Zespół Szkół

w Szprotawie

Informacje

Witamy na stronie internetowej Zespołu Szkół, w skład której wchodzi Gimnazjum nr 2 oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Szprotawie. Z naszej witryny dowiesz się o aktualnych wydarzeniach szkolnych, przeczytasz o osiągnięciach uczniów oraz znajdziesz informacje na temat naszej placówki.

Aktualności

Badminton w ramach XX sportowego turnieju miast i gmin

Dnia 20.05.2014 r. w Zespole Szkół w Szprotawie przy ul. Sobieskiego 58 odbyły się pierwsze Mistrzostwa Szprotawy w Badmintonie. Zawody były organizowane przez Urząd Miasta, Dyrekcję Zespołu Szkół w Szprotawie, pana Andrzeja Oleśkowa z Orlika w Szprotawie i Krzysztofa Hasiuka nauczyciela WF w Zespole Szkół w Szprotawie. Mecze były rozgrywane do 15 pkt. bez możliwości podwyższania do jednego seta. Na początku były rozgrywki podzielone wiekowo: Szkoły Podstawowe chłopców i dziewcząt, Gimnazja chłopcy i dziewczęta razem, panie 18+ i panowie 18+. Po tych rozgrywkach nastąpił turniej Open kobiet i mężczyzn bez podziału wiekowego. W zawodach udział brali: Alicja Rudek, Simona Rudek, Wioletta Rajska, Anna Dziamba, Beata Wierzbicka, Anna Dąbrowska, Maria Frankiewicz, Janusz Górski, Tomasz Rabski, Przemysław Zarębski, Krzysztof Hasiuk, Marcin Jankowiak, Sebastian Chudzik, Mateusz Pietras, Oliwia Rudek, Patrycja Homska, Natalia Kotlecka, Paulina Gajda, Roksana Osipczuk, Maja Basałyga, Patrycja Rabska, Julia Wojtaś, Marcel Rajski, Jakub Baranowski, Filip Frankowski. W kat SP chł wygrał Marcel Rajski, SP dz. Roksana Osipczuk, Gim. Marcin Jankowiak, Pań 18+ Wioletta Rasja a panów 18+ Przemysław Zarębski. Wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni dyplomami. W turnieju open w kategorii Kobiet I m-ce zajęła Oliwia Rudek, drugie Patrycja Homska a trzecie Paulina Gajda. Kategorię open mężczyzn wygrał Krzysztof Hasiuk, drugi był Przemysław Zarębski a trzeci Marcin Jankowiak. Cała szóstka otrzymała pamiątkowe puchary oraz dyplomy. Turniej był idealnym sprawdzianem dla rodziców oraz badmintonistów którzy lubią spędzać aktywnie swój czas wolny.


ZAJĘCIA NA POLIGONIE

16 maja 2014 r. gimnazjaliści wraz z opiekunami p. B. Marcinkiewicz oraz p. M. Twardziak - Kocik uczestniczyli w zajęciach teoretyczno - taktycznych na poligonie zorganizowanych przez 11 Batalion Dowodzenia w Żaganiu. Zajęcia nawiązywały tematyką do treści realizowanych na przedmiocie Edukacja dla bezpieczeństwa. Młodzież dowiedziała się o środkach ochrony indywidualnej w razie skażenia chemicznego. Każdy z uczestników mógł ubrać odzież ochronną OP1 oraz odzież filtracyjną FOO. Uczniowie zapoznali się z budową broni, jak również mieli możliwość sprawdzenia swojej celności na cyklopie. Młodzież obejrzała pozorowany napad na obozowisko oraz polowy punkt opatrunkowy. Na koniec każdy uczestnik mógł zasmakować w żołnierskiej kuchni.

więcej zdjęć


69 ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

W czwartek, 8 maja 2014 r., o godz. 12.00 zawyła syrena obwieszczając 69 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Szprotawianie złożyli kwiaty i zapalili znicze aby uczcić pamięć ofiar poległych podczas II Wojny Światowej. Przed pomnikiem braterstwa broni, zgromadzili się kombatanci, młodzież szkolna oraz radni i Zastępca Burmistrza Szprotawy Paweł Chylak. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II gimnazjum: Aleksandra Bojarska oraz Oliwia Rudek pod opieką p. Katarzyny Kusior.


MAJOWE ŚWIĘTA

30 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół w Szprotawie odbył się uroczysty apel poświęcony 223 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Uczniowie klasy IV szkoły podstawowej (wych. p. Z. Orman), klasy I A gimnazjum (wych. p. K. Weber) oraz zespół wokalny (op. p. U. Stochel - Matuszak) i taneczny (op. p. H. Józefowska) przygotowali montaż poetycko - muzyczny uświetniający Majowe Święta. Wszyscy uczniowie naszej szkoły godnie i z właściwą postawą uczcili wymienione wyżej rocznice, prezentując postawy patriotyczne i obywatelskie.

więcej zdjęć


DBAJMY O NASZE ZDROWIE

W myśl propagowania hasła "W zdrowym ciele - zdrowy duch” grupa 35 uczniów szkoły podstawowej 29 kwietnia 2014 r. mile spędziła dzień w AQUAPARKU w Zielonej Górze. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas III – VI. W nowoczesnym kompleksie basenowym czekało na nas wiele atrakcji: różnej długości zjeżdżalnie, zjeżdżalnia cebulka, kula wywołująca fale, gumowy balon, zjeżdżalnia fala, dzika rzeka, fontanny, grzybek wodny, wodne masaże i oczywiście basen do pływania. Wielu uczniów pochwaliło się umiejętnością dobrego pływania. Niektórzy młodsi uczestnicy pokonali strach kontaktu z głęboką wodą, zanurzając się w niej w pełnym tego słowa znaczeniu. Ku uciesze wszystkich pobyt okazał się wspaniałą wyprawą po odrobinę zdrowia. Dowodem na to, że był to udany wyjazd są zadowolone i uśmiechnięte twarze dzieci, które po wejściu do autobusu już marzą o następnej takiej lub podobnej wyprawie. Organizatorami wyjazdu i opiekunami dzieci były panie: Zdzisława Orman, Bogumiła Marcinkiewicz i Sylwia Korecka. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzorowa postawę i zachęcamy do aktywnego spędzania wolnego czasu.

więcej zdjęć


TURNIEJ PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNY "ZŁOTY LIŚĆ"

24 kwietnia 2014 r. w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Wiechlicach, w Filii w Długiem odbył się turniej wiedzy przyrodniczo - ekologicznej. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie: Natalia Rożek (VI A), Roksana Osipczuk (VI A) i Jakub Domański (VI B). Osiem zespołów rywalizowało w praktycznym rozpoznawaniu pospolitych drzew i krzewów, roślin uprawnych i chwastów, znajomości powiatu oraz ciekawostek o naszej gminie. W turnieju należało wykazać się również wiedzą o regionie, znać zwierzęta żyjące w okolicznych lasach oraz wykonać plastyczną pracę przestrzenną- oczyszczalnię ścieków. Naszym uczniom, tym razem, nie udało się zdobyć Złotego Liścia - statuetki Burmistrza Szprotawy, niemniej jednak turniej pozostawił po sobie wiele miłych wspomnień - wspaniała zabawa edukacyjna, miła gościnność gospodarzy, ciekawe prezenty dla każdego uczestnika oraz nowi koledzy i koleżanki. Dziękujemy organizatorom i sponsorom za przygotowanie imprezy i możliwość uczestniczenia w niej. Opiekunem grupy była p. Sylwia Korecka.

więcej zdjęć


EGZAMIN GIMNAZJALNY

W dniach 23-25 kwietnia w gimnazjach całego kraju odbyły się egzaminy. W środę rano elegancko ubrani trzecioklasiści zebrali się na szkolnym korytarzu. Pani dyrektor Alicja Wojtowicz powitała ich i przypomniała podstawowe procedury dotyczące egzaminu. Następnie uczniowie udali się do wytyczonych klas. Towarzyszyły temu niemałe emocje. O godzinie 9.00 nauczyciele pracujący w komisjach przystąpili do rozdawania arkuszy egzaminacyjnych części humanistycznej – był to test z historii i WOS-u. Po czynnościach organizacyjnych rozpoczęła się praca z zadaniami. W klasach panowała cisza i atmosfera skupienia. Gimnazjaliści mieli 60 minut na rozwiązanie testu. Po kilkudziesieciominutowej przerwie uczniowie przystąpili do kolejnego etapu – tym razem był to arkusz sprawdzający ich umiejętności z języka polskiego. W czwartek gimnazjaliści zmagali się z testami matematyczno-przyrodniczymi, a w piątek wykazywali się znajomością języków obcych (na poziomie podstawowym i rozszerzonym).


interkulturalna edukacja w Karpaczu

W nietypowym terminie, ponieważ w okresie przedświątecznym odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży w górach Karkonoszach w miejscowości Karpacz. Powyższy czas przedświąteczny nie został wybrany przypadkowo, ponieważ celem projektu było zapoznanie się uczestników z obu krajów z tradycjami i sposobem obchodzenia Świąt Wielkanocnych w Polsce i w Niemczech. A jak dowodzą najnowsze badania, nauka języków obcych w kontekście różnorodnych interkulturalnych wydarzeń przynosi niewspółmiernie więcej efektów niż konwencjonalne uczenie się w "ławce szkolnej”. Współorganizatorami powyższej wymiany młodzieży były osoby studiujące kierunek "Polsko-Niemiecka Praca Socjalna” z Uniwersytetu w Cottbus i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim. To właśnie oni zaplanowali program pobytu całej grupy wraz z licznymi atrakcjami i polsko-niemieckimi grami integracyjnymi. Uczniowie zapoznali się między innymi ze słownictwem związanym ze Świętami Wielkanocnymi poprzez różnorodne gry i zabawy leksykalne przygotowane przez studentów. Wszyscy uczestnicy projektu malowali także wspólnie pisanki. Uczniowie utrwalali na bieżąco przez cały czas rwania projektu materiał leksykalny biorąc udział w różnego rodzaju polsko-niemieckich językowych grach integracyjnych. Jedną z nich były podchody (wskazówki były pisane wyłącznie w języku niemieckim i były związane ze zwyczajami świątecznymi w Niemczech). Jednym z najatrakcyjniejszych punktów programu była wspólna wycieczka na Śnieżkę. Aura była zimowa, co tylko zintegrowało grupę i motywowało do polsko – niemieckich konwersacji. Wrażeniami z całego projektu podzieliliśmy się przy Wielkanocnym Ognisku, na którym upiekliśmy wspólnie przygotowany chleb według receptur brandenburskich. Ostatnim punktem naszej polsko – niemieckiej interkulturalnej przygody było szukanie czekoladowych jaj w ogródku naszego pensjonatu, co przysporzyło uczestnikom wiele śmiechu i zabawy. Od strony polskiej całość projektu zorganizowali: Kamila Kloc, Krzysztof Hasiuk z Zespołu Szkół przy ul. Sobieskiego 58 w Szprotawie i Jakub Boryna z Polsko-Niemieckiego Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie. Informacji dla osób zainteresowanych współpracą w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży i odbywaniem praktyk zagranicznych udziela koordynator projektu Jakub Boryna, ul. Krasińskiego 23, 67-300 Szprotawa, tel. (0048) 684145356, (0048) 609772617. Więcej informacji z powyższego projektu na stronie www.ckiwszprotawa.eu.

więcej zdjęć


brąz w finale wojewódzkim

Po raz kolejny Rakiety ze Szprotawy (Oliwia Rudek, Patrycja Homska i Natalia Kotlecka) nie zawiodły i zdobyły brązowy medal w finale wojewódzkim w ramach LOM który odbył się dnia 16.04.2014 w Babimoście. Walka na Lubuskiej Olimpiadzie Młodzieży była bardzo zacięta. Pomimo trudności udało nam się stanąć na podium z 3 miejscem, przegrywając małą ilością punktów o srebrny medal ze Świebodzinem. Dziewczyny były starsze, lecz nie było powiedziane że musimy od razu przegrać. Dałyśmy z siebie wszystko. Pomimo tego że nie mamy klubu i nie trenujemy tyle co inni, jesteśmy prawie na równym poziomie. Zawdzięczamy to naszemu trenerowi panu Krzysztofowi Hasiukowi, bo tak na prawdę dzięki trenerowi doszłyśmy na tak wysoki poziom i możemy uczestniczyć w tak ważnych turniejach. Dużo rzeczy uczymy się poprzez sparingi i różne wyjazdy wspominają Patrycja i Oliwia.


