WYCIECZKA ROWEROWA DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO
Dnia 6 października 2015 r. klasa III B gimnazjum wybrała się na wycieczkę rowerową do gospodarstwa agroturystycznego w Krzywczycach pod opieka p. Anny Nowik i p. Moniki Twardziak - Kocik. Po przyjeździe do gospodarstwa uczniowie mieli możliwość spróbowania swoich sił w jeździe konnej. Skorzystali także z okazji, by pojeździć bryczką po okolicy i mogli nauczyć się powozić nią. W trakcie pobytu wysłuchali wielu interesujących historii opowiadanych przez właściciela gospodarstwa p. Wierzchosławskiego. Na zakończenie było również ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Po powrocie do szkoły wszyscy umówili się już na kolejną rowerową przejażdżkę po okolicy, by poznać nasz region.
Wycieczka rowerowa klasy V
Dnia 02.10.15 r. odbyła się wycieczka rowerowa w kierunku Pętli Bobrowickiej przez Puszczyków, uczniów klasy V wraz z opiekunami panią Sylwią Korecką i panią Moniką Twardziak - Kocik. W naszej rowerowej wyprawie uczestniczyli rodzice – panie: Joanna Dobrowolska, Elżbieta Stańczyk, Marta Kuźma oraz pan Krzysztof Buchowski, któremu dziękujemy za pyszne pączki. Celem wiodącym zajęć terenowych było poznanie walorów krajobrazowych naszej okolicy, poznanie kompleksu leśnego, rozbudzanie wrażliwości na piękno jesiennej przyrody oraz integracja zespołu klasowego. Dzięki miłej gościnności gospodarzy z Nadleśnictwa Śliwnik, które reprezentowała pani Beata Gancarczyk, mogliśmy odpocząć przy Śniadanisku (miejsce w lesie przy wiacie nad stawami, niestety wyschniętymi) oraz wysłuchać informacji na temat kompleksu leśnego, w którym dominują smukłe sosny, świerki i dostojne dęby. Miłą atmosferę przeplataliśmy śmiechem oraz klasową piosenką "Pasała wołki ……" (solo Natalia Rabska), która towarzyszy wszystkim naszym wspólnym wyprawą i klasowym spotkaniom. Kulminacyjnym punktem okazała się zabawa w podchody wyznaczonymi ścieżkami. Radości z szukania się po lesie było co niemiara. Wszyscy wykazali się dużą odwagą i zasługują na miano "Dzielny zuch”. Piękna jesienna pogoda towarzyszyła nam aż do powrotu. Szczęśliwie dotarliśmy na miejsce, już myśląc o następnej wyprawie, którą zaplanujemy w sezonie wiosennym. Wszystkim rodzicom dziękujemy za współuczestnictwo w naszej wycieczce.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAŁGORZATĄ STRĘKOWSKĄ –
ZAREMBĄ
01.10.2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie uczniowie
kl. II a Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie, pod opieką pani
Agnieszki Śliwińskiej i pani Ewy Czapli, wzięli udział w
spotkaniu autorskim z pisarką książek dla dzieci panią Małgorzatą
Strękowską – Zarembą. Pani Małgorzata, autorka książek dla dzieci,
recenzentka, współautorka podręczników, opowiadała o tym, dlaczego
warto czytać książki i jaką przyjemność można z tego czerpać. Jej
książki to, m.in.: „Leniwe literki”, „Abecelki i duch Bursztynowego
Domu”, „Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą”, „Złodzieje snów”.
Jest także pomysłodawczynią cyklów o okropnym Maciusiu, detektywie
Kefirku i Filipku, które są entuzjastycznie przyjmowane przez młodych
miłośników literatury. Aby sprawdzić jakimi czytelnikami są uczestnicy
spotkania, autorka przygotowała zagadki o bajkowych bohaterach.
Podczas spotkania autorka zaproponowała uczestnikom zabawę polegającą
na użyciu odpowiednich gestów do słów wiersza o dniach tygodnia.
Pisarka przeczytała także opowiadanie o Filipku Zaskrońcu z najnowszej
książki: „Filipek i szkoła”. Wspólny czas wypełniły zabawy z językiem.
Na zakończenie pojawiły się pytania do autorki, które dotyczyły
ulubionych książek z dzieciństwa oraz literackich bohaterów,
inspiracji, procesu twórczego, zainteresowań. Rozmowa oraz bezpośredni
kontakt z pisarką, przyniosły wiele emocji i niezapomnianych wrażeń.
Miłym podsumowaniem wizyty naszego gościa były autografy, dedykacje do
zakupionych wcześniej książek oraz wspólne, pamiątkowe zdjęcia.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z JOANNĄ FABICKĄ
29.09.2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie uczniowie kl. V i VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie, pod opieką pani Agnieszki Śliwińskiej i pani Agnieszki Wlazło, wzięli udział w spotkaniu autorskim z Joanną Fabicką, pisarką i felietonistką, z wykształceniem filmoznawcy oraz doświadczeniem montażystki. Pani Joanna Fabicka pracując w łódzkiej Filmówce, montowała m.in. nominowaną do Oscara „Męską sprawę” w reżyserii Sławomira Fabickiego. Debiutowała w 1993 roku tomikiem poezji „Bardziej cierpki smak”. Jest autorką bestsellerowego cyklu książek o dojrzewaniu nastoletniego Rudolfa Gąbczaka i jego dysfunkcyjnej rodzinie, wydanych nakładem W.A.B.: „Szalone życie Rudolfa” (2002), „Świńskim truchtem” (2004), „Seks i inne przykrości” (2005) i „Tango ortodonto” (2006). Pisarka w niezwykły, humorystyczny i przystępny sposób przedstawiła głównego bohatera swoich książek – Rudolfa. Przeczytała najzabawniejsze fragmenty swoich książek, dzięki czemu słuchacze mogli zapoznać się z tym niezwykłym chłopcem oraz spowodowała niemałą wesołość wśród (początkowo dość sceptycznie nastawionych) młodych czytelników. Podczas spotkania autorka wyznała zgromadzonym, że postać fajtłapy Rudolfa stworzyła, ponieważ chciała zobaczyć, że ktoś ma bardziej nieciekawe życie niż ona sama. Jak się później okazało, pomysł „chwycił”, czytelnicy zaczęli domagać się dalszego ciągu, czego rezultatem są kolejne części cyklu przygód nastoletniego chłopca. Pani Joanna opowiadała również o swoim ciekawym życiu zawodowym, a jedna z tych historii dotyczyła pobytu w Hollywood, gdzie przybyła wraz z mężem, aby wziąć udział w gali oscarowej. Spotkanie z Joanną Fabicką było dla uczniów wspaniałym przeżyciem. Wielu z nich już zapowiedziało, że w najbliższej przyszłości sięgnie po książki pani Joanny.
