Światowy Tydzień Pieniądza - Global Money Week

W dniach od 27 do 31 marca obchodziliśmy w naszej szkole po raz pierwszy Światowy Tydzień Pieniądza, którego koordynatorem był Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Hasło tegorocznego GMW brzmiało: "Learn. Save. Earn” - "Ucz się. Oszczędzaj. Zarabiaj". W ciągu tego tygodnia zrealizowaliśmy kilka przedsięwzięć. W klasie I oraz III a i III b szkoły podstawowej odbyły się warsztaty pt. "Tajemniczy świat pieniędzy” - uczniowie podczas tych zajęć zastanawiali się czy ludziom potrzebne są pieniądze, skąd rodzice mają środki finansowe a także przedstawiali korzyści przechowywania pieniędzy w banku. Dzieci wykonywały również proste obliczenia pieniężne, rozwiązywały krzyżówkę, rebusy oraz wykreślankę, wszystko oczywiście o tematyce bankowej. W klasie II a i II b uczniowie wspólnie z wychowawczyniami zorganizowali stoisko sklepowe. Poprzez zabawę w sklep dzieci mogły bardziej zrozumieć jaką wartość ma pieniądz i ile można kupić za określoną kwotę. Dzieci liczyły pieniądze i płaciły za zakupy. W praktyce uczniowie uczyli się również wydawania reszty, co dla niektórych uczniów okazało się trudnym zadaniem. W klasie VI uczniowie na lekcji matematyki pracowali nad zadaniem dotyczącym planowania kosztów oraz przychodów z inwestycji, a także obliczania zysków i strat. W klasach IV-VI uczniowie na lekcjach historii wykonywali zadanie dotyczące polskich banknotów. Przygotowywali plakaty, na których opisywali postaci występujące na poszczególnych banknotach, podając szczególne osiągnięcia oraz ważne daty z ich życia. Młodzież z klas trzecich gimnazjum natomiast uczestniczyła w festiwalu szprotawskich zawodów i szkół, którego celem była promocja zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. W ramach Global Money Week przeprowadziliśmy także konkurs plastyczny na plakat o oszczędzaniu oraz konkurs literacki na wiersz o tematyce oszczędzania. Uczestnicy zostali nagrodzeni gadżetami z logo KNF.