EGZAMIN GIMNAZJALNY

W dniach 23, 24 i 25 kwietnia 2014 r. odbędzie się egzamin gimnazjalny. 23 kwietnia z zakresu przedmiotów humanistycznych, 24.04 z przedmiotów matematyczno - przyrodniczych, a 25.04 z wybranego języka obcego. Egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9.00. Gimnazjaliści klas III-ich stawiają się w szkole każdego dnia o godz. 8.30. Wszystkim życzymy powodzenia i połamania długopisów.

 

 


CZERWONY KAPTUREK Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW

Już po raz drugi uczniowie z klasy III szkoły podstawowej odwiedzili dzieci z Filii Przedszkola nr 2 w Szprotawie. Tym razem trzecioklasiści przedstawili bajkę ,"Czerwony Kapturek"’ w języku angielskim. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądali przedstawienie, doskonale znanej im bajki. Główne role zagrały: Czerwony Kapturek - Natalia Rabska, wilk - Emilia Kubera, babcia - Joanna Kuźma, dziadek - Jakub Baranowski, tata - Adam Buchowski, drzewa - Julia Jabłońska, Patrycja Rabska, oraz ptak - Blanka Dróżdż.


MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA

Dnia 14.04.2014 r. troje uczniów Zespołu Szkół w Szprotawie (Kamila Krupa – kl. III SP, Kacper Jankowski – kl. VI a SP, Magdalena Krupa – kl. III a GIM) wzięło udział w Konkursie "Mistrz Pięknego Czytania" zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szprotawie. Celem konkursu była popularyzacja biblioteki i promocja czytelnictwa, kształcenie umiejętności pięknego czytania i utrwalanie nawyku obcowania z literaturą piękną, wzbudzanie zainteresowania książką jako dobrem kulturowym narodu, rozwijanie i utrwalanie potrzeb i nawyków czytelniczych oraz rozpropagowanie twórczości polskich pisarzy współczesnych. Uczniowie, podzieleni na kategorie wiekowe (kl. I – III SP, kl. IV – VI SP, kl. I – III GIM) mieli za zadanie odczytanie wylosowanego przez siebie fragmentu tekstu prozy polskich pisarzy współczesnych. W każdej z kategorii wzięło udział po 6 uczestników ze szkół z terenu miasta i gminy Szprotawa. Mistrzami Pięknego Czytania w kategorii kl. I – III SP została Kamila Krupa oraz w kategorii kl. I – III GIM – Magdalena Krupa.

więcej zdjęć


Na Szprotawskim rynku: Misterium Męki Pańskiej

Dnia 12 kwietnia 2014 roku mieszkańcy Szprotawy, przygotowując się do Świąt Wielkanocnych, mogli uczestniczyć w niezwykłym przedsięwzięciu - Misterium Męki Pańskiej. Na scenie ustawionej przy Ratuszu tłumnie zgromadzeni mieszkańcy oglądali przedstawienie oparte na biblijnym przekazie Męki Pańskiej. Scenografia, muzyka, efekty oraz aktorzy wszystkich zebranych wprowadzili w atmosferę Świąt Wielkiej Nocy. Zebrani milczeli w trakcie spektaklu, przeżywając w skupieniu wydarzenia przedstawione na scenie. Wrażenie niesamowite, emocje jakich na Szprotawskim rynku jeszcze nie było. A wszystko za sprawą ks. Grzegorza Laskowskiego, który do pracy nad tym widowiskiem zachęcił Szprotawskich uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkół średnich, a także dorosłych mieszkańców. W takim pięknym spektaklu nie mogło także zabraknąć udziału nauczycieli i uczniów z Zespołu Szkół w Szprotawie. O choreografie całości zadbała p. Bogumiła Marcinkiewicz, a występujące z naszej szkoły dzieci przygotowała p. Halina Józefowska. Jak więc na scenie mogliśmy zobaczyć:

 • Magdalenę Krupę z kl. III a

 • Kornelię Dulik z kl. III a

 • Natalię Kotlecką z kl. I b

 • Kamilę Kuszlewską z kl. VI a

 • zespół taneczny "Iławianie"

 • Julię Domańską z kl. I sp

 • Olgę Piturę z kl. I sp

 • Kingę Majtka z kl. I sp

 • Ines Ronij z kl. I sp

 • Julię Przysiężną z kl. II b sp

 • Jessicę Pach z kl. II b sp

 • Magdalenę Kułak z kl. II b sp

 • Małgorzatę Grzelak z kl. II b sp

 • Gracjanę Gardyńską z kl. II a sp

 • Wiktorię Kura z kl. II a sp

 • Jakuba Pankiewicza z kl. II a sp

 • Anielę Stępnień z kl. II a sp

 • Amelię Sroka Z kl. II a sp

 • Julitę Wiktorską Z kl. IIa sp

 • Kacpra Suchana z kl. III sp

Spektakl zakończył się owacjami na stojąco zgromadzonej publiczności. Wywołał wzruszenie, łzy i zadumę. Cieszymy się i dziękujemy ks. Grzegorzowi Laskowskiemu, że mogliśmy wziąć udział w tak pięknym i poruszającym serce widowisku.

więcej zdjęć


LUBUSKI KONKURS RECYTATORSKI

10 kwietnia 2014 r. w SzDK odbyły się eliminacje powiatowe do Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Zespół Szkół w Szprotawie reprezentowały: w kategorii I (klasy I - III sp) Kamila Krupa (op. Ewa Czapla), w kategorii III (klasy I - III gimnazjum) Magdalena Krupa (op. Beata Marciniak). Do finału wojewódzkiego nominację otrzymała Kamila Krupa z kl. III szkoły podstawowej. Gratulujemy i życzymy sukcesów w konkursie wojewódzkim. Więcej informacji na stronie www.szdk.pl


MISTRZOWIE ORTOGRAFII

5 kwietnia 2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Żaganiu odbył się Międzypowiatowy Konkurs Ortograficzny "Złote Pióro - potyczki ortograficzne", w czasie którego uczniowie zmagali się z poprawną pisownią. W konkursie wzięli udział uczniowie z pięciu powiatów. Szkołę Podstawową nr 2 w Szprotawie reprezentowali: Dorota Matuszewska z kl. I, która zajęła III miejsce w kategorii klas I i Maciej Bębenek z kl. IV, który zajął III miejsce w kategorii klas IV. Gratulujemy!

   


GALA SPORTU

Za nami juz druga Gala Sportu która odbyła się dnia 04.04.2014 w Szprotawskim Domu Kultury zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miejską z pomocą Burmistrza Szprotawy. W tym roku sportowcy z naszej szkoły mogą być naprawdę dumni, ponieważ aż w 4 kategoriach zostali wyróżnieni jako "Mistrzowie": Mistrzem Szkoły Podstawowej został: Kacper Zakrzewski (SP2). Mistrzem Gimnazjów został: Oskar Stachnik (Gim2). Mistrzami Szkoł Ponadgimnazjalnych zostali: Tomasz Lewkowicz, Sebastian Jach i Karol Wołkowski (absolwenci Gimnazjum nr 2 w Szprotawie). Trenerem roku został Krzysztof Hasiuk nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Szprotawie. Gala Sportu jest idealnym dowodem na to, iż Zespół Szkół w Szprotawie jest szkołą o wielkiej potencji sportowej.


KONKURS HISTORYCZNY W MUZEUM OBOZÓW JENIECKICH

W konkursie zorganizowanym przez Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu dla upamiętnienia 70 rocznicy Wielkiej Ucieczki reprezentowali naszą szkołę uczniowie ze szkoły podstawowej: Kamila Kuszlewska, Filip Nicpoń i Jakub Domański. Zajęli oni w swojej kategorii III miejsce. Gimnazjum reprezentowali: Magdalena Krupa, Bartosz Sączawa i Krzysztof Kwiatkowski. Konkurs obejmował test teoretyczny, rozpoznawanie flag państwowych, rozpoznawanie guzików i mundurów jenieckich oraz bieg z piaskiem na czas. Uczniów do konkursu przygotowała nauczycielka historii p. Krystyna Weber.  


AWANS DO MISTRZOSTW POLSKI

Patrycja Homska i Oliwia Rudek uczennice Gimnazjum nr 2 w Szprotawie wygrały międzywojewódzkie eliminacje i awansowały do Mistrzostw Polski Młodzików w swojej koronkowej konkurencji grze podwójnej w badmintonie. Dnia 5.04.2014 w Sobótce odbyły się eliminacje do Mistrzostw Polski w badmintonie chłopców i dziewcząt. Udział brać mogli tylko najlepsi zawodnicy z województwa Lubuskiego i Dolnośląskiego. Gry były rozgryane do 21pkt z możliwością podwyższania systemem pucharowym. Do jednej przegranej. Szprotawę reprezentowali: Patrycja Homska, Oliwia Rudek i Marcin Jankowiak uczniowie Zespołu Szkół nr 2. Oliwia i Patrycja sprawiły nam wielką niespodziankę. W finałowym meczu wygrały z drużyną Dolnegośląską 2:1 i awansowały do Mistrzostw Polski które odbędą się w Kępnie w przyszłym miesiącu. Po eliminacjach do MP odbył się Ogólnopolski Ślężański turniej badmintona w którym cała trójka zajęła wysokie lokaty: Patrycja i Oliwia II m-ce w grze podwójnej, Marcin i Oliwia III m-ce w grze mieszanej oraz po III m-cu w grze singlowej. Ostatni mecz o III m-ce Oliwia i Marcin grali po godzinie 22:30. Zawodników było bardzo dużo, mecze były bardzo długie a kondycja nie odmówiła posłuszeństwa. Pierwszy raz w historii szkoły oraz miasta badmintoniści wystąpią w Mistrzostwach Polski z czego jestem naprawdę dumny. Chciałbym podziękować firmie Rat-Trans za zakup nam pięknych strojów do badmintona ale szczególnie chciałbym podziękować państwu Rudek, Jurga i Jankowiak (rodzicom badmintonistów) ponieważ to oni opłacili wszystkie koszta dotyczące przejazdu oraz wpisowego bez czego nie moglibyśmy wystartować w tych rozgrywkach. Cieszy nas rozpoczęcie współpracy ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie z którą będziemy wyjeżdżać na obozy gdzie będziemy szlifować formę by była jeszcze lepsza relacjonuje trener i nauczyciel WF zawodników Krzysztof Hasiuk.