Jesienne Spotkania Rodzinne
26 września 2015 roku kolejny juz raz spotkaliśmy się na pikniku "Jesienne Spotkania Rodzinne". W tym roku patronat nad imprezą przejął Burmistrz Szprotawy - Józef Rubacha, a do współpracy dołączył Szprotawski Dom Kultury. Tradycyjnie już był chleb ze swojskim smalcem, ciasta upieczone przez nauczycieli, rodziców i dzieci z Zespołu Szkół w Szprotawie oraz szereg innych atrakcji. Było malowanie twarzy, rzut beretem i kaloszem, Zumba i występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2. Pogoda i uczestnicy spotkania dopisali. Do zobaczenia za rok.
Warsztaty "Pierwsza pomoc"
23 września 2015 r., już po raz kolejny, odbyły sie w naszej szkole warsztaty dla uczniów l-lll szkoły podstawowej z udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty te pomagają uczniom oswoić się z tematem pierwszej pomocy oraz rozwijać w nich od najmłodszych lat poczucie obowiązku niesienia pomocy innym. Uczniowie przeszli kurs z zakresem wzywania pomocy do poszkodowanego, resuscytacji krążeniowo - oddechowej (RKO) oraz ułożenie rannego w pozycji bocznej ustalonej (bezpiecznej). Dzieci uczyły sie oceniać sytuację i wzywać odpowiednie służby ratunkowe oraz ćwiczyli w parach pozycję boczną ustaloną i czterokończynową. Warsztaty poprowadziły panie: Halina Józefowska i Bogumiła Lewandowska.
NARODOWE CZYTANIE "LALKI”
5 września 2015 roku na szprotawskim rynku odbyła się 4. edycja
ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której
uczniowie Gimnazjum nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie
czytali powieść Bolesława Prusa "Lalka”. Organizatorem tegorocznego
przedsięwzięcia była Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie. Celem
tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia jest promocja czytelnictwa,
zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury oraz potrzebę dbałości
o polszczyznę. Narodowe Czytanie rozpoczął Burmistrz Szprotawy Pan
Józef Rubacha, następnie zaprezentowali się w duecie zastępca
Burmistrza Pan Paweł Chylak z Panią Jadwigą Nowak –
Skarbnikiem Gminy. Gościem specjalnym była Anna Haba – aktorka
Teatru Lubuskiego, najbardziej znana z roli Edith Piaf. Naszą szkołę
reprezentowali uczniowie: klasy I gimnazjum: Magdalena Bartczak
oraz Kamil Mikitczuk (uczniowie klasy I gimnazjum) oraz
Emilia Kubera (uczennica klasy V szkoły podstawowej). Wszyscy
uczestnicy, którzy brali czynny udział w ogólnopolskiej inicjatywie,
otrzymali podziękowania z rąk dyrektor Biblioteki Miejskiej Pani
Jolanty Wawrzyniak.
JANUSZ RIVER – NIEZWYKŁY PODRÓŻNIK
11 września 2015 r. uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie uczestniczyli w spotkaniu z niezwykłym podróżnikiem. Janusz River, to 78-letni Polak, mieszkający w Rzymie, który jako jedyny w świecie podróżuje rowerem dookoła świata w ekstremalnych warunkach (jego dzienny budżet to 3 dolary USA oraz śpiwór bez namiotu). Janusz River swoją podróż rozpoczął w 2000 r. w Rzymie i zamierza zakończyć w 2024 r. również w Rzymie na otwarciu Igrzysk Olimpijskich. Podróżuje głównie po małych miejscowościach i wsiach. Dzięki pomocy uzyskanej od wójtów i sołtysów przejechał już ponad 240 000 km i zwiedził 146 krajów. Podróżnik cieszy się dużym zainteresowaniem prasy i telewizji w każdym kraju, przez który przejeżdża. Do Polski przyleciał 8 czerwca i rozpoczął podróż z Gdańska. Chce objechać Polskę dookoła wzdłuż granic lądowych i morskich (około 4 500 km). Swoją podróż zakończy 8 listopada.
Witaj Szkoło!
Mszą św. o godz. 8:30 w kościele pw. św. Andrzeja rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2015/2016. O godz. 10:00 pani dyrektor Alicja Wojtowicz wraz z zastępcom Burmistrza Szprotawy panem Pawłem Chylakiem powitała zgromadzonych w uczniów, rodziców, opiekunów i nauczycieli życząc sukcesów w kolejnym roku szkolnym. Szczególnie gorąco zostali powitani uczniowie klas I-ych SP i I-ych klas gimnazjalnych, którzy rozpoczęli przygodę ze szkołą. Całej społeczności szkolnej życzymy wytrwałości, cierpliwości, i wiele radości przez kolejne 10 miesięcy ciężkiej pracy.
ŻEGNAJ SZKOŁO!
26 czerwca 2015 r. o godz. 8.30 Mszą Św. w Kościele p.w. Św. Andrzeja Apostoła na Sowinach rozpoczął się ostatni dzień przed wakacjami w szkole. Po mszy uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne i liczni zebrani goście wzięli udział w uroczystym apelu podsumowującym rok szkolny 2014/2015. Dzieci i młodzież Zespołu Szkół otrzymali nagrody za wyniki w nauce i osiągnięcia z rąk Pani Dyrektor Alicji Wojtowicz oraz Pana Burmistrza Szprotawy Józefa Rubachy, ufundowane przez Radę Rodziców. Społeczność uczniowska pożegnała uczniów klas VI-ych szkoły podstawowej i III gimnazjum. Po uroczystym apelu uczniowie odebrali z rąk wychowawców świadectwa promocyjne oraz ukończenia szkoły. Po życzeniach udanych, spokojnych i bezpiecznych wakacji Zespół Szkół w Szprotawie opustoszał na 2 miesiące. Do zobaczenia we wrześniu.
Nauka języka niemieckiego na kajakach
W dniach 23.06. – 25.06.2015r. odbyły się w miejscowości Gądków Wielki warsztaty języka niemieckiego połączone ze spływem kajakowym. W warsztatach wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum pod opieką p. Kamili Kloc – koordynatora wymiany polsko – niemieckiej w naszej szkole. O program zadbały studentki z Uniwersytetu z Cottbus, a o organizację zatroszczył się p. Jakub Boryna z Polsko – Niemieckiego Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie. Uczniowie naszej szkoły nie tylko poszerzali swoją wiedzę z zakresu języka niemieckiego, ucząc się od rodzimych użytkowników, ale również podziwiali z kajaków przepiękne krajobrazy Puszczy Torzymskiej, zachwycając się jednocześnie fauną i florą regionu. Wieczory spędzili przy ognisku, piekąc chleb według brandenburskiej receptury, jedząc przysłowiowe kiełbaski i śpiewając polskie i niemieckie piosenki. Spływy kajakowe to już tradycja naszej szkoły, także z niecierpliwością czekamy już na następny….
