów Prawa Harcerskiego, umiejętność posługiwania się Prawem Harcerskim, rozwijanie umiejętności orientacji w terenie z wykorzystaniem map i znaków topograficznych, pogłębianie wiadomości i doskonalenie umiejętności z zakresu udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, promocja zdrowego stylu życia, rozwijanie wrażliwości plastycznej z wykorzystaniem środków plastycznych i podręcznych, integracja drużyn oraz rozwijanie poczucia bezpieczeństwa. Podczas gry nie zabrakło dobrej zabawy przy wspólnych pląsach oraz smakowitej grochówki i pieczonych kiełbasek.
Wycieczka do banku
24 maja 2016 r. uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią Panią Małgorzatą Soroką i opiekunem SKO Panią Moniką Twardziak – Kocik gościli w pierwszym oddziale Banku PKO BP w Szprotawie. Po banku i jego zakamarkach oprowadzała nas Pani Bożenka Korol i Pani Marta Cioch – nasz opiekun z ramienia banku. Dzieci podczas tego spotkania mogły dowiedzieć się na jakiej zasadzie działa bankomat i przekonać się praktycznie jak odbywa się wpłata i wypłata z bankomatu. Panie opowiadały nam o specyfice pracy w banku, pokazywał y nam różne urządzenia sprzęty, sejfy, banknoty i monety którymi płaci się w innych krajach. Przyglądaliśmy się też pracy pań kasjerek obsługujących klientów banku. Uczniowie mogli choć na chwilę poczuć się dyrektorem banku i usiąść za jego biurkiem. Dzieci uczestniczyły też w quizie przeprowadzonym przez panią Martę a najaktywniejsi uczniowie otrzymywali nagrody: Koszulkę SKO, tabliczki oszczędności oraz książki i gadżety SKO. Na koniec wycieczki odwiedziła naszych uczniów żyrafa Lokatką , z którą zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy Pani Bożance i Marcie za możliwość poznania pracy w banku od „kuchni”, interesującą lekcję bankowości i ekonomi, piękne upominki i narody oraz słodki poczęstunek.
WIELKI TURNIEJ NAJMŁODSZYCH SIATKARZY
Dnia 24 maja 2016 roku w Sali Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie przy ulicy Sienkiewicza odbył się turniej siatkówki klas II i III Szkół Podstawowych nr 1 i 2 w Szprotawie. W zawodach wzięło udział 23 zawodników, którzy grali systemem „Każdy z każdym”. Zawodnicy klas II grali do 10 punktów, a zawodnicy klas III do 20 punktów. Mecze były bardzo zacięte i wyzwalały wielkie emocje. Dużo było łez radości i smutku. Były to pierwsze zawody dla większości młodych siatkarzy. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali medale i poduszki, na których na pewno dobrze spali tej nocy po wielkim wysiłku. Można uznać, że wszyscy zawodnicy byli zwycięzcami, ponieważ wszyscy opuszczali salę uśmiechnięci i szczęśliwi z dumnymi z nich rodzicami. Organizatorami i pomysłodawcami turnieju byli pan Janusz Krulikowski – trener uczniów Zespołu Szkół nr 2 oraz pan Tadeusz Wiech, który trenuje drużynę Zespołu Szkół nr 1. Trenerzy mają nadzieję na dalszą współpracę obu szkół i dziękują zawodnikom oraz ich rodzicom i opiekunom.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O SKO
23 maja 2016 r. uczniowie naszej szkoły w składzie: Maja Śliwińska, Jakub Pankiewicz i Maja Basałyga wzięli udział w Międzyszkolny Konkursie Wiedzy o SKO. Konkurs został zorganizowany przez I Oddział Banku PKO BP w Szprotawie. W turnieju wzięło udział siedem szkół podstawowych: SP Długie, SP Leszno Górne, SP Chichy, SP Wiechlice, SP Małomice, SP 1 Szprotawa oraz SP 2 Szprotawa. Quiz przygotował i przeprowadził dyrektor banku pan Czesław Szczepanik. Drużyny odpowiadały na pytania z czterech kategorii: SKO, Blogi Szkolne, ekologia i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Za prawidłową odpowiedź uczniowie mogli zdobyć od 200 zł do 800 zł wirtualnych pieniędzy. Ostatecznie nasi uczniowie zajęli 5 miejsce i otrzymali wspaniałe nagrody. Po rozdaniu nagród na uczniów czekała niespodzianka - Żyrafka Lokatka świętowała swoje urodziny. Z tej okazji wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani pyszny tortem. Wszystkim uczniom gratulujemy, a panu dyrektorowi i jego współpracownikom dziękujemy za świetną zabawę z nutką rywalizacji, za możliwość zdobycia nowej wiedzy oraz integrację z innymi SKO-wiczami.
DZIEŃ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI
20 maja 2016 r. w naszej szkole odbył się Dzień Zdrowej Żywności. Młodsi uczniowie przygotowywali na lekcjach smaczne kanapki oraz pyszne sałatki owocowe i warzywne. Starsi uczniowie podczas lekcji wysłuchali pogadanek na temat zdrowego odżywiania, a także rozwiązywali testy ze znajomości zasad zdrowego żywienia. SKO i Samorząd Uczniowski również włączyli się w obchody tego dnia sprzedawając pełne witamin owocowe szaszłyki.
Pasowanie na czytelnika
18 maja 2016 r. uczniowie z klas: I a i I b Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie pod opieką pani Haliny Józefowskiej, pani Neli Sakuty oraz pani Agnieszki Śliwińskiej udali się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie. Podczas wizyty w bibliotece uczniowie zapoznali się z ofertą biblioteki dla dzieci i nie tylko. Pani bibliotekarka Małgorzata Ryks oprowadziła dzieci po wszystkich pomieszczeniach w bibliotece, wyjaśniając ich przeznaczenie. Na koniec wizyty i pozytywnym zdaniu ustnego testu uczniowie zostali uroczyście pasowani na czytelników przez bibliotekarza szkolnego, panią Agnieszkę Śliwińską.
Koncert w Państwowej Szkole Muzycznej I-go stopnia w Szprotawie
18 maja 2016 r. uczniowie z klas: I a i I b Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie pod opieką pani Haliny Józefowskiej, pani Neli Sakuty oraz pani Agnieszki Śliwińskiej wzięli udział w koncercie muzyki poważnej w Państwowej Szkole Muzycznej I-go stopnia w Szprotawie. Podczas koncertu uczniowie mieli okazję wysłuchać dźwięków instrumentów: gitary (na której zagrał uczeń naszej szkoły – Jędrzej Dąbrowski), trąbki, wiolonczeli, skrzypiec, saksofonu, klarnetu oraz fortepianu.
ŚWIĘTO 11 BDOW W ŻAGANIU
13 maja 2016 r. poczet sztandarowy Zespołu Szkół w Szprotawie oraz uczniowie klas czwartych uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji 71 rocznicy utworzenia 11 batalionu dowodzenia w Żaganiu. Uczniowie mogli zobaczyć wręczenie wyróżnień dla żołnierzy i pracowników cywilnych z batalionu, salwę honorową, defiladę żołnierzy oraz pojazdów wojskowych. Podczas uroczystości odbył się również pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej oraz kompanii honorowej. Po oficjalnych uroczystościach pani wicedyrektor Zdzisława Orman przekazała na ręce dowódcy 11 bdow ppłk. Dariusza Lesiuka kwiaty i życzenia dla żołnierzy i pracowników cywilnych żagańskiej jednostki.
GRA MIEJSKA „W POSZUKIWANIU ZAGINIONYCH KSIĄŻEK”
13 maja 2016 r. uczennice z klasy II b gimnazjum Zespołu Szkół w
Szprotawie: Natalia Rożek, Wiktoria Grześkiewicz oraz
Klaudia Chaberek pod opieką pani Agnieszki Śliwińskiej
wzięły udział w Grze Miejskiej „W poszukiwaniu zaginionych
książek”, zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w
Szprotawie z okazji obchodów 70 – lecia Biblioteki. Gra rozgrywała się
na szprotawskim rynku oraz jego okolicach. Jej celem było przybliżenie
zagadnień dotyczących biblioteki i miasta. Zadaniem uczestników Gry
było poruszanie się pomiędzy poszczególnymi Punktami oraz wykonywanie
następujących po sobie zadań. Za każde wykonane zadanie uczestnicy
otrzymywali punkty, które były przyznane przez Punktowych. Każdy
Punktowy przyznawał punkty w zależności od stopnia poprawności
realizacji zadania. Po dwóch godzinach świetnej zabawy i wykonaniu 10
zadań nasz zespół uplasował się na pierwszym miejscu. Uroczyste
wręczenie nagród nastąpi 24.05.2016 r. w Miejskie Bibliotece
Publicznej w Szprotawie.