KONKURS TECHNICZNY "SPRAWNE RĘCE MĄDRA GŁOWA”

26 marca 2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie po raz kolejny wzięli udział w Wojewódzkim konkursie z zakresu techniki "Sprawne ręce mądra głowa” organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Szprotawie, którego celem jest rozwijanie zainteresowań pracami ręcznymi z zakresu techniki oraz integracja dzieci i młodzieży z różnych szkół i miejscowości. Temat przewodni tegorocznej edycji konkursu to "Polska w Unii Europejskiej" . Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Juniewicz, Laura Wiśniewska, Magdalena Bartczak oraz Marcel Rajski z kl. V. Opiekunem grupy był p. Piotr Basałyga. Uczniowie zmagali się z konkurencją kulinarną, plastyczną, techniczną i krawiecką. Jury zdecydowało, że wszystkie dzieci wykazały się dużymi umiejętnościami i przyznało wszystkim uczestnikom I miejsce. Do zobaczenia za rok.


awans do finału wojewódzkiego

Dnia 24.03.2014r w Babimoście odbył się półfinał wojewódzki w ramach LOM w badmintonie dziewcząt szkół gimnazjalnych. W zawodach brało udział 12 zespołów m.in G. Babimost, G. Sława, G. Krosno Odrzańskie, G. Bytnica, G.7 Zielona Góra, G.6 Zielona Góra, G. Kożuchów, G. Nowogród Bobrzański, G.3 Żary, G. Wiechlice, G. Łęknica i G2 Szprotawa. Rakiety z G2 Szprotawa wywalczyły drugie miejsce i awansowały do finału wojewódzkiego w ramach LOM. Drużynę reprezentowały Patrycja Homska i Oliwia Rudek podopieczne Krzysztofa Hasiuka.


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca tradycyjnie już obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wraz z wychowawcami przygotowali Marzanny, które zostały spalone. Tradycji stało się zadość - oficjalnie pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy wiosnę. Wszystko ze śpiewem na ustach i radością, bo nadeszła pora roku, gdy wszystko budzi się do życia.


LUBUSKI KONKURS RECYTATORSKI

20 marca 2014 r. w SzDK uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych brali udział  w eliminacjach gminnych Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Zespół Szkół w Szprotawie reprezentowali uczniowie we wszystkich trzech kategoriach wiekowych - kl. I-III, IV-VI i I-III gimnazjum. Wszystkie wystąpienia zostały pozytywnie ocenione, a szkołę w eliminacjach powiatowych reprezentować będą: Kamila Krupa z kl. III sp (op. p. Ewa Czapla) i Magdalena Krupa z kl. III A gimnazjum (op. p. Beata Marciniak). Życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.


CZYTANIE WARTE ZACHODU

17 marca w naszej szkole odbył się I etap konkursu Czytanie Warte Zachodu, organizowanego przez Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza w Gorzowie Wielkopolskim, objętego patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty, pani Bogny Ferensztajn. Do II etapu konkursu, który odbył się 28 marca 2014 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim, zakwalifikowało się 171 gimnazjalistów z Województwa Lubuskiego . Naszą szkołę i gminę reprezentowały dwie uczennice: Karolina Długosz kl. II i Agnieszka Wieczorek kl. Ia.


Nasi Badmintoniści na międzynarodowym turnieju w Babimoście

Po raz XXII w Babimoście został rozegrany międzynarodowy turniej badmintona w którym rywalizowali zawodnicy z Irlandii, Niemiec i Polski. Rozgrywki były podzielone na dwa dni i odbyły się w pierwszy wiosenny weekend. Zawodnicy przyjechali z Hamburga, Galway, Góry, Wolsztyna, Trzcianki, Szczecina, Babimostu, Golic, Krosna Odrzańskiego, Sławy, Nowego Tomyśla, Podmokłych, Sulęcina, Gniezna, Zielonej Góry, Świebodzina i oczywiście Szprotawy. Łącznie w zawodach brało udział ponad 120 zawodników. Nasze miasto reprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Szprotawie Marcin Jankowiak, Sebastian Chudzik i Marcel Rajski. Udanym występem może pochwalić się Marcin Jankowiak który w pierwszym dniu awansował do dalszej części zawodów i w drugim dniu uplasował się na V lokacie. Sebastian Chudzik w meczu o awans z eliminacji do finałów przegrał 2:1 a w decydującym 3 secie przegrywając 20:14 dogonił przeciwnika i wynik wyświetlał 20:20 lecz szczęście uśmiechnęło się nie do Sebastiana. Dużym zadowoleniem cieszyć może się Marcel Rajski który grając z zawodnikiem z Niemiec wygrał 2:0. Turniej był idealnym sprawdzianem przed dalszymi rozgrywkami badmintona a bardzo ważne jest, ze Sebastian, Marcin oraz Marcel w swoich grupach byli najmłodsi podkreśla ich nauczyciel Krzysztof Hasiuk.


DZIEŃ OTWARTY W ZESPOLE SZKÓŁ W SZPROTAWIE

14 marca 2014 r. otworzyliśmy drzwi naszej szkoły wszystkim, którzy zechcieliby poznać szkołę, aby później stać się jej uczniami. Dzieciom i Rodzicom udostępniono salę gimnastyczną, komputerową, bibliotekę oraz świetlicę szkolną i salę zabaw. W gabinetach nauczania zintegrowanego dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach plastycznych oraz umysłowych. Nauczyciele przygotowali gry i zabawy sportowe, zręcznościowe, logiczne i dydaktyczne. Rodzice mieli także możliwość zwiedzenia szkoły oraz rozmowy z nauczycielami na temat warunków pracy w szkole zwłaszcza z najmłodszymi dziećmi. Do zobaczenia następnym razem na wspólnej zabawie w Zespole Szkół w Szprotawie.

więcej zdjęć


"MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

14 marca 2014 r. Burmistrz Józef Rubacha zaprosił uczniów do eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". W Sali Kolumnowej Urzędu Miejskiego w Szprotawie swoją wiedzę sprawdzali uczniowie z dwóch grup wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali: gimnazjum - Marcin Jankowiak, Dariusz Grono oraz Michał Tomaszewicz, szkoła podstawowa - Aleksandra Święcicka, Karolina Wrzeszcz oraz Jakub Domański. Konkurs odbył się zgodnie z regulaminem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, który ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Młodzież szkół podstawowych i gimnazjalnych odpowiedziała na 32 pytania testowe dotyczące tematyki pożarniczej. Najlepszym wynikiem może poszczycić się uczeń I klasy gimnazjum Marcin Jankowiak, który zajął wysokie III miejsce.


Zmagania ortograficzne w Zespole Szkół w Szprotawie

14 marca 2014 roku w Zespole Szkół w Szprotawie przy ulicy Sobieskiego 58 odbył się Międzypowiatowy Konkurs Ortograficzny "Złote Pióro 2014 – potyczki orograficzne”. W szkole pojawiło się ponad 120 uczniów z 8 szkół rejonu żagańskiego. O godzinie 9.30 dzieci od klas I-ych szkoły podstawowej do VI-ych zmagały się z z trudnościami ortograficznymi. Na początku było dyktando. Następnie dzieci rozwiązywały test. W czasie sprawdzania prac uczniowskich przez komisje konkursowe, dzieci uczestniczące w konkursie zgromadziły się w sali gimnastycznej, by w miłej i przyjaznej atmosferze oczekiwać na rozstrzygnięcie zmagań konkursowych. Można było także dzięki zaangażowaniu pracowników szkoły skorzystać ze słodkiego poczęstunku przygotowanego w sklepiku szkolnym. Po zakończeniu prac komisji konkursowych Dyrektor Szkoły Pani Alicja Wojtowicz i Zastępca Burmistrza Szprotawy Pan Paweł Chylak ogłosili wyniki konkursu i zwycięzcom wręczyli ufundowane przez szkołę i jej nauczycieli nagrody oraz dyplomy. I tak w poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

Klasy I

 • I miejsce Kacper Brzozowski SP Małomice

 • II miejsce Dorota Matuszewska SP 2 Szprotawa

 • III miejsce Jakub Pruchnicki SP 2 Szprotawa

Klasy II

 • I miejsce Maciej Wróblewski SP Leszno Górne

 • II miejsce Zofia Gembara SP Wiechlice

 • III miejsce Julian Roszak SP Wiechlice

Klasy III

 • I miejsce Kamila Krupa SP 2 Szprotawa

 • II miejsce Nadzieja Krawiec SP Małomice

 • III miejsce Krzysztof Migas SP 1 Szprotawa

Klasy IV

 • I miejsce Maciej Bębenek SP 2 Szprotawa

 • II miejsce Emilia Wójcik SP 1 Szprotawa

 • III miejsce Martyna Jersz SP 1 Szprotawa

Klasy V

 • I miejsce Amelia Ludziak SP 1 Szprotawa

 • II miejsce Franciszek Pawłowski SP 1 Szprotawa

 • III miejsce Julia Okulewicz SP Wiechlice

Klasy VI

 • I miejsce Paweł Ciołka SP Wiechlice

 • II miejsce Iga Światowska SP Leszno Górne

 • III miejsce Łukasz Konieczka SP Wiechlice

To był ostatni etap Rejonowego Konkursu Ortograficznego. Teraz zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych czekają potyczki ortograficzne na wyższym szczeblu. Wszystkim życzymy powodzenia. Do zobaczenia za rok.

więcej zdjęć


CINDERELLA Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW

7 marca uczniowie z klasy III Szkoły podstawowej nr 2 w Szprotawie odwiedzili dzieci z Filii Przedszkola nr 2 w Szprotawie. Trzecioklasiści przedstawili przedszkolakom bajkę "Kopciuszek" w języku angielskim. Bajkę o Kopciuszku uczniowie klasy III wybrali sami, a zgodnie z sugestią nauczycielki języka angielskiego Katarzyny Kusior przedstawili tą znaną opowieść w języku Szekspira. Tytułową rolę Kopciuszka zagrała Kamila Krupa, natomiast księcia Filip Frankowski. Rolę sióstr dostały Natalia Rabska i Blanka Dróżdż, a dobrej wróżki Julia Jabłońska. Ważną rolę w przedstawieniu odegrał również narrator, którym byłą Maja Dulik. Przedstawienie wszystkim przedszkolakom bardzo się podobało, a młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

więcej zdjęć


AWANS NASZYCH BADMINTONISTÓW

Rozegrane zostały już eliminacje do zawodów półfinałowych w ramach LOM w badmintonie dziewcząt i chłopców Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjów. 4 drużyny z Zespołu Szkół nr 2 w Szprotawie wygrały wszystkie pojedynki i tym samym zapewniły sobie awans do mistrzostw południowej części województwa Lubuskiego. Szkołę reprezentowały następujące zespoły: Dziewczęta SP: Roksana Osipczuk, Kamila Kuszlewska. Chłopcy SP: Marcel Rajski, Karol Czarny. Dziewczęta Gim: Patrycja Homska, Oliwia Rudek, Natalia Kotlecka, Paulina Gajda. Chłopcy Gim: Marcin Jankowiak, Sebastian Chudzik, Mariusz Rodak.


SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

6 marca 2014 roku w szkolnej bibliotece odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów Zespołu Szkół w Szprotawie. Swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowały dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjaliści. Komisja konkursowa, której przewodniczyła pani dyrektor Alicja Wojtowicz, wysłuchała najpiękniejszych wierszy polskich poetów i wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. I tak szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim reprezentować będą laureaci I, II i III miejsca, czyli:

z klas I-III SP:

 • I miejsce Kamila Krupa kl. III

 • II miejsce Maja Basałyga kl. III

 • III miejsce Maja Dulik kl. III

z klas IV-VI SP

 • I miejsce Oliwia Juniewicz kl. V

 • II miejsce Amelia Chroma kl. IV

 • III miejsce Kacper Jankowski kl. VI A

uczniowie gimnazjum:

 • I miejsce Magdalena Krupa kl. III A

 • II miejsce Patrycja Szkoda kl. II

 • III miejsce Aleksandra Żelechowska kl. III B

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia 20 kwietnia 2014 r. na eliminacjach gminnych konkursu recytatorskiego.

więcej zdjęć


turniej badmintona o "Puchar Burmistrza Góry"

Po raz IV w Górze na Dolnym Śląsku dnia 1.03.2014 r odbył się ogólnopolski turniej badmintona o "Puchar Burmistrza Góry". Turniej był rozgrywany do 21 punktów bez możliwości podwyższania w 4 kategoriach m.in. Open singiel, Women singiel, Debel Open oraz Mixt. Nie było podziału na wiek a organizatorem zawodów był Robert Brojek. W turnieju grali zawodnicy z Choszczna, Zielonej Góry, Gniezna, Poznania, Wrocławia, Nowej Soli, Sławy, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Sulęcina, Nowogrodu Bobrzańskiego, Wschowy, Niechlowa, Sobótki, Świebodzic oraz Szprotawy. Nie zabrakło drużyny z naszej szkoły (Marcin Jankowiak, Sebastian Chudzik, Patrycja Homska i Oliwia Rudek), którzy rywalizowali z zawodnikami zajmującymi wysokie lokaty w rankingu badmintona. Taki turniej bardzo dobrze przygotował ich pod względem taktycznym i technicznym do kolejnych rozgrywek, a najważniejsze odbędą się 5 i 6 kwietnia w Sobótce. Będą to eliminacje do Mistrzostw Polski młodzików w których cała czwórka weźmie udział relacjonuje trener Krzysztof Hasiuk. Po drodze mamy jeszcze Półfinał i Finał wojewódzki w ramach LOM, dwudniowy turniej w Babimoście "Babimost Open", Grand Prix w Zielonej Górze, oraz turnieje w Nowogrodzie Bobrzańskim i Sławie. Cieszy nas wzrost popularyzacji badmintona ponieważ każdy turniej uczy i motywuje zawodników.


W Dwójce śpiewają "jak z nut”.

Za nami gminny etap wojewódzkiego Lubuskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Pro Arte”. Na scenie Szprotawskiego Domu Kultury, 27 lutego 2014r. swoje umiejętności wokalne zaprezentowały dzieci i młodzież ze szprotawskich szkół oraz sekcji Szprotawskiego Domu Kultury. Prezentacje, zgodnie z Regulaminem Festiwalu, zostały podzielone na 4 kategorie. W gronie laureatów znalazły się uczennice Zespołu Szkół w Szprotawie, Kamila Krupa – uczennica szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego, która zdobyła wyróżnienie w kategorii I oraz Magdalena Krupa – uczennica Gimnazjum nr 2 im. Wojska Polskiego, która reprezentować będzie naszą gminę na szczeblu powiatowym 12 marca, również w Szprotawie. Opiekunką uczennic i sekcji wokalnej Szprotawskiego Domu Kultury jest Urszula Stochel – Matuszak.


Deutsch-Wagen-Tour, czyli kolorowy niemiecki z dostawą do ucznia

"Deutsch-Wagen-Tour” jest projektem edukacyjnym realizowanym przez Goethe-Institut w Warszawie od kwietnia 2009 roku. Jego pierwszy cykl był tak wielkim sukcesem, że w lutym 2012 roku odbyła się uroczysta inauguracja jego kontynuacji. Celem projektu "Deutsch-Wagen-Tour” jest promowanie w nietuzinkowy sposób języka i kultury Niemiec, zwiększenie motywacji uczniów do nauki języków obcych oraz zainspirowanie nauczycieli do zastosowania nowoczesnych metod nauczania. W dniu 25.02.2014 r. "Deutsch-Wagen-Tour” odwiedził naszą szkołę. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Uczniowie klas IV i V przygotowali z tej okazji przedstawienie teatralne w języku niemieckim pt. „Kopciuszek”, natomiast starsi koledzy rozpoczęli je prezentacją multimedialną relacjonującą wymianę polsko-niemiecką, która odbywa się w naszej placówce dzięki współpracy z CKiW w Szprotawie. Wyminę koordynuje Jakub Boryna we współpracy z nauczycielką języka niemieckiego Kamilą Kloc. Profesjonalnie przygotowana moderatorka przeprowadziła niekonwencjonalne zajęcia z użyciem animacji językowych uświetniając "Dzień Niemiecki” w Zespole Szkół w Szprotawie.


ŻYWE LEKCJE HISTORII

24 lutego 2014 r. w Zespole Szkół w Szprotawie Grupa Artystyczna "Rekonstrukto" zaprezentowała pokaz historyczny "Życie i kultura w średniowieczu". Uczniowie mieli możliwość osobistego zapoznania się z historią i obyczajami minionych wieków. Artyści przenieśli nas w odległe czasy rycerstwa interesującymi opowieściami i legendami średniowiecznymi. Każdy mógł nie tylko obejrzeć, ale także wziąć udział w pojedynku rycerskim, oraz zapoznać się z uzbrojeniem i ekwipunkiem rycerzy. Z pewnością ta niecodzienna lekcja historii pozostanie na długo w naszej pamięci.


PROJEKT "DEUTSCH-WAGEN-TOUR"

W dniu 25.02.2014 r. będziemy obchodzić w naszej szkole "Dzień Niemiecki". Z tej okazji odbędą się warsztaty języka niemieckiego dla szkoły podstawowej i gimnazjum w ramach projektu "Deutsch-Wagen-Tour", który jest realizowany przez Goethe-Institut z siedzibą w Warszawie. Zadaniem projektu jest motywowanie uczniów i inspirowanie nauczycieli poprzez pokazywanie niekonwencjonalnych metod nauczania przez śmiech i zabawę. Uczniowie naszej szkoły przygotowali z tej okazji niespodziankę:) Tego dnia odbędzie się premiera przedstawienia teatralnego w języku niemieckim pt. "Kopciuszek". Więcej informacji o projekcie na stronie www.deutsch-wagen-tour.pl lub tutaj.


PREORIENTACJA ZAWODOWA

20 lutego odbyły się w klasach trzecich gimnazjum warsztaty preorientacji zawodowej prowadzone przez doradcę zawodowego z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, panią A. Wiech. Celem warsztatów było wspieranie uczniów w podjęciu decyzji edukacyjno - zawodowej. Uczniowie zostali zapoznani z następującymi czynnikami niezbędnymi do podjęcia prawidłowej decyzji o wyborze zawodu: wiedza o zawodach, własnych predyspozycjach, rynku pracy, strukturze szkolnictwa.


69 rocznica zakończenia działań wojennych

W piątek, 14 lutego 2014 r., reprezentacja uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w ceremonii uczczenia 69. rocznicy zakończenia działań wojennych na terenie Szprotawy. Burmistrz Józef Rubacha z Radnymi Rady Miejskiej oddali hołd wszystkim walczącym o niepodległą Szprotawę. W uroczystości wzięli udział kombatanci, który służyli w Armii Krajowej i innych organizacjach wojskowych oraz harcerze. Ceremonię uświetniła Kompania Honorowa 11 Batalionu Dowodzenia z Żagania wraz z wojskową orkiestrą. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie odbywają się przed obeliskiem przy ul. Targowej. Co roku, 14 lutego mieszkańcy Szprotawy oddają cześć pamięci ofiar wojny. To okazja do złożenia podziękowań wszystkim kombatantom, którzy przed laty bronili Ojczyzny i walczyli o wolność.


BAL KARNAWAŁOWY

31 stycznia 2014 r. Zespole Szkół w Szprotawie uczniowie klas I - III szkoły podstawowej wzięli udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez wychowawczynie: p. Halinę Józefowską, p. Ewę Czaplę, p. Nelę Sakuta oraz p. Małgorzatę Soroka. Wszystkie dzieci miały piękne przebrania. Były między innymi: wróżki, piraci, Pipi, wampiry, super bohaterowie, elfy, królewny, cowboye i różnego rodzaju zwierzątka. Kostiumy były pomysłowe, piękne i kolorowe. Uczestnicy balu świetnie się bawili. Aktywnie brali udział w zabawach i konkursach. Zwycięzcy w nagrodę otrzymali upominki. W pięknie udekorowanej sali, przy skocznej muzyce oraz słodkim poczęstunku czas mijał szybko i przyjemnie. Zadowolone dzieci z żalem opuszczały salę balową. Jednocześnie cieszyły się z rozpoczynających się ferii. Życzymy więc wszystkim udanego wypoczynku.

więcej zdjęć


Udany występ unihokeistów

Dnia 29.01.2014 r. w Zespole Szkół nr 2 w Szprotawie odbyły się zawody ośrodkowe w unihokeja szkół gimnazjalnych chłopców. Bardzo dobrym występem może pochwalić się drużyna naszej szkoły która w składzie: M. Rodak, K. Zakrzewski, K. Kwiatkowski, S. Chudzik, M. Pietras, M. Tomaszewicz, G. Walczak, O. Stachnik, M. Balcerzak, P. Strojny i A. Strojny wygrała wszystkie pojedynki do zera i zajęła I miejsce, a tym samym zapewniła sobie awans do zawodów powiatowych. Drużynę przygotowywała p. B. Marcinkiewicz nauczyciel i trener w szkole.