Szlakiem szklarzy i poszukiwaczy skarbów
W dniach od 17.06 - 19.06 15r. odbyła się wycieczka do Świeradowa i Kotliny Jeleniogórskiej. Uczniowie klas IV- VI oraz I gimnazjum wyruszyli wraz z opiekunami p. Sylwią Korecką i p. Antonim Zabłockim pod przewodnictwem pana Kajetana Kowalewskiego - przewodnika sudeckiego, na oczekiwaną i pełna przygód wyprawę. W drodze do Świeradowa odwiedziliśmy Lwówek Śląski, a w nim stare mury obronne miasta, piękny zabytkowy ratusz oraz park z niespotykanym w naszym klimacie drzewem korkowym. Następnym punktem naszego programu była Szwajcaria Lwówecka. Tam mogliśmy już podziwiać piękne formy skalne wykonane z piaskowca. Punktem naszego zakwaterowania był dom wypoczynkowy "Beatka” w Świeradowie, w którym sama gospodyni pani Beata czeka na nas z gorącym i smacznym obiadem. Po posiłku udaliśmy się do miasta zwiedzając jego atrakcje, np. Dom Zdrojowy, Park Zdrojowy. Wytrwali wyruszyli jeszcze na spacer , żeby podziwiać malownicze górskie pejzaże z wysokości 660m n.p.m.- Panorama Willi Aleksander. W drugim dniu wyruszyliśmy na wycieczkę "Szlakami szklarzy i poszukiwaczy skarbów”, zwiedzając Leśną Hutę Szkła oraz Chatę Walońska. W hucie podziwialiśmy piękne wyroby szklane oraz szklany kwiat wykonany przez nasza panią. W Chacie Walońskiej czekali na nas prawdziwi Walończycy, którzy dokonali pasowania nas na poszukiwaczy skarbów. Pobyt w tych dwóch ciekawych miejscach został uwieńczony ogniskiem. Po odpoczynku ruszyliśmy na dalszy szlak idąc przez piękny Karkonoski Park Narodowy do Wodospadu Szklarki. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Szklarskiej Porębie, zwiedzając to urokliwe miasteczko. Najważniejszą jego atrakcja okazała się wizyta w Trolandii i zjazdy saneczkowe. Po powrocie udaliśmy się na krótki odpoczynek, ponieważ po obiadokolacji czekała nas nowa atrakcja- podchody w lesie i górach. Poczuliśmy się jak prawdziwi harcerze, którzy nie boją się niczego, są odważni i dzielni. W trzecim dniu naszej wycieczkowej przygody odwiedziliśmy park Zdrojowy w Cieplicach zanurzając swe dłonie w gorącym źródełku. Tam tez zwiedziliśmy zabytkowy kościół pw. Jana Chrzciciela z pięknymi kryształowymi żyrandolami. Dalej udaliśmy się do serca Kotliny Jeleniogórskiej- miasta Jelenia Góra. Wchodząc bramą Wojanowską do starego miasta zwiedziliśmy piękny średniowieczny rynek, ratusz z wmontowaną starą studnią oraz malownicze kamienice z sukiennicami. Pełni wrażeń wdaliśmy się w drogę powrotną do Szprotawy, gdzie czekali na nas z utęsknieniem nasi rodzice. Była to wspaniała przygoda! Dziękujemy panu przewodnikowi za pyszne lody, które były dodatkową atrakcją w naszym wędrowaniu po pięknym zakątku naszego kraju – Góry Izerskie, Karkonosze i Kotlina Jeleniogórska.
Udana wycieczka
17 czerwca 49 uczniów z klas trzecich i drugiej szkoły podstawowej z niecierpliwością oczekiwali na odjazd autobusu. Z napięciem przeczekali policyjną kontrolę pojazdu. W końcu, o godz. 7.15, autokar ruszył i rozpoczęła wycieczka się do Wrocławia. Wszyscy dobrze znieśli podróż i szczęśliwie dotarliśmy do wrót ogrodu zoologicznego. Wkrótce rozpoczęło się zwiedzanie, podziwianie zwierząt z różnych stron świata. Niesamowite wrażenie zrobiła ogromna budowla –"Afrykarium”. Tam z bliska dzieci zobaczyły zwierzęta żyjące w głębinach morskich i w gorących krajach. Około godz. 13 - tej była przerwa na obiad. Wtedy wycieczkowicze oblegli stanowiska z pamiątkami, lodami i jedzeniem. Gdy już wszyscy się najedli i obkupili kontynuowano zwiedzanie. Najbardziej podobały się małpy, niedźwiedzie, słonie i żyrafy. Wreszcie ok. godz. 17 – tej uczestnicy wycieczki zmęczeni, ale niezmiernie zadowoleni udali się do autobusu. Mimo ogromnych korków szczęśliwie wrócili do Szprotawy.
Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego
Dnia 10 czerwca 2015 r. klasy pierwsze były w gospodarstwie agroturystycznym w Długiem. Zapewniono nam takie atrakcje jak: jazda bryczką, przejażdżka na kucyku, pokaz walk rycerskich. Dzieci brały udział w różnych grach sprawnościowych. Strzelały z łuku do tarczy, pojedynkowały się na miecze, rzucały podkową na odległość. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki. W międzyczasie pierwszaki zjadły pyszne kiełbaski z ogniska. Poza tym miały możliwość pomalowania twarzy w fantastyczne wzory.
Spotkanie ze strażakami
8 czerwca uczniowie klasy II, III a i III b szkoły podstawowej spotkali się grupą strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Szprotawie. Dzieci miały okazję obserwować ratowanie tonącego z wykorzystaniem pontonu. Ponadto przeprowadzono z dziećmi pogadankę na temat zachowania w sytuacjach niebezpiecznych w czasie wypoczynku letniego nad wodą, w lesie i na wsi. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali prowadzącego i udzielali trafnych odpowiedzi na postawione pytania. Przeprowadzono również praktyczne ćwiczenia w zakresie pierwszej pomocy. Pod okiem strażaka chętne dzieci wykonywały uciski ratujące życie na fantomie. Ponadto wszyscy mieli możliwość zmierzenia stroju strażackiego wraz z całym wyposażeniem.
Polonez i Bal gimnazjalny
5 czerwca 2015 roku absolwenci klasy III Gimnazjum nr 2 w Szprotawie o godz.16.00 na placu pod Ratuszem w obecności dowódcy 11 BDW z Żagania p. ppłk. Dariusza Lesiuka, dyrektor Zespołu Szkół w Szprotawie p. Alicji Wojtowicz i grona pedagogicznego oraz rodziców i zgromadzonych obserwatorów, zatańczyli wspólnie z przedszkolakami z Filii Przedszkola nr 2 uroczystego poloneza. Polonez rozpoczynał pierwszy w życiu młodych gimnazjalistów bal zorganizowany przez rodziców. Polonez i wspólna zabawa na długo zapadną w pamięci nie tylko uczniów. Absolwentom życzymy powodzenia na kolejne lata.