TURNIEJ PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNY
Dnia 12.05.16r. odbył się XI Międzyszkolny Turniej Przyrodniczo- Ekologiczny. Organizatorem konkursu tradycyjnie był Zespół Szkół w Wiechlicach Filia w Długiem. W potyczkach o główną nagrodę - Statuetkę Burmistrza Szprotawy udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Drużynę reprezentowali uczniowie klasy V: Julia Jabłońska, Maja Dulik oraz Adam Buchowski. Zadania, jak co roku były bardzo ciekawe i urozmaicone, obejmowały między innymi: wiedzę o przyrodzie i obiektach naszego regionu, znajomość powiedzeń o pogodzie, porach roku itp. , rozpoznawanie owoców, warzyw, drzew i krzewów. Nasi reprezentanci spisali się na medal uzyskując II miejsce i otrzymali bardzo cenne nagrody ufundowane przez Burmistrza Szprotawy, Nadleśnictwo Szprotawskie i Komitet Rodzicielski przy Szkole w Wiechlicach. Uczniów do turnieju przygotowywała wychowawczyni klasy V i nauczycielka przyrody Sylwia Korecka.
ŚWIĘTA MAJOWE
W środę 4 maja 2016 r. w szkole odbył się apel z okazji Świąt Majowych. Uroczystość przygotowały panie Violetta Szefer i Barbara Kassa. Wybrani uczniowie ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum przedstawili program artystyczny składający się z elementów recytatorskich oraz wokalnych. Upamiętniono Święto Pracy, rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA
04 maja 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół w Szprotawie pod opieką pani Agnieszki Śliwińskiej wzięli udział w Gminnym Konkursie – MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szprotawie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Michał Tuz, Julia Przysiężna oraz Dominika Szymańska. Jury po wysłuchaniu wszystkich interpretacji czytanych tekstów wyłoniła laureatów konkursu. Wyróżnienie uzyskała: Dominika Szymańska.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA
29 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tańca. Z tej okazji Samorząd Uczniowski we współpracy z p. H. Józefowską zaprosił wszystkich chętnych do aktywności. Najchętniej włączyły się do tańca najmłodsze dzieci, które na przerwach prezentowały swoje umiejętności taneczne, zachęcając wszystkich do wspólnej zabawy.
warsztaty języka niemieckiego dla uczniów naszej szkoły
W dniu 28.04.2016r. w ramach współpracy z Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie naszą szkołę odwiedziły studentki polsko – niemieckiej pracy socjalnej z Cottbus. Przeprowadziły one warsztaty języka niemieckiego dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z nowej formy uczenia się języka niemieckiego poprzez zabawy ruchowe, dowcipne skecze oraz wspólne muzykowanie. Było dużo śmiechu i radości. Czekamy już na następne warsztaty z niecierpliwością. Koordynatorami spotkania byli pan Jakub Boryna z Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie oraz pani Kamila Kloc – koordynator polsko – niemieckiej wymiany w Zespole Szkół w Szprotawie.
Zajęcia na poligonie
27 kwietnia 2016r. uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z opiekunami: p. Beatą Marciniak, p. Krzysztofem Adamczakiem i p. Moniką Twardziak-Kocik uczestniczyli na szkoleniu taktyczno-specjalnym pododdziałów 11 batalionu dowodzenia w Żaganiu – jednostki, z którą współpracujemy. Pod okiem zastępcy dowódcy mjr. Bartłomieja Terebińskiego uczniowie mogli zapoznać się z w pełni rozwiniętym stanowiskiem dowodzenia Dywizji. Młodzież oglądała m.in. mobilny moduł stanowiska dowodzenia, systemy łączności, w skład których wchodzą: terminal satelitarny, wozy dowodzenia i ruchome węzły łączności. Ponadto zapoznali się z grupą zabezpieczenia logistycznego, w skład której wchodzi grupa zabezpieczenia medycznego tu młodzież uczestniczyła w warsztatach pierwszej pomocy. Następnie kampania logistyczna pokazała ruchome warsztaty pojazdów, stację w uzdatnianie wody oraz kuchnie polową, w której młodzież miała możliwość skosztowania wojskowej grochówki. Kampania ochrony i regulacji ruchu zapoznała uczniów z etatowym wyposażeniem oraz swoimi zadaniami ochronnymi. Dodatkową atrakcją była prezentacja czołgu Leopard 2A5 oraz kołowego transportera opancerzonego. Ostatnim punktem naszego pobytu na poligonie było zwiedzanie Muzeum Obozów Jenieckich, po którym oprowadził nas przewodnik, przekazując nam sporą dawkę wiadomości o życiu w obozie Jenieckim. Bardzo dziękujemy wszystkim żołnierzom z zaprzyjaźnionej jednostki, którzy zaangażowali się w organizację tych zajęć.
SPRZĄTALIŚMY SZPROTAWĘ
W sobotę 23 kwietnia 2016 r. z inicjatywy stowarzyszenia Gmina i Powiat Przyjazna Ludziom mieszkańcy, wolontariusze z Towarzystwa Bory Dolnośląskie, mieszkańcy Sowin oraz kilkunastu uczniów z naszej szkoły pod opieką p. B. Lewandowskiej i p. M. Twardziak-Kocik posprzątali cenny przyrodniczo „Park Huta’’ na Sowinach. Zebrano łącznie 40 dużych worków najróżniejszych śmieci, przeważnie butelki po napojach, ale był też odkurzacz, telewizor czy pokryte mchem obuwie. Przy schronach przeciwlotniczych z okresu II wojny światowej, które znajdują się w parku odkryto fragmenty poniemieckich naczyń sygnowanych niechlubnym znakiem „SS”. Po wspólnym sprzątaniu uczniowie zasiedli przy ognisku i zajadali się pieczonymi kiełbaskami.
DZIEŃ ZIEMI
22 kwietnia 2016 w Zespole Szkół w Szprotawie jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem naszej akcji jest promowanie postaw ekologicznych wśród młodych ludzi oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Z tej okazji wszystkie klasy wzięły udział w konkursie na strój ekologiczny. Podczas przerw przedstawiciele poszczególnych klas zaprezentowali swoje projekty w formie pokazu mody. Wszystkie kostiumy zostały nagrodzone brawami oraz upominkami i SKO. Tego dnia również uczniowie I - III SP rozwiązywali ekologiczne krzyżówki, a klasy IV - VI i I - III GIM tworzyły podczas przerw krzyżówki do podanych haseł. Na korytarzu szkolnym można było również oglądać plakaty oraz prace uczniów związane z Dniem Ziemi.
EGZAMIN GIMNAZJALNY
W dniach 18-20 kwietnia w gimnazjach całego kraju odbyły się egzaminy. W poniedziałek rano elegancko ubrani trzecioklasiści zebrali się na szkolnym korytarzu. Pani wicedyrektor Zdzisława Orman powitała ich i przypomniała podstawowe procedury dotyczące egzaminu. Następnie uczniowie udali się do wytyczonych klas. Towarzyszyły temu niemałe emocje. O godzinie 9.00 nauczyciele pracujący w komisjach przystąpili do rozdawania arkuszy egzaminacyjnych części humanistycznej – był to test z historii i WOS-u. Po czynnościach organizacyjnych rozpoczęła się praca z zadaniami. W klasach panowała cisza i atmosfera skupienia. Po przerwie uczniowie przystąpili do kolejnego etapu – tym razem był to arkusz sprawdzający ich umiejętności z języka polskiego. W kolejnym dniu gimnazjaliści zmagali się z testami matematyczno-przyrodniczymi, a w środę wykazywali się znajomością języków obcych (na poziomie podstawowym i rozszerzonym).