POKAZ STRAŻY POŻARNEJ I WOPR

30 stycznia 2014 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyli we wspólnym pokazie WOPRu oraz strażaków, w tym specjalistycznej grupy płetwonurków. Prezentowane były techniki ratowania osób pod którymi załamał się lód. Dzieci miały również możliwość zapoznać się z zasadami resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

więcej zdjęć


I MIEJSCE W MIĘDZYSZKOLNYM TURNIEJU KULINARNYM

23 stycznia 2014 r. uczennice Gimnazjum nr 2 w Szprotawie wzięły udział w Międzyszkolnym Turnieju Kulinarnym, który odbył się w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie. Celem imprezy było promowanie zdrowego stylu życia, rozbudzanie zamiłowania do zawodów gastronomicznych oraz promowanie talentów kulinarnych uczniów szkół gimnazjalnych. Uczestnicy wykazali się znajomością ziół, przypraw, zasad zdrowego żywienia oraz pomysłowości przy dekorowaniu potraw. W turnieju wzięły udział szprotawskie gimnazja oraz gimnazjum z Żagania. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Patrycja Orman, Magdalena Krupa oraz Aleksandra Żelechowska zdobyła I miejsce i otrzymała puchar oraz nagrody rzeczowe. Do turnieju uczniów przygotowała nauczycielka biologii pani Edyta Rożek.

więcej zdjęć


Dzień Babci i Dziadka w zespole szkół

Dzień Babci i Dziadka to ważne wydarzenie w życiu naszych uczniów, dlatego 23 stycznia 2014 roku w szkole podstawowej zorganizowano uroczystość z tej okazji. Dzieci z klas I – III przygotowały dla kochanych dziadków okolicznościowe wiersze i piosenki. Ponadto przedstawiły jasełka oraz bajkę "Kopciuszek" po angielsku. Występ urozmaiciły popisy szkolnych zespołów tanecznych "Iławianie" i "Iława Dance". Dodatkową atrakcją były zabawy integracyjne przygotowane przez dziewczynki z klasy trzeciej. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane laurki. Uroczystość uświetniła bardzo duża liczba gości, co niezmiernie zadowoliło organizatorów i występujących. Występy dzieci bardzo się podobały o czym świadczyły gromkie brawa. Występujący mieli okazję zaprezentować różnorodne talenty i umiejętności, co budziło uśmiech oraz zachwyt wszystkich obecnych. Udany, przemyślany i urozmaicony program przygotowały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: pani Małgorzata Soroka, pani Nela Sakuta, pani Halina Józefowska, pani Ewa Czapla oraz pani Katarzyna Kusior ucząca języka angielskiego.

więcej zdjęć


ogólnopolski zimowy turniej badmintona

Po raz IV w Nowogrodzie Bobrzańskim odbył się ogólnopolski zimowy turniej badmintona. Zawody były podzielona na 4 kategorie. I kategoria "Kobiety" w której nie było podziału na wiek, II kategoria chłopcy "Junior (do 16 roku życia)" III kategoria "Open (Senior)" dla wszystkich i IV kateogira "Powyżej 40-ego roku życia" dla panów. Łącznie było 70 pasjonatów badmintona z Warszawy, Szczecina, Poznania, Góry, Jeleniej Góry, Głogowa, Sulęcina, Sławy, Zielonej Góry, Nowogrodu Bobrzańskiego i Szprotawy. Sportowcy rywalizowali w grach singlowych jak i deblowych. Dużą frekwencją cieszyła się drużyna z Zespołu Szkół nr 2 w Szprotawie, w której 7 uczniów rywalizowało w tych rozgrywkach m. in. Oliwia Rudek, Marcin Jankowiak, Sebastian Chudzik, Paulina Gajda, Natalia Kotlecka, Roksana Osipczuk i Marcel Rajski. W kategorii kobiet Natalia Kotlecka, Paulina Gajda i Roksana Osipczuk wyszły z grupy z II-ego miejsca i trafiły do pierwszej 16-stki. Bardzo dobrze spisała się Oliwia Rudek, która w ogólnej klasyfikacji wywalczyła nielubiane przez sportowców IV m-ce, a w finałowym pojedynku o miejsce III przegrała z dużo starszą od siebie reprezentantką z Poznania 1:2. Kończący set świetlił wynikiem 15:13. Marcin Jankowiak również uplasował się na IV lokacie. Krzysztof Hasiuk Trener i nauczyciel zawodników jest bardzo zadowolony ze swoich podopiecznych ponieważ ich poziom ciągle wzrasta a zapał do tego sportu zwiększa się z roku na rok. Obecnie uczniowie przygotowują się do szkolnych rozgrywek w ramach LOM które odbędą się w lutym i marcu.


SPOTKANIE Z POLICJANTEM

15 stycznia p. Grzegorz Pawęska z Komisariatu Policji w Szprotawie przeprowadził z uczniami klas I-III gimnazjum szereg spotkań (prelekcji) na temat "Znajomość i przestrzeganie prawa". Uczniowie zostali zapoznani z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich, elementami Kodeksu Wykroczeń i Kodeksu Karnego. Młodzież poznała dokładnie znaczenie wybranych terminów takich jak: wykroczenie, występek, przestępstwo, bójka, pobicie i inne oraz zdobyła wiedzę na temat konsekwencji grożących za łamanie prawa.


Badminton w szkole na wysokim poziomie

Za nami juz zawody ośrodkowe w badmintonie dziewcząt i chłopców Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów. Po raz kolejny młodzież z Zespołu Szkół nr 2 im Wojska Polskiego w Szprotawie przy ul. Sobieskiego 58 udowodniła, że w tym sporcie czują się bardzo mocno. Szkołę reprezentowały 4 drużyny w kategorii chłopców i dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Gimnazjum nr 2. Wszystkie 4 zespoły pokonały rywali 3:0 zajmując pierwsze miejsce i awansowały do zawodów powiatowych w których będą walczyć o awans do półfinału wojewódzkiego w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży (Mistrzostwa południowej części województwa lubuskiego) Drużyny reprezentowali: SP dziewczęta: Roksana Osipczuk i Kamila Kuszlewska. SP chłopcy: Marcel Rajski i Karol Czarny. Gim dziewczęta: Patrycja Homska, Oliwia Rudek, Natalia Kotlecka, Paulina Gajda. Gim chłopcy: Adrian Pinda, Marcin Jankowiak, Sebastian Chudzik, Mariusz Rodak. Obecnie młodzież przygotowuje się do ogólnopolskiego zimowego turnieju w badmintonie który odbędzie się w Nowogrodzie Bobrzańskim.


PODSUMOWANIE AKCJI "DLA CYPRIANA"

Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół "Jesteśmy aktywni" działając na mocy pozwolenia Burmistrza Szprotawy nr 6/2013 z dnia 13.11.2013 r. przeprowadziło zbiórkę publiczną na rzecz Cypriana Janczewskiego w formie zbiórki ofiar do zaplombowanych puszek kwestarskich na terenie miasta Szprotawa. Każda puszka została komisyjnie otworzona, a jej zawartość przeliczona. W sumie zebrano 3 616.92 złotych. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i tym, którzy pomogli w organizacji i przebiegu akcji "Dla Cypriana".

Uczniowie Zespołu Szkół, którzy w czasie kwesty zebrali najwięcej pieniędzy to:

 1. Gajda Paulina, Kotlecka Natalia z klasy I b – 507,80 zł

 2. Kacprzak Kinga, Szymańska Dominika z klasy I a – 393,21 zł

 3. Zastriżna Monika, Fik Oliwia z klasy I b – 215,08 zł

 4. Fandrych Sara, Szkoda Patrycja z klasy II – 189,52 zł

 5. Janas Natalia, Pietrzykowska Karolina z klasy II – 169,70 zł

 6. Drabik Paulina, Radzimska Izabela z klasy I a – 74,81 zł

W czasie koncertu zebrano:

 1. Gajda Paulina – 565,60 zł

 2. Kotlecka Natalia – 379,92 zł

 3. Zastriżna Monika – 369,42


WYCIECZKA DO COTTBUS

19.12.2013 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szprotawie odwiedzili jarmark świąteczny w Cottbus w Niemczech. Wycieczka została zorganizowana przez Jakuba Borynę z Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie i nauczycieli z Zespołu Szkół nr 2 Kamilę Kloc i Krzysztofa Hasiuka. Studentki z Uniwersytetu w Cottbus pokazały uczniom miasto, przeprowadziły zabawy świąteczne, zapoznały z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech i oprowadziły po gości z Polski po jarmarku bożonarodzeniowym. Więcej zdjęć na stronie CKiW w Szprotawie.

 


Wigilia w zespole szkół

20 grudnia 2013 roku w Zespole Szkół w Szprotawie pojawił się radosny nastrój Bożego Narodzenia. Stało się tak za sprawą zorganizowanych przez klasy Wigilii klasowych. Był więc barszcz i uszka, były krokiety i oczywiście opłatek. Uczniowie wraz z wychowawcami spędzili ten czas na rozmowie, śpiewem kolęd. Spotkania wigilijne zakończył uroczysty apel Bożonarodzeniowy, w czasie którego Dyrektor Szkoły pani Alicja Wojtowicz, złożyła życzenia uczniom, nauczycielom i pracownikom. Pani Dyrektor życzyła zdrowia, radości, spokoju i niezapomnianych chwil w gronie rodzinnym. Nie mogło także zabraknąć słów: Szczęśliwego Nowego Roku 2014.

więcej zdjęć


"DLA CYPRIANA"

W dniach 09 – 20 grudnia 2013 r. (decyzja nr 6/2013 Burmistrza Szprotawy z dnia 13.11.2013 r.) na terenie miasta Szprotawy odbywa się kwesta, podczas której dzieci i młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Szprotawie wraz z przedstawicielami 11 Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Zygmunta Sadowskiego z Żagania zbierali pieniądze na ratowanie wzroku i życia małego Cyprianka Janczewskiego. Najważniejszym punktem tegorocznej zbiórki był zorganizowany w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2 w Szprotawie koncert charytatywny, w którym wystąpiły dzieci i młodzież ze szprotawskich szkół i przedszkoli. Koncert rozpoczął się o godz. 16.30, a otworzyła go prezes Stowarzyszenia "Jesteśmy aktywni" pani Alicja Wojtowicz. Wszystkim zebranym przypomniała cel spotkania, które było już drugim tego typu przedsięwzięciem organizowanym przez stowarzyszenie działające przy Zespole Szkół nr 2 w Szprotawie. Dziękując wszystkim zebranym za poświęcony czas i otwarte dla potrzebujących serca zaprosiła do wspólnej zabawy przy występach małych i dużych Szprotawiaków. W koncercie udział wzięli: ”Krasnoludki” i "Tęczowe nutki” z Przedszkola Komunalnego nr 2 pod opieką pani Jolanty Wardziak i Joanny Związek, ”Wesołe sześciolatki”, „Małe Mikołajki” z Przedszkola Komunalnego nr 1 pod opieką pani Marii Grzemnej, Elżbiety Deszczyńskiej, Aliny Goldbole, Jolanty Zubko , "Bratki” i "Stokrotki” z Przedszkola Komunalnego nr 3 pod opieką pani Beaty Rudak, Sylwii Suszko, ”Iskierki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pod opieka pani Anny Markowskiej i pana Krzysztofa Sońty, Chór szkolny "Jedynka” pod opieka pani Joanny Pełechatej i zespół taneczny "Bingo” pod opieka pani Grażyny Gintowt - Syrycy z Zespołu Szkół nr 1w Szprotawie oraz "Marionetka” pod opieka pani Ewy Czapli i "Iławianie” pod opieką pani Haliny Józefowskiej z Zespołu Szkół nr 2. Miłym przerywnikiem występów dzieci i młodzieży były kolędy i pieśni wojskowe wykonywane przez zespół z 11 Batalionu Dowodzenia z Żagania. Każdy z uczestników koncertu otrzymał od organizatorów skromny upominek, a opiekunowie podziękowania za przygotowanie dzieci i młodzieży do występów. Na zakończenie wszyscy usłyszeli gorące podziękowania i życzenia wesołych świąt Bożego Narodzenia i Do Siego 2014 roku. Do zobaczenia za rok, bo zawsze znajdzie się ktoś, komu potrzebna będzie pomocna dłoń.

więcej zdjęć


EUROLIDER 2013

Pani Urszula Stochel – Matuszak, nauczycielka naszej szkoły – Zespołu Szkół w Szprotawie, zwyciężyła w V edycji konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i otrzymała tytuł Eurolidera 2013 i Eurolidera Euroliderów. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Więcej informacji na www.mir.gov.pl.