DZIEŃ DZIECKA W ZESPOLE SZKÓŁ
Dnia 1 czerwca 2015 r. z okazji Dnia Dziecka na stadionie szprotawskim odbył się Turniej Lekkoatletyczny klas I - III o Puchar Dyrektora Szkoły. Celem turnieju było rozpowszechnianie aktywności fizycznej wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły. Organizator - Danuta Ronij zapewniła uczniom rywalizację w takich konkurencjach jak: bieg krótki i długi, rzuty i skoki, natomiast wychowawczynie klas: Halina Józefowska, Nela Sakuta, Małgorzata Soroka i Barbara Gnach pełniły funkcję sędziów i czuwały nad dobrą zabawą, zdrową rywalizacją i przestrzeganiu zasad fair play. Impreza byłą udana, dzieci świetnie się bawiły. Uczniowie, którzy nie brali udziału w konkurencjach kibicowali swoim kolegom i koleżankom wykrzykując hasła zagrzewające do rywalizacji. Na koniec turnieju pani dyrektor Alicja Wojtowicz wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy oraz puchary.
międzyszkolny Konkurs Recytatorski w Języku Obcym
Dnia 27.05.2015 r. odbył się w naszej szkole
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w Języku Obcym z okazji
Europejskiego Dnia Sąsiada. Gospodarzami tego spotkania były panie
dyrektor Alicja Wojtowicz i Alicja Węgrzyn oraz panie
Kamila Kloc i Agnieszka Wlazło. O miano mistrza recytacji w
języku obcym walczyli uczniowie klas I - III szkół podstawowych w
Szprotawie, Wiechlicach, Siecieborzycach, Lesznie Górnym, Długiem,
Chichach i w Małomicach.
Laur zwycięzcy otrzymali:
W kategorii klas I:
I miejsce: Katarzyna Iskra S.P. Małomice
II miejsce: Kinga Radzikiewicz S.P. Siecieborzyce
III miejsce: Natasza Gęsiecka S.P. Leszno Górne
W kategorii klas II:
I miejsce: Malwina Solarewicz S.P. Leszno Górne
II miejsce: Justyna Iskra S.P. Małomice
III miejsce: Michał Tuz S.P. 2 Szprotawa
W kategorii klas III:
I miejsce: Jakub Kaczmarczyk S.P. Chichy
II miejsce: Marika Sworowska S.P. 1 Szprotawa
III miejsce: Filip Narolski S.P. Siecieborzyce
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! Do zobaczenia za rok! Bis nächtes Jahr! See you next time!
SPOTKANIE AUTORSKIE Z IZĄ NIEWIADOMSKĄ – LABIAK
05 maja 2015 r. w Miejskie Bibliotece Publicznej w Szprotawie,
uczniowie kl. III a Szkoły Podstawowej nr 2 oraz panie: Halina
Józefowska i Agnieszka Śliwińska, uczestniczyli w spotkaniu
z autorką książek dla dzieci, takich jak: Motyle są tutaj na chwilę,
Robaki nie robią draki i Na gady nie ma rady Izą Niewiadomską –
Labiak. Pisarka czytała swoje bajki, opowiadała przedziwne
historie, wymyślała zagadki, nagradzała zwycięzców konkursów,
rozdawała prezenty, zdradzała również tajniki ilustrowania książek.
Spotkanie miało charakter warsztatowy. Uczniowie z zainteresowaniem
słuchali fragmentów książek czytanych przez pisarkę oraz rozwiązywali
zagadki o treści przyrodniczej. Następnie rzeźbili zwierzątka w
glinie. A na koniec każde z dzieci mogło kupić książeczkę z imienną
dedykacją lub poprosić o autograf na zakładce lub obrazku.
MAJOWE ŚWIĘTA
30 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół w Szprotawie odbył się uroczysty apel poświęcony 224 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy V szkoły podstawowej (wych. p. Z. Orman), klasy I A gimnazjum przygotowali montaż poetycko - muzyczny uświetniający Majowe Święta. Wszyscy uczniowie naszej szkoły godnie i z właściwą postawą uczcili wymienione wyżej rocznice, prezentując postawy patriotyczne i obywatelskie.
Cała Polska
Czyta Dzieciom w SP 2 w Szprotawie
Projekt Fundacji ABCXXI "Cała Polska Czyta Dzieciom" zapisał
się na stałe w kalendarzu szkolnych imprez czytelniczych. W wielu
szkołach w całym kraju, od lat odbywają się spotkania i konkursy
poświęcone promowaniu czytelnictwa wśród dzieci. W Szkole Podstawowej
Nr 2 przy Zespole Szkół w Szprotawie cyklicznie co 2 tygodnie uczniów
klas I – III szkoły podstawowej odwiedzają Słuchaczki Uniwersytetu
Trzeciego Wieku ze Szprotawy i czytają głośno (według wcześniej
ustalonego grafika spotkań) fragmenty literatury lub całe utwory dla
dzieci. Wszyscy uczniowie z zachwytem słuchają tekstów czytanych przez
odwiedzające je panie. Akcję czytania zainicjowała wychowawczyni klasy
II – pani Małgorzata Soroka, a koordynowaniem działań zajęła
się pani Agnieszka Śliwińska – nauczyciel bibliotekarz Zespołu
Szkół w Szprotawie.
akcja "Sprzątanie świata"
20 kwietnia 2015 r. uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w akcji "Sprzątanie świata". Celem tej akcji było budzenie i wzmocnienie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Uczniowie klas I-III posprzątali teren wokół szkoły oraz przyległy do niej teren parku. Klasy IV-VI rozdzieliły sie na dwie grupy. Pierwsza z grup ruszyła w stronę Sowin, a druga w stronę Stadionu Miejskiego i tam uporządkowali teren. W młodszych klasach odbyły sie również pogadanki na temat Dnia Ziemi, a uczniowie klas I-ych rozwiązywali krzyżówki o tematyce proekologicznej.
WARSZTATY JĘZYKA NIEMIECKIEGO W GÓRACH
W dniach 15-18 kwietnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły wyjechali do Karpacza w ramach wymiany polsko – niemieckiej organizowanej przez p. Kamilę Kloc i p. Jakuba Borynę z Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie. Uczniowie nie tylko zwiedzili Karpacz i odbywali fascynujące wędrówki górskie podziwiając zapierające dech w piersiach widoki, lecz także uczestniczyli w warsztatach językowych, grach i zabawach integracyjnych, które przygotowały i przeprowadziły studentki z Uniwersytetu w Cottbus. Ponadto wspaniale bawili się w czasie wieczorów interkulturalnych, dowiadując się jednocześnie o zwyczajach i tradycjach naszych sąsiadów z Niemiec.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ
14 kwietnia 2015 r. w Miejskie Bibliotece Publicznej w Szprotawie,
uczniowie kl. III b Szkoły Podstawowej nr 2 oraz panie: Nela Sakuta
i Agnieszka Śliwińska, uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu z
popularną autorką książek dla dzieci – Renatą Piątkowską oraz
towarzyszącą jej lektorką Malwiną Kożurno. Pisarka ukończyła
studia socjologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Obecnie mieszka w Bielsku – Białej. Uwielbia pisać dla dzieci, a
inspiracje czerpie z codziennych sytuacji, z którymi zmagają się
najmłodsi. Swoją przygodę z literaturą zaczęła już od najmłodszych
lat, a jednymi z jej ulubionych książek dla dzieci były "Muminki” oraz
powieści Astrid Lindgren. Zadebiutowała zbiorem opowiadań:
"Opowiadania dla przedszkolaków”. Jest autorką takich książek jak:
"Wieloryb”, "Dziadek na huśtawce”, "Na wszystko jest sposób”,
"Paluszki”, "Piegowate opowiadania”, "Z przysłowiami za pan brat”. Jej
książki były wielokrotnie nagradzane, jest laureatką m.in.: Nagrody
Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz Nagrody im. Marii Weryho -
Radziwiłłowicz za całokształt twórczości. Utwory autorki znalazły
się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Jej
ogromną pasją jest jazda konna, kocha również psy oraz malarstwo.