Ogólnopolski Konkurs: Wielka Liga Czytelników – półfinał wojewódzki
Czytanie - "Ta prosta i uwielbiana przez dzieci czynność jest superwitaminą dla ich zdrowia psychicznego, umysłowego i moralnego" I. Koźmińska, E. Olszewska: Wychowanie przez czytanie
Dnia 15 kwietnia 2016 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej Filia w Szprotawie odbyły się półfinałowe eliminacje WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW zorganizowane, kolejny raz, przez katowickie Stowarzyszenie „Wielka Liga”. Celem tego przedsięwzięcia jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Uczniowie, aby dotrzeć do tego etapu, musieli w etapie szkolnym rozwiązać testy dotyczące 10 różnych książek oraz napisać dodatkowy test w ramach szkolnego finału tego konkursu. W ten sposób w półfinale wzięli udział najwytrwalsi i najlepiej przygotowani czytelnicy. Klasy I-III reprezentowały: Julia Domańska, Olga Pitura oraz Kinga Majtka – wszystkie z klasy III. Klasy IV-VI zdominowały również dziewczyny – Gracjana Gardyńska, Aniela Stępień oraz Amelia Soroka – wszystkie z klasy IV A. Po przybyciu do Biblioteki Pedagogicznej i ciepłym (oraz słodkim - pełnym ciastek) przyjęciu nas przez Organizatorów, czytelnicy przystąpili do pisania testu. Starsi z trzeciego tomu „Opowieści z Narnii - Podróż Wędrowca do Świtu”, a młodsi - z „Karolci”. Uczniom towarzyszyła pani Agnieszka Śliwińska.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
14 kwietnia 2016 roku w szkolnej bibliotece odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów Zespołu Szkół w Szprotawie. Swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowały dzieci z klas I – III szkoły podstawowej, uczniowie klas IV – VI oraz gimnazjaliści. Komisja konkursowa, której przewodniczyła pani dyrektor Zdzisława Orman, wysłuchała najpiękniejszych wierszy polskich poetów i wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim reprezentować będą laureaci I, II i III miejsca, czyli:
z klas I – III SP:
I miejsce Maja Śliwińska kl. II a
II miejsce Oskar Jankowski kl. I a
III miejsce Michał Tuz kl. III
z klas IV – VI SP
I miejsce Kamila Krupa kl. V
I miejsce Julia Przysiężna kl. IV b
II miejsce Julita Wiktorska kl. IV a
uczniowie gimnazjum:
I miejsce Wiktoria Grześkiewicz kl. II b
II miejsce Nikoletta Bachowska kl. I
III miejsce Patrycja Tokarz kl. I
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia 22 kwietnia 2016 r. na eliminacjach gminnych konkursu recytatorskiego.
SPRAWDZIAN KLAS VI
5 kwietnia do sprawdzianu w naszej szkole przystąpili uczniowie klasy VI. Poprzez zadania sprawdzano stopień opanowania wiedzy i umiejętności humanistycznych, matematyczno - przyrodniczych oraz z języka obcego nowożytnego. Wszystkim uczniom życzymy jak najwyższych wyników.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ
1 kwietnia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie odbyło się spotkanie autorskie ze znaną i uwielbianą przez wszystkie dzieci pisarką Renatą Piątkowską. W spotkaniu autorskim uczestniczyły dzieci z klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie pod opieką pań wychowawczyń: Haliny Józefowskiej i Neli Sakuta oraz bibliotekarza Agnieszki Śliwińskiej. Renata Piątkowska opowiadała o książkach, które do tej pory napisała w barwny, ciekawy sposób z dużą dozą umiejętnie przemycanych treści edukacyjnych. Szczególną uwagę autorka poświęciła książkom, które pisze o dzieciach, ich radościach i smutkach, o codziennych wydarzeniach. Autorka, będąc miłośniczką zwierząt, pisze także opowiadania o pieskach, kotkach, konikach. W książkach tych uwrażliwia dzieci na krzywdę bezdomnych, opuszczanych zwierząt, opowiada o tym, że chęć posiadania zwierzątek należy bardzo dokładnie przemyśleć. Spotkanie było niezwykle udane. Z jednej strony to na pewno zasługa samej Pani Renaty Piątkowskiej, ale równie ważne było zainteresowanie i aktywność dzieci uczestniczących w spotkaniu. Na podkreślenie zasługuje także fakt, że Autorce towarzyszyła zawodowa lektorka Malwina Kożurno, która czytała fragmenty książek. Jej wspaniała interpretacja doskonale podkreślała humor opowiadań i była niewątpliwie dodatkową atrakcją spotkania. Na zakończenie dodatkową atrakcją była możliwość zakupu książek oraz zdobycia autografu autorki.
KONKURS TECHNICZNY "SPRAWNE RĘCE MĄDRA GŁOWA”
31 marca 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie po raz kolejny wzięli udział w Wojewódzkim konkursie z zakresu techniki "Sprawne ręce mądra głowa” organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Szprotawie, którego celem jest rozwijanie zainteresowań pracami ręcznymi z zakresu techniki oraz integracja dzieci i młodzieży z różnych szkół i miejscowości. Temat przewodni tegorocznej edycji konkursu to "50 lat SOSW w Szprotawie". Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Dobrowolska, Emilia Kubera i Kacper Suchan z kl. V oraz Daria Pohl z kl. VI. Opiekunem grupy był p. Piotr Basałyga. Uczniowie zmagali się z konkurencją kulinarną, plastyczną, techniczną i krawiecką. Jury zdecydowało, że wszystkie dzieci wykazały się dużymi umiejętnościami i przyznało wszystkim uczestnikom I miejsce. Ponadto Kacper Suchan otrzymał wyróżnienie za swoją pracę. Do zobaczenia za rok.
LAUREATKA KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO ZŁOTE PIÓRO 2016
Uczennica klasy III Szkoły Podstawowej nr 2 im Wojska Polskiego w Szprotawie, Dorota Matuszewska zajęła III miejsce w kategorii klas trzecich w Międzypowiatowym Konkursie Ortograficznym „Złote Pióro 2016 – potyczki ortograficzne”. Jest to już kolejny sukces Doroty – w ubiegłym roku w tym samym konkursie zajęła również trzecie miejsce. Uczennicę do konkursu przygotowywała pani Małgorzata Soroka.
Interaktywne Warsztaty Telewizyjne
21 marca 2016r. uczniowie Zespołu Szkół uczestniczyli w Interaktywnych Warsztatach Telewizyjnych, które odbyły się w Pałacu Książęcym w Żaganiu. Zostali twórcami telewizyjnego serwisu informacyjnego Telewizji Nastolatków NTV, wchodząc w role dziennikarzy, reporterów i aktorów. Poznali pracę telewizji „od kuchni”, wzbogacili swoją wiedzę w zakresie edukacji medialnej. Przebieg warsztatów był rejestrowany na żywo w zapisie filmowym i emitowany na dużym ekranie. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe i wzbudziły zainteresowanie naszych uczniów.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
21 marca tradycyjnie już obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z wychowawcami przygotowali Marzanny, które zostały spalone. Tradycji stało się zadość - oficjalnie pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy wiosnę. Wszystko ze śpiewem na ustach i radością, bo nadeszła pora roku, gdy wszystko budzi się do życia.
SPOTKANIE Z GRZEGORZEM PIETRZYKOWSKIM
17.03.2016 r. gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie był Grzegorz Pietrzykowski ze Świdwina – z zamiłowania płetwonurek i podróżnik. Uczestnikami spotkania byli uczniowie kl. I gimnazjum Zespołu Szkół w Szprotawie pod opieką pań: Agnieszki Śliwińskiej i Sylwii Koreckiej. Pan Grzegorz z ogromną pasją opowiadał o swoich wyprawach i zwiedzaniu świata podwodnego. Zachęcał uczniów do zainteresowania się nurkowaniem, udzielał porad i wskazówek, jak zostać dobrym płetwonurkiem. Zaprezentował kombinezon i całe wyposażenie do nurkowania, jako „model” wystąpił Kamil Mikitczuk – uczeń naszej szkoły. Następnie przedstawił projekcję filmu z podróży i nurkowania w głębinach mórz i oceanów. Nasz gość nurkował w wodach Adriatyku, Morzu Czerwonym, Oceanie Indyjskim- w pobliżu archipelagu Malediwy, poznał także piękno dna naszego Bałtyku i naszych jezior. Mówił o zwiedzaniu podwodnych jaskiń i raf koralowych, o spotkaniach z ciekawą fauną i florą. Szczególnie wspominał spotkania oko w oko z różnymi gatunkami rekinów. Uczniowie byli zafascynowani, słuchali z zainteresowaniem wszystkich opowieści.
"KANGUR MATEMATYCZNY"
17 marca 2016 r. po raz kolejny odbył się międzynarodowy konkurs "KANGUR MATEMATYCZNY". Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 75 minut. W naszej szkole do konkursu przystąpiło 39 uczniów. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w maju. Każdy uczestnik Konkursu otrzymał w prezencie układankę logiczną.