 

 


spotkanie z panem Krzysztofem Burzyńskim

12 grudnia 2014 r. odbyło się spotkanie klas III gimnazjum z panem Krzysztofem Burzyńskim - twórcy Izby Solidarności w Szprotawie. Pan Krzysztof w burzliwych czasach tworzył ruch oporu "Solidarność" wśród rolników w okolicznych gminach. Na spotkaniu opowiedział uczniom o swoim udziale i przeżyciach z tamtych lat. Izbę pamięci poświęconą Solidarności oficjalnie otwarto 4 czerwca 2009 r. Oprócz dokumentów zgromadzonych przez pana Krzysztofa Burzyńskiego znajduje się tam wiele materiałów, które przekazali koledzy z dawnych lat i ci, z którymi działał w Solidarności.


"TWOJA KREW – MOJE ŻYCIE"

Zespół Szkół w Szprotawie jest jedną z trzech szkół w Polsce, która została wybrana przez Narodowe Centrum Krwi do przeprowadzenia akcji "Twoja krew – Moje życie". Głównym celem projektu edukacyjnego jest promocja idei honorowego krwiodawstwa wśród młodzieży oraz uświadomienie młodym ludziom potrzeby dzielenia się najcenniejszym darem – krwią, którego w żaden sposób nie można wyprodukować. W szkole odbędą się lekcje tematyczne oraz spotkania z rodzicami. W ramach kampanii przeprowadzone zostaną quizy z nagrodami. Projekt edukacyjny powstał przy zaangażowaniu Centrum Krwiodawstwa, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji, który został wyznaczony przez MEN. Koordynatorem szkolnej akcji są pani Bogumiła Marcinkiewicz oraz pani Monika Twardziak – Kocik.

 


MIKOŁAJKI

6 grudnia 2013 roku, zgodnie z tradycją, w progi Zespołu Szkół w Szprotawie zawitał Mikołaj z prezentami. Nie zapomniał o żadnym dziecku i wprawił wszystkich w doskonały nastrój. Wraz z jego wizytą do szkoły przybył Duch Bożego Narodzenia i radosne oczekiwanie na najważniejsze w naszej kulturze rodzinne święta.

więcej zdjęć


Medale dla pracowników Oświaty

Po raz kolejny w Świebodzinie odbyły się mistrzostwa województwa w badmintonie pracowników oświaty. Gry były rozgrywane do 15 punktów z możliwością podwyższania maksymalnie do 21 punktów. Udanym występem mogą cieszyć się nauczyciele naszej szkoły B. Marcinkiewicz i K. Hasiuk, którzy wywalczyli medale. Za pośrednictwem prezesa ZNP Wiesława Serafina zawodnicy ze Szprotawy tj. Anna Dziamba, Monika Jaskulska, Anna Dąbrowska, Bogumiła Marcinkiewicz, Wioletta Rajska i Krzysztof Hasiuk wzięli udział w turnieju a w klasyfikacji drużynowej wywalczyli drugie miejsce i zdobyli srebrny medal. Bardzo dobrze spisały się również Bogumiła Marcinkiewicz która w kategorii do 40 lat zdobyła złoty medal, Wioletta Rajska srebrny medal a Monika Jaskulska brązowy. W najważniejszej kategorii Open (wszyscy) kobiet Bogumiła Marcinkiewicz zdobyła brązowy medal. U mężczyzn w najważniejsze kategorii Open Krzysztof Hasiuk wywalczył złoty medal i został mistrzem województwa lubuskiego. Teraz grupa zawodników przygotowuje się na turniej Baracuda w Sławie w którym będą zawodnicy z woj. lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.


Konkurs Fizyczny

Dnia 30.11.2013 r. w Zielonej Górze odbył się Wojewódzki Konkurs Fizyczny. Była to już XII edycja organizowana przez SNaFi pod patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Świetnie spisali się uczniowie naszego gimnazjum. Anna Grono z kl. III b została laureatką konkursu, a jej kolega z klasy, Oskar Stachnik uzyskał tytuł finalisty. Konkurs składał się z trzech etapów. Etap I i II odbywał się w szkole pod kierunkiem nauczyciela fizyki, a etap III – finał w Instytucie Fizyki UZ. Uczniowie przez 1,5 h rozwiązywali zadania rachunkowe i problemowe, a następnie prezentowali przed komisją wykonane przez siebie urządzenia przydatne w życiu codziennym. Uczniów do konkursu przygotowała pani Alicja Węgrzyn.


Akcja charytatywna "DLA CYPRIANA"

W dniach 09 – 20 grudnia 2013 r. (decyzja nr 6/2013 Burmistrza Szprotawy z dnia 13.11.2013 r.) na terenie miasta Szprotawy odbędzie się kwesta, podczas której będziemy zbierać pieniądze na ratowanie wzroku i życia małego Cyprianka. W dniu 13 grudnia 2013 r., w godz. 16.30 – 18.30 odbędzie się koncert charytatywny w Zespole Szkół przy ul. Sobieskiego 58 w Szprotawie w sali gimnastycznej. Cyprian Janczewski ma 11 miesięcy i jest synkiem absolwentki Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Szprotawie. Pod koniec września 2013 roku zdiagnozowano u niego nowotwór złośliwy w obu oczkach, zwany siatkówczakiem. Chłopiec od razu został poddany leczeniu chemioterapią w klinikach w Krakowie i we Wrocławiu. Koszty leczenia dziecka są bardzo duże, a wydatki związane z leczeniem, dojazdami i zakupem leków są niemożliwe do pokrycia przez Jego Rodziców. Być może, aby uratować oczka Cypriana będzie on musiał otrzymać kosztowną chemię Melphalan w Londynie bezpośrednio tętnicą udową do oka, wtedy skuteczność jej działania wyniesie 80%!!! Niestety, koszt podania jednej dawki to 18 200 funtów, a do tego przed każdym zabiegiem będzie musiał mieć badanie oka za 2 220 funtów. Takich dawek będzie potrzebował aż trzy w odstępach 4 tygodniowych, zatem czasu na zebranie pieniędzy jest niewiele.


MONODRAM "TA CISZA TO JA"

20 listopada 2013 r. młodzież klas pierwszych i drugich gimnazjum Zespołu Szkół w Szprotawie obejrzała monodram w wykonaniu aktora Jacka Kawalca. Spektakl był skierowany do młodzieży w ramach realizacji programu profilaktyki uzależnień. Widownia w skupieniu przez 80 minut obserwowała grę aktora, wejście w rolę, a także jego różne stany emocjonalne i napięcia. Tekst monodramu napisany przez Jana Jakuba Należytego był na pozór zabawny, ale zawierał również smutne refleksje, które skłaniały do przemyśleń. Obok śmiechu na sali panowała też przejmująca cisza podczas spektaklu. Po skończonym przedstawieniu aktor pozostał na scenie, aby porozmawiać z widzami o swoim monodramie, ale też odpowiedzieć na wszystkie pytania. Aktor chętnie też pozował do zdjęć oraz każdemu chętnemu podarował swój autograf.


Konkurs na Najpiękniejszy Różaniec

W zespole Szkół w Szprotawie od 7 lat odbywa się Konkurs na Najpiękniejszy Różaniec. Różańce, które biorą w nim udział wykonują uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. W b.r. udało się zebrać blisko 150 sztuk a technika wykonania była imponująca, od owoców róży czy jarzębiny po kwiaty, koraliki czy żelki. Każdy różaniec musiał spełnić kryteria dotyczące możliwości jego wykorzystania w czasie modlitwy tzn. jego budowa została ściśle określona. Tradycja wykonywania różańców prze dzieci, w wielu szkołach już zanikła. Tym bardziej należy podkreślić, że tak wielu uczniów ZS zadało sobie trud ich wykonania. Jury szkolnego Konkursy w składzie p. Agnieszka Śliwińska, p. Barbara Małachowska oraz p. Edwin Petluszewski, miało bardzo trudne zadanie, ponieważ wybór 3 różańców wykonanych najstaranniej lub też najbardziej oryginalnych, przy tak dużej liczbie oddanych prac, to duża sztuka. Decyzją tegoż jury, nagrody oraz dyplomy za wykonane w br. różańce otrzymali:

 • I miejsce Daniel Malicki kl II Gimnazjum

 • II miejsce Patrycja Olczyk kl VI b Szkoła Podstawowa

 • III miejsca równorzędnie Oliwia Rudek z kl. II Gimnazjum oraz Adrian Kapłon z kl. I b Gimnazjum

Konkurs przygotowała i przeprowadziła katechetka p. Urszula Stochel – Matuszak.


Badmintoniści z "Dwójki"

Dnia 9.11.2013 w Świebodzinie odbył się międzywojewódzki turniej badmintona w którym uczestniczyło ponad 120 zawodników w rożnych kategoriach wiekowych. Po raz pierwszy tak liczna grupa badmintonistów z Zespołu Szkół nr 2 w Szprotawie pojechała na międzywojewódzki turniej badmintona gier pojedynczych. W zawodach brały udział drużyny m.in. z Golic, Słubic, Świebodzina, Wolsztyna, Nowego Tomyśla, Babimostu, Sulęcina i Szprotawy. Mecze były rozgrywane do 21 pkt, bez możliwości podwyższania. Zespół Szkół nr 2 Szprotawa reprezentowali Oliwia Rudek, Patrycja Homska, Marcin Jankowiak, Sebastian Chudzik, Mariusz Rodak, Paulina Gajda, Natalia Kotlecka, Roksana Osipczuk, Julia Fandrych, Karol Czarny i Marcel Rajski. Najwięcej emocji przyniosła gra Roksany Osipczuk która w meczu finałowym o 3 miejsce przegrała wynikiem 21:20 i uplasowała się na IV pozycji. Oliwia Rudek również zajęła IV m, Patrycja Homska wywalczyła V miejsce razem z Marcinem Jankowiakiem a Marcel Rajski zajął VII pozycję. Jestem bardzo zadowolony z drużyny ponieważ rozgrywali mecze ze starszymi zawodnikami. W przyszłym roku będą najstarsi w swojej kategorii wiekowej relacjonuje trener i nauczyciel Zespołu Szkół nr 2 w Szprotawie Krzysztof Hasiuk. Na koniec zawodów została zorganizowana loteria fantów w której nasi badmintoniści wylosowali m.in. Paulina Gajda sportową koszulkę, Roksana Osipczuk piłkę siatkową, Patrycja Homska, Julia Fandrych i Natalia Kotlecka sportowe słuchawki mp3 z opcją pamięci, Oliwia Rudek i Sebastian Chudzik wylosowali owijkę do rakiety, Mariusz Rodak dostał witaminy treningowe z Isostara a największym szczęściem mógł cieszyć się Karol Czarny który otrzymał deskorolkę. Turniej w Świebodzinie był bardzo dobrym sprawdzianem przed rozgrywkami badmintona w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży które rozpoczyna się w przyszłym miesiącu.