Podczas spotkania panowała wesoła atmosfera, dzieci z zaciekawieniem
słuchały opowiadań Pani Renaty Piątkowskiej czytanych przez Panią
Malwinę Kożurno oraz czynnie brały udział w rozmowach z autorką
książek. Autorka chętnie odpowiadała na pytania dzieci oraz z wielką
przyjemnością wpisywała autografy oraz dedykacje dla swoich małych
czytelników.
SPORTOWCY ROKU 2014!
III Gala Sportu, która odbyła się 10.04.2015 r. w Szprotawskim Domu Kultury, zakończyła się wielkim sukcesem sportowców z Zespołu Szkół, przy ul. Sobieskiego 58. Dominowali oni bowiem w trzech kategoriach. Sportowcem Roku 2014 Szkół Podstawowych został Marcel Rajski – Szkoła Podstawowa nr 2, im. Wojska Polskiego w Szprotawie. W kategorii Gimnazjum zwyciężył lekkoatleta Michał Tomaszewicz – Gimnazjum nr 2, im. Wojska Polskiego w Szprotawie. Za Drużynę Roku 2014 zostały uznane Patrycja Homska i Oliwia Rudek z Gimnazjum nr 2 wchodzącego w skład Zespołu Szkół w Szprotawie. Zawodnikom i ich trenerom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów i osiągnięć.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
30 marca 2015 roku w szkolnej bibliotece odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów Zespołu Szkół w Szprotawie. Swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowały dzieci z klas I – III szkoły podstawowej, uczniowie klas IV – VI oraz gimnazjaliści. Komisja konkursowa, której przewodniczyła pani dyrektor Alicja Węgrzyn, wysłuchała najpiękniejszych wierszy polskich poetów i wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim reprezentować będą laureaci I, II i III miejsca, czyli:
z klas I – III SP:
I miejsce Patryk Sieluk kl. III a
II miejsce Michał Tuz kl. II
III miejsce Maja Śliwińska kl. I a
z klas IV – VI SP
I miejsce Oliwia Juniewicz kl. VI
II miejsce Amelia Chroma kl. V
III miejsce Kamila Krupa kl. IV
uczniowie gimnazjum:
I miejsce Patrycja Szkoda kl. III
II miejsce Oliwia Rudek kl. III
III miejsce Aleksandra Święcicka kl. I a
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia 13 kwietnia 2015 r. na eliminacjach gminnych konkursu recytatorskiego.
MISTRZ ORTOGRAFII
28 marca 2015 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Żaganiu odbył się Międzypowiatowy Konkurs Ortograficzny "Złote Pióro 2015 – potyczki ortograficzne”, w którym uczennica klasy II Dorota Matuszewska zajęła III miejsce w kategorii klas drugich.
KONKURS WIELKANOCNY
W miesiącu marcu ogłoszono wśród uczniów klas I – III SP Zespołu Szkół w Szprotawie Konkurs Wielkanocny. Zadaniem konkursowym było wykonanie ozdoby wielkanocnej dowolną techniką. Jury w składzie: pani Monika Twardziak – Kocik oraz pani Agnieszka Śliwińska, oceniło wszystkie przyniesione prace. Uczniowie, których prace nagrodzono otrzymali dyplomy oraz słodkie niespodzianki, natomiast pozostali uczniowie – dyplomy oraz nagrody pocieszenia. Poszczególne miejsca zajęli:
I miejsce – Jesika Kozłowska – kl. II i Natan Kozłowski – kl. I b
II miejsce – Fabian Rajkiewicz – kl. I b
III miejsce – Błażej Brylski – kl. I b
KONKURS TECHNICZNY "SPRAWNE RĘCE MĄDRA GŁOWA”
26 marca 2015 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie po raz kolejny wzięli udział w Wojewódzkim konkursie z zakresu techniki "Sprawne ręce mądra głowa” organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Szprotawie, którego celem jest rozwijanie zainteresowań pracami ręcznymi z zakresu techniki oraz integracja dzieci i młodzieży z różnych szkół i miejscowości. Temat przewodni tegorocznej edycji konkursu to "Zawody znane i nieznane". Naszą szkołę reprezentowali: Dorota Żelechowska, Magdalena Bartczak, Marcel Rajski z kl. VI oraz Jakub Żelechowski z kl. V. Opiekunem grupy był p. Piotr Basałyga. Uczniowie zmagali się z konkurencją kulinarną, plastyczną, techniczną i krawiecką. Jury zdecydowało, że wszystkie dzieci wykazały się dużymi umiejętnościami i przyznało wszystkim uczestnikom I miejsce. Ponadto Dorota Żelechowska oraz Jakub Żelechowski otrzymali wyróżnienia za swoje prace. Do zobaczenia za rok.
Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem
Do wyjątkowo udanych należało zorganizowane 18 marca 2015 r. przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szprotawie spotkanie z autorem książek dla dzieci – Wiesławem Drabikiem. W spotkaniu uczestniczyły uczniowie klasy I a Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie pod opieką: nauczyciela bibliotekarza – p. Agnieszki Śliwińskiej oraz wychowawczyni klasy – p. Barbary Gnach. Wiesław Drabik urodził się 17 marca 1956 r. w Krakowie. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej. Na początku, poza studiowaniem, a potem pracą zgodną z jego wykształceniem, trudnił się tworzeniem ilustracji. Pisaniem książek zajął się szesnaście lat temu. Obecnie ma na swym koncie prawie dwieście krótkich książeczek dla dzieci, które zostały wydane przez takie wydawnictwa jak Skrzat, Wilga, Siedmioróg, Pascal, Debit. Wierszowane opowiastki jego autorstwa wprawiają w świetny humor nie tylko dzieci, ale także i ich rodziców. Od kilku lat pan Wiesław odwiedza biblioteki, szkoły, przedszkola i księgarnie w całej Polsce. Widać, że naprawdę dba o kontakt z czytelnikami. Tak było też podczas czudeckiego spotkania. Pisarz bardzo szybko przełamał pierwsze lody w rozmowie z dziećmi, dzięki czemu bardzo aktywnie uczestniczyły one w spotkaniu. – Postaram się, żeby było wesoło, bo i moje książki są wesołe i śmieszne – powiedział. I tak właśnie było. Zadawał dzieciom zabawne zagadki. Nagrodami za poprawne odpowiedzi były naklejki, zakładki do książek i obrazki do kolorowania. – Kto uzbiera ich najwięcej, dostanie w nagrodę książkę z moją dedykacją – poinformował. Mali goście rwali się do odpowiedzi, nie było pytania, które pozostałoby bez głośnego odzewu. Autor przeczytał także fragmenty swoich bajek, opowiedział młodym czytelnikom o tym, jak powstają książki i w jaki sposób rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem. Obecni na sali mogli dowiedzieć się, że kiedyś córka pana Drabika miała nauczyć się do szkoły wiersza o wiośnie. Pan Wiesław na szybko go wymyślił i podyktował córce. W szkole tekst bardzo się spodobał i wkrótce jego autor odebrał telefon z propozycją napisania książki o smoku. Przez cały czas trwania spotkania panowała bardzo miła atmosfera. Sympatyczny pisarz wyczerpująco odpowiadał na wszystkie zadane mu pytania i oczywiście rymował. Ma do tego wyjątkowy talent. A na koniec każde z dzieci mogło kupić książeczkę z imienną dedykacją lub poprosić o autograf na zakładce lub obrazku.