Międzynarodowy Dzień Liczby Pi w naszej szkole
W dniu 14 marca 2016 r. obchodziliśmy w naszej szkole po raz pierwszy Święto Liczby Pi. Liczba Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14. Ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”.Przygotowaniem imprezy zajęli się uczniowie klas drugich gimnazjum wraz z opiekunem (p. Anną Nowik), którzy realizowali w ten sposób projekt edukacyjny. Świętowanie rozpoczęło się od słodkiego konkursu cukierniczego ”SweetPi’s”, który szczególnie „smakował” wszystkim uczniom. Przygotowane przez uczniów przepyszne okrągłe ciasta udekorowane liczbą Pi najpierw podziwialiśmy, a później wspólnie zjedliśmy. I miejsce zajęła Sylwia Siercha z klasy IIA, II miejsce – Paulina Gajda – kl. IIIB, III miejsce – Kacper Soroka – kl. IIIB oraz Klaudia Łukasik – kl. IIIA. Korytarze udekorowane były pracami plastycznymi (I miejsce – Dominika Szymańska z klasy IIIA) oraz rozwinięciem liczby Pi do 50 miejsc po przecinku. Odbył się również konkurs matematyczny, w którym największą wiedzą wykazała się Sandra Madziarz z klasy IIB. Wszyscy wyróżnieni uczniowie zostali nagrodzeni dzięki wsparciu sponsorów (p. Andrzej Brojanowski, p. Dariusz Makuch, p. Jowita Pruchnicka, Bank Zachodni oraz BGŻ BNP Paribas), którzy ufundowali atrakcyjne nagrody. Punktem kulminacyjnym obchodów był apel przeplatany prezentacjami multimedialnymi: „Historia Liczby Pi”, „Jak zapamiętać rozwinięcie liczby Pi?” – mnemotechniczne wierszyki oraz „Wzory matematyczne z liczbą Pi”. Celem wydarzenia było popularyzowanie matematyki i przełamanie niechęci do tego przedmiotu. Młodzież wspaniale brała udział w wydarzeniu. Udowodniliśmy wszystkim, że matematyka, to nie tylko trudne zadania, „suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i słodka przygoda. Nawet na tak poważną naukę, jaką jest matematyka, warto czasem spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka. Święto Liczby Pi niewątpliwie miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia, a więc… przyjemne (smaczne) z pożytecznym!
Dzień Matematyki w naszej szkole
Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Święto zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę marca. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrastał się - w 2012 roku wzięło w nim udział prawie 6 milionów uczniów z całego świata. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski. Organizatorzy zapraszają uczniów (i nie tylko) do konkursów, quizów i zagadek matematycznych. Dzień matematyki był w sobotę, dlatego my świętowaliśmy go w naszej szkole 14 marca. W sali gimnastycznej drużyny z klas IV-VI rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach matematycznych. Na początku każda klasa zaprezentowała plakat matematyczny. Następnie reprezentanci klas przedstawili postać wylosowanego wcześniej przez siebie matematyka. W dalszej części uczniowie uzupełniali przysłowia i powiedzenia liczbami matematycznymi, także dokańczali przysłowia pojęciami matematycznymi. Na koniec uczniowie zmierzyli się z krzyżówką matematyczną i dość trudnym quizem matematycznym. Rywalizacja uczniów przeplatana była wierszami i piosenkami oczywiście o tematyce matematycznej. Za każdą konkurencję uczniowie otrzymywali punkty przyznawane przez komisję, na czele której zasiadła pani dyrektor Alicja Wojtowicz. Rywalizację międzyklasową wygrali uczniowie z klasy VI, II miejsce zajęła klasa V, na trzecim uplasowała się klasa IVa, a zaszczytne IV miejsce zajęła klasa IV b. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni. Dzień Matematyki przygotowała i czuwała nad jego przebiegiem pani wicedyrektor - Zdzisława Orman - nauczycielka matematyki. Po wszystkich zmaganiach matematycznych opiekun SKO podsumował konkurs plastyczny na pracę przestrzenną pt. "Żyrafa Lokatka". Podczas apelu, na którym zgromadzili się uczniowie z klas I-III pani dyrektor oraz dyrektor Banku PKO BP w Szprotawie wręczyli wszystkim uczniom biorącym udział w tym konkursie nagrody i gadżety SKO. Szkolne SKO włączyło się również w obchody Dnia Matematyki sprzedając cyferkowe ciasteczka.
Żywa lekcja historii
4 marca 2016 r. w Zespole Szkół w Szprotawie Grupa Artystyczna "Rekonstrukto" zaprezentowała pokaz historyczny "Życie i kultura w średniowieczu". Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli możliwość osobistego zapoznania się z historią i obyczajami minionych wieków. Artyści przenieśli nas w odległe czasy rycerstwa interesującymi opowieściami i legendami średniowiecznymi. Każdy mógł nie tylko obejrzeć, ale także wziąć udział w pojedynku rycerskim, oraz zapoznać się z uzbrojeniem i ekwipunkiem rycerzy. Z pewnością ta niecodzienna lekcja historii pozostanie na długo w naszej pamięci.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZA
3 marca 2016 r. obchodziliśmy w szkole Dzień Pisarza. Z tej okazji uczennice z klasy IV B i V czytały uczniom z klas I - III szkoły podstawowej wybrane fragmenty literatury dziecięcej znanych polskich pisarzy. Na korytarzu szkolnym przez cały tydzień wisiały plakaty z informacjami o polskich pisarzach przygotowane przez uczniów ze wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Znalazło się na nich wiele ciekawostek o poetach, ich słynne powiedzenia, a także piękne portrety namalowane przez naszych zdolnych uczniów. Dzień Pisarza zorganizował Samorząd Uczniowski (op. p. Bogumiła Lewandowska oraz p. Monika Twardziak-Kocik) przy współpracy wychowawców.
DZIEŃ OTWARTY W GIMNAZJUM
W czwartek, 3 marca 2016 r. nasze gimnazjum zorganizowało Dzień Otwarty dla rodziców i potencjalnych uczniów. Spotkanie rozpoczęło się w szkolnej bibliotece, gdzie nasi goście mogli obejrzeć prezentację dotyczącą naszej szkoły. Kolejno przemawiali przedstawiciele wszystkich grup przedmiotowych, pokazując rodzicom i uczniom możliwości naszej placówki. Następnie goście odwiedzali gabinety, gdzie uzyskali wyczerpujące informacje na temat przedmiotów z jakimi zetkną się dzieci w gimnazjum. Dzień Otwarty zakończył pokaz tańca oraz gry w badmintona na sali gimnastycznej.
"Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki.” – Roger Bacon
W dniu 3 marca 2016r. o godzinie 9.00 w Zespole Szkół przy ul. Sobieskiego 58 w Szprotawie odbył się Konkurs Matematyczny Pangea, który ma zasięg ogólnokrajowy. W konkursie wzięło udział 27 uczniów klas IV – VI. Konkurs przebiegł zgodnie z regulaminem. Uczniowie rozwiązywali zadania wymagające logicznego myślenia. Pracowali wytrwale. Z wielkim zaangażowaniem i ambicją podchodzili do zadań. Z niecierpliwością oczekują na ogłoszenie wyników. Nad przebiegiem konkursu czuwała p. Z. Orman.
"TO NIE JEST TRUDNE – ZMAGANIA ORTOGRAFICZNE W ZESPOLE SZKÓŁ W SZPROTAWIE”
26 lutego 2016 roku w Zespole Szkół w Szprotawie przy ulicy Sobieskiego 58 odbył się Rejonowy Konkurs Ortograficzny "Złote Pióro 2016 – potyczki ortograficzne”. W szkole pojawiło się ponad 120 uczniów z 9 szkół rejonu żagańskiego. O godzinie 9.30 dzieci od klas I-ych szkoły podstawowej do VI-ych zmagały się z trudnościami ortograficznymi. Na początku było dyktando. Następnie dzieci rozwiązywały test. W czasie sprawdzania prac uczniowskich przez komisje konkursowe, dzieci uczestniczące w konkursie zgromadziły się w sali gimnastycznej, by w miłej i przyjaznej atmosferze spędzić czas oczekiwania na wyniki konkursu. Po zakończeniu Dyrektor Szkoły Pani Alicja Wojtowicz ogłosiła wyniki konkursu. I tak w poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
Klasy I
I miejsce Bartosz Jędrzejowski – ZS SP Wiechlice Filia w Lesznie Górnym
II miejsce Jędrzej Dąbrowski – ZS SP2 Szprotawa
III miejsce Lena Sołtysiak – ZS SP Wiechlice Filia w Lesznie Górnym
Klasy II
I miejsce Alicja Pusiarska – ZS1 SP1 Szprotawa
II miejsce Maria Nowakowska – SP Gościeszowice
III miejsce Bartosz Bębenek – ZS SP2 Szprotawa
Klasy III
I miejsce Łukasz Święcicki – ZS1 SP1 Szprotawa
II miejsce Pola Rapiej – ZS1 SP1 Szprotawa
III miejsce Dorota Matuszewska – ZS SP2 Szprotawa
Klasy IV
I miejsce Zofia Gembara – ZS SP Wiechlice
II miejsce Maciej Wróblewski – ZS SP Wiechlice Filia w Lesznie Górnym
III miejsce Natalia Marcinkowska – ZS1 SP1 Szprotawa
Klasy V
I miejsce Kacper Jezierski – ZS1 SP1 Szprotawa
II miejsce Nadzieja Krawiec – ZS PSP Małomice
III miejsce Kamila Krupa – ZS SP2 Szprotawa
Klasy VI
I miejsce Martyna Jersz – ZS1 SP1 Szprotawa
II miejsce Michał Rogaliński – ZS1 SP1 Szprotawa
III miejsce Oliwia Makuch – ZS1 SP1 Szprotawa
Nagrody wszystkim zwycięzcom wręczyli Dyrektor oraz Wicedyrektor Zespołu Szkół w Szprotawie. To był ostatni etap Rejonowego Konkursu Ortograficznego. Czas także podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia konkursu w miłej atmosferze. W prace byli zaangażowani nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Szprotawie. Wszystkim gorąco dziękujemy za wsparcie i odrobinę uśmiechu na twarzach uczestników konkursu. 19 marca 2016 roku kolejny etap konkursu i wszystkim jego uczestnikom życzymy połamania piór i dalszych sukcesów.