więcej zdjęć


KONKURS PIOSENKI WOJSKOWEJ

Zespół Szkół im. Wojska Polskiego w Szprotawie we współpracy z 11 Batalionem Dowodzenia im. gen. broni Zygmunta Sadowskiego zorganizował I Międzyszkolny Konkurs Piosenki Wojskowej. To ważne wydarzenie uświetnili swoją obecnością: z-ca burmistrza Szprotawy Paweł Chylak, dowódca 11 Batalionu Dowodzenia ppułk. Dariusz Lesiuk, por. Krzysztof Jędrys, st. chor. Mariusz Gawroniuk, sierżant sztabowy Jerzy Zajdel oraz zasłużony dla Szprotawy muzyk p. Włodzimierz Czernisz, którzy pełnili funkcją jurorów. W konkursie wzięły udział duety ze szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Szprotawa. Wykonawców oceniano w trzech kategoriach. Jury wyłoniło najlepsze duety. W kategorii klas I - III szkoły podstawowej I miejsce zajął duet ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie: Gracjana Gardyńska i Jakub Pankiewicz. II miejsce - SP w Wiechlicach: Martyna Żmijowska i Jan Koszela, a III miejsce - Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy: Mateusz Szewc i Oskar Kogut. W kategorii II - klas IV - VI szkoły podstawowej zwyciężyli: Kornelia Bajerlajn i Patryk Popiół z SP w Siecieborzycach, II miejsce - Agnieszka Kukułka i Emilia Stodulska z SP z Leszna Górnego, a III miejsce - Klaudia Becla i Magdalena Bargielska z SP w Długiem. W kategorii III - klas I - III gimnazjum I miejsce zdobył duet: Magdalena Krupa i Kamila Kuszlewska z Gimnazjum nr 2, II miejsce - Joanna Kenigsberg i Julia Janiszewska z Gimnazjum w Wiechlicach, a III miejsce Sylwia Słońska i Agata Antczak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego. Zwycięzcy konkursu otrzymali puchary, dyplomy i nagrody książkowe. Specjalnymi nagrodami jury wyróżniło: zespół taneczny z naszej szkoły "Iławianie" za brawurowo wykonanego mazura oraz za szczególne walory głosowe: Klaudię Beclę (SP Długie) i Natalię Rabską (SP nr 2). Atrakcją konkursu był występ zespołu wojskowego, który brawurowo wykonał popularne i znane piosenki oraz przedstawienie grupy teatralnej z naszej szkoły pod kierunkiem p. Ewy Czapli. Goście, uczestnicy i widzowie świetnie się bawili i wysoko ocenili organizację i przebieg imprezy. Konkurs Piosenki Wojskowej okazał się przedsięwzięciem ciekawym i godnym kontynuowania. Do zobaczenia za rok. Konkurs przygotowały: Halina Józefowska, Urszula Stochel - Matuszak, Krystyna Weber

więcej zdjęć


"Najważniejszą rzeczą w życiu jest świadomość spełnienia obowiązku" I.J. Paderewski Obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkół nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie

7 listopada 2013 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie w ramach szkolnych obchodów 95-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się uroczysty apel. Zaproszeni na tę uroczystość zostali przedstawiciele władz miasta Szprotawa oraz zaprzyjaźnieni ze szkołą żołnierze z 11 Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Zygmunta Sadowskiego z Żagania. Społeczność szkolna w tym szczególnym dniu gościła Zastępcę Burmistrza Pana Pawła Chylaka, Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Andrzeja Skawińskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Pana Bartłomieja Grono, starszego chorążego Mariusza Gawroniuka, sierżanta sztabowego Jerzego Zajdla. Uczniowie i zaproszeni goście zgromadzili się na sali gimnastycznej na tle barw narodowych i obejrzeli montaż słowno-muzyczny pt. "Biało-czerwona". Zaprezentowano w nim burzliwe dzieje narodu polskiego od czasów zaborów po roku 1918. który stał się dla Polaków czasem odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Występom uczniów towarzyszył zespół wokalno-instrumentalny 11. bdow z Żagania, w skład którego wchodzą: st. szer. Krzysztof Buganik, st. szer. Marcin Salamon, st. szer. Damian Boczniewicz oraz st. szer. Magdalena Mazur - żołnierze z 1 kompanii łączności 11. bdow. Przy akompaniamencie skrzypiec i organów wykonali piosenki, "Rozkwitały pąki białych róż", "Oka". "O mój rozmarynie", oraz "Serce w plecaku" w oryginalnej aranżacji wykorzystując ludową nutę folkloru Górali Czadeckich. Ich występ w czasie apelu spotkał się z dużym aplauzem wszystkich zgromadzonych na uroczystości i uświetnił obchody 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkół. Uroczysty apel był jednocześnie zwieńczeniem Święta Szkoły, której patronem jest Wojsko Polskie. Żołnierze z 11. bdow. z Żagania przeprowadzili także zajęcia wychowawcze z młodzieżą, których tematem były misje żołnierskie w Afganistanie i Iraku. Apel przygotowały: Beata Marciniak, Agnieszka Wlazło oraz Halina Józefowska.

więcej zdjęć


ŚWIĘTO WOJSK ŁĄCZNOŚCI I INFORMATYKI

28 października 2013 r. dyrekcja, delegacja uczniów i nauczycieli oraz poczet sztandarowy Zespołu Szkół w Szprotawie wzięli udział w Święcie Wojsk Łączności w 11 Batalionie Dowodzenia w Żaganiu. Po uroczystym apelu młodzież obejrzała sprzęt wojskowy, a na koniec wojsko zaprosiło na ciepły posiłek. Dyrekcja i uczniowie Zespołu Szkół otrzymali zaproszenie w ramach współpracy i przyjaźni z 11 Batalionem Dowodzenia.

więcej zdjęć


Udany występ w Danii

Po raz kolejny badmintonistki z Gimnazjum nr 2 w Szprotawie Patrycja Homska i Oliwia Rudek udowodniły, że ich poziom w grze podwójnej jest naprawdę mocny. W dniach 18-20 października w duńskiej Fredericii rozegrany został europejski turniej DGI w badmintonie. W tym roku nasze rakiety walczyły w bardzo mocnej 2 lidze LBS w kategorii do 15 lat. W turnieju brało udział ponad 800 graczy w różnych kategoriach wiekowych z Norwegii, Czech, Polski, Rosji i oczywiście Danii. Badminton jest duńskim sportem narodowym więc poziom tych zawodów jest naprawdę wysoki. II liga opiera się głównie na zawodnikach i zawodniczkach zrzeszonych w sportowych klubach które trenują minimum 4 razy w tygodniu i rozgrywają wiele turniejów. Nasze zawodniczki trenują tylko w szkole, nie są zrzeszone w żadnym klubie a ich rezultaty są naprawdę wysokie relacjonuje trener Krzysztof Hasiuk. W grze podwójnej po ciężkich bojach z drużynami czeskimi, duńskimi i polskimi Patrycja i Oliwia wyszły z grupy z II miejsca przegrywając w decydującym trzecim secie z deblem czeskim 21:19. W kolejnej fazie dziewczyny trafiły na deble polskie i duńskie i uplasowały się na wysokiej VII pozycji. Gra singlowa sprawiła szprotawianką więcej trudności ale również pokazały się z dobrej strony rozgrywając wiele pojedynków. W końcowym rezultacie Oliwia zajęła XI pozycję a Patrycja XXI. Teraz badmintonistki i badmintoniści z Zespołu Szkół nr 2 w Szprotawie będą sprawdzać swoje umiejętności w międzywojewódzkim (Lubusko-Wielkopolskim) turnieju w Świebodzinie który odbędzie się w połowie Listopada.


Biegacze ze "SZPROTAWSKIEJ DWÓJKI"

Dnia 19.10.2013 r. na Stadionie Miejskim w Szprotawie odbyły się wojewódzkie zawody w biegach przełajowych połączone z XXIII biegiem Dziadoszan. Bardzo ładnie spisali się zawodnicy z naszej szkoły którzy wywalczyli wysokie lokaty i medale w w/w zawodach m.in:
Bieg Dziadoszan

 • Krzysztof Kwiatkowski – I m w kat gim chłopców

 • Michał Tomaszewicz – II m w kat gim chłopców

 • Kacper Zakrzewski – III m w kat gim chłopców

 • Jakub Domański – II m w kat do VI klas chłopców

 • Patrycja Zakrzewska – I m w kat do VI klas dziewcząt

 • Damian Janas – IV m w kat do IV klas

W Finale Wojewódzkim w biegach przełajowych najlepiej wypadł Krzysztof Kwiatkowski który uplasował się na IV lokacie w kat gim chłopców i Patrycja Zakrzewska która wywalczyła V m w kat SP dziewcząt.


Pasowanie na ucznia klasy I Szkoły Podstawowej

11 października o godz. 10:30 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pierwszoklasiści zostali przyjęci w poczet uczniów Zespołu Szkół. Po ślubowaniu na sztandar szkoły, każde dziecko zostało pasowane przez panią Alicję Wojtowicz na nowych członków społeczności szkolnej. Następnie uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor legitymacje szkolne i książeczki SKO. W uroczystości wzięli również udział zaproszeni goście: wiceburmistrz Szprotawy - pan Paweł Chylak oraz kierownik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Szprotawie - pan Sylwester Chocholski. Pierwszoklasiści wystąpili w krótkim montażu słowno - muzycznym przeplatanym tańcami zespołu tanecznego pod kierunkiem pani Haliny Józefowskiej. Po występie uczniowie klas drugich wręczyli drobne upominki dla swoich młodszych kolegów. Na zakończenie uroczystości burmistrz przekazał na ręce wychowawczyni klasy pierwszej słodki upominek podziękował za zaproszenie, a rodzice złożyli na ręce pani dyrektor i burmistrza wiązanki kwiatów.

więcej zdjęć


Dzień Nauczyciela

11 października 2013 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Apel przygotowała klasa III gimnazjum (wych. p. B. Kassa). Uczniowie recytowali wiersze i przedstawiali scenki z życia szkoły. Po występie młodzieży głos zabrali uczniowie klas III SP - kółko teatralne - pod opieką pani Ewy Czapli. Przedstawili oni inscenizacje pt. "Jacek i szkoła". Rada rodziców w osobie przewodniczącej pani Edyty Krupy podziękowała za trud, cierpliwość i zaangażowanie w codziennej pracy z dziećmi, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli wszystkim pracownikom szkoły skromny upominek.

więcej zdjęć


MAMY MISTRZA POLSKI!

Udanym występem może pochwalić się nasz uczeń Oskar Stachnik, który na Mistrzostwach Polski młodzików w Radomiu zdobył złoty medal w rzucie dyskiem oraz brązowy w pchnięciu kulą. W dniach 28-29.09.2013 r. w Radomiu odbył się Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego (Mistrzostwa Polski młodzików) w lekkiej atletyce. 28.09.2013 r. Oskar walczył w konkurencji pchnięcia kulą. Wynik 14,87 dał mu brązowy medal a 3 cm różniły go do medalu srebrnego. Dzień później tj. 29.09.2013 odbyła się konkurencja rzutu dyskiem, w której uczeń Gimnazjum nr 2 zrewanżował się z poprzedniego dnia i wynikiem 58,35 zdobył złoty medal i został Mistrzem Polski młodzików.