Spotkanie z Dwójką-Dni Otwartych Drzwi w Gimnazjum nr 2 w Szprotawie
18 marca 2015 roku w Zespole Szkół w Szprotawie zagościli przyszli gimnazjaliści na zaproszenie dyrekcji i grona pedagogicznego. Spotkanie informacyjne odbyło się w bibliotece szkolnej. Pani Dyrektor Alicja Wojtowicz przedstawiła ofertę edukacyjną szkoły i zaprosiła do udziału w zajęciach otwartych. Na początek odbyły się warsztaty językowe, w których wzięli także udział studenci z Niemiec, przebywający w szkole w ramach wymiany polsko-niemieckiej. W ramach Drzwi Otwartych Szkoły uczniowie uczestniczyli w zajęciach otwartych z przedmiotów ścisłych: z biologii, chemii, fizyki, informatyki. Młodzież w ramach zajęć mogła przeprowadzić doświadczenia przygotowane przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum nr 2 w Szprotawie. Na zakończenie wszyscy bawili się w sali gimnastycznej w rytmie zumby. Dyrektor szkoły podziękowała za przybycie i zainteresowanie ofertą edukacyjną i zakończyła spotkanie. Uczniowie mieli także możliwość zwiedzenia szkoły w czasie lekcji oraz przerw. Do zobaczenia we wrześniu.
praca autorska Oliwii Rudek na wystawie pt. "Komunikacja przyszłości"
Od 6 marca 2015 roku można obejrzeć w Salonie Wystaw PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze pracę autorską uczennicy naszego gimnazjum Oliwii Rudek na wystawie pt. "Komunikacja przyszłości". Pracę tę wykonała Oliwia na Konkurs z Fizyki "Komunikacja". Była to już XIII edycja tego konkursu organizowanego przez SNaFi oraz Uniwersytet Zielonogórski. Finał odbył się 29.XI.2014 r. w Zielonej Górze. W finale konkursu wzięło udział 41 uczniów ze szkół gimnazjalnych województwa lubuskiego. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Oliwia i Żaneta Przybysz z klasy III. Oliwia zdobyła tytuł finalistki, a jej praca znalazła się wśród 10 najlepszych, które komisja konkursowa wyłoniła do stworzenia wystawy. Opiekunem uczennic była p. Alicja Węgrzyn.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
20 marca obchodziliśmy w nasze szkole Pierwszy Dzień Wiosny. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z wychowawcami przygotowali Marzanny, które zostały spalone. Tradycji stało się zadość - oficjalnie pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy wiosnę. Wszystko ze śpiewem na ustach i radością, bo nadeszła pora roku, gdy wszystko budzi się do życia.
"KANGUR MATEMATYCZNY"
19 marca 2015 r. po raz kolejny odbył się międzynarodowy konkurs "KANGUR MATEMATYCZNY". Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 75 minut. W naszej szkole do konkursu przystąpiło 37 uczniów. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w maju. Każdy uczestnik Konkursu otrzymał w prezencie układankę Magiczny Wąż!
warsztaty z języka niemieckiego
Dnia 18.03.2015 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole grupę studentek z Uniwersytetu z Cottbus, które przeprowadziły warsztaty z języka niemieckiego dla naszych uczniów. Uczniowie naszej szkoły szlifowali język niemiecki poprzez różnorodne gry i zabawy przygotowane przez naszych gości. Grupa dzieci ze szkoły podstawowej miała warsztaty w naszej szkole, a grupa uczniów z gimnazjum w Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni, gdyż mieli okazję porozmawiać w języku niemieckim z Niemkami, a przy tym jeszcze fajnie się pobawić. Zajęcia przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze, co widać na zdjęciach.... Mamy nadzieję, że od września będziemy gościć jedną z tych pań na praktyce. Studentki przyjechały na zaproszenie pana Jakuba Boryny z Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie i pani Kamili Kloc - koordynatora wymiany polsko - niemieckiej w naszej szkole.
"To nie jest trudne-zmagania ortograficzne w Zespole Szkół w Szprotawie”
13 marca 2015 roku w Zespole Szkół w Szprotawie przy ulicy Sobieskiego 58 odbył się Rejonowy Konkurs Ortograficzny "Złote Pióro 2015 – potyczki orograficzne”. W szkole pojawiło się ponad 120 uczniów z 7 szkół rejonu żagańskiego. O godzinie 9.30 dzieci od klas I-ych szkoły podstawowej do VI-ych zmagały się z z trudnościami ortograficznymi. Na początku było dyktando. Następnie dzieci rozwiązywały test. W czasie sprawdzania prac uczniowskich przez komisje konkursowe, dzieci uczestniczące w konkursie zgromadziły się w sali gimnastycznej, by w miłej i przyjaznej atmosferze spędzić czas oczekiwania na wyniki konkursu oraz zatańczyć zumbę. Można było także dzięki funduszom zebranym od sponsorów skorzystać ze słodkiego poczęstunku. Po zakończeniu Dyrektor Szkoły Pani Alicja Wojtowicz ogłosiła wyniki konkursu. I tak w poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
Klasy I
I miejsce Amelia Fajkierz ZS PSP Małomice
II miejsce Julia Cukierska ZS PSP Małomice
III miejsce Daniel Kupiński SP Wiechlice
Klasy II
I miejsce Dorota Matuszewska ZS SP2 Szprotawa
II miejsce Jakub Pruchnicki ZS SP2 Szprotawa
III miejsce Anna Chmura SP Wiechlice Filia w Lesznie Górnym
Klasy III
I miejsce Maciej Wróblewski SP Wiechlice Filia w Lesznie Górnym
II miejsce Tomasz Turkiewicz SP Wiechlice Filia Siecieborzyce
III miejsce Julian Roszak SP Wiechlice
Klasy IV
I miejsce Kacper Jezierski ZS1 SP1 Szprotawa
II miejsce Nadzieja Krawiec ZS PSP Małomice
III miejsce Kamila Krupa ZS SP2 Szprotawa
Klasy V
I miejsce Martyna Jersz ZS1 SP1 Szprotawa
II miejsce Zuzanna Papaj SP Wiechlice
III miejsce Maciej Bębenek ZS SP2 Szprotawa
Klasy VI
I miejsce Amelia Ludziak ZS1 SP1 Szprotawa
II miejsce Żaneta Mikus SP Wiechlice
III miejsce Katarzyna Starzyńska SP Wiechlice
Nagrody wszystkim zwycięzcom wręczyli Dyrektor Zespołu Szkół w Szprotawie i sekretarz gminy pani Karina Jarosz. To był ostatni etap Rejonowego Konkursu Ortograficznego. Czas także podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia konkursu w miłej atmosferze. W prace byli zaangażowani nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Szprotawie. Poczęstunek ufundowała Rada Rodziców Zespołu Szkół w Szprotawie, a o nagrody dla zwycięzców zadbali nauczyciele ZS w Szprotawie. Wszystkim gorąco dziękujemy za wsparcie i odrobinę uśmiechu na twarzach uczestników konkursu. 28 marca 2015 roku kolejny etap konkursu i wszystkim jego uczestnikom życzymy połamania piór i dalszych sukcesów.