Wycieczka do Planetarium I Centrum Przyrodniczego
W dniu 25 lutego grupa 48 uczniów i 4 nauczycielek z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Zielonej Góry. Na początku naszej wyprawy zajrzeliśmy do Planetarium Wenus. Tam obejrzeliśmy film "Powrót na Księżyc". Wraz z twórcami filmu mogliśmy przyjrzeć się Księżycowi oraz startującym w konkursie drużynom i wziąć udział w ich kosmicznych zmaganiach. Na parterze obejrzeliśmy wystawę związaną z Układem Słonecznym, część dotyczącą meteorytów oraz fragment poświęcony Janowi Keplerowi - słynnemu astronomowi, patronowi zielonogórskiej instytucji. W części podziemnej znajduje się Laboratorium Optyczne „Jaskinia Światła” z ośmioma interaktywnymi stanowiskami związanymi z prezentacją różnych zjawisk świetlnych. Tam zobaczyliśmy między innymi jak zachowuje się światło, jak powstaje tęcza, albo jak działa światłowód. Z Planetarium poszliśmy do Centrum Przyrodniczego, w którym znajdują się stanowiska interaktywne odnoszące się do różnych dziedzin nauki: fizyki, biologii, nauki o człowieku i Ziemi. Pozwalają one na aktywne poznawanie szeregu zjawisk przyrodniczych. Można więc sprawdzić jak wygląda nasz kręgosłup, jak bije nasze serce, dotknąć kuli plazmowej, podjąć rywalizację „siłową” czy wytrzymałościową, sprawdzić swoją równowagę i doświadczyć wielu innych zasad fizycznych, które dominują w życiu. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Cinema City, gdzie odprężyliśmy się podczas oglądania bajki. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Szprotawy. Już czekamy na naszą następną wycieczkę.
warsztaty z preorientacji zawodowej
W dniach 24 i 25 lutego w klasach trzecich gimnazjum zostały przeprowadzone warsztaty z preorientacji zawodowej. Realizatorem zajęć byłą pani Agnieszka Wiech - doradca zawodowy. Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów z czynnikami niezbędnymi do podjęcia prawidłowej decyzji o wyborze zawodu: wiedza o zawodach, własnych predyspozycjach, rynku pracy i strukturze szkolnictwa.
KONKURS RECYTATORSKI
24 lutego 2016 r. uczniowie klasy III i IV Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie pod opieką pani Agnieszki Śliwińskiej wzięli udział w konkursie o tematyce jesiennej pod nazwą "W krainie zimowych wierszy” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szprotawie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Olga Pitura i Karol Miller (oboje z kl. III – przygotowanych przez panią Ewą Czaplę), Wiktoria Kura i Gracjana Gardyńska (obie z kl. IV a – przygotowanych przez panią Beatę Marciniak), Julia Przysiężna i Maja Ćwiszewska (obie z kl. IV b – przygotowanych przez panią Agnieszkę Wlazło), Jury po wysłuchaniu 30 interpretacji wierszy wyłoniła laureatów konkursu. Wyróżnienie uzyskała: Wiktoria Kura.
DZIEŃ KOTA
17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. W tym dniu nasi uczniowie zamienili się w kotki, a to za sprawą uczennic z Samorządu Uczniowskiego oraz pani Bogusi i Agnieszki, które malowały twarze uczniów. W dniach od 15 do 19 lutego SU oraz SKO zorganizowały zbiórkę karmy i kocy dla kotów, które przekazaliśmy do schroniska w Zielonej Górze. Samorząd Uczniowski dziękuje uczniom za wrażliwość i otwarte serca, a w szczególności wychowawczyniom klasy I i II A gimnazjum.
SPOTKANIE Z WYJĄTKOWYM SPORTOWCEM
W dniu 10.02.2016r na zaproszenie wychowawców klas II SP odwiedził naszą szkołę specjalny gość Pan Jan Maliszak – uczestnik Paraolimpiady w Atlancie. Pan Jan odwiedził nas ze swoim trenerem Panem Januszem Krulikowskim. Wspólnie opowiadali uczniom klas IIa i IIb o historii choroby Pana Jana, o jego sukcesach sportowych, o udziale w Paraolimpiadzie w Atlancie, o tym , jak ważne jest zdrowie, jak ważny jest ruch i uprawianie sportu również dla osób niepełnosprawnych. Pan Jan wraz ze swoją drużyną siatkarską uzyskał brązowy medal w Atlancie. Dzieci miały okazję podziwiać ten medal na żywo. Później były pytania dzieci i wspólne oglądanie pamiątek Pana Jana i jego trenera, a także rozdawanie autografów. Spotkanie wywarło ogromne wrażenie na dzieciach i mamy nadzieję, że Pan Jan i Pan Janusz nie ostatni raz zawitali w progi naszej szkoły. Jeszcze raz bardzo im dziękujemy za spotkanie i za wspaniałą lekcję życia i zapraszamy ponownie.
zabawa karnawałowa
5 lutego w Zespole Szkół w Szprotawie uczniowie klas I – III szkoły podstawowej wzięli udział w zabawie karnawałowej. Wszystkie dzieci miały pomysłowe, ciekawe i kolorowe stroje. Były między innymi: wróżki, wampiry, clowny, cowboye, piosenkarka – Cleo, policjant i różnego rodzaje zwierzątka . Dzieci bawiły się w pięknie udekorowanej sali. Aktywnie brały udział w zabawach i konkursach. Zwycięscy w nagrodę otrzymywali upominki. Przy skocznej muzyce i słodkim poczęstunkiem wszyscy świetnie się bawili.
Niemieccy studenci w naszej szkole
W dniu 08.01.2016 r. przyjechała do Szprotawy kolejna grupa niemieckich studentek i studentów wraz z profesorem Urlichem Petzoldem oraz doktorem Kay Mengel, aby poznać możliwości odbywania praktyk zawodowych w Szprotawie. Studenci zapoznali się między innymi z charakterem pracy w Zespole Szkół przy ul. Sobieskiego 58. Pani Dyrektor Alicja Wojtowicz bardzo serdecznie powitała gości z Niemiec w naszej szkole, przedstawiła im warunki odbywania praktyk studenckich w naszej placówce i wyczerpująco odpowiedziała na wszystkie pytania zainteresowanych. Grupa z Uniwersytetu z Cottbus zwiedzała także miasto podziwiając liczne zabytkowe budynki. Odbyło się także spotkanie z Burmistrzem Szprotawy Józefem Rubachą i przedstawicielami projektu, którzy oficjalnie powitali gości z Niemiec. Spotkanie z niemieckimi studentami w naszej szkole odbyło się dzięki współpracy z Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie prowadzonym przez p. Jakuba Borynę, którą koordynuje w naszej szkole p. Kamila Kloc.
Wizyta w Krainie Klocków Lego
8 stycznia 2016r. uczniowie klas II a, II b oraz IV b wraz z opiekunkami - p. Agnieszką Śliwińską, p. Agnieszką Wlazło, p. Ewą Czaplą i p. Kamilą Kloc - pojechali do Wrocławia na wystawę klocków Lego. Na wystawie można było podziwiać eksponaty przedstawiające postacie, miejsca oraz wydarzenia znane z bajek czy filmów, a także sceny historyczne i słynne budowle. Budowle z klocków były bardzo ciekawe i imponujące, wzbudziły zainteresowanie wszystkich uczniów, a zwłaszcza makieta TITANICA. Dzieci mogły również pobawić się w sali zabaw i zbudować własne konstrukcje, a także kupić pamiątkowe zestawy klocków. W drodze powrotnej odwiedziliśmy uwielbianego przez wszystkich McDonalda i w świetnych humorach wróciliśmy do Szprotawy. To był dzień pełen wrażeń!