 


nasze uczennice wystąpią w Danii

Zawodniczki z Gimnazjum nr 2 w Szprotawie Patrycja Homska i Oliwia Rudek po raz kolejny wystąpią w Europejskim badmintonowym turnieju DGI. W tym roku nasze rakiety awansowały i będą walczyć w bardzo mocnej 2 lidze. Mam nadzieję, że dziewczyny powalczą i pokażą swoje umiejętności z jak najlepszej strony. Taki turniej na pewno podniesie ich kwalifikacje. Razem z Polsko – Niemieckim Centrum Wymiany w Szprotawie byliśmy z Zawodniczkami na 2 obozach kajakarskich w Pliszce oraz w Łagowie gdzie gimnazjalistki pracowały nad wytrzymałością oraz nad siłą relacjonuje trener Krzysztof Hasiuk. Obecnie trenujemy w Gimnazjum nr 2 rozgrywając wiele sparingów z dużo starszymi zawodnikami.


Wymiana polsko-niemiecka w Zespole szkół w Szprotawie

W dniach 30.09. - 04.10.2013 r. uczniowie przeżyli wspólnie z grupą uczniów z Niemiec bardzo miłe chwile. Uczniowie naszej szkoły w raz z opiekunami Kamilą Kloc i Krzysztofem Hasiuk oprowadzili uczniów z Gevelsberga po Szprotawie. Odbyło się również spotkanie z vice burmistrzem Szprotawy Pawłem Chylakiem, który bardzo serdecznie powitał gości z Niemiec. W dniach 02.10. - 04.10 wspólnie pojechaliśmy na wycieczkę do urokliwego miasta Łagów, gdzie odbył się spływ kajakowy po dwóch jeziorach. Wszyscy przywieźli ze sobą wiele wspomnień na zimowe dni oraz zaproszenie do Niemiec...

więcej zdjęć


"JESIENNE SPOTKANIA RODZINNE - POŻEGNANIE LATA"

28 września 2013 roku o godz. 11.00 na boisku tartanowym przy Zespole Szkół w Szprotawie prezes Stowarzyszenia "Jesteśmy aktywni" - p. Alicja Wojtowicz - rozpoczęła Jesienne Spotkania Rodzinne - Pożegnanie Lata, czyli spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli przy wspólnej zabawie. Nie zabrakło także przedstawicieli zaprzyjaźnionej ze szkołą Jednostką Wojskową z Żagania - 11 Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Z. Sadowskiego. Dzieci brały udział w różnorodnych konkurencjach, których tematem przewodnim była jesień - budowały figurki z darów jesieni, biegały z ziemniakiem na czas, obierały ziemniaki, zgadywały, co zostało ukryte w pudełku, ścigały się w workach, przypinały osiołkowi ogon z zamkniętymi oczami, rzucały do celu ziemniakiem i jadły jabłka bez użycia rąk. Żołnierze przygotowali także mnóstwo atrakcji: strzelanie z wiatrówki, cyklopa, ścieżkę saperską, punkt pierwszej pomocy przedmedycznej, radiostację i maskowanie się. Na zakończenie odbył się mecz w dwa ognie oraz przeciąganie liny. Zwycięzcami zostali uczniowie Zespołu Szkół w Szprotawie oraz żołnierze, którzy pokonali w rywalizacji rodziców oraz nauczycieli. Oprócz dobrej zabawy można było zjeść chleb przygotowany przez uczniów ze swojskim smalcem, placki ziemniaczane, kiełbaskę z grilla oraz skosztować ciasta upieczonego przez rodziców i nauczycieli. Wszyscy uczestnicy spotkania wrócili do domu w dobrych humorach po udanej zabawie. Do zobaczenia za rok.

więcej zdjęć


Konkurs wiedzy o bibliotece

24 września 2013 r. grupa uczniów z klas IV – VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie uczestniczyła w konkursie na temat wiedzy o Bibliotece Publicznej i Bibliotece Szkolnej. Organizatorem konkursu była Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Szprotawie. Uczniowie podczas konkursu mieli do wykonania kilka zadań: wyszukiwanie podanej książki w katalogu alfabetycznym oraz rzeczowym, umieszczenie książki we właściwym miejscu w magazynie biblioteki, gdzie książki mają układ numeryczny. Ostatnim zadaniem było poprawne wypełnienie rewersu książki. Uczniowie podczas konkursu nabyli nowe umiejętności i poszerzyli już posiadane oraz zweryfikowali swoją wiedzę na temat różnych bibliotek. Miłym akcentem konkursu był poczęstunek dla uczestników oraz pamiątkowe dyplomy.

więcej zdjęć


Witaj Szkoło!

Mszą św. o godz. 8:30 w kościele pw. św. Andrzeja rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2013/2014. O godz. 10:00 pani dyrektor Alicja Wojtowicz powitała zgromadzonych w sali gimnastycznej uczniów, rodziców, opiekunów i nauczycieli życząc sukcesów w kolejnym roku szkolnym. Szczególnie gorąco zostali powitani uczniowie klas I-ych SP i I-ych klas gimnazjalnych, którzy rozpoczęli przygodę ze szkołą. Całej społeczności szkolnej życzymy wytrwałości, cierpliwości, i wiele radości przez kolejne 10 miesięcy ciężkiej pracy.

więcej zdjęć


74 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2013 uczennice Zespołu Szkół w Szprotawie wzięły udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na cmentarzu komunalnym na Grobie Nieznanego Żołnierza młodzież złożyła zapalone znicze, oddając hołd i cześć poległym podczas II wojny światowej.

więcej zdjęć


ŻEGNAJ SZKOŁO!

28 czerwca 2013 r. o godz. 8.30 Mszą Św. w Kościele p.w. Św. Andrzeja Apostoła  na Sowinach rozpoczął się ostatni dzień przed wakacjami w szkole. Po mszy uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne i liczni zebrani goście wzięli udział w uroczystym apelu podsumowującym rok szkolny 2012/2013. Dzieci i młodzież Zespołu Szkół otrzymali nagrody za wyniki w nauce i osiągnięcia  ufundowane przez Radę Rodziców. Społeczność uczniowska pożegnała uczniów klasy VI szkoły podstawowej i III gimnazjum. Po uroczystym apelu zakończonym polonezem klas III-ich, uczniowie odebrali z rąk wychowawców świadectwa promocyjne oraz ukończenia szkoły. Po życzeniach udanych, spokojnych i bezpiecznych wakacji Zespół Szkół w Szprotawie opustoszał na 2 miesiące. Do zobaczenia we wrześniu.

więcej zdjęć


ŚWIĘTO 11 BATALIONU DOWODZENIA W ŻAGANIU

24 czerwca 2013 r. dyrekcja oraz dzieci i młodzież Zespołu Szkół wraz z opiekunami uczestniczyli w Święcie 11 Batalionu Dowodzenia w Żaganiu. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia defilady wojskowej oraz sprzętu bojowego. Wysłuchali także orkiestry wojskowej i obejrzeli występ taneczny tamburmajorek z Klubu Garnizonowego w Żaganiu.

więcej zdjęć


Program "Wyprawka szkolna"

W roku szkolnym 2013/2014 o dofinansowanie do wyprawek szkolnych mogą starać się rodzice uczniów klas I - III i kl. V szkoły podstawowej oraz uczniów słabowidzących, niedosłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W przypadku uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej kryterium dochodowe wynosi 539 zł netto na osobę w rodzinie, w przypadku innych uczniów nie posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego kryterium dochodowe wynosi 465 zł netto na osobę w rodzinie. Wnioski o dofinansowanie zakupu podręczników można odebrać w sekretariacie.

 


WYCIECZKA ROWEROWA

19 czerwca 2013 r. uczniowie klasy III A gimnazjum wybrali się na wycieczkę rowerową po najbliższej okolicy. W planie było zwiedzanie ciekawych miejsc i pieczenie kiełbasek na ognisku nad stawami bobrowickimi.

więcej zdjęć


POLONEZ I BAL GIMNAZJALNY

14 czerwca 2013 r. odbył się bal gimnazjalny. Uczniowie klas trzecich tradycyjnie rozpoczęli go polonezem zatańczonym przed Ratuszem.

więcej zdjęć


WYCIECZKA DO ZAPRZYJAŹNIONEJ JEDNOSTKI

14 czerwca 2013 r. uczniowie klasy I gimnazjum w ramach współpracy z 11 Batalionem Dowodzenia w Żaganiu uczestniczyli w zajęciach ogólnoużytkowych na terenie jednostki oraz oglądali sprzęt wojskowy.

więcej zdjęć


"Promujemy zdolnych, oni będą kształtować naszą przyszłość”

12 czerwca w Zespole Szkół w Szprotawie, przy ul. Sobieskiego 58, już po raz szósty odbył się Dzień Promocji Ucznia Zdolnego. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Paweł Chylak – zastępca Burmistrza Szprotawy, Andrzej Skawiński – przewodniczący Rady Miejskiej, zaproszeni rodzice i opiekunowie uczniów. Spotkanie rozpoczęło się od części artystycznej, przygotowanej przez uczniów i ich opiekunów. Następnie wicedyrektor szkoły Alicja Węgrzyn, w imieniu Dyrektor Szkoły oraz całej Rady Pedagogicznej wyraziła podziękowania i gratulacje rodzicom i opiekunom za trud i wsparcie, jakiego udzielają swoim dzieciom w osiąganiu wysokich wyników nie tylko w nauce, ale również w konkursach przedmiotowych, interdyscyplinarnych, festiwalach oraz zawodach sportowych. Nasi uczniowie w bieżącym roku szkolnym godnie reprezentowali nasza szkołę, zajmowali wysokie lokaty i otrzymywali liczne nagrody. Wśród nich byli laureaci i finaliści wojewódzkich konkursów przedmiotowych, mistrzowie oraz wicemistrzowie województwa w lekkiej atletyce, a także nasi uczniowie odnosili sukcesy na arenie międzynarodowej. Rodzice wyróżnionych uczniów odebrali dyplomy i listy gratulacyjne z rąk p. Alicji Wojtowicz – Dyrektor Szkoły. Na koniec spotkania głos zabrali p. Paweł Chylak w imieniu swoim oraz p. Józefa Rubachy – Burmistrza Szprotawy i p. Andrzej Skawiński, którzy podziękowali rodzicom – tak wspaniałych dzieci oraz nauczycielom – za tak wspaniałe wyniki.

więcej zdjęć


"DWÓJKA" ZE SZTANDAREM

Dzień 7 czerwca 2013 roku zapisze się w historii naszej szkoły, jako jeden z najważniejszych. Zespół Szkół w Szprotawie przy ulicy Sobieskiego 58 po wielu latach starań otrzymał sztandar. Dzisiejsza uroczystość jest przykładem wspólnego wysiłku wielu ludzi.


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

Dnia 28 maja 2013 r. w Zespole Szkół w Szprotawie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada przygotowany przez panią Kamilę Kloc i panią Katarzynę Kusior. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III Szkół Podstawowych nr 1 i 2 w Szprotawie. Uczestnicy recytowali w językach angielskim i niemieckim. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

Klasa I

 • I miejsce Joanna Rzepecka SP nr 1

 • II miejsce Wiktoria Kura SP nr 2

 • III miejsce Patryk Sieluk SP nr 2

Klasa II

 • I miejsce ex aequo Kacper Jezierski SP nr 1 oraz Natalia Rabska SP nr 2

 • II miejsce Maja Wciórka SP nr 1

 • III miejsce Maja Dulik SP nr 2

Klasa III

 • I miejsce Zofia Pusiarska SP nr 1

 • II miejsce Amelia Chroma SP nr 2

 • III miejsce Emilia Wójcik SP nr 1

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.

więcej zdjęć

 <poprzednia   1  2  3  4  5  6  7  8  następna>


Nasza szkoła