Dzień Otwarty w Zespole Szkół w Szprotawie
13 marca 2015 roku o godz. 16.00 dyrektor szkoły pani Alicja Wojtowicz otworzyła spotkanie dla rodziców i przyszłych uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej w nadchodzącym nowym roku szkolnym, przedstawiając ofertę edukacyjna Szkoły Podstawowej nr 2. Następnie rodzice wraz z dziećmi zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły oraz udziału w zajęciach otwartych w sali zabaw, bibliotece szkolnej, zajęciach plastycznych. Rodzice mieli także okazję zobaczyć gabinety przystosowane dla dzieci uczących się w klasach I-III szkoły podstawowej oraz świetlicę szkolną wyposażoną w nowoczesny sprzęt multimedialny. Dzień Otwarty dla przyszłych pierwszaków cieszył się dużym zainteresowaniem dzięki przygotowanym przez nauczycieli zajęciom w klasach.
Szkolny Dzień Matematyki
W dniu 12.03.15 r. odbył się w naszej szkole I Szkolny Dzień Matematyki dla uczniów klas I-VI. Zostali oni podzieleni na dwie grupy wiekowe: klasy I-III i klasy IV-VI, po czym odbyła się wspólna zabawa – rozgrywki matematyczne. Zadania wybrała i przygotowała nauczycielka matematyki Zdzisława Orman. Naszym celem było uświadomienie wszystkim, że matematyka nie musi się kojarzyć tylko jako trudny przedmiot szkolny. Wszyscy uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje możliwości matematyczne świetnie się bawiąc - uczyć! Na koniec imprezy uczniowie klas IV - VI wzięli udział w quizie, zawierającym 36 pytań z różnych dziedzin matematyki. Uczniowie bardzo chętnie rozwiązywali wszystkie zadania. Uczyli się zdrowej rywalizacji. Podczas rozwiązywania zadań tekstowych nauczyli się planowania, organizowania oraz odpowiedzialności za swoje wyniki pracy, a także współpracy w grupie.
70 rocznica zakończenia działań wojennych
W piątek, 13 lutego 2015r. delegacja uczniów Zespołu
Szkół
w
Szprotawie w składzie: Kinga Kacprzak, Dominika Szymańska i
Mateusz Pietras uczestniczyła w ceremonii uczczenia 70. rocznicy
zakończenia działań wojennych na terenie Szprotawy. Zastępca
Burmistrza pan Paweł Chylak wraz z radnymi Rady Miejskiej
oddali hołd wszystkim walczącym o niepodległą Szprotawę. W
uroczystości udział wzięli również kombatanci oraz harcerze. Ceremonię
uświetniła Kompania Honorowa 11. batalionu dowodzenia z Żagania wraz z
orkiestrą wojskową.
zabawa karnawałowa
13 lutego w Zespole Szkół w Szprotawie uczniowie klas I – III szkoły podstawowej wzięli udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez wychowawczynię P. Nele Sakutę, P. Danutę Ronij oraz P. Barbarę Gnach. Wszystkie dzieci miały pomysłowe, ciekawe i kolorowe stroje. Były między innymi: wróżki, wampiry, clowny, cowboye, piosenkarka – Cleo, policjant i różnego rodzaje zwierzątka . Dzieci bawiły się w pięknie udekorowanej sali. Aktywnie brały udział w zabawach i konkursach. Zwycięscy w nagrodę otrzymywali upominki. Przy skocznej muzyce i słodkim poczęstunkiem wszyscy świetnie się bawili.
"Zdrowe odżywianie – zdrowy styl życia”
W dniu 11.02.2015 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie odbył się II Międzyszkolny Turniej Kulinarny pod hasłem "Zdrowe odżywianie – zdrowy styl życia”, skierowany do uczniów klas III gimnazjum. Celem konkursu było rozpowszechnianie wśród młodzieży zasad prawidłowego odżywiania się i zdrowego trybu życia. W turnieju brała udział drużyna z naszego gimnazjum w składzie: Aleksandra Bojarska, Patrycja Homska, Karolina Długosz. Opiekunem drużyny była pani Edyta Rożek. W zmaganiach wzięło udział pięć szkół z powiatu Żagańskiego. Nasze gimnazjum zajęło II miejsce. Rywalizujący gimnazjaliści wykazali się dużą wiedzą, talentem kulinarnym i kreatywnością.
POKAZ STRAŻY POŻARNEJ I WOPR
11 lutego 2015 r. uczniowie klasy V oraz VI Szkoły Podstawowej nr 2 w
Szprotawie uczestniczyli we wspólnym pokazie WOPRu oraz strażaków, w
tym specjalistycznej grupy płetwonurków. Prezentowane były techniki
ratowania osób pod którymi załamał się lód. Dzieci miały również
możliwość zapoznać się z zasadami resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
otwarte mistrzostwa badmintona w Krośnie Odrzańskim
Po raz kolejny badmintoniści z Zespołu Szkół nr 2 w Szprotawie udowadniają, że ta placówka jest jedną z najlepszych w całym województwie lubuskim w tej dyscyplinie sportu. Dnia 21 grudnia 2014 w Krośnie Odrzańskim odbyły się otwarte mistrzostwa badmintona. Szprotawska "dwójkę" reprezentowali: Karol Czarny, Marcel Rajski, Oliwia Rudek, Patrycja Homska, Marcin Jankowiak, Mariusz Rodak i Krzysztof Hasiuk. Mecze były podzielone na 3 kategorie wiekowe Szkoły Podstawowe, Gimnazja oraz Open a także na grupy męskie i żeńskie a grało się do dwóch wygranych setów do 21 pkt. Najlepiej wypadły Patrycja Homska - złoty medal i Oliwia Rudek - srebrny medal w kat Gimnazja kobiet. Dziewczyny mają szansę w tym roku szkolnym pojechać na Mistrzostwa Polski organizowane przez Szkolny Związek Sportowy oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Bardzo dobrze spisała się kolejna dwójka naszych sportowców. Karol Czarny zdobył srebrny medal a Marcel Rajski brązowy w kat Szkoły Podstawowe chłopcy. Nie zawiedli gimnazjaliści. Marcin Jankowiak brązowy medal a Mariusz Rodak IV m-ce. Ich trener Krzysztof Hasiuk w kat. Open mężczyzn uplasował się na III lokacie z brązowym medalem. Na koniec nagrodzeni zawodnicy otrzymali również nagrody rzeczowe m.in. Mp4 ze słuchawkami, głośniki, touchpady, pady bezprzewodowe, anteny pokojowe, klawiatury pod tablet. Organizatorem turnieju był Kacper Szaciłło.