"JEST TAKI DZIEŃ..."
W oczekiwaniu na magiczny i radosny czas Świąt Bożego Narodzenia młodzież Zespołu Szkół w Szprotawie uczestniczyła w uroczystym apelu Bożonarodzeniowym przygotowanym przez uczniów klasy V pod opieką p. Sylwii Koreckiej i Beaty Marciniak. Na początku apelu usłyszeliśmy kolędę "Gore gwiazda Jezusowi" w wykonaniu Bartka Bębenka laureata 1 miejsca w Gminnym Konkursie Kolęd 2015. Następnie wszyscy obejrzeli jasełka i śpiewali najpiękniejsze polskie kolędy, co przeniosło uczestników apelu w świąteczny nastrój radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Do wspólnego kolędowania zaprosili także najmłodsi uczniowie naszej szkoły z zespołu tanecznego "Iławianie" pod opieką pani Haliny Józefowskiej. Tradycyjnie młodzież podzieliła sie pachnącym chlebem, również z nauczycielami i wychowawcami. Po występie głos zabrała Pani Dyrektor Alicja Wojtowicz i złożyła wszystkim świąteczne życzenia szczęścia, zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności w Nowym 2016 Roku. W uroczystym apelu uczestniczyli także: przedstawiciel władz miasta pan Sylwester Chocholski oraz Dyrektor Banku PKO BP Czesław Szczepanik. Goście złożyli całej społeczności szkolnej życzenia świąteczne oraz wręczyli drobne upominki, czym także my się odwdzięczyliśmy.
Wesołych Świąt Bożego narodzenia i Do Siego Roku
Jarmark Bożonarodzeniowy w Cottbus
W dniu 18.12.2015r. uczniowie naszej szkoły w ramach współpracy z Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie pod czujnym okiem opiekunów p. Kamili Kloc oraz p. Jakuba Boryny odwiedzili Jarmark Bożonarodzeniowy w Cottbus. Wizyta w Cottbus była zwieńczeniem warsztatów językowych, które uczniowie odbywali w szkole. W trakcie warsztatów przybliżono dzieciom tradycję jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech, a także zapoznano ze zwyczajami i tradycjami Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech. Uczestnicy warsztatów mogli na własne oczy zobaczyć niemiecki jarmark bożonarodzeniowy, skosztować tradycyjnych specjałów i poczuć atmosferę niemieckich Świąt Bożego Narodzenia. Zaprzyjaźnione studentki z Cottbus przygotowały dla naszych dzieci świąteczną grę terenową, dzięki której uczniowie utrwalili zasoby leksykalne poznane w trakcie warsztatów w szkole. Jednak największą atrakcją okazała się przejażdżka „Riesenrad”, czyli ogromną karuzelą, z której podziwiali panoramę miasta Cottbus w świątecznej scenerii.
KONKURS KOLĘD
Dnia 16 grudni 2015r. w Szprotawskim Domu Kultury odbył się coroczny Gminny Konkurs Kolęd. Naszą szkołę reprezentowali :
w kategorii klas I-III Bartosz Bębenek z kl. IIa (opiekun Ewa Czapla)
w kategorii klas IV-VI – Kamila Krupa i Natalia Rabska z kl.V (opiekun Violetta Szefer)
Bartosz Bębenek kolędą „Gore gwiazda Jezusowi” wyśpiewał sobie zwycięstwo. Za piękną interpretację kolędy Bartosz otrzymał dyplom i statuetkę. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zajęcia edukacyjne "Cztery pory roku”
Uczniowie kl. I a i I b szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Nadleśnictwo Szprotawa. Poprzez różnorodne zabawy, zadania, konkursy leśnicy wprowadzili dzieci w świat roślin i zwierząt żyjących w polskich lasach. Przedstawiono też prezentację multimedialną o życiu w lesie. Prowadzący zajęcia umiejętnie prowadzili zajęcia, rozbudzali zainteresowania przyrodą, wzbogacali wiedzę i wdrażali do kształtowania proekologicznych. Uczniowie bardzo aktywnie i z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w tym spotkaniu. Za wykonane zadania otrzymali nagrody rzeczowe i słodycze.
Wspaniała wycieczka
9 grudnia 49 uczniów z klas I – III pojechało na wycieczkę do Wrocławia. Najpierw dzieci oglądały wystawę klocków LEGO. Z ogromnym zainteresowaniem uczniowie podziwiali mnóstwo niesamowitych budowli, pojazdów i postaci. Niektóre eksponaty można było uruchamiać. Wszystko robiło ogromne wrażanie, ale największe zrobił 11- metrowy Titanic. Najwięcej radości sprawiło dzieciom układanie klocków. Niektóre dzieci dokonały zakupów w firmowym sklepie. Po opuszczeniu wystawy wycieczkowicze udali się do Humanitarium. Tam mieli możliwość obserwacji zjawisk związanych z optyką. Z wielkim przejęciem oglądali zmieniający się strumień światła, kalejdoskop, różne lustra i złudzenia optyczne. Najciekawszym eksponatem był „Obłędny pokój”. Poza tym uczniowie mieli możliwość manipulowania różnymi eksponatami, grali w gry i montowali układanki logiczne. Wycieczka była bardzo udana, dała moc ekscytujących wrażeń, wszyscy byli zamęczeni, ale niezmiernie zadowoleni. Wyjazd zorganizowały: p. Małgorzata Soroka i p. Halina Józefowska, opiekunami byli również p. Nela Sakuta i P. Antoni Zabłocki.
Mikołaj o nas nie zapomniał
Dzisiaj, tj. 7 grudnia Mikołaj odwiedził naszych uczniów, tych małych i tych trochę starszych. Od samego rana w szkole panowała mikołajkowa atmosfera. Dzieci z niecierpliwością czekały na upragnione prezenty. Nadejście Mikołaja oznajmiał dźwięk dzwonka. Dzieci śpiewały, recytowały wierszyki oraz tańczyły, a wszystko po to, aby otrzymać paczkę od Świętego. Potem Mikołaj rozdawał dzieciom prezenty. Ale niektórzy otrzymali też rózgi... Ciekawe dlaczego? Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem i Śnieżynkami. Prawie wszyscy mieliśmy czapki mikołajkowe, bo dziś u nas był dzień czapeczki mikołajkowej. Dziękujemy Mikołajowi i Śnieżynkom za wspaniałe prezenty. Do zobaczenia za rok. Z niecierpliwością będziemy czekać na wizytę Świętego.
Wycieczka SKO-wiczów do Poznania
Nasza szkoła znalazła się wśród wyróżnionych szkół w konkursie zorganizowanym przez PKO BP SA Regionalny Oddział Detaliczny w Poznaniu. Nagrodą był wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza ALE KINO w Poznaniu, którego PKO Bank Polski był Głównym Sponsorem. Po przyjeździe do Multikina 51 zakupiliśmy tradycyjnie popcorn i z niecierpliwością czekaliśmy na projekcję filmu. Przed samym wejściem na seans, opiekun naszej grupy z ramienia kina- Pani Ania, rozdała nam bilety i już mogliśmy zasiąść wygodnie w fotelach i oglądać film produkcji belgijsko-holenderskiej, pt."Labirynt". Po projekcji filmu na sali pojawił się sam Pierre De Clercq, scenarzysta "Labiryntu" i odpowiadał na nasze pytania. Na koniec spotkania można było sobie zrobić zdjęcie i otrzymać autograf od scenarzysty. My też taki zdobyliśmy. W Poznaniu zajrzeliśmy jeszcze do McDonalda, bo byliśmy bardzo głodni. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Szprotawy.
Jedna kropla ratuje życie...
W ramach Dni Honorowego Krwiodawstwa obchodzonych w dniach od 22 do 26 listopada najmłodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach poprowadzonych przez panią Bogusię pt. "Moja krew - Twoje życie". W dniu dzisiejszym, czyli 23 listopada pierwszaki i drugoklasiści odpowiadali na pytanie co to jest według nich krew i kto to jest Honorowy Krwiodawca. Jeden z uczniów wyjaśnił wszystkim, że jego tata jest Honorowym Krwiodawcą, ponieważ oddaje regularnie krew i dzieli się nią z potrzebującymi . Dzieci dowiedziały się również dlaczego każda kropla krwi jest bardzo ważna i że ratuje nasze życie.
Misiowy dzień...
Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Każdy uczeń przyniósł ze sobą swojego ulubionego pluszaka. Do akcji włączyli się też nauczyciele. Przez cały dzień dzieci przytulały mniejsze i większe misie, czym wprawili wszystkich w doskonały humor. W szkole zapanowała cieplutka niczym pluszak atmosfera. Na koniec wszyscy stanęliśmy do wspólnego zdjęcia.
Lokatka i Pancernik Hatetepes odwiedzili nas
Dzisiaj w naszej szkole Pierwszaki brały udział w warsztatach SKO poprowadzonych przez dyrektora naszego banku PKO BP - pana Czesława Szczepanika. Dyrektor zapoznał dzieci z Żyrafką Lokatką i Pancernikiem Hatetepesem. Dzieci dowiedziały się dlaczego Żyrafka ma tak na imię i gdzie mieszka. W Dniu Pluszowego Misia uczniów odwiedził również Pancernik Hatetepesik. Każdy z nas mógł go pogłaskać i przytulić się do niego, jak do pluszowego misia. Zrobiliśmy sobie nawet pamiątkowe zdjęcie. Braliśmy też udział w quizach i konkursach dotyczących oszczędzania w SKO. Pan dyrektor zaprezentował nam urządzenie za pomocą, którego sprawdza się w banku to, czy banknoty nie są podrobione. Słuchaliśmy z zaciekawieniem i zadawaliśmy też wiele ciekawych pytań. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali gadżety SKO, a najaktywniejsi uczniowie zostali wyróżnieni drobnymi upominkami. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał balonika z logo SKO.
Andrzejki
25 listopada wszyscy uczniowie bawili się na dyskotece andrzejkowej. Dla najmłodszych uczniów tradycyjnie już były wróżby oraz zabawy. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego powstało też stoisko ze słodkościami, które można było sobie zakupić.
KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ JUŻ SĄ !!!
W bieżącym roku szkolnym nasza biblioteka szkolna uczestniczy w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki Naszych Marzeń”. Program ten przede wszystkim umożliwił zakup nowości wydawniczych do biblioteki, w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. Za pieniądze z programu biblioteka miała możliwość zakupić książki wybrane przez uczniów w marcu 2015 - podczas zorganizowanych w szkole "Ogólnopolskich Wyborów Książek". Są to zatem książki, którymi nasi czytelnicy są autentycznie zainteresowani, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata, które miejmy nadzieję rozbudzą ciekawość świata naszych małych czytelników. Dodatkowo uczniowie będą mieli możliwość wypożyczenia nowych książek na okres ferii letnich i zimowych, co powinno pogłębić w nich nawyk czytania i podtrzymać zainteresowanie czytaniem. W ramach programu przewidziane są również ciekawe warsztaty czytelnicze, konkursy i imprezy. Wydarzenia te mają służyć przede wszystkim popularyzacji i promocji czytelnictwa. Program „Książki Naszych Marzeń” poprzedza Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który w latach 2016-2020 będą wspólnie realizować ministerstwa: edukacji narodowej oraz kultury i dziedzictwa narodowego. Nowe książki są już w bibliotece! Na bieżąco są one opracowywane i udostępniane czytelnikom. ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW DO BIBLIOTEKI!
INTERAKTYWNE WARSZTATY NAUKI PROGRAMOWANIA
Dnia 27 listopada uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej i II B
gimnazjum wzięli udział w interaktywnych warsztatach zorganizowanych w
ramach ogólnopolskiego programu „Link do przyszłości”.
Na warsztatach, które odbyły się w Bibliotece Miejskiej w Szprotawie,
uczniowie pod okiem profesjonalisty uczyli się programowania z
wykorzystaniem robotów Finch. Zajęcia okazały się świetną zabawą
połączoną ze zdobywaniem nowych umiejętności. Podsumowaniem spotkania
był budzący dużo emocji wyścig robotów, które wcześniej zaprogramowali
nasi uczniowie. Projekt był realizowany przez Fundację Rozwoju
Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy
YouthSpark.
W KRAINIE JESIENNYCH WIERSZY
19 listopada 2015 r. uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie pod opieką pani Agnieszki Śliwińskiej wzięli udział w konkursie o tematyce jesiennej pod nazwą "W krainie jesiennych wierszy” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szprotawie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Maja Śliwińska i Lena Rogodzińska (obie z kl. II a – przygotowanych przez panią Ewą Czaplę), Julia Osipczuk i Blanka Wiącek (obie z kl. II b – przygotowanych przez panią Danutę Ronij), Bartosz Mierzwiak i Michał Tuz (obaj z kl. III – przygotowanych przez panią Małgorzatę Sorokę). Jury po wysłuchaniu 40 interpretacji wierszy wyłoniła laureatów konkursu. Wyróżnienie specjalne uzyskali: Maja Śliwińska i Michał Tuz oraz wyróżnienie uzyskała Lena Rogodzińska.
WYCIECZKA DO EXPLORAPARKU
Dnia 19 listopada 2015r. uczniowie Gimnazjum Zespołu Szkół w Szprotawie wraz z opiekunami p .K. Weber, K. Kloc i A. Nowik wybrali się na nietypową lekcję matematyki do Exploraparku w Wałbrzychu. Dzięki tej lekcji poznali twierdzenie Pitagorasa w niekonwencjonalny sposób, poprzez różnorodne gry i zabawy logiczne wsparte prezentacją multimedialną. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili Zamek Książ, trzeci co do wielkości w Polsce oraz Palmiarnię.
III Międzyszkolny Konkurs Piosenki Wojskowej
W czwartek, 12 listopada 2015 r., już od samego rana w naszej szkole rozbrzmiewały dźwięki utworów o tematyce wojskowej wykonywane przez dzieci i młodzież, które po raz kolejny miały okazję zaprezentować swe umiejętności wokalne w III Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Wojskowej. Można było usłyszeć utwory takie jak „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani”, „Pierwsza kadrowa”, „Piechota” i wiele innych, pięknych, rytmicznych i łatwo wpadających w ucho melodii, które tak wyjątkowo splotły się z losami wszystkich Polaków. To ważne wydarzenie uświetnili swoją obecnością: z-ca burmistrza Szprotawy Paweł Chylak, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Skawiński, ppłk Dariusz Lesiuk, por. Krzysztof Jędrys, st. chor. sztab. Mariusz Gawroniuk oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Renata Moździerz. Konkurs został zorganizowany we współpracy z 11 Batalionem Dowodzenia im. gen. broni Zygmunta Sadowskiego, który ufundował pamiątkowe puchary za I miejsca w każdej kategorii. Jury, w składzie: por. Krzysztof Jędrys, st. chor. szt. Mariusz Gawroniuk i Włodzimierz Tuz, dokonało oceny 17 duetów w trzech kategoriach wiekowych ze szkół podstawowych i gimnazjów. Komisja brała pod uwagę: dobór repertuaru, muzykalność i warunki głosowe wykonawców oraz ogólny wyraz artystyczny prezentacji. W kategorii klas I - III szkoły podstawowej I miejsce zajął duet ze SP w Siecieborzycach: Karol Kenigsberg i Paweł Radzimski, II miejsce – ze SP nr 2 w Szprotawie: Maja Śliwińska i Bartosz Bębenek, a III miejsce – ze SP w Chichach: Patrycja Szpyrka i Anastazja Wójcik. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali uczniowie ze SP w Długiem: Amelia Bargielska i Nikola Nurkowska. W kategorii II - klas IV - VI szkoły podstawowej zwyciężyli: Magdalena Kowalczyk i Paulina Gola ze SP nr 1 w Szprotawie, II miejsce – Gracjana Gardyńska i Jakub Pankiewicz ze SP nr 2 w Szprotawie, a III miejsce – Oliwia Kowalczyk i Malwina Solarewicz ze SP w Lesznie Górnym. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały: Vanessa Szpyrka i Martyna Reguła ze SP w Chichach. W kategorii III - klas I - III gimnazjum I miejsce zdobył duet: Oliwia Sawron i Sandra Macała z Gimnazjum nr 2 w Szprotawie, II miejsce zdobyły dwa duety: Anna Mariya Bunzylo i Anastazja Bunzylo z ZSP w Szprotawie oraz Julia Okulewicz i Emilia Stodulska ze SGzOD w Szprotawie, a III miejsce Sabina Ławnicka i Natalia Niziałek ze SOS-W w Szprotawie. Zwycięzców uhonorowano pucharami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Atrakcją konkursu był występ zespołu wojskowego „Na fali”, który brawurowo wykonał popularne i znane piosenki żołnierskie. Utwory wojskowe zaprezentowali także uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z filii Przedszkola nr 2. Goście, uczestnicy i widzowie świetnie się bawili, bardzo wysoko ocenili organizację oraz przebieg imprezy. Organizatorzy: Halina Józefowska i Krystyna Weber dziękują wszystkim za udział w konkursie: występującym za piękne prezentacje, nauczycielom za przygotowanie uczniów, jury za fachowa i sprawiedliwą ocenę a gościom za przybycie i żywiołowe oklaskiwanie wykonawców. Konkurs Piosenki Wojskowej okazał się przedsięwzięciem ciekawym i godnym kontynuowania. Do zobaczenia za rok.