Polsko-Niemiecki Jarmark Bożonarodzeniowy w Szprotawie
W dniu 13.12.2014 niemieckie studentki z Uniwersytetu w Cottbus, które odbywają półroczne praktyki zawodowe w Szprotawie w ramach projektu Niemiecko Polskie Centra Kształcenia i Wymiany w Szprotawie i Sprembergu zorganizowały wspólnie ze Szprotawskim Domem Kultury Jarmark Bożonarodzeniowy. W programie były polsko-niemieckie jasełka w wykonaniu dzieci z naszej szkoły, które zostały przygotowane przez p. Beatę Marciniak i Kamilę Kloc, wiersze oraz polskie i niemieckie kolędy, których wykonawcami była młodzież z instytucji, w których studentki odbywają praktyki: z Zespołu Szkół przy ul. Sobieskiego 58, Powiatowego Domu Dziecka i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Szprotawie. Podczas jarmarku można było także skosztować niemieckich bożonarodzeniowych specjałów kulinarnych oraz nabyć ozdoby choinkowe wykonane przez wychowanków powyższych instytucji pod kierunkiem niemieckich praktykantek.
ŚWIĄTECZNY APEL
Tradycją naszej szkoły jest świąteczny apel. Klasy młodsze przygotowały montaż słowno- muzyczny na temat tradycji bożonarodzeniowych, zespół wokalny pięknie odśpiewał wiele kolęd i piosenkę świąteczną w trzech językach. Pani dyrektor Alicja Wojtowicz wręczyła dyplomy za zajęcie I miejsca w konkursie na najpiękniej udekorowaną salę w trzech kategoriach. Dyplomy otrzymały klasy I A i I B oraz IV SP, i II A Gim. Na zakończenie pani dyrektor złożyła życzenia i wszyscy dzielili się chlebem. W tym roku uroczystość przygotowały klasy III a i III b szkoły podstawowej z wychowawczyniami p. Halina Józefowską i p. Nelą Sakutą, zespół wokalny pod kierunkiem p. Urszuli Stochel - Matuszak oraz Samorząd Uczniowski.
Konkurs Kolęd i Pastorałek
18 grudnia 2014 r. w Szprotawskim Domu Kultury odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek. Naszą szkołę reprezentowała grupa uczniów z klasy III szkoły podstawowej pod wdzięczną nazwą "Słowiki z Dwójki”. Dzieci brawurowo odśpiewały kolędę "Jam jest dudka” i zdobyły I miejsce w kategorii klas młodszych. Słowiki z dwójki: w składzie: Gracjana Gardyńska, Kinga Grono, Igor Kotwicki, Wiktoria Kura, Jakub Pankiewicz, Aniela Stępień, Klaudia Swiniarska, Julita Wiktorska do występu. przygotowała p. Halina Józefowska. Nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
program profilaktyczny "Nie pal przy mnie, proszę"
W dniu 16 grudnia 2014 r. w ramach realizacji programu profilaktycznego "Nie pal przy mnie, proszę", w klasach II - III gimnazjum odbyły się zajęcia warsztatowe, które przeprowadziła pani Joanna Górniak, pracownik szprotawskiej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
Dnia 11.12.2014 r. w klasach I - Iv szkoły podstawowej odbyły się spotkania z policjantem dzielnicowym p. Pawęska. Tematem pogadanki były zasady bezpieczeństwa na śniegu i lodzie oraz przekazanie informacji o zagrożeniach związanych z używaniem środków pirotechnicznych.
ogólnopolski Dzień Osób Niepełnosprawnych
W związku z organizowanymi przez kadrę terapeutyczną wewnątrzszkolnymi obchodami ogólnopolskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych, w dniach 9 i 10 grudnia 2014 r. odbyły się zajęcia profilaktyczne w klasach I - III gimnazjum, w trakcie których uczniowie obejrzeli film fabularny i wzięli udział w dyskusji. Kontynuacją obchodów było spotkanie z Tomaszem Jakimczukiem, poruszającym się na wózku inwalidzkim pracownikiem żagańskiego Urzędu Miasta, tenisistą z międzynarodowymi sukcesami, będącym członkiem kadry narodowej Polski osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym. Pan Tomasz spotkał się z uczniami klas I gimnazjum, których przekonywał o tym, że warto mieć marzenia, a ich spełnienie w dużej mierze zależy od nas samych.
Badmintoniści na medal
Dnia 6.12.2014 w Hali Widowiskowo-Sportowej w Nowogrodzie Bobrzańskim odbył się mikołajkowy turniej badmintona dla Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów. Szprotawską "Dwójkę" reprezentowali: Oliwia Rudek, Patrycja Homska, Marcin Jankowiak, Sebastian Chudzik, Mariusz Rodak, Marcel Rajski, Karol Czarny, Patrycja Rabska i Kacper Suchan. Po raz kolejny sportowcy ze stajni Krzysztofa Hasiuka wywalczyli medale w grze pojedynczej oraz podwójnej w badmintonie. Oliwia Rudek zdobyła złoty medal a Patrycja Homska srebrny w kategorii Dziewcząt Gimnazja. W kat. Gimnazja chłopców Marcin Jankowiak zajął 3 m-ce z brązowym medalem a Mariusz Rodak uplasował się na IV lokacie. W Szkołach Podstawowych w grupie dziewczynek Patrycja Rabska wywalczyła srebro a. w gr. chłopców Marcel Rajski brąz. Na koniec zostały rozegrane gry podwójne "deble" w kat Open bez podziału na wiek oraz płeć. Znany duet Homska - Rudek zdobyły srebrny medal a tuż za nimi zostali sklasyfikowani Jankowiak-Rodak. Na miejscu IV Sebastian Chudzik uplasował się z zawodnikiem z zaprzyjaźnionego Gimnazjum w Nowogrodzie Bobrzańskim. Turniej ten był idealnym sprawdzianem przed Lubuską Olimpiada Młodzieży która rozpoczyna się w naszej szkole 12.12.2014 relacjonuje K. Hasiuk. Bardzo dziękuję rodzicom którzy po raz kolejny pomogli sfinalizować wyjazd a szczególnie W. Rajskiej i T. Rabskiemu którzy zorganizowali wyjazd na zawody.
MIKOŁAJKI
5 grudnia 2014 roku, zgodnie z tradycją, w progi Zespołu Szkół w Szprotawie zawitał Mikołaj z prezentami. Nie zapomniał o żadnym dziecku i wprawił wszystkich w doskonały nastrój. Wraz z jego wizytą do szkoły przybył Duch Bożego Narodzenia i radosne oczekiwanie na najważniejsze w naszej kulturze rodzinne święta.
<poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 następna>