TYDZIEŃ PATRONA
W dniach od 2.11 do 6.11.2015 r. obchodziliśmy Tydzień
Patrona. W tym czasie Samorząd uczniowski zaproponował uczniom wzięcie
udziału w kilku przedsięwzięciach. I tak...
2 listopada chętni uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności
recytatorskie w konkursie na ,,Wiersz o tematyce żołnierskiej''.
Zmagania uczniów oceniało jury w składzie; p. A. Wojtowicz, p. Z.
Orman, p. A. Włazło oraz członkowie SU: D. Szymańska, K.
Kacprzak, K. Chaberek oraz M. Zwolski. Po naradach komisja
wskazała trzy pierwsze miejsca w trzech kategoriach wiekowych:
kl. I- lll SP
l m- Michał Tuz (kl. lll)
ll m- Maja Śliwińska (kl.ll)
lll m- ex aequo- Olaf Kotawski (kl.lla) i Oskar Jankowski (kl.la)
kl. lV-Vl
l m- Kamila Krupa (kl.V)
ll m- Gracjana Gardyńska (kl. lV)
lll m- Amelia Chroma (kl. VI)
kl. l-lll GM
I m- ex eaquo- Wiktoria Grześkiewicz (kl. llb) i Dominika Szymańska (kl. llla)
Il m-Kamila Kuszlewska (kl. llb)
lll m- Aleksandra Święcicka (kl.lla)
3 listopada uczniowie włączyli sie do zabawy, ubierając się w mundur lub ubrania moro. Dzień Żołnierza połączyliśmy z ciekawymi zajęciami prowadzonymi przez żołnierzy 11 bdaw. z Żagania, z którym współpracujemy.
Spektakl profilaktyczny „Mniam, mniam”
W dniu 4 listopada uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. "Mniam, mniam”. W przedstawieniu poruszana była tematyka zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Celem spektaklu było uświadomienie młodym odbiorcom, czym jest zdrowe jedzenie, jakie konsekwencje niesie ze sobą nieprzestrzeganie zasad prawidłowego odżywiania a także sięgania po używki. Aktorzy zabrali młodych widzów do pysznego świata pełnego kolorów i fantastycznych przygód, które można przeżywać w kuchni. Spektakl miał formę kabaretową i interaktywną. Sądząc po reakcjach dzieci, przedstawienie bardzo im się podobało.
WARSZTATY JĘZYKOWE
W dniu 28.10.2015r. odbyły się w naszej szkole warsztaty języka niemieckiego ze studentkami polsko – niemieckiej pracy socjalnej z Cottbus. Warsztaty językowe z rodzimymi użytkownikami języka niemieckiego były możliwe dzięki współpracy koordynatora do spraw wymiany polsko – niemieckiej p. Kamili Kloc z p. Jakubem Boryną, prowadzącym Centrum Wymiany i Kształcenia w Szprotawie. W pierwszej części programu wzięli udział uczniowie klasy szóstej szkoły podstawowej. Były gry i zabawy leksykalne utrwalające poznany już zakres materiału leksykalno – gramatycznego wymaganego na sprawdzianie po klasie szóstej. Oprócz tego było dużo śmiechu i zabawy, lekcja języka niemieckiego na wesoło. W drugiej części warsztatów wzięli udział uczniowie II i III klas gimnazjum. Studentki przeprowadziły z nimi zajęcia dostosowane do ich potrzeb. Były to zajęcia utrwalające struktury leksykalno – gramatyczne wymagane na egzaminie gimnazjalnym. Również nie zabrakło ciekawych gier i zabaw, które uatrakcyjniły uczniom spotkanie ze studentkami. Bardzo cieszymy się ze współpracy ze studentkami z Cottbus i z Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie. Już powstaje kolejny projekt związany ze Świętami Bożego Narodzenia, co niezmiernie cieszy uczniów Zespołu Szkół w Szprotawie.
Bajkowo - kolorowo
Choć nie dawno, dawno temu tylko 29 października 2015 r. i nie za górami ani za lasami tylko w murach naszej szkoły gościliśmy wiele bajkowych i baśniowych postaci. Samorząd Uczniowski zaproponował uczniom "Dzień postaci z bajek", a wielu z nich chętnie przyłączyło się do wspólnej zabawy. Dzieci przez cały dzień mogły w przebraniach za swoich ulubionych bohaterów uczestniczyć w lekcjach i prezentować się na przerwach swoim kolegom i koleżankom. Inicjatywa Samorządu cieszyła się powodzeniem nie tylko wśród najmłodszych uczniów, ale także całej społeczności szkolnej. Nasza szkoła w ten pochmurny dzień na chwilę zamieniła się w kolorowy świat bajek. Dziękujemy rodzicom wszystkich uczniów za pomoc w przygotowaniu pięknych i pomysłowych strojów dla swoich pociech.
"Do krainy wiedzy drzwi Wam otwieramy” – pasowanie pierwszaków
Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie są już pełnoprawnymi uczniami. W dniu 15 października 2015 r., odbyło się pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień. W uroczystości uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, dyrektor szkoły, rodzice, dziadkowie. Był również obecny p. Burmistrz Paweł Chylak oraz dyrektor PKO BP Czesław Szczepański. Uroczystość pasowania uczniów klas I rozpoczęła się wystąpieniem dyrektora szkoły p. Alicji Wojtowicz, który powitała wszystkich zebranych i podkreśliła, że pierwszoklasiści po akcie ślubowania zostaną już oficjalnie przyjęci do społeczności naszej szkoły. Akademię prowadziła uczennica klasy IV Gracjana Gardyńska. Dzieci z klas I a i I b pod kierunkiem p. Neli Sakuty i Haliny Józefowskiej przygotowały część artystyczną. W czasie występu pierwszoklasiści musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Swój występ rozpoczęli ”Piosenką na dobry początek, a następnie recytowali wiersze i prezentowali inne utwory muzyczne. Na zakończenie zespół taneczny zatańczył cha-chę. Po programie artystycznym uczniowie ślubowali na sztandar szkoły.
Będę starał się być dobrym i uczciwym.
Będę strzegł honoru i dobrego imienia szkoły.
Będę szanował swoich nauczycieli i rodziców,
Będę uczył się tego, co piękne i mądre,
Będę kochał i czcił moją ojczyznę,
Aby wyrosnąć na dojrzałego i odważnego człowieka.
Następnie złożyli ślubowanie rodzice i w końcu nastąpiła najważniejsza chwila – pasowanie na uczniów. Pani dyrektor Alicja Wojtowicz ogromnym ołówkiem pasowała każde dziecko na ucznia. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci stawiały odciski palców, otrzymały dyplomy i prezenty przygotowane przez rodziców. W trakcie uroczystości dzieciom, które oszczędzają w SKO dyrektor banku p. Czesław Szczepański wręczył książeczki i drobne upominki. Na zakończenie burmistrz Paweł Chylak złożył najmłodszym uczniom gratulacje i życzył wielu sukcesów w szkole oraz wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Na zakończenie uroczystości zrobiono pamiątkowe zdjęcia i pierwszaki udały się do klasy na słodki poczęstunek.
DZIEŃ NAUCZYCIELA W ZESPOLE SZKÓŁ W SZPROTAWIE
14 października 2015 roku w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej uczniowie klas IV-ych pod opieką p. A. Wlazło i p. V. Szefer zaprezentowali uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały. Ozdobą apelu był występ Karola Kulińskiego z klasy IV B wraz z partnerką Martyną. Karol i Martyna zaprezentowali się w tańcu towarzyskim, tańcząc jire'a, walca angielskiego, quickstepa i sambę, dostarczając wielu niezapomnianych wrażeń. Przed mikrofonem stanęły również nauczycielki p. V. Szefer i p. J. Buchowska, śpiewając arię "Usta milczą, dusza śpiewa" z operetki "Wesoła wdówka". Na zakończenie apelu głos zabrała p. Mocydlerz - przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół i złożyła życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły. Dziękujemy za wzruszenie i niesamowite wrażenia. Oby Dzień Edukacji Narodowej trwał w postawie, zachowaniu i słowach wszystkich uczniów.
<poